Posao na Brodu > Zarada na Internetu

Freelancing - dodatna zarada ili stalan izvor prihoda

(1/3) > >>

legionnaire007:
Znam da se ne radi o pasivnoj zaradi ali također je zarada na internetu - freelancing, odnosno nuđenje raznih usluga putem interneta, najčešće preko posredničkih stranica koje, naravno, uzimaju proviziju.

Posredničkih stranica ima mnogo i s vremenom, freelancing može postati ozbiljan izvor zarade, ali kao i u svemu, najteže je početi. Preporučam nuđenje nižih cijena od konkurencije dok ne dobijete nekoliko ocjena od zadovoljnih korisnika, i tad sigurno lova počinje stizati sama.  :money: Pa i nije baš tako, problem je što u većini poslova koje gotovo svi mogu raditi postoji velika konkurencija i tu dolazi do rušenja cijena - jasno Vam je da Indijcu, Filipincu i sličnima dolar vrijedi više nego nama i da će napraviti puno više za manje dolara. Kvaliteta - upitna. Nude se razne usluge, od prevođenja, transcription (pretvaranje audio/video zapisa u tekst), ali i izrada Web stranica, izrada loga, uređivanje videozapisa i mnoge druge.

Preporučam da istražite sami i probate napraviti dobar profil (jako bitna stavka), ponudite usluge i okušajte se dok čekate na ukrcaj ili kao dodatan izvor zarade koji možda s vremenom preraste u stalan posao.

Najpoznatije stranice su:

fiverr.com - najviše prometa ali i najviše podcijenjen rad zbog velike konkurencije. Prednost je što sami objavljujete svoje usluge, tzv. "gigs-e" koje korisnici pretražuju i tako vam posao dolazi sam. Isti korisnici/kupci daju i svoje oglase sa potražnjom na koje se onda možete prijavljivati. Mana Fiverr-a je i velika provizija od 20 % koju stranica uzima.

https://www.upwork.com/ - bivši oDesk (i eLance), profesionalniji portal na kojem se sami javljate na objavljene oglase, nema "gigs-a" kao kod Fiverra ali je i manja provizija koju vam stranica uzima, a iznosi 10 %.

https://www.toptal.com/ - najviša razina, rekao bih, samo vrhunski stručnjaci imaju šansu raditi preko Toptala i poslovi su uglavnom vezani uz Web dizajn, developing aplikacija i slično.

http://freelancer.com/ - također jedan od najpoznatijih, lako se započinje s njima ali mnoge ljude ljuti što svaki novi korisnik treba proći razne irelevantne testove.

Ovo je tek nekoliko najpoznatijih stranica s kojima sam imao doticaja, ali siguran sam da ćete ih u nekoliko minuta pronaći još stotine. Sretno i javite ima li uspjeha  :uzdravlje:

iggypop:
@ Legionairre007

Jesi li uspeo zaraditi iole pristojnu sumu na nekoj od ovih platformmi? recimo, 100, 200 ili par stotina dolara ??

legionnaire007:
Jesam i puno vise od toga, trenutno sam aktivan jedino na Fiverru jer mi se ne da pretrazivati oglase stalno a ovdje nadu oni mene. Nije dovoljno da mi bude jedini izvor prihoda ali i par stotina dolara mjesecno je ok - a nekad i puno vise, naravno. Dosad mi se itekako isplatilo tako da preporucam svakome da proba jer ce na duge staze ispasti super stvar, ako imate sto ponuditi, pa makar samo prijevode i transkripcije.

iggypop:
 :uzdravlje: :uzdravlje:

To je onda sasvim solidan side job, tj. tezga za početak!

legionnaire007:
Solidan je ali moram biti iskren, puno je posla kad se radi o ovim jednostavnijim stvarima i treba sakupiti par stotina dolara. Puno je bolja zarada u dizajnu i izradi aplikacija i web stranica, da ne pricam o programiranju ali za to treba imati puno vise znanja... Hoces li se okusati?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version