Author Topic: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA  (Read 17773 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cuca_

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #15 on: 25/April/2016 »
Covjek i dalje ne priznaje nijednu svoju gresku :D

Pitao te neko sto si musliman i to te uvrijedilo toliko da nisi vise mogao. Da ti je neko prisao dok jedes i pitao te sto jedes hljeb s makaronima i to bi te uvrijedilo vjerovatno? :D

Svakakvih ljudi al ok, nije to za tebe, probao si, naci ces se u necem drugom.

Offline putnik1182

  • Registered
  • *
  • Posts: 17
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #16 on: 25/April/2016 »
Pa valjda bi ti pomogli neki naši da si ih fino pitao ili platio piće u crew bar-u!?  :hmm:

Nekako otkaz je najgora solucija, trebao si barem raditi koliko možeš i čekat da te otpuste ako im ne valjaš.  :D

Offline Meteorit

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #17 on: 25/April/2016 »
Sve su kompanije po pitanju tretiranja posade podjednake.
Da je kompanija ne znam kako zlatna i bajna, a da u toj kompaniji imaš supervajzora budalu, sva ta priča o razlikama među kompanijama pada u vodu.
Tvoj doživljaj života na brodu najviše ovisi o tom direktnom supervajzoru, hoće li te šmekati ili neće.

Inače, tvoja priča je kao da si bio svega par dana na brodu, ali ako si bio 3 tjedna, onda se nema šta zamjeriti, vidio si da ti ne leži i pošteno dao resign.

Tacnije, bio sam puna 22 dana, i trudio sam se da budem dobar radnik, ali fakat, ova pozicija na kojoj sam bio, ass waiter, i nije bas mnogo bajna, mnogo fizickog rada, mnogo trcanja, ustvari, doslovno nemas vremena ni za sta.. pocinjes raditi od 6:30, znaci ustanes se oko 6:00, dok odes u MESS da jedes, gore si u pola sedam, pa radis, mala pauza, pa opet smjena.. i vjeruj mi,

ono sto sam primjetio, a ti to vjerovatno znas, svi govore kao svi ovi nasi, koji su ostali zaradice brdo para i postace bogati, a ti ces ostati doma, u Bosni i neces imati nista... Slazem se da su novci relativno okej, ali bio sam sa nasima u portu, mnogi hodaju po ducanima, kupuju patike, naocare od 250+ dolara, skupocjene satove, idu u skupe restorane, gotive se maksimalno

pa sa pravom postavljam si pitanje, koliko kesa ce zapravo svi ti ljudi donijeti kuci, svojima? Obzirom da je tamo hamburger 10 dolara, kola je 3 -4 dolara, majica 20 ili 30, u ducanima po 100+ dolara,

Koliko zapravo novca ce donijeti kuca, a rade mnogo, cak i previse? More i plaze, imamo i u Budvi i u Trogiru,i u Herceg Novom.

Bahami su za nas nesto WOOOW, out of this world, ali u sustini, nista posebno.. kazem , samo niko od njih nece donijeti kuci 10 000 dolara, sigurno, mladi smo, pa nemamo kontrole, samo jedan izlazak u port ce ti izbiti iz dzepa 40 - 50 dolara, samo za basic things..

Ne pravdam se, samo referiram na pricu o tome, kako ce se zaraditi mnogo para, a sve nase drzave su propast..

Pa se onda sa pravom pitam , zasto nema nijedan Hrvat, na nametagu da nosi hrvatsku zastavu, da radi kao ass waiter, ili kao RS, ili da radi kao waiter, na Spiritu ja nisam vidio nijednog. ako i ima negdje neki, to je sigurno neki veteran, koji tu radi godinama, pa mu se svidjele pare, i uhodao se u sistem , i sad ubire lovu

hocu reci, ass waiter je pozicija rezervirana samo za Srbiju i Bosnu, jer su u komparaciji sa Hrvatskom jako siromasne po standardu. I Hrvati to ne zele da rade, jer sam tamo upoznao sam ljude iz primorja, koji su zavrsili te pomorske fakultete, pa rade u ENGINE roomu, samo radi svoje struke..

odgovor jednog mog kolege, je bio, pa eto znas, Hrvati imaju more, pa su zato samo na dobrim pozicijama, na moje kontra pitanje , da i Filipinci imaju more, pa nisu na dobrim pozicijama, on je rekao: Ma pusti zute, ne mogu oni meda, oni su glupi.. xaxaxa



a bogami , mi 95% ass waitera , nasih ljudi, nema nikakve skole za konobara, eto samo su dosli da rade, eto onako, sasvim slucajno..

Offline Matijas

  • Registered
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #18 on: 25/April/2016 »
šta pričaš ti :) ovo da hrvata nema u restoranu ili da im je ispod časti raditi u restoranu, neću uopće komentirat. A koliko će ko novaca donijeti doma je njihova stvar, ne tvoja. To šta netko sve što zaradi ubije u crew baru i vani na gluposti, ne znači da moraš i ti. Isto tako ne moraš biti ni cigan pa gledati na svaki cent. Stigne se i uživati i uštedjeti. Da si ostao bar 3-4 mjeseca vidio bi da se ljudi stalno izmjenjuju i da se da jako brzo doći do stvarno dobrih novaca a i malo lakših pozicija s boljim radnim vremenom, a onda bi ti ta tvoja računica koliko ćeš donijeti kući, pala u vodu ;)



Offline Pezo$

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #19 on: 25/April/2016 »
Meni ovo zvuci previse razmazeno...iako ne zelim ja nikog kritikovati jer sam i ja dao sign off pred kraj drugog ugovora...ali ovakve stvari da me neko popreko pogleda, da mi krivo odgovori ili da mi se obrati pogresnim tonom sam prestao da primam licno jos u srednjoj skoli... :smack:

nosio si 25 dana malu uniformu koju su ti ''namerno'' dali da bi se ti mucio....i nisi nasao za shodno da odes sam i da trazis drugu? Nema govora da ne bi dobio drugu uniformu....ako ti ne bi supervizor potpisao papir za uniformu, onda postoji i njegov supervizor, ako nece i on ima koje i iznad njega...mada ne vidim razloga da ti ne bi dali da si trazio.

Shvatam da je na brodu cesto agonija, al ti ko da si rastao pod staklenim zvonom pa te pogadja kad ti kolega koji verovatno ne zna sta ce od posla kaze da ga ne smaras 100 puta sa istim pitanjem... +U+


Offline Sale Mostar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 74
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #20 on: 25/April/2016 »
Bahami su za nas nesto WOOOW, out of this world, ali u sustini, nista posebno.. kazem , samo niko od njih nece donijeti kuci 10 000 dolara, sigurno, mladi smo, pa nemamo kontrole, samo jedan izlazak u port ce ti izbiti iz dzepa 40 - 50 dolara, samo za basic things..

Odakle ti znas koliko ce ko donjeti novca sa ugovora?Vecina ljudi prvi ugovor potrosi dosta novca na hajmo reci nebitne stvar,prvi put su otisli negdje i imaju nesto novca u dzepu i kupuju neke stvari.Mene samo zanima sta si ti ocekivao od broda?Bez brodskog iskustva da ces doci na neku vecu poziciju i zaradjivat neke silne novce?90% ljudi sa nasih prostora na brod dolazi na ulaznim pozicijama,na tebi je da se boris i trudis da napredujes.Sto se tice ljudi iz Hrvatske kao da ih nema u restoranu da rade,neznam odakle ti ta nebuloza?Do sada ni na jednom brodu nisam vidio ispod 10 ljudi iz Hrvatske da radi u restoranu i bar 3-4 ih je bilo na pocetnim pozicijama.Za 3 sedmice provedene na brodu ti nisi dovoljno kvalifikovan da iznosis ovake neke stvari.Zaboravio si prvo pravilo prilikom dolaska na brod,TI si taj koji treba da se prilagodi zivotu na brodu i ljudima oko sebe a ne ocekivati da se sve prilagodi tebi.

i evo jedna pjesmica za tebe
[yt=425,350]https://www.youtube.com/watch?v=pl-KUVYWifI[/yt]

Offline StraEngineer

  • Registered
  • *
  • Posts: 5
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #21 on: 25/April/2016 »
Interesuje me samo druže, bez uvrede, da li si ikada radio kao konobar? I mislim u nekom pristojnom prometnom restoranu?

Offline green_eyes

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #22 on: 25/April/2016 »
Nije u redu da napadate decka. On je izneo svoje misljenje, to je sad subjektivna stvar.  Nekom ce pomoci, nekom odmoci.  Treba jaka volja i zelja za sve, pa i za brod. Borba sa vetrenjacama ceo zivot :)).  Meteorit, nemoj da se obeshrabris, ovo je jedan pad posle kojeg se brzo treba dici, i traziti sebe u drugim sferama.  To su neprocenjive lekcije ;).  Hvala na podeljenom iskustvu.

Offline Lora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 87
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #23 on: 26/April/2016 »
I ja mislim da nije u redu da napadate momka.

Nisu svi mozgovi podlozni ispiranju i programiranju - jer rad na brodu to trazi. Primetila sam da ovde vecina ljudi koji su radili neki duzi period na brodu pljuju ovakva iskustva, pa onda se prave vazni i ponosni su sto im je mozak dovoljno ispran i sto su se uklopili u sistem koji ce ih kad tad ispljunuti kao krpu. Ne to uopste ne mora da znaci da je  momak razmazen, nesposoban, lenj ili bilo sta drugo sto prilepite vec da ima licnost negde drugaciju od vase, mozda cak oreginalniju, jedinstveniju, mozda nije resio da guta ko zna kakva go*na i vice "amin, da" zbog para.
Kupi me, prodaj me.

Rizikovao je da se upusti u avanturu video da nije za njega i to je to.



Offline Anto90

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #24 on: 26/April/2016 »
To se trazi skoro svugdje u inostranstvu, velika je razlika raditi kod nas, kad se moze zapaliti cigara, popiti pivo kad god ti se cefne, sjest odmorit leci, raditi lagano, zezat se sa gazdom i sa njim cugati itd.tako se ovdje radi gdje god od gradjevine do ugostiteljstva, kad ste vi vidjeli u Njemackoj, Austriji, Svajcarskoj itd. da npr ispred apoteke izadje apotekarka i pusi cigaru vise nego sto je unutra, a ovdje je to svakodnevno tako i u lokalima kad nema posla ovdje se sjedne, dodje ti drustvo, zapalis cigaru za sankom, pijes kad ti se pije itd.e pa izvan balkana tako nije bas, tamo se rad cjeni i svaku sekundu dok ti nije pauza moras biti produktivan a nasi mozgovi nisu navikli na to, tako nisu nikome isprani.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #25 on: 26/April/2016 »
Nije u redu napadati momka zato sto iznosi svoje misljenje i svoje neugodno iskustvo.

Ja mislim da na tom brodu nisi imao srece i da se nisi snasao , ali isto tako mislim da si malo prerano odustao, po mom misljenju tebao si izgurat jos barem mjesec dva, mozda bi neke stvari krenule nabolje. Ako si ti stvarno osjetio da ti se zdravlje narusava onda ti moram reci da si ispravno postupio, nista nije vrijedno toga.

Sad si bogatiji za jedno iskustvo, i da, shvatio si kakav je posao asst waitera na kruzeru, to nema nikakve veze sa konobarenjem kuci. Da bi netko radio taj posao mislim da mora imati jako jako dobar motiv ( nemogucnost nalazenja posla kuci, gladna familija, dugovi, i slicno ).  Mislim da ti nisi imao niti jedan od ovih motiva i da je to presudilo. Dati otkaz na brodu nakon 22 dana u mom slucaju nije dolazilom u obzir jer financijski nisam smio, tako da me to guralo naprijed i tako sam zavrsio ugovor,dva,tri, i sada se evo spremam na cetvrti. Nakon nekog vremena se priviknes i to ti sve nekako postane normalno, brod ti postane drugi dom, posada ti postane druga obitelj, barem je tako meni.

Kad sam kuci mastam o danu kada cu opet na brod, a kada sam na brodu mastam o danu kada cu se vratiti kuci, instalno tako. Iako si kratko bio na bodu mislim da si uspio okusiti sto je to i dali je to za tebe.

To je samo jedna kompanija, mlad si, provaj drugu kompaniju, drugi posao, imasmvremena !

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #26 on: 26/April/2016 »
Ja sam pozitivno iznenadjen sto momak nije na kritike uzvratio istom mjerom, cakstavise sokiran sam.
Nisu u pravu oni koji ga pokusavaju strpati u odredjenu kategôriju.
Momak je originalan.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #27 on: 26/April/2016 »
Momak je originalan.

a nemas pojma kako orginalan...

Offline Meteorit

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #28 on: 27/April/2016 »
Interesuje me samo druže, bez uvrede, da li si ikada radio kao konobar? I mislim u nekom pristojnom prometnom restoranu?

Da , radio sam. Zasto pitas?

Offline Meteorit

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #29 on: 27/April/2016 »
Ja sam pozitivno iznenadjen sto momak nije na kritike uzvratio istom mjerom, cakstavise sokiran sam.
Nisu u pravu oni koji ga pokusavaju strpati u odredjenu kategôriju.
Momak je originalan.

Ljudi grijese ako misle da je pametno doci kao ass waiter, raditi 5 ili 10 godina, i od onih silnih Indijaca i Filipinaca doci do pozicije Waitera, guliti godinama, biti udaljen od doma, od prijatelja, porodice, od svega onoga sto ti je bitno.. Biti negdje u nekoj hladnoj kabini, u nepoznatom, sa ljudima kojima lazni, vjestacki osmjeh ne silazi sa lica, izigravati im prijatelja, svojski se truditi da se uvuces supervizoru u dupu u ocajnickom pokusaju da dobijes promociju koja nikada nece doci.. (ti si tom supervizoru samo broj),

pritom najbolje godine tvog zivota prolaze, tvoje dvadesete idu, a ti sljakas za saku dolara, (skupljas novce, a gubis zdravlje), jer dok sam bio na SPIRITU, svaki dan su nasi ljudi isli u MEDICAL. Zar je vrijedno? Prodajes se za pare, prodajes se sistemu kojem nisi bitan, koji te posmatra samo kao broj na ID kartici..

Jedan Makedonac mi je rekao tamo:
Meni je Target da zaradim 100 000 EUR. to mu je bio vec treci ugovor, i kaze on meni:

Ja kada dodjem u Makedoniju, svi su mi zavidni jer imam novce, izlazim trosim, hodam sa najboljim djevojkama.. Pa se upitah, ako tako razmislja vecina tih ljudi koji su tamo, onda ce im tih 10 najboljih godina proci u legalnom zatvoru sto se zove kruzer, i ako nisu pametni poslije 10 godina, nit ce imat zdravlje ni novac. U slucaju ovog Makedonca tih 100 000 EUR koje planira zaraditi, a posto je priznao da sve potrosi kada dodje doma,

on gubi oboje.. Zdravlje nepovratno gubi, (tijelo trpi stres, prosta logika), a pare se kad tad potrose..

Ovo vec djeluje kao neki monolog. Samo da nastavim.. Rijec je o tome da je pozicija Ass Waiter u sistemu vec unaprijed predodredjena za ljude koji dolaze iz zemalja EX YU, i da 90% ljudi ide tamo.. Ljudi misle da je posto to tako pitomo zvuci kad ti neko kaze da si Waiter, da ces ti zapravo pricati sa gostima, objasnjavati im razna jela, pricati o raznim temama, zezati se sa njima, u ugodnoj opustenoj atmosferi, jer gosti to vole. To gosti vole, i u Americi, i u Bosni, i u Madjarskoj ili Rusiji.. To se zove domacinska kuca i atmosfera.. Tu se svi prijatno osjecaju..

Ali je problem na kruzeru, sto su kruz lineri tu radi profita, i njima nije bitan sretan i motiviran radnik, (cak ni gosti nisu bas toliko bitni, samo su bitne pare koje gost ima i trosi na brodu)  njima je mnogo vazniji i svrsishodniji ocajni radnik koji je dosao na kruzer jer mu, opet kazem ocajnicki trebaju pare (dugovi, gladna djeca, itd itd) koji nece postavljati puno pitanja, i koji ce , sve u cilju da ocajnicki zadrzi posao, raditi sve sto mu se kaze, i sto mu se naredi. (bez puno pitanja i uvijek sa laznim osmjehom od uha do uha)

e zato moze da te sistem gazi, jer ti neces dati otkaz sta god ti urade jer ti ocajnicki trebaju pare, i pojeo bi i njihov izmet, samo radi dolara.  Sistem to jako dobro zna, i to maksimalno koristi, i oblikuje te onako kako on zeli.. (tada svojevoljno, uz pristanak postajes rob, i onda onda termin MODERN DAY SLAVERY dolazi do potpunog izrazaja)

valjda treba znati:

If you let them enslave you, they will enslave you.

Taj isti sistem je tu samo da bi napravio profit, a mi, kao radnici smo lako zamjenjiva roba, i svi oni jugici koji su ostali tamo, u nadi da ces dobiti preporuku od sefa, supervizora, i da ce doci do oficirske pozicije, nek dodju ovdje za 5 godina i zapitaju se jel vrijedilo?

Sistem je takav na pocetku bio, i svi su prosli isti pritisak kojima sam prosao ja, (i svi su pozeljeli dati otkaz, svi, ali bas svi. I ne mozete mi reci da nisam u pravu.)

Samo sam ja ipak zadrzao dostojanstvo i samopostovanje i nisam dozvolio da mi se neko sere u facu, i da me bezrazlozno pljuje i ponizava. Ne postoje ti dolari na svijetu, i taj ocaj koji ce me natjerati da izgubim svoje dostojanstvo i da trpim da neko lijeci svoje frustracije na meni.

Nije uopce rijec o strahu , nego o tome da samo nisam dozvolio da me sistem usisa, i da od mene napravi invalida, da li za 6 mjeseci, ili za 6 godina. Meni je moje zdravlje najvaznije, jer bolestan covjek ima samo jednu zelju, a zna se koja je. A sistem mene nece usisati, i napraviti me bolesnim. A ko to zeli, neka postane dio tog sistema koji te uvijek pozdravlja i osmjehuje ti se.. A svi znamo sto je BEHIND THE CURTAIN.

Da rezimiram.

Kruzer moze biti odlicna prilika, kruzer moze biti odlicno mjesto , kruzer moze biti prilika da upoznas dobre ribe iz raznih krajeva svijeta, (da ih odvedes u krevet), da zaradis dobre novce, a da pritom sacuvas zdravlje i zivce, ali samo, i to samo, ako dobijes dobru poziciju, koja ti garantira dobar omjer radnog i slobodnog vremena, i okej zaradu..

Ili ako zavrsite na nekoj LUXURY ili MEDIUM HIGH CLASS kruzeru, gdje se opet koliko toliko cijeni radnik i sistemu na tim brodovima je bitno kako se radnik osjeca..

Opet kazem, entry level pozicija je predodredjena u sistemu prema nazivu drzave iz koje dolazite, i ako ste spremni da gubite zdravlje za novac, onda idite na kruzere kao RS ili ASS, i borite se da nakon 5 godina dobijete promociju.

Na kompanijama koje su u rangu NCL, necete vidjeti Slovence, Hrvate, Madjare, Grke da sad (poslije ulaska CRO u EU) rade kao ASS Waiteri, a svi ovdje koji se javljaju i govore da ima Hrvata na kruzerima, pitajte te Hrvate gdje sad rade, kako su dosli da rade kao serveri na primjer, na Disney , i kakav je bio selection i proces prijema, kvalifikacije.. (nek se javi neko sa Disneya i neka kaze jel NCL bolji od Disneya)

I dobro se zapitajte ima li istine u ovom postu.

Ja cu sasvim sigurno ponovno na brod, ali ovaj put idemo sigurno i polako.. Nismo ocajni

Shvatite da odlazak na brod neće riješiti vaše životne nedaće,  nećete riješiti stambeno pitanje tako,  može vam samo kratkoročno dati neku prividnu finansijsku stabilnost i to je to.

Ne dovodite se u situaciju da ste toliko očajni da morate da pogazite svoje principe i da trpite i gutate svačije bezobrazluke

Sve je do vas, ali ipak pažljivo pročitajte ovaj post

Cao,  mornari.

Pozdrav :plovim: