Author Topic: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA  (Read 17928 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Meteorit

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« on: 25/April/2016 »
DA, ne planiram lagati vec hocu biti iskren i krenuti od pocetka i opisati sa cime sam se sve susreo dok sam bio na Spiritu, na poziciji na koju sam odredjen, i sa supervizorima koji su bili predodredjeni da mi pomognu, a to nisu znali, ili su se samo malo pravili pravili blesavi.

Da krenemo redom. Odmah cim sam dosao na brod, samo sam stavio stvari u kabinu, sjeo na stolicu, vidio da imam 4 kreveta u sobi, kad zvoni atelefon.. Pita me, jesam li taj i taj, i zasto nisam na poslu... ? ? ? pa j*** te, tek sam dosao, sjeo na dvije sekunde i odmah na posao.. Nisam ni uniforme imao, dosao je supervizor, Indijanac po mene, i odveo u praonicu da pokupim uniforme.. Pokupio sam uniforme, ali izgleda da su mi namjerno dali broj uniforme koji mi ne pase, te sam tri dana hodao u tijesnoj odjeci..

Sef mi je bio Indijac koji je vjerujem namjerno, prebrzo pricao, i govorio je sebi u njedra, svjesno znajuci da nisam u stanju da razumijem njegov engleski dok, sam ja, se fakat trudio da budem razgovjetan i jasan.. Ali uzalud.

Cak su mi dodijelili i momka, koji je trebao da mi objasni stvari na pocetku, ali opet prica prebrzo i morao sam postavljati po dva tri puta pitanja, i kasnije kad mu kazes da prica sporije, on ti samo kaze: Don't bother me , brother.

Zanimljivo, zar ne? Misljenja sam da oni smisljeno tako sa nama razgovaraju, jer znaju da ih ne kontam, i da nam je tesko da ih pratimo, ali neka vrijedi da su nam pokazali da znamo sta nam je posao.. Koji se ne moze nauciti , za jedan dan, slazete se?

Dalje, svi ti treninzi na koje smo isli, svi ti oficiri koje smo slusali, svi oni izgledaju da im je samo bitno da odrze predavanja, a mnogo se stvari propusti zapisati, jer si toliko umoran, da nisi skoncentrisan, i ne mozes da sve memorises sta ti se govori.. Pa nisi robot?

Kad god sam dosao, i pitao nekog za savjet, dobio sam kulturni odbijanac da im smetam, i da su uvijek busy.. To mi je rekao payroll account kad sam dosao pitati za placu, i to mi je barem 10 puta rekao supervizor.. isto kao da ne zele da naucis, ili te zele toliko fizicki unistiti, i mentalno, da poludis od silnih polutacnih informacije koje ti se daju..

Jer vecinom su poluistinite, jer kad god su nesto rekli, slijedio sam upustva, i dosao sam na krivi trag. Primjerce, kad sam pitao, ko je zaduzen da mjenja sekretaricu, kad je ona bolesna, jer je ona trebala da mi zavrsi papirologiju oko vize i medicala, odgovor mog supervizora je bio, kao mi cemo se potruditi da saznamo ko je zaduzen

A covjek radi na brodovima, vec 18 godina, a fol ne zna.. dalje, kad mi je bio drill, i kad je na PA sistemu bio poziv, ja sam radio segregaciju, i bio sam zaokupljen poslom, a moj supervizor je tu bio, i pricao sa jednim svojim, zasto mi nije dao do znanja da mi je vrijeme za drill, i da ga ne smijem propustiti
Isto dodje kao da je namjerno sutio, i htio da ga propustim... dalje, svi oni meni govore, radi brze, radi brze. ali po mom licnom sudu, nije stvar u brzini, nego u efikasnosti posla, a ko srlja i zuri, vazda zaje*e...

Dalje, kap koja je prekrila casu je bio trenutak kad me je supervizor pitao, koje sam vjere, i zasto sam musliman, i kako se muslimani mole? WTF

ali naravno, nemam dokaze za to, a to je velika uvreda, ali posto su svi waiteri u restoranu Indijanci i Filipinici, nemam nikakve ljude iza sebe..

Nasi ljudi, Ex Yu, bar moja ekipa, nije narocito pametna, rade kao robovi, pokusavaju se svijdeti sefovima, zanoseci se da ce im mozda biti tako bolje, i da ce dobiti promociju, pa im svaki novi, sluzi samo za sprdanciju i za*****anciju

Takav je moj dojam bio..

Uglavnom, resign sam, i ne mogu biti sretniji, jer NCL SPIRIT je mali brod, ide u Evropu, ali organizacija posla je nikakva, a ljudi su malo je reci ogavni

Bilo gdje na svijetu, kad projektant pravi kucu ili zgradu, prvo napravi blueprint, mapu, skicu, kako ce sve izgledati, a tek onda ide po cigle, da ih sazida, samo na Spiritu, sve ocekuju da za 2 dana radis posao za trojicu, i opet uvijek nalaze mane, i nikad nisu zadovoljni

Toliki je pritisak vrsen na mene, da sam odlucio doci kuci, da sacuvam zdravlje..

Mi smo za njih samo broj, a ja jos uvijek pamtim onaj kiseli smijeh mog supervizora Diasa kad je rekao (hay , man, you know that I am menager)
i onaj kiseli nametnuti smijeh

Ako je neko imao drugacija iskustva sa Spirita, nek napise, pa da uporedimo

jos nesto, prvu noc kad sam dosao , cimeri su me prijavili Securitju jer kako, oni kaze pravio sam buku u kabini, a jos para dan poslije toga pozvali su ponovno sekjuriti jer sam malo pojacao tv, gledao sam tekmu

sve u svemu , sveopce ludilo..

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #1 on: 25/April/2016 »
U prevodu: niko ne valja, samo si ti dobar. ;D
Jednostavno nisi se uklopio. Nije brod za tebe.

Većina stvari koje ti se nisu svidele su nebrojeno puta opisane na forumu, tako funkcionišu na brodovima, nisu sve to namerno radili baš tebi. Svi kroz to prođu na početku, neko izgura, neko se slomi.

Ali svakako je vredelo probati, sad znaš kako je, nadam se da si bar zaradio uloženo u odlazak.
Na kraju - živci i zdravlje su najbitniji, brodovi će svakako ploviti, sa nama ili nekim drugim ljudima umesto nas. :uzdravlje:

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #2 on: 25/April/2016 »
Više puta sam napisao, prvih tjedan-dva na brodu su kritični. Ili proplivaš ili potoneš.
Ovo kako se postavljaju stari mornari prema novome mi je prilično razumljivo. Oni žele nekoga tko će plivati od prve minute, i to nije neizvodljivo, samo treba imati jaku želju. Što se njih tiče, ako vide da si spor, nezadovoljan, nesnalažljiv, oni znaju da će, ako uspiješ ostati na brodu, morati raditi i za tebe, i zbog toga te radije poguraju pod vodu umjesto da ti pomažu. To naravno nije uvijek slučaj, i često je za preživljavanje prvih dana dovoljno da se nađe samo jedna osoba koja će ti pomoći vidjeti stvari u boljem svjetlu.
Ja bih mogao nabrojati još 30ak stvari koje ti nisi naveo, a koje jako negativno mogu djelovati na svakog novog mornara. Tajna je u tome da se trebaš potpuno predati, zaboraviti tko si i šta si, i jedino na čega trebaš misliti je dolarski iznos koji te ide. Poslije dva tjedna ponovo uključiš mozak (resetiraš se) i onda odlučiš isplati li se tako nastaviti.

Ako sam dobro razumio, izdržao si 3 dana? Koliki su ti bili troškovi odlaska?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline cuca_

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #3 on: 25/April/2016 »
hehehe cak i kad si pravio buku nisi bio ti kriv nego oni, ti samo gledao tekmu. Tipicno nase, svi krivi i svi protiv mene samo ja sve radim ispravno i naravno svi sa ex-yu su glupi al ti si pametan, samo sto ce oni da zarade za jedan ugovor vise nego ti za 10 godina u Bosni, ne znam ko je tu tacno glup. Al okej ako je tako sjedi u Bosni, tamo ce te postovati, voljeti i niko te nece ruzno ni pogledati ni tretirati hehe
Ne znam sta si tacno ocekivao.

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #4 on: 25/April/2016 »
Dali su ti malu uniformu ? Molim te nemoj da lazes. Kada si sign on, dobijes papir na koji ti pise ili ti napises koliko cega trebas kada odes da pokupis to, pitaju te za broj svega i sve ti daju po jedno da probas, ukljucujuci i cipele. Onda ako ti nesto bas i ne odgovara ides  kod krojaca da ti to prepravi da izgledas kako treba a ne kao slamnato strasilo u zitnom polju. To sto ti je bilo malo, ako jeste, sigurna sam da si trazio manji da izgledas kao neki macho man.
Musliman, ti si musliman, pa eto super. I ja sam, pa me nikad niko u ove 3 godine nije pitao nista o mojoj vjeri. Ova tvoja prica je ona tipicna bosanska, nece on meni, sta on ima meni da govori, jedan zuti, filipinac, ja da rukam i radim ovdje.... Nemoj brate, sjedi kuci, takvih kao sto si ti nam ne treba ovdje.
I da, kad si potpisivao ugovor sto je drugi dan na brodu tu ti pise plata, okrenes papir, u gornjem desnom cosku, odmah do sign off i sign on date. Ali s obzirom da ti pises "payroll account" a ne payroll accountant, mozda ni to nisi bio u stanju da nadjes, pa se upitaj ciji engleski nije bio jasan i ko je pricao u njedra. :hekla:
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "

Offline Jacob83

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 114
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #5 on: 25/April/2016 »
Ti si bese ono pred odlazak  jadikovao kako moras provesti mesece u kabini sa "fikusima", slusati njihov los engleski i plasio se hoce li biti mir i tisina u kabini?

Pa si u potrazi mira i tisine pustao tekmu "fikusima" koji spavaju?

I da rece da pricas engleski ko maternji?

 :waiting:

Offline Jack Sparrow

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 552
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #6 on: 25/April/2016 »
Pa zar su sve kabine na NCL-u za 4 osobe??

Offline cuca_

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #7 on: 25/April/2016 »
Uvrijedio se jer ga je neko upitao kako se muslimani mole.

Ako je i tacno nije mi jasno sta je tu uvrijedljivo.

Sve u svemu bez ljutnje al zvucis ko tipicni mahalac koji je citav zivot bio u dodiru samo s rajom iz mahale, najbolji sam, 'ta ce oni occam i tako ta prica.
Mozda brod nije za tebe, jednostavno

Offline Pezo$

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 157
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #8 on: 25/April/2016 »
Namerno pricaju nerazumno samo sa njim da bi mu otezali sve...:D
To je tako kad neko misli za sebe da je centar sveta i da se sve vrti oko njega..
Druze, nisi ti prosao kroz nista goru situaciju nego svi ostali koji su se pojavili na brodu...zapravo nisi opisao nijednu ''strasnu'' situaciju....ovo sve je normalno i desava se svima po 300 puta na dan....nego izgleda da si izasao iz zone komfora i naisao na nesto sto nisi ocekivao pa si se smorio i zapalio...da si izdrzao par nedelja, posle toga bi ti ovo sve bilo pesma

Offline Matijas

  • Registered
  • *
  • Posts: 45
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #9 on: 25/April/2016 »
kolika drama oko ničega. Prijatelju, nije za tebe i bok. Šta se kaže: dođoh, vidjeh i slomih kuk. Ne treba dramit i pljuvat po svemu. Doći će neko nov, pročitat i mislit da ga neznam šta čeka tamo, a uopće nije toliko strašno

Offline Meteorit

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #10 on: 25/April/2016 »
Više puta sam napisao, prvih tjedan-dva na brodu su kritični. Ili proplivaš ili potoneš.
Ovo kako se postavljaju stari mornari prema novome mi je prilično razumljivo. Oni žele nekoga tko će plivati od prve minute, i to nije neizvodljivo, samo treba imati jaku želju. Što se njih tiče, ako vide da si spor, nezadovoljan, nesnalažljiv, oni znaju da će, ako uspiješ ostati na brodu, morati raditi i za tebe, i zbog toga te radije poguraju pod vodu umjesto da ti pomažu. To naravno nije uvijek slučaj, i često je za preživljavanje prvih dana dovoljno da se nađe samo jedna osoba koja će ti pomoći vidjeti stvari u boljem svjetlu.
Ja bih mogao nabrojati još 30ak stvari koje ti nisi naveo, a koje jako negativno mogu djelovati na svakog novog mornara. Tajna je u tome da se trebaš potpuno predati, zaboraviti tko si i šta si, i jedino na čega trebaš misliti je dolarski iznos koji te ide. Poslije dva tjedna ponovo uključiš mozak (resetiraš se) i onda odlučiš isplati li se tako nastaviti.

Ako sam dobro razumio, izdržao si 3 dana? Koliki su ti bili troškovi odlaska?

Izdrzao sam 25 dana. I radio bih jos, cak i pod tim pritiskom, ali sam se razbolio, i bilo mi je grozno, i znajuci po pricama ljudi ovdje sa foruma, nema day offa cak i kad si bolesan, osim kada si bas kriticno lose, odlucio sam da mi to ne treba, i uradio sam resign.. Najcudnije od svega mi je bilo to sto jednu vecer dok sam bas tiho na stolici , cistio uniformu, poslije posla, trudeci se da ne uznemiravam nikoga, sutra sam uredno prijavljen kod supervizora, gdje su mi svi rekli da sam pravio buku i galamu, a to nije bilo tako..

Mislim, ti moji cimeri su par noci iza 12 pustali muziku u kabini, a meni to nije nimalo smetalo, i nisam ih prijavio. Uglavnom, ne znam, ali sigurno ima boljih kompanija od NCL

Offline Meteorit

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #11 on: 25/April/2016 »
Uvrijedio se jer ga je neko upitao kako se muslimani mole.

Ako je i tacno nije mi jasno sta je tu uvrijedljivo.

Sve u svemu bez ljutnje al zvucis ko tipicni mahalac koji je citav zivot bio u dodiru samo s rajom iz mahale, najbolji sam, 'ta ce oni occam i tako ta prica.
Mozda brod nije za tebe, jednostavno

Kada ti neko pridje, i postavi ti pitanje: Why are you a Muslim i pocne se cuditi, to mi djeluje uvredljivo? keep it to yourself, nije bitna religija, cak i da sam ateista, ne trebas me to pitati, jer to nije u domenu posla. to je privatna, licna stvar svake osobe, njen licni izbor, i ne treba te to zanimati..

ako nekoga zanima bilo sta u vezi religije, seksualne orjentacije, itd itd, it is personal, man

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #12 on: 25/April/2016 »
Sve su kompanije po pitanju tretiranja posade podjednake.
Da je kompanija ne znam kako zlatna i bajna, a da u toj kompaniji imaš supervajzora budalu, sva ta priča o razlikama među kompanijama pada u vodu.
Tvoj doživljaj života na brodu najviše ovisi o tom direktnom supervajzoru, hoće li te šmekati ili neće.

Inače, tvoja priča je kao da si bio svega par dana na brodu, ali ako si bio 3 tjedna, onda se nema šta zamjeriti, vidio si da ti ne leži i pošteno dao resign.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Meteorit

  • Registered
  • *
  • Posts: 19
    • View Profile
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #13 on: 25/April/2016 »
Dali su ti malu uniformu ? Molim te nemoj da lazes. Kada si sign on, dobijes papir na koji ti pise ili ti napises koliko cega trebas kada odes da pokupis to, pitaju te za broj svega i sve ti daju po jedno da probas, ukljucujuci i cipele. Onda ako ti nesto bas i ne odgovara ides  kod krojaca da ti to prepravi da izgledas kako treba a ne kao slamnato strasilo u zitnom polju. To sto ti je bilo malo, ako jeste, sigurna sam da si trazio manji da izgledas kao neki macho man.
Musliman, ti si musliman, pa eto super. I ja sam, pa me nikad niko u ove 3 godine nije pitao nista o mojoj vjeri. Ova tvoja prica je ona tipicna bosanska, nece on meni, sta on ima meni da govori, jedan zuti, filipinac, ja da rukam i radim ovdje.... Nemoj brate, sjedi kuci, takvih kao sto si ti nam ne treba ovdje.
I da, kad si potpisivao ugovor sto je drugi dan na brodu tu ti pise plata, okrenes papir, u gornjem desnom cosku, odmah do sign off i sign on date. Ali s obzirom da ti pises "payroll account" a ne payroll accountant, mozda ni to nisi bio u stanju da nadjes, pa se upitaj ciji engleski nije bio jasan i ko je pricao u njedra. :hekla:

Da, jeste accountant. :D ali , pisao sam brzo, bilo je kasno sinoc, pa to je tipicna greska u pisanju, prema tome, nije to nacin na koji treba da vrednujes neciji engleski jezik. Jeste, pri dolasku na brod se popuni papir, slazem se, taj papir sam popunio, unio sam svoju visinu, tezinu, i sve detalje koje su trazili, pa valjda prema tome, bi trebali znati koji broj uniforme da mi daju..

Nije bilo vremena da probam svih 9 komada uniforme, jer je supervizor bio tu, i zurili smo u restoran. Pod predpostavkom, da su mi sve uniforme fit, uzeo sam ih i otisao sam u kabinu..

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: NLC SPIRIT - ISKUSTVO I ANALIZA
« Reply #14 on: 25/April/2016 »
A drug, ti ne spomenu, gdje si radio ta tri tjedna? Da li u crew mess-u ili restoranu sa gostima?
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)