Author Topic: Želiš živjeti i raditi u Irskoj? Intervjui u Zagrebu 24-25-26 Svibanj 2016  (Read 4373 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Želiš živjeti i raditi u Irskoj?
 Intervjui će se održavati u hotelu Internacional na Miramarskoj 24, Zagreb.
http://www.moj-posao.net/Vijest/75935/Zelis-zivjeti-i-raditi-u-Irskoj/2/
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline auswinkel

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
Dal je bio tko danas? O cemu se radi? Planiram ic sutra, bilokakav info bi pomogao.

Offline auswinkel

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
Dal ima koga da je bio na ovom intervjuu? Gospodicna s kojom sam razgovarao mi je na kraju rekla da bi voljela da dođem raditi za nju, ako sam u prilici sam platiti kartu do Dublina i pobrinuti se za smještaj. Kad sam pristao rekla je: "You will get additional info in email on monday". Vec su dva mondaya prošla, nema ničeg :(
Dala mi je posjetnicu, neke papire s generalnim informacijama u vezi posla(gdje, kako, plaća itd), ali maila još nema. Probao sam slati mailove na njihove sluzbene stranice, al nema nikakvog odgovora.

sta da radim?  oT

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Jel se javila do sada?  +U+
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Tina123

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Irska
  • Recruitment Agency: N/A
Moje iskustvo u Dublinu-

 U Dublinu se moze dobro zaraditi, ali je najveci problem smjestaj. Odlicno ako poznajete nekoga i snadjete se za smjestaj, ali ako to nije opcija, onda je jedini izbor internet i agencije. Ako pogledate na daft.ie, gdje se oglasavaju stanovi, prosjek cijena malog jednosobnog ili dvosobnog stana je 2000-2500 eura mjesecno + depozit. Meni osobno je trebalo par mjeseci da nadjem stan, i to nakon preko 1300 poslanih upita agencijama i oglasima na internetu. Poznanik koji radi u lettings management agenciji mi kaze kako mu je prosjek upita na svaki oglaseni stan oko 2000- 3000, a zna biti i preko 10 000. Mozete biti pozvani na viewing, na koji dodje jos 50+ ljudi. Nakon viewinga trebate slati dokumentaciju, Uglavnom se traze skenirane putovnice, reference proslog landlorda, ugovor s posla jer zele znati koliko zaradjujes i neki traze jos traze i  bank statement- ovo je jedan od odgovora koji sam dobila na mail, ali ne traze svi to.

Please see attached your tenant application form, we will need the following documentation from each tenant to complete your application:
 
1.   A completed tenant application form (attached)
2.   3 months bank statements for the full month of March, April and May showing your employment income (payslips cannot be accepted)
3.   An employer reference dated within the last 3 months stating your salary and start date in the company (employment contracts dated over 3-months ago cannot be accepted)
4.   A written landlord reference dated within the last 3 months confirming the address of the property and start date of lease.


Ima dosta prevaranata s laznim ugovorima, slikama iz airbnb-ova i hotelskih soba, tako da pazite i nikom ne dajte pare ako niste vidjeli stan i dobili kljuc u ruke.

Od 2023. minimalac se digao na 11.30/h. Posao se moze svugdje naci, ali za dobar posao se treba strpiti i malo duze traziti. Porez na placu je 20% a tko pravi godisnje preko 40 000 bruto, sve preko tog iznosa se oporezuje 40%. Detalji se mogu pogledati na revenue.ie. Vjerojatno postoje olaksice na obitelji s djecom, ali ne znam dovoljno o tome. Prvi mjesec ili dva, cete placati emergency tax, koji ce vam se vratiti, al da znate da vam prva placa nece biti puna.

Lidl pocetna satnica je 13.85/h, prekovremeno i nedjelja je 50% vise placeno, bank holiday 100% vise

Boots, Zara, Brown Thomas i slicne trgovine od 13/h+

Kitchen porteri - oko 12.50-14/h

Accommodation assisstanti, housekeeping, od 11.30/h do 14/h
kuhari- ovisno o iskustvu, pricanju jezika i ako se dobro prodate, moze se dogovoriti godisnji ugovor koji ide od 30k do 80k na nekim mjestima

konobari - ovisi gdje radite, vecina hotela placaju minimalac u startu, restorani od minimalca pa do 15,16 po satu za iskusne konobare.

tip se tu iz nekih razloga dijeli, svaki restoran ima svoj sistem. Postoji sistem gdje si placen tip po satima koje si radio, postoji fiksni tip po satima koje si radio ( recimo fiksno 10 eura cash tip po satu), neovisno napravis li taj dan 100 eura tipa ili 1000.

Uglavnom se tip dijeli na kraju tjedna, te pare prodju kroz vise ruku, sto je meni malo rec sumnjivo, pa izbjegavam osobno takva mjesta. l te pare idu i managerima i hostesama i kuhinji i baru i svima. Znaci konobar koji radi prvu smjenu i konobar koji je okrenuo stolove 2 ili 3 puta u veceri ce dobiti isti tip. Takodjer, neki manager koji je cackao nos i kao ''radio'' ujutro na laptopu dobiti isto kao i manager koji je trcao po punom restoranu za vecernji servis.

 Bolji restorani, po mojem misljenju, dijele tip svaku vecer, timu koji je tu veceru odradio.

 Zivot je bolji financijski, da se vise ustediti, nego kod kuce. Definitivno je odlicno mjesto za zivjeti par godina.  Kada bih imala obitelj, radije bih se vratila kuci ili bih se preselila u neki od mirnijih gradova u Irskoj.

U zadnje vrijeme u Dublin je uselilo dosta imigranata, legalno i ilegalno. Kriminala, nasilja i droge na ulici je sve vise, irske bande, imigranti, narkomani, pogotovo na sjevernoj strani grada. Ulice nisu vise sigurne kako su bile prije 10 godina, tako mi barem Irci kazu

Nadam se da je ovo bar malo pomoglo. Ako imate kakvo dodatno pitanje, slobodno posaljite poruku  :D

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Ja živim u manjem gradu u kući koja ima dnevni boravak, tri spavaće sobe i dva kupatila. Mesečna renta je 1.000.
Dublin je zaista preskup za život.
Inače sam jako zadovoljan životom u Irskoj iako, naravno, ima i dosta mana. Daleko je više prednosti.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Ima i jeftinijih opcija, tipa hostel, ja sam sa dva cimera bio u sobi, placao 50e tjedno, ako se dobro sjecam, no to je prihvatljivo samo muskoj populaciji koja zna sta je zivot u vojsci, nema privatnog zivota .. djevojke nisu stanovale u hostelu. No to je grad Kilcock, ne Dublin.
Za mene je to bilo vrlo pozitivno iskustvo.  :D
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Puno hotela, a u skorije vreme i supermarketi (Centra, SuperValu) daju smeštaj.
Iznajme kuću u kojoj se nalazi 3, 4 ili 5 soba i onda tu stave svoje zaposlenike. Svako ima svoju sobu i svoje kupatilo. Cena po osobi je oko 300-350 evra. U istoj kući budu i muškarci i žene koji rade za istog poslodavca. Deli se kuhinja a svako ima svoje kupatilo. To je puno prihvatljivija opcija za osobe koje same dolaze u Irsku.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Bilo je i vrijeme da se sjete tako necega. Korisno i za radnike i za poslodavca.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Pretpostavljam da ni nemaju puno izbora. Irci ne trče da rade u hotelima, supermarketu ili skladištu. Svakako im treba radne snage a bez smještaja ljudi neće dolaziti.
Kada ćeš ti natrag u Irsku?