Author Topic: NemkeGari, Accommodation Attendant (ACAT), Princess Cruises  (Read 3043 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: NemkeGari
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Accommodation Attendant (ACAT)


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Jedan moj drugar je radio na brodu veoma davno. Nisam zapravo od njega ništa saznao, s obzirom da se nismo tada družili. Tragajući za informacijama o poslovima u inostranstvu, odnosno van zemlje, naleteo sam na neke komentare i blogove o ovoj temi. Naravno, detaljnija pretraga interneta je vodila na ovaj forum.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Pa opšta atmosfera oko ove teme. Svi misle da je onaj koji radi na brodu veoma bogat. Nasuprot tome, kod kuće sam radio 34 dana mesečno (bez slobodnog dana, nedeljom dupla smena) kao menadžer na crno za oko 550 $. Bolji posao (ili platu) kod kuće nisam mogao da nađem, a pošto imam porodicu morao sam da nađem neko rešenje.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se prvo Safe Cruise-u,  ali pošto mi oni nisu dugo odgovarali prijavio sam se u Kouzon.
 Oni su mi odmah sutradan odgovorili, delovali su mi zbog toga profesionalno i 5 meseci kasnije bio sam na brodu. Sada mislim da je sve to samo bio splet okolnosti, jer posle Kouzona odmah mi se javio i Safe Cruise, biće da se tada približio glavni interview.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za Princess, to je tada bilo aktuelno.
Jednostavno, i Kouzon i Safe Cruise su masovno snabdevali Princess entry level pozicijama kao što su (Assistant) Buffet Steward-i, Utility Cleaneri i moja pozicija Accommodation Attendant.
Na osnovu razgovora u agenciji, procenio sam da ću  najbrže otići na pomenutu Housekeeping poziciju. Mala zarada mi nije tada smetala, jer su nam u agenciji stvorili utisak da ako vredno radimo itd. brzo ćemo dobiti promociju.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Interview je trajao oko 2-3 minuta i saznao sam odmah posle da  sam prošao. Sa ove distance gledano većina je naših ljudi prekvalifikovana za ove pozicije, čak i oni koji idu bez iskustva.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Sve ukupno koštalo me je oko 1000 eura. To je bilo 2014. godine.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Poneo sam jednu torbu i u njoj najviše veša. Posle sam kupovao malo po malo šta mi je bilo potrebno. To sam manje-više ponavljao i na sledećim ugovorima. Znači vratio bih se sa dve torbe.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Teško je sada setiti se pogotovo zbog toga što je to proletelo kao na traci. Dok učiš posao i gde je šta na brodu ni ne primetiš da dani lete.
Uglavnom, kada ostaneš sam sa sobom uveče, nedostaje ti porodica itd. Mlađi ljudi sigurno neće imati taj  problem.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Ne znam šta bih rekao. Moje radno mesto je po hijerarhiji veoma nisko, tako da ne verujem da kompanija ima bilo kakav interes da bih  se ja osećao dobrodošlim.
Naravno, ekipa iz crew office-a je bila ljubazna, obezbedili su nam instrukcije i informacije za bolje snalaženje po brodu. 
Kada kreneš da radiš prvi ili drugi dan, tretman “novih” prestaje.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Pomogli su mi neki naši ljudi, ali više od svih jedan Indijac. Naši su mi govorili generalno šta treba da se radi, bilo je tu i pogrešnih saveta i svega.
Šta god mislili o drugim nacijama, nemojte nikad upasti u zamku da generalizujete stvari. Svuda ima dobrih ljudi.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Nije mi to bilo toliki problem na prvom ugovoru.
Kasnije je počelo više da mi smeta, ne samo vezano za životni prostor već za slobodu uopšte.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Možda u početku jer sam sa mojih “kućnih” 550$ došao na brodskih 900$.
Potom, kada sam video kakvi ljudi i radnici zarađuju mnogo više od mene, shvatio sam da sam pogrešio department, i to debelo. Naročito jer je jako teško izaći iz njega.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Ono što niko iz agencije ne govori ljudima koji idu u Accommodation je da nema napredovanja pre 6-7 ugovora, ne računajući Utility Cleaner-e.
Utility dobija promociju posle 1-2 ugovora prosečno, a Acat posle 6-7. Doduše, poznao sam jednog našeg koji je dobio promociju na 5-om i drugog koji je dobio promociju na trećem ugovoru. Znači ima izuzetaka, ali recimo samo da ovaj što je dobio promociju na trećem, nije je dobio lako.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Društveni život je ok kada se sve uzme u obzir.
Možete puno naučiti o ljudima, steći možda nekog novog pravog prijatelja.
Većina ljudi je do duše na nekoj polu-distanci što se tiče dubine odnosa, ali kao što već jednom rekoh – svuda ima dobrih ljudi.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Velika većina su Filipinci, pa onda idemo mi i Indijci. Većinom su to mlađi ljudi, prosečnog obrazovanja, mada znalo je biti i naših inžinjera i profesora na smešnim pozicijama.
Upoznao sam i neke pristojne “zapadnjake”, veoma normalne ljude, van svih stereotipa. Činjenica je da kompanija kao Princess ne ide na kvalitet već na kvantitet radne snage.
Strašno je ponekad da primaš naređenja od nekoga ko je intelektualno na mnogo nižem nivou od tebe, ali to je sad već pitanje opravdanosti tvog boravka na takvom mestu.

  • Kako biste opisali putnike?
Amerikanci su sve ono što vidimo u filmovima i još malo gore, vole da budu zabavljani i vole da ćaskaju.
Englezi i Australijanci su slični ali ipak čini mi se za nijansu normalniji.
Španci su me razočarali, imao sam bolje mišljenje o njima.
Azijati k’o Azijati. Japanci arogantni,  Kinezi prosti.
Izvinjavam se zbog generalizovanja, nije moj stil, ali koristim sad radi lakšeg opisa. Generalno, kategorija “luksuznog krstarenja” se izgubila i najvećim delom su ovi putnici neka zapadna radnička klasa, ili češće penzioneri. Znači prosti ljudi na hedonističkom odmoru.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Uglavnom da. Imao sam faze kada duže nisam izlazio sa broda, a bilo  je i faza da zaređam često napolje. Stvar je u tome da sa dnevnom pauzom od 3 sata moraš da planiraš izlazak već prethodnog dana. Znači ako ostaneš u Crew Bar-u do 3 ujutro, naravno da će ti se sutra na pauzi spavati i da nećeš hteti/moći izaći napolje.
 Što se tiče portova, meni se čini da je većina luka dobra ako potrošiš nešto para i da većina nije dobra ako ne potrošiš ništa para. Ima i ona varijanta kada si često u nekom ok portu pa već sve znaš, i kuda ideš i šta ćeš da radiš. Sve u svemu, to je jedna od dobrih stvari rada na brodu, što prosto rečeno, možeš da vidiš svet.
Loša strana mog departmenta je što se ne može izaći na turnaround day pa tako nikada nisam izašao u Miami, Copenhagen, New York, iako sam bio u tim portovima. Koja je to ironija gledati kip slobode sa daljine manje od 2km, a nemati slobodu da izađeš napolje i posetiš taj spomenik.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
St. Thomas, St. Martin, Cozumel, Oslo, Warnemunde u Nemačkoj, Kanarska ostrva itd. Mnogo je lepih mesta na svetu, a kruz kompanije hvala Bogu biraju od najboljih.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Finansijski momenat, proputovanje svetom, upoznavanje sebe i drugih ljudi

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Nedostatak slobode, izrabljivanje radne snage, materijalan pogled na svet

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Zainteresovanima bih definitivno preporučio, drugima ne. Moraš imati jak razlog. Poželjna je i psihička stabilnost. Svaka iole normalna jedinka koja je u nekom životnom trenutku došla u situaciju da razmišlja o odlasku iz svoje sredine zbog ekonomskih razloga, treba da ode, treba da proba. Jedan ugovor neće nikome škoditi, a onda svako za sebe može da proceni šta  mu je dalje činiti.
Za ljude koji nisu sigurni ili nisu spremni na dosta toga, ovaj posao nije.
Npr., na mom poslednjem ugovoru sa mnom je došao jedan naš momak koji je posle 2 dana tražio da ide kući pošto ima problema sa devojkom. To se sredilo, ali je ipak otišao kući posle celih 7 dana i to zato što je alergičan na prašinu. A došao je na poziciju Utility Cleaner-a.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Najbolju predstavu o životu i poslu na brodu ćete dobiti od nekoga koga lično poznajete. Ovaj forum takođe može da pomogne. Ali najvažniju stvar mi niko nije rekao, mada se provlačilo ponegde na forumu. Uvek pucaj na što višu poziciju, veruj u sebe. Jako je teško prebaciti se posle, ja pokušavam već 2 ugovora. Znači dobro se raspitaj, bitno je da znaš dosta PRE nego odeš u agenciju.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Do sada sam shvatio da Princess nije najbolja kompanija, ali je pristojna za neko iskustvo i disciplina nije prestroga. Ko može da ide na bolju kompaniju, tipa imaš EU pasoš, bolje da ide na Royal Caribbean  ili Celebrity ili nešto treće.
Agencije u Srbiji, verovatno i drugde, nam čine uslugu, ali čine je i sebi. Kompanija treba daleko više običnih radnika nego oficira. Mislite o tome.
Poslednje, mada ne i najmanje važno je da izrazim zahvalnost autoru ovog foruma i svim članovima koje nije mrzelo da pomažu ljudima i odgovaraju na katkada besmislena pitanja.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline gogo_ca

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 258
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruise
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Ass. Store
Ne postoji glupo pitanje,samo glup odgovor

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
potpuno istinito sve,od reci do reci! Predpostavljam da si radio na Royal,Regal ili Emerald?   :run:

Offline NemkeGari

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: ex Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Accomm.attend.
potpuno istinito sve,od reci do reci! Predpostavljam da si radio na Royal,Regal ili Emerald?   :run:

Da, baš tim redom. Poslednji je bio Emerald Princess i to 7 dugih meseci.

:clapping:

Hvala Gorane, možda se vidimo i na sledećem brodu brate moj.


Ako neko ima bilo kakvih pitanja, tu sam ovih dana, pretražujem forum :-)

Offline Juli

  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
Divan post!

Želim ti da što prije dobiješ promociju ili neku bolju kompaniju i bolje novce  :clapping:
Sailing...

Offline LizzardKing

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Kako ide napredovanje kod Utility cleanera, sta ide posle?
I utility cisti tamo gde je posada a accom. tamo gde su putnici?

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Bravo, samo napred :deda: :clapping:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."