Author Topic: Princess Cruises - Photographer - Intervju Mart 2016.  (Read 5989 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Drunken_Sailor

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 36
  • I want to breathe the air of new places
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Staff Photographer
Pozdrav drugari, dok čekam na ukrcaj odlučio sam da sa vama podelim svoje iskustvo.

Prošle godine u aprilu išao sam na ekskurziju koja je uključivala putovanje kruzerom od Barselone do Ćivitavekije. Tada sam još uvek bio student, i svaka misao i aktivnost koja ne uključuje učenje obaveznog gradiva mi je bila zanimljiva. Nakon povratka sa putovanja, u komšiluku sam upoznao sam jednu osobu koja već dugi niz godina radi u Carnivalu kao photo manager u dream studios, i počeo sve aktivnije sa njom da se družim i slušam mornarske priče. Kako je vreme proticalo počeo sam da sklapam kockice i shvatio da mi se veoma dopalo moje putovanje kruzerom i da bih voleo da doživim makar deo onoga što je ona prošla u svojoj karijeri.

U maju sam počeo da čitam ovaj forum i da tražim adekvatno zanimanje koje bih odabrao da radim na brodu i nakon dugog razmatranja odlučo sam se za posao fotografa. Uzevši u obzir da sam tada bio student jednog fakulteta koji nema veze sa fotografijom, a pri tom bez i malo radnog iskustva, odmah sam se bacio na posao i počeo da jurim obuke i sredstva. Da ne dužim, završio sam višemesečni kurs fotografije u Beogradu i nakon toga kurs studijske fotografije , pa sam stekao dosta znanja iz te oblasti, ali kao i sada, uvek mi je falilo rutine u praksi.

Nakon što sam video oglas na stranici Safe Cruise agencije da traže fotografe, sedamnaestog januara , sam skupio hrabrost i odlučio da pošaljem svoj CV i prijavu. Čekao sam dobrih sedam dana, a odgovora nije bilo. Odlučio sam da im ponovo pošaljem mejl, da bi me samo dva dana kasnije nazvala Emilija i sa mnom obavila kratak razgovor na engleskom jeziku i postavila par pitanja u vezi fotografije i mog života, i rekla da nekoliko dana kasnije dođem u njihovu kancelariju kako bismo obavili preliminarni intervju, jer se uskoro očekuje zakazivanje glavnog od strane Italijana.

Doterao sam se i otišao odlučno, da bi, iako pod jakom tremom uspeo da odgovorim na sva pitanja koja mi je Đorđe postavio i zadovoljio njegov kriterijum. Pitanja su bila uglavnom u vezi mog radnog iskustva, teorijskog znanja o fotografiji i provera engleskog jezika. Po obavljenom razgovoru dao mi je jedan papirić na kome su bili izlistani papiri koje treba da prikupim, kao i ukupni troškovi procedure. Kada sam im sve to dostavio( plus 6.000,00 dinara za administrativne poslove), poslali su mi skripte koje treba da pripremim i naučim za obuku koja će uslediti pred glavni intervju.

Neposredno pred trening odradili smo Marlins i psiho test (zajedno 25 evra), na kojima sam imao 100% tačnih odgovora. Nema potrebe da se plašite ovih testova jer su zaista banalni, i niko od prisutnih nije imao ispod 80%.

Trening je počeo 28. februara u jednom hotelu na Bežanijskoj kosi i trajao je dva dana. Tokom njega sam zaista mnogo naučio o poslu kojim ću se baviti i sigurnosnim procedurama na brodu, a takođe sam upoznao mnogo ljudi od kojih su neki već otišli, a neki još uvek čekaju, i što je najbitnije uvek smo u kontaktu tako da znamo šta nas čeka. Tog 29. februara rečeno nam je da će se intervju ipak održati sutradan.

To je za mene bio „dan D“ i znao sam da moram da prođem uprkos tome što nisam imao pravo radno iskustvo. Uprkos jakoj tremi, nekako sam uspeo da ostanem nasmejan i bistrog uma, što mi je pomoglo da uspešno završim razgovor sa Italijanom. Pitanja su bila da predstavim sebe i svoje radno iskustvo u oblasti fotografije , i da objasnim šta je white balance. Nekoliko dana posle intervjua, stigao mi je mail da sam uspešno prošao i da je pozitivna ocena poslata u Santa Claritu, iz koje mi je naknadno stigao mail da žele da obave sa mnom dodatni razgovor preko skajpa. Javila se jedna fina mlada dama sa kojom sam bukvalno proćaskao o fotografiji i svom životu, da bi mi nakon toga rekla da sam primljen i da ću uskoro dobiti Letter of Employment.

Po preuzimanju pisma od agencije sam odmah zakazao Bermuda lekarski pregled kod Dr Ristića i termin intervjua u američkoj ambasadi koji me je koštao 160$ u dinarskoj protivvrednosti (tada oko 17.000,00). Lekarski sam uspešno prošao, i mogu reći da je sve osim laboratorije i vakcina čista formalnost, a platio sam ukupno oko 12.000,00 dinara. Nekoliko dana potom otišao sam u ambasadu i po završetku intervjua dobio vizu u roku od 24 sata preko DHL. Da sumiram, ukupni troškovi su mi izašli oko 41.000,00 dinara (~350 evra), što nije mnogo jer uz to dobijam i povratnu kartu od kompanije. Svakome bih od srca preporučio saradnju sa Safe Cruise agencijom iz Beograda, jer se zaista zalažu za svoje kandidate i veoma su profesionalni i ljubazni. Posebno bih pohvalio Ivana Leštanina!

Tada, sredinom aprila, sam odneo vizu i lekarsko uverenje u agenciju plus 4.000,00 dinara za troškove, i stavljen sam zvanično na listu čekanja, gde se još uvek nalazim i nadam se da neću još dugo jer su svi fotografi iz moje „klase“ već otišli.  :plovim:


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Sve si uradio pametno i kako treba. Strpi se još malo, neko mora biti prvi, a neko zadnji.  :uzdravlje:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Svaka cast na trudu, mozes biti primjer svima!! Ne sumnjam uopce da ce ti biti apsolutno odlicno na brodu!!
Sretnoooooo  :-))))'

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Bravo bravo kolega....

Offline Drunken_Sailor

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 36
  • I want to breathe the air of new places
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Staff Photographer
Došao je kraj čekanju, u subotu se ukrcavam na Crown Princess.  :plovim:

Offline Silber Mann

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Photo-Video Manager
Lepo! Cestitam!

Ova tvoja prica me podseca na moju kada sam aplicirao za isti posao,
nekoliko godina unazad. Bice ti ok na Crown-u.
Bio sam tamo 2013 god. Malo je stariji "ofucan" brod ali je ok, meni se dopada.

U pocetku ce ti biti nezgodno, posto Crown radi 7 dana cruzeve na Aljasci. Posle toga
ce ti biti super, Mexico, Havaji i Juzna Amerika, super destinacije.

Srecno!  :uzdravlje:
Put a smile upon your face
Being alive is no disgrace
You can make it a better place,
By havin' yourself a good mornin'...

Offline LizzardKing

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re:
« Reply #6 on: 22/September/2016 »
Jel' se inace ceka po nekoliko meseci za sve poslove ili ovi utility cleaneri brze dobiju poziv za ukrcavanje?

Sent from my T03 using Tapatalk


Offline lasmar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 198
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises
Vreme čekanja se nikad ne zna, i niko ti ne može reći tačno. Taj period zavisi od mnogo čega, a najviše od potrebe kompanije u tom trenutku. Postoje neki prosečni periodi koliko se čeka na ukrcaj na neku poziciju, ali i to se opet vremenom menja, i ne mora da znači da je tačno. Na ukrcaj možeš čekati od nekoliko nedelja pa i do preko godinu dana, to se nikad ne zna, čista lutrija. Moj savet ti je da ne biraš poziciju prema tome koliko brzo se možeš ukrcati, već koliko možeš zaraditi, napredovati itd. pa sve i da čekaš duže nego što si zamislio. Jer ako odeš na brod na neku loše plaćenu i fizički tešku poziciju samo da bi se brže ukrcao, može se vrlo lako desiti da se razočaraš i pitaš sam sebe šta je meni sve ovo trebalo, i na kraju da daš sign off i odeš kući. Evo npr Safe Cruise sad traži galley stewarde(dishwasheri) za Princess, pretpostavljam da će se ti koji dobiju posao vrlo brzo ukrcati na brod jer vidim da su označili ponudu sa "urgent". Poznavajući posao galley stewarda a i naš balkanski mentalitet, cenim da će tu biti masovnih sign off-ova(možda i grešim?). Da me ne razumeš pogrešno, ne podcenjujem nijedan posao, ako radiš pošteno svaki posao je častan, ali ako si sposoban da se izboriš za bolje, zašto se malo ne potruditi? Ne bi voleo samo da zbog žurbe da se ode na brod dozvoliš da psuješ sebi sve po spisku gde si došao, što si toliko žurio i zašto nisi ukočio pa razmislio šta je najbolje. Naravno, svi smo mi drugačiji i svi imamo različit pogled na svet i dešavanja u njemu. Nekome možda odgovara da se što brže ukrca i nije mu bitno šta će raditi i koliko će za to biti plaćen, treba poštovati svačije mišljenje i odluke. Ovaj forum i služi za razmenu mišljenja i iskustava, pa na osnovu gomile ispisanih tema i postova možemo doneti neke zaključke i odlučiti šta je najbolje u ovom trenutku za nas. U vremenu kada svi imaju pristup neograničenom internetu i informacijama sve je mnooogo olakšano. Skoro sam razmišljao kako je bilo nekad otići na brod, nemaš internet, forume, blogove, grupe, četove i sve ono što mi imamo sada na dlanu. Ljudi su tada išli u potpuno nepoznato. Čitaj i informiši se, forum je pun korisnih postova i forumaša koji će te savetovati i usmeravati na pravi put. Ti sam donosiš odluke i krojiš svoj život. Pamet u glavu i srećno, pa se vidimo negde na moru  :plovim:

Offline LizzardKing

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Vreme čekanja se nikad ne zna, i niko ti ne može reći tačno. Taj period zavisi od mnogo čega, a najviše od potrebe kompanije u tom trenutku. Postoje neki prosečni periodi koliko se čeka na ukrcaj na neku poziciju, ali i to se opet vremenom menja, i ne mora da znači da je tačno. Na ukrcaj možeš čekati od nekoliko nedelja pa i do preko godinu dana, to se nikad ne zna, čista lutrija. Moj savet ti je da ne biraš poziciju prema tome koliko brzo se možeš ukrcati, već koliko možeš zaraditi, napredovati itd. pa sve i da čekaš duže nego što si zamislio. Jer ako odeš na brod na neku loše plaćenu i fizički tešku poziciju samo da bi se brže ukrcao, može se vrlo lako desiti da se razočaraš i pitaš sam sebe šta je meni sve ovo trebalo, i na kraju da daš sign off i odeš kući. Evo npr Safe Cruise sad traži galley stewarde(dishwasheri) za Princess, pretpostavljam da će se ti koji dobiju posao vrlo brzo ukrcati na brod jer vidim da su označili ponudu sa "urgent". Poznavajući posao galley stewarda a i naš balkanski mentalitet, cenim da će tu biti masovnih sign off-ova(možda i grešim?). Da me ne razumeš pogrešno, ne podcenjujem nijedan posao, ako radiš pošteno svaki posao je častan, ali ako si sposoban da se izboriš za bolje, zašto se malo ne potruditi? Ne bi voleo samo da zbog žurbe da se ode na brod dozvoliš da psuješ sebi sve po spisku gde si došao, što si toliko žurio i zašto nisi ukočio pa razmislio šta je najbolje. Naravno, svi smo mi drugačiji i svi imamo različit pogled na svet i dešavanja u njemu. Nekome možda odgovara da se što brže ukrca i nije mu bitno šta će raditi i koliko će za to biti plaćen, treba poštovati svačije mišljenje i odluke. Ovaj forum i služi za razmenu mišljenja i iskustava, pa na osnovu gomile ispisanih tema i postova možemo doneti neke zaključke i odlučiti šta je najbolje u ovom trenutku za nas. U vremenu kada svi imaju pristup neograničenom internetu i informacijama sve je mnooogo olakšano. Skoro sam razmišljao kako je bilo nekad otići na brod, nemaš internet, forume, blogove, grupe, četove i sve ono što mi imamo sada na dlanu. Ljudi su tada išli u potpuno nepoznato. Čitaj i informiši se, forum je pun korisnih postova i forumaša koji će te savetovati i usmeravati na pravi put. Ti sam donosiš odluke i krojiš svoj život. Pamet u glavu i srećno, pa se vidimo negde na moru  :plovim:
Hvala na postovima, veoma su korisni.
A i pratim stalno ponudu Safe Cruise agencije i cekam da im zatrebaju utility cleaneri (posto ne verujem da za moje radno iskustvo i nemanje istog na brodu, mogu dobiti neki bolji posao).
Ali me zanima kada im zatreba ta pozicija za koju ti apliciras, koliko im obicno treba da te pozovu za ukrcaj?

Sent from my T03 using Tapatalk


Offline lasmar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 198
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises
Re:
« Reply #9 on: 23/September/2016 »
Tražili su utility cleanere sad sa ovaj intervju što treba da bude početkom oktobra. Mnogi ljudi koji apliciraju za posao na brodu nemaju iskustva ali se malo potrude pa dođu do željene pozicije. Zato sam ti napisao čitaj forum. Smatram da na ovom forumu imaš sve što je potrebno da se pripremiš za neki intervju. Neiskustvo neka te ne sputava ako zaista imaš želju da odeš na brod. A što se čekanja tiče, napisao sam ti gore. Nikad se ne zna. I niko ti to sa sigurnošću ne može reći. Kada kompaniji zatrebaju ljudi na određenoj poziciji oni preko svojih agencija i subagencija organizuju intervju. Odlazak na brod nije jednostavan proces. U samom startu treba imati na umu da ćeš uvek nešto čekati. Čekaš intervju, pa rezultate, garantno pismo, vizu, lekarski, ukrcaj...Ako bude sreće pa se sve to završi brzo, onda super, ali uvek sebe treba pripremiti na čekanje, da se ne bi razočarao ako se sve to oduži.

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
utility cleaneri (posto ne verujem da za moje radno iskustvo i nemanje istog na brodu, mogu dobiti neki bolji posao).

Pa pazi, nismo svi mi na brodu počeli od utility cleanera pa odatle vremenom napredovali. I mi koji smo na jačim pozicijama smo na te pozicije došli bez brodskog iskustva. A mnogi dobiju određene pozicije i bez da su ikada u životu radili nešto slično.

Znaš šta jedino tebe sputava da imaš bolju poziciju? Samo tvoj stav.
Nijedna agencija, nijedna kompanija i niko ovde na forumu ti nije rekao da ne možeš bolje od utility cleanera, ti si jedini koji to misli. ;D I na tu poziciju ćeš otići jedino ako ti sam odlučiš da baš time želiš da se baviš narednih godina.

Ništa loše o poziciji, sve je za čoveka i sve je pošteno. ;D

Offline LizzardKing

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Pa pazi, nismo svi mi na brodu počeli od utility cleanera pa odatle vremenom napredovali. I mi koji smo na jačim pozicijama smo na te pozicije došli bez brodskog iskustva. A mnogi dobiju određene pozicije i bez da su ikada u životu radili nešto slično.

Znaš šta jedino tebe sputava da imaš bolju poziciju? Samo tvoj stav.
Nijedna agencija, nijedna kompanija i niko ovde na forumu ti nije rekao da ne možeš bolje od utility cleanera, ti si jedini koji to misli. ;D I na tu poziciju ćeš otići jedino ako ti sam odlučiš da baš time želiš da se baviš narednih godina.

Ništa loše o poziciji, sve je za čoveka i sve je pošteno. ;D
Ni ne planiram da budem utility cleaner par godina, max 1-2 ugovora. Ali za sve ostale pozicije pise da je potrebno prethodno iskustvo rada na brodu ili na toj poziciji a u.cleaner pise da je to entry position za rad na brodu bez prethodnog iskustva.
Ne svidja se meni to da radim pa sam zato zapeo za to :D nego u ponudi poslova agencije tako pise..

Sent from my T03 using Tapatalk

Offline LizzardKing

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Pa pazi, nismo svi mi na brodu počeli od utility cleanera pa odatle vremenom napredovali. I mi koji smo na jačim pozicijama smo na te pozicije došli bez brodskog iskustva. A mnogi dobiju određene pozicije i bez da su ikada u životu radili nešto slično.

Znaš šta jedino tebe sputava da imaš bolju poziciju? Samo tvoj stav.
Nijedna agencija, nijedna kompanija i niko ovde na forumu ti nije rekao da ne možeš bolje od utility cleanera, ti si jedini koji to misli. ;D I na tu poziciju ćeš otići jedino ako ti sam odlučiš da baš time želiš da se baviš narednih godina.

Ništa loše o poziciji, sve je za čoveka i sve je pošteno. ;D
Ovo je trenutna ponuda (mada sam siguran da ce na prolece biti mnogo veca): http://www.safecruise.rs
Mislis (teoretski da sad apliciram) da bi mogao dobiti posao Pantry asst. iako nemam 6 meseci iskustva rada u Fast Foodu ili restoranu? Jedino ako je moguce (kao sto sam vec procitao) da nasminkam CV i da stavim da sam pek'o pljeske tamo negde u nekom kiosku..

Sent from my T03 using Tapatalk

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Princess Cruises - Photographer - Intervju Mart 2016.
« Reply #13 on: 23/September/2016 »
Pa upravo to!
Ono što ti napišeš i kažeš da si radio - za njih je to jedini izvor informacija o tome. Otkud oni znaju da li ti jesi ili nisi pek'o pljeske?

Sad opet mala šala, ali sa poentom:
Ako se tako dobro spremiš za intervju i maštovito opišeš kako si vrteo te sočne pljeske dok cvrče iznad žara, pa onom koji te intervjuiše krene voda na usta - dobio si posao.

Znači mašta, šminka i dooobra priprema ti obezbeđuju željeni posao, to će ti potvrditi većina forumaša. Kako često kažemo - treba sam sebe da ubediš da si nešto radio... i kad onda tako samouveren nastupiš na intervjuu, onda će i drugi verovati da si to radio.

Offline Silber Mann

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Photo-Video Manager
u.cleaner pise da je to entry position za rad na brodu bez prethodnog iskustva.
 nego u ponudi poslova agencije tako pise..

"I na tarabi pise pi..a, pa ne mozes da je..s"

Salim se malo. Nemoj shvatati sve bukvalno "sta pise na sajtu agencije" etc.
Milion puta je napisano na forumu da je agencijama u interesu da sto pre posalju
kandidate na "entry" pozicije. isto tako milion puta je pisano na forumu da je pametno
da guras neku od "jacih" pozicija kod agencija.

Da ti pomognem, ja sam skoro bez ikakvog iskustva poceo da radim fotografski posao na brodu.
Otisao sam samo sa jakom zeljom da uspem u tome, i fotografija je bila jedina opcija posla na brodu za mene.
Nisam pristao ni na kakve druge kompromise od strane agencija.
Vecinu ljudi koje znam je otislo na "jace" brodske pozicije, poslove, bez predhodnog iskustva.
Informisi si na forumu kako srediti, sminkati CV, pripremiti se za interview etc.
Put a smile upon your face
Being alive is no disgrace
You can make it a better place,
By havin' yourself a good mornin'...