Author Topic: Google Finance - ulaganje u dionice i trgovina dionicama  (Read 8428 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia


Mada kažu da je ulaganje u dionice sport za bogate, i da je to način na koji bogati postaju pravo bogati, još bogatiji, to je zanimacija koja je u posljednje vrijeme postala dostupna svakom čovjeku na planeti koji posjeduje kreditnu karticu.
Na slici gore je prikaz Googlove simulacije, u kojoj je moguće testirati svoje sposobnosti i sreću pri trgovanju dionicama.
Negdje krajem Jula, malo sam se više zainteresirao za cijelu priču, pronašao ovaj program, koji je pored Yahoo Finance prosto savršen za onoga koji se hoće okušati u cijeloj priči.
Poslije svega par sati studiranja dionica na ovom programu, na 1. Augusta, "uložio" sam $45.920.90 na one dionice koje su u prošlosti imale vrlo visok rejting, pa su se strmoglavile, i počele polako oporavljati.
Idućih nekoliko tjedana je vrijednost mojeg Portfolia išla gore-dole, sa vrlo malim trendom penjanja. Poslije par mjeseci sam bio "na zaradi" oko $2.000.
Bilo je dana kada je portfolio bio u dnevnom minusu od preko $1.000, ali isto tako i u plusu. Na dan kada pišem ovaj post, na slici je vidljivo da je dnevna vrijednost svih dionica koje sam odabrao u minusu, na ukupno -$834.90, no od dana ulaganja u dionice, na zaradi sam $8.243.00, a overall return je 17.95%

Od 15 dionica koje sam odabrao, sve su dobile na vrijednosti osim jedne, CHINA UNICOM-a.
Nju sam odabrao po kriteriju da je bila vrlo jeftina, a izbacivali su jako obećavajući proizvod na vrlo konkurentnom tržištu. Moja jedina pogreška do sada.
Zvijezda moje predstave je Ford Motor Company, koji se strmoglavio zbog velike cijene nafte i japansko/korejske konkurencije, ali mu dugoročni graf izgleda obećavajuće.
U Januaru 1999, dionica Forda je bila na vrhuncu; $37, od tada je padala dok nije dotakla dno na Nov 21. 2008-e, sa vrijednosti od svega $1.43. Oda tada se rekonsolidirala i konstantno raste.

Meni je u 5,5 mjeseci dionica Forda "donijela" $2.160.00, što je vidljivo iz prikaza.



Za one koji imaju 10k dolara (manji ulog nije toliko interesantan), neka potraže Sogotrade ili Ameritrade, za otvaranje računa će biti dovoljna kreditna kartica i skenirani pasoš.
Ulagati se može i na male iznose, ako to nekoga veseli.
Ipak, mislim da prava zarada leži u kombinaciji dugotrajnog studiranja tržišta, čitanju, obrazovanju, ali i sreći.
Tko se zainteresira, preporučujem mu čitanje knjige Jim Cramer-a:  "Confessions of a street addict", u Americi ga je proslavio CNBC show Mad Money
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline EX

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 388
    • View Profile
Robert Kiyosaki....  puno toga opisuje, kako ulagati, gde , zasto da, zasto ne...  svaka knjiga koja se procita od njega moze samo da posluzi svrsi da sto ubrza resavanje finansijskih problema,  treba paziti sta citati i sta slusati ,  sto bi rekao Kjosaki  : Samo na Wall Street-u ljudi dolaze u limuzinama da bi primali savete od ljudi koji dolaze metroom...    +U+


Prave informacije su dostupne onima koji sami izuce posao i krenu u baratanje deonicama, sve ostalo sto se vrti na TVu je tamo-vamo, to ne moze nikome dati finansijsku nezavisnost ni veci novac....  ko bude malo citao shvatice... 




Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
U plusu +$12,893.20   
Overall return: 28.08%


08.08.2010.
U zadnja 4 mjeseca blagi pad moje imaginarne investicije:
U plusu +$10,721.00   
Overall return: 24.42%
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
 :D

2 godine poslije:

U plusu +$18,808.40   
Overall return: 42.83%

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
 :D

Promašio sam profesiju. Najviše su skočile dionice Monster Beverage Corp, Starbucks, Harley ..

6 godina poslije:

U plusu: $63.161,60
Overall return: 143%

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Smole

  • Registered
  • *
  • Posts: 122
    • View Profile
Ja sam bio zainteresovan za Forex trgovanje i jos uvek sam. Skoro dve pune godine sam studirao na demo racunima razne nacine za dobijanje novca. Nekada sam imao dosta dobrih predvidjanja, nekada losih. Kada sam konacno bio siguran u sebe, nisam imao novca da ulozim. Mislim imaju brokeri koji dozvoljavaju uplate od 100 evra ili 100 dolara, ali na tako male sume, dobitci su jos manji. Money management je jako vazan u ovoj prici i ljudi koji su zainteresovani za ovaj vidi trgovanja bi trebali dobro da vidi sta rade i da ne koriste leverage previse. Jer sa tom istom pologom,lako mozete uvecati svoj dobitak, ali isto tako ga i naglo smanjiti ili zbrisati ceo racun. Najbolje sto sam ja primetio na svom demo primeru trgovanja, kada se ulaze do 2% sume sa celog racuna. I ne otvarati previse trgovanja od jednom. Jedno eventualno dva trgovanja po valutnom paru. Nadam se kada se vratim sa broda da cu imati neki dolar sa strane da ulozim u ovo, pa cemo da vidimo sta ce biti o svega toga.