Author Topic: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL  (Read 15151 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Prematome

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« on: 05/September/2016 »
Pozdrav svima...dobio sam posao sommeliera za kompaniju Ncl pre jedno mesec dana i sad cekam da mi jave kad ce ukrcaj...

Online Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re:
« Reply #1 on: 05/September/2016 »
Nadam se da se neces nacekati.
NCL je poznat po tome da bar dept. ceka dugo na ukrcaj.

Sent from my SM-J320G using Tapatalk

Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Offline Prematome

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #2 on: 05/September/2016 »
Videcemo...jedan kolega koji je otisao pre mene cekao je 2 meseca na ukrcaj za pomenutu poziciju...a drugi sa ovog foruma 3 meseca...

Online Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re:
« Reply #3 on: 05/September/2016 »
Pa to je odlicno.

Sent from my SM-J320G using Tapatalk

Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Offline bomboclat

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 155
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #4 on: 12/September/2016 »
Prijatelju ne bih da te razocaram ali ncl nema poziciju "sommelier" :-) pozicije koje su vezane za to ovdje su wine steward (sto je moj trenutni posao), head wine steward i celar master. Vjerovatno si dobio posao kao wine steward ali dobro :-) Ako zelis vise detalja o poslu javi pa ti mogu objasniti sve sto te zanima. Pozz  :wave:

Offline Prematome

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #5 on: 14/September/2016 »
Hvala Aleksandre...pogresno sam se izrazio.
.u pitanju je pozicija Wine steward.
.poslao sam ti mail i poslao privatnu poruku
...pa se javi kad mozes...unapred hvala...

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #6 on: 15/September/2016 »
Pozdrav dobri ljudi.

Da li mozete da mi napisete koja ste imali pitanja na interview za poziciju Wine Steward?
Ja isto apliciram za to (druga kompanija), pa me zivo zanima kakva mogu biti pitanja. :)
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #7 on: 16/September/2016 »
pa me zivo zanima kakva mogu biti pitanja. :)

Ja sam izasao na interview za Celebrity, Royal i Oceaniju, O i C prosao, Royal okinuo. Pisao sam dosta o tim intervjuima, stoga udari malo po Search. Generalna pitanja tipa: Gdje si prije radio? Zasto bas nasa kompanija? Zasto brod ? Gdje se vidis za 5 godina ? i slicno. O vinima : koje bi vino i zasto preporucio uz jelo tipa: odrezak od tune u umaku od sljiva? Koja je razlika izmedu new world i old world Chardonnaya? Koje su vrste grozda u Champagne ? Koje je bijelo vino Burgundy ? Kako se klasificiraju Chablis ?Razlika izmedu Pouilly fumme i Pouilly fuisse ?Koje je grozde u Chateneuf du pape ? Koja je razlika izmedu Shiraz i Syrah ? Uglavnom, ova pitanja su ti minimum minimum znanja sto trebas imat da prodes intwerview i ova pitanja mozes ocekivat od osobe koja odradiva intervjue , a nema neko zavidno znanje o vinima, vec pitanja cita sa papira. Ako naletis ( kao ja ) i imas interview na brodu sa Celler Masterom, onda mozes ocekivat dosta kompliciranija pitanja o konkrenim vinima ( Opus one, Insignia, Caymus, pa Francuska tipa : Chateaux Lafite Rothchild, Chateaux Petrus, isl ) i da mu pricas sto znas o tim vinima i povijesti ( o prvoj klasifikaciji vina u Francuskoj ) . Onda pitanja tipa : sto je supertuskanac? Grapes? Itd. Ako mislis ozbiljno uci u svijet Sommeliera na kruzerima, onda samo uci,uci i uci. Ne preskaci nista, idi od pocetka, pocetak je najbitniji, na to se znanje onda lako nadogradiva.

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #8 on: 16/September/2016 »
Izvinjavam se ako sam malo off-topic, ali je relativno malo tema o somelierima. Što je interesantno,
s obzirom da smatram da je ta pozicija jedna od najboljih u dinning room-u... (možda i šire :) )
Što se tiče "sveta sommeliera" imam od ranije neke osnove pošto sam studirao Voćarstvo i Vinogradarstvo.
Takodje sam bio podrumar za jedno lokalno udruženje nekoliko godina. Prošle godine sam završio kurs USV-a
za "Basic sommelier" -a. I pored svega sam veliki vinski entuziasta :)
Na ova pitanja o vinima znam odgovore na 70%. Naravno na ona specifičnija ne znam... Jedino da postoje.
Inace hvala na odgovoru. Cenim svaku pomoć. U ponedeljak ću imati interview, pa sam malo nervozan.
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline Prematome

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #9 on: 16/September/2016 »
Evo kolega da odgovorim...sve je kako kolega udav kaze...ali moze da ti se desi kao i meni da imam bukvalno samo jedno pitanje o vinima a ja se spremio full...tako da spremi se ti zbog sebe...sto vise znas bolje za tebe...mozes naleteti na nekoga ko ce te dobro procesljati sa pitanjima...a i ne mora da znaci...kod mene je bilo skroz suprotno...ja se spremio a ona samo jedno pitanje o vinima i ostalo je bilo kako bi reagovao da gost negoduje...da vice...da je neljubazan...a ostalo je ona pricala kako je raditi na brodu...kao sto kolega udav rece ovo sto ti je napisao on ti je neko osnovno znanje koje trebas imati...za koju kompaniju imas intervju? E da...mene je pitala naravno gde radim...sta radim...i na sve sto me pitala ja sam odgovarao sto opsirnije samo da bih se dotakao vina...posto sam video da me ne pita nista vezano za regije,sorte,uparivanje sa hranom...nistaaaa...pa ona valjda videla da sam spreman pa smo zavrsili za desetak min...hahah

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #10 on: 16/September/2016 »
Izvinjavam se ako sam malo off-topic, ali je relativno malo tema o somelierima. Što je interesantno,
s obzirom da smatram da je ta pozicija jedna od najboljih u dinning room-u... (možda i šire :) )
Prošle godine sam završio kurs USV-a
Slazem se da je malo tema o sommelierima i nadam se da ces ti napisati koju rijec nakon tvog razgovora za posao.
Necu se u potpunosti slloziti s tobom da je to jedna od najboljih pozicija u dining roomu, a i sire. Ima sommeliera sto zaraduju $2000 mjesecno, a konobara sto uzimaju $5000, a head waitera sto uzimaju $8000-$10000. Velike su razlike medu kompanijama i nezahvalno je uopce razmisljati koji je posao bolji, a koji losiji.

Ne razumijem sto je kurs USV ? Mozda mislis na US sommelier assosiation ? U svijetu sommeljera jedino relevantno je Court of Masters Sommeliers, ostalo je sve 2-3 dana kurs koji ne vrijedi nista na internacionalnom levelu, ali dobro dode da se moze pristupiti interviewu.

Problem ovih pozicija je sto su "dobre", pa kompanije vise zele popunjavati pozicije sommeliera putem promocija, nego zaposljavati new hire ljude. Onda su i na interview-u strozi. Ja sam na Royalu pao uz obrazlozenje sa u zadnjih 5 godina nisam radio kao sommelier sa internacionalnim vinima, iako sam imao iskustva rada kao sommelier na Oceaniji, a odgovorio sam tocno na sva pitanja, tj imao sam " zavidno" znanje o vinima,a osoba koja me intervjuirala nije imala pojma o vinima, vec je pitanja citala sa papira. Kada sam imao interview za Oceaniju, otvarali su novi brod pa im je trebalo ljudi, bilo nas je 3-4 new hirea u timu od 15 ak sommeliera. Tu sam isao na brod kod Celler Mastera , dobio test sa 50 "najzahebanijih" pitanja sto sam mogao zamislit, a odgovorio sam tocno na jedno max 50%. Engleski mi odlican, svidio sam se Celler Masteru, i dobio posao, iako prije toga nikad nisam radio sa vinima, pogotovo ne sa internacionalnim.

Znaci posao se moze dobiti bez problema, ali moras imat minimum znanja o vinima, a ako vam je to prvi posao na brodu, onda trebate imat i dosta srece.

I sto je to Basic sommelier? Ne vjerujem da to uopce postoji. Ili si sommelier ili nisi, postoje samo razlike u stupnjevima tecaja. Ja mislim da mis!is na Introductory level !

I jako su velike razlike izmedu poslova sommeliera i wine stw, nije to isto,a nisi napisao za koju kompaniju i koji tocno posao?

Ako ti nesto konkretno treba u svezi nekih pitanja i pojmova posalji pp!


Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #11 on: 16/September/2016 »
Evo kolega da odgovorim...sve je kako kolega udav kaze...ali moze da ti se desi kao i meni da imam bukvalno samo jedno pitanje o vinima a ja se spremio full...tako da spremi se ti zbog sebe...sto vise znas bolje za tebe...mozes naleteti na nekoga ko ce te dobro procesljati sa pitanjima...a i ne mora da znaci...kod mene je bilo skroz suprotno...ja se spremio a ona samo jedno pitanje o vinima i ostalo je bilo kako bi reagovao da gost negoduje...da vice...da je neljubazan...a ostalo je ona pricala kako je raditi na brodu...kao sto kolega udav rece ovo sto ti je napisao on ti je neko osnovno znanje koje trebas imati...za koju kompaniju imas intervju? E da...mene je pitala naravno gde radim...sta radim...i na sve sto me pitala ja sam odgovarao sto opsirnije samo da bih se dotakao vina...posto sam video da me ne pita nista vezano za regije,sorte,uparivanje sa hranom...nistaaaa...pa ona valjda videla da sam spreman pa smo zavrsili za desetak min...hahah

Potpis, sve stoji. Ali npr. Ncl nije luxury kompanija, kao sto je to npr. Oceanija, cija je Marina proglasena kao najbolji mid size ship za cjelokupni dining u 2015, ili 2016. prema cruise critics  Na Ncl-u je kako sam kazes wine stw, dok je na Oceanijo posao Sommelier. To je kao kruska i jabuka, same same but different. Ne moze se dogodit da takav interview imas za Oceaniju,Crystal,Seabourne, isl. Za Costu,MSC i slicno da!

Offline Prematome

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #12 on: 16/September/2016 »
Tako je...kolega koji je otisao na Oceaniju imao je intervju 45 min i lepo su ga procesljali...on je bas na Marini...i kaze da je tamo bas dobro...ja sam se spremao za takav intervju...

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #13 on: 16/September/2016 »
Prvo da Vam odgovorim na pitanja. Znači kurs sam radio u Novom Sadu u Udruženje somelijea Vojvodine (USV)
Imate sajt http://vosom.org/ pa pogledajte o čemu se radi. Oni su deo SERSA-e koji je deo Međunarodne asocijacije sommeliera (ASI). Taj njihov kurs traje 5 nedelja. Na diplomi im pise "Sommelier Basic Level"
Apliciram za Wine Steward-a na Thomson. Znam šta će te reći... da je jedan od najgorih kompanija. Ali pošto nemam iskustvo kao somm. to mi je jedna od boljih opcija za početak.
Inače sam već radio na brodu, tačnije na 3. Sve Celebrity, sve soultice klasa.
Meni se ta pozicija jako sviđa pa zato mislim da je jedan od boljih. Znam i da konobari uzimaju jaču lovu, ali
treba stići do waiter ili head waiter pozicije...
Objasnite mi molim Vas razlike u poslu Sommeliera i Wine Steward-a.
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline Prematome

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #14 on: 16/September/2016 »
Flo ako nije tajna sta su ti rekli kolika je plata za Thompson za poziciju somelijera?