Author Topic: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL  (Read 15157 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #15 on: 16/September/2016 »
Naravno da nije. U EP agenciji su mi rekli da će biti 650 USD... Pa potom su se ispravili i rekli da će biti više,
kao procenti i tips. Na kraju kao da mogu nagurati do 1800 USD-a. Znam da nije realno, ali trebam odraditi
1-2 ugovora zbog iskustva da imam. Jer ovako nemam šanse kao Somm kod nekih ¨boljih˝...
I ovde ne postoji poyicija somm-a nego wine steward... Al šta ću. Daj šta daš...
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline Prematome

  • Registered
  • *
  • Posts: 31
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #16 on: 16/September/2016 »
Flo imas privatnu poruku...kolega udav je lepo napisao da je od kompanike do kompanije razlika u pozicijama i sta je dobro a sta lose...a mislim da gresis da nemas sanse na drugim kompanijama...ja prvi put idem na brod...a ti si vec bio 3 puta...:)

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #17 on: 16/September/2016 »
Možda i imam, al za Celebrity (Royal) su me već odbili, jer navodno nemam iskustva...
A tu sam najviše želeo da odem. Al ću jos naravno pokusati kod nekih... mislim, nemam puno toga da izgubim.
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #18 on: 16/September/2016 »
Objasnite mi molim Vas razlike u poslu Sommeliera i Wine Steward-a.

Ovo sto sam ti povise napisao,nemoj me krivo shvatiti, ne mislim ja da je neki tecaj dobar ili los, svi su zlata vrijedni i na svakom se nesto nauci, i svaki dobro stoji u CV-ju.Ja imam jedan tecaj od United States Sommelier Assosiation,diploma izgleda perfektno, i svi oni koji nisu u svijetu vina kada ga vide kazu : WOW , ali s njime se moze samo guzica obrisat,  a sluzi isto kao i taj tvoj a to je da ukrasi CV i da mozes pristupit interview-u. Ono sto znam  da je vrijedno je Court of Masters Sommeliers i ima 4 stupnja : intro level, certified sommelier, advanced sommelier i master sommelier, kojih ima dvjestotinjak na svijetu, barem je tako bilo 2010.
E sada, wine stw je wine waiter,njegov je posao da sluzi vino, da ima "osnovno" znanje o vinima, i shodno tome je i placen, tj. kompanije "srednje" klase nemaju sommeliere ( ili imaju samo u specialty rest ) , jer im i ne trebaju . Klijentela nije takva da bi im sommelieri bili isplativi, npr. niti Disney nema sommliere u dining roomu jer im ne trebaju.Dosta cesto rade mix bar/restoran.

E sada, sto je to Sommelier ? Sommelier je ekspert u podrucju vina, i certificiran od strane nekog sommelier udruzenja. Sto je udruzenje poznatije i level veci, njegova vrijednost i placa je veca. Luxury kompanije zaposljavaju sommeliere, osobe koje moraju imat "napredno" znanje o vinima, food and wine pairing, upselling, itd. Imaju fancy odijela, tasting cup oko vrata, a kompanije se izmedu ostalog i reklamiraju kao luxury preko njih. Ti kada stanes kao sommelier luxury kompanije ispred gosta , ti si njihov obraz, i ti moras imat zavidno znanje o vinima, a kao wine stw, ili wine waiter, dovoljno je imat "osnovno" znanje. Shodno tome su i place, znam kompanije koje wine stw placaju po $1500, a jos nisam cuo da je neka kompanija zaposlila sommeliera, a da zaradiva manje od $2500, a i za te novce ne mogu Bog zna kakvog sommeliera, jer npr. restorani po Engleskoj placaju sommeliere 3,4,5000 funti.

Ovo je sve samo moje misljenje bazirano na mom iskustvu, radio sam kao sommelier, kao konobar, evo sada i kao butler, radio sam i sa wine stewardima, eto imam pravo na svoje misljenje.

Vratimo se na bitno, a to je tvoj interview. Kao prvo mislim da si dovoljno kvalificiran za taj posao, radio si na brodu, imas neki tecaj za sommeliera, kuzis se nesto u vino , vjerujem da neces imati problema na interview-u, niti ce on biti tezak, fokusiraj se na obranu svog CV-ja, i opcenita pitanja tipa : zasto sommelier?zasto brod? Zasto bas ta kompanija? Onda koje bi vino preporucio uz grilled sea bass? I tako, bas opcenita pitanja.

Nema lose kompanije prijatelju, ima samo zaposlen-nezaposlen, kad si nezaposlen svaka je dobra. Odusevilo me tvoje razmisljanje : hocu sommelier, nemam iskustva pa daj sto das! To je ispravno, dobij posao, odradi ugovor dva, pa trazi bolje ako ti se ne svida dalje na Thomsonu. Ako slucajno ne prodes, nije kraj svijeta, uci dalje i cekaj novi interview, ima kompanija na bacanje.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #19 on: 16/September/2016 »
Možda i imam, al za Celebrity (Royal) su me već odbili, jer navodno nemam iskustva...
isto kao i mene  :pp:

Ja sam uvjeren da mozes bolje od Tomsona, ali opet bolje Tomson nego nezaposlen, a lako se prebacit na bolje kasnije. Neznam druge kompanije, ali znam da Oceanija zaposljava sommeliere bez iskustva rada na brodu, napunis CV  da si kuci radio kao sommelier u high class restoranima, imas neki bilo koji tecaj sommeliera i osnovno znanje o vinima, i dobivas posao glatko ( kao i ja ). Kad te zaposle onda nastavljaju ulagat u tebe ( organiziraju predavanja, tecajwvw, itd ).

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #20 on: 16/September/2016 »
Svaka čast gospodine udav007! Slažem se apsolutno. Nemojte zameriti ako gnjavim...
Prvi korak je sad Thomson u ponedeljak, pa vidimo dalje...
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #21 on: 16/September/2016 »
gospodine udav007
nemoj ti meni gospodine, nisam ja nikakav gospodin ::bin-laden::

Slicni smo, ganjamo posao koji zelimo, bez obzira na kojoj kompaniji. Ja sam sada sa Disney-a presao ne neku Kinesku kompaniju za koju nikad u zivotu nisam cuo, ali riskirao sam jer sam dobio posao koji bih na nekoj boljoj kompaniji mogao samo sanjat, i to za dosta manju placu nego sto sam imao na Disney-u. I razmisljam isto kao i ti , pugovor dva pa mozda bolja kompoanija ali za sada nemam izbora

Sretno na interview-u, samo nemoj zaboravit opisat svoje iskustvo ovdje na forumu !

Ja sam prvi interview za sommeliera okinuo, nastavio sam ucit i spremat se za drugi, pa drugi razvalio. Samo opusteno, sto vise se smiji, budi iskren pa sto bude,ostalo nije na tebi!

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #22 on: 18/September/2016 »
Hvala u svakom slucaju!  :)
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #23 on: 21/September/2016 »

Evo da Vam se javim, da sam dobio posao Wine Steward-a.
U ponedeljak je bio interju u hotelu Jump Inn, u Beogradu, u organizaciju EP agencije.
Za kompanije Oceania i Thomson. Gospodin Kostas (grk) me interjuisao, i bilo je to relativno opusten
interview. Jedino strucno pitanje je bilo: koje je moje omiljeno vino, i kako bi ga prodao...
A vise smo pricali o mom iskustvu, ranijem poslu kao fotograf na brodu i mojim ocekivanjima...
I da, jos me pitao koliko znam regije Francuske i Italije :)
Poenta jeste da sam ja jedini konkurisao za tu poziciju...
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #24 on: 21/September/2016 »

Poenta jeste da sam ja jedini konkurisao za tu poziciju...

 :giggle: nisi mogao omašiti. Trebaju te.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #25 on: 21/September/2016 »
Pazio je šta te pita da ne bi slučajno pao intervju. :giggle:
"Jao, šta da ga pitam o vinu, a da sigurno zna odgovor... Hmm... Pa da - koje mu je omiljeno!"

Naravno, svaka čast na dobijenom poslu! To je i bio cilj.

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #26 on: 21/September/2016 »

Hvala

Pazio je šta te pita da ne bi slučajno pao intervju. :giggle:
"Jao, šta da ga pitam o vinu, a da sigurno zna odgovor... Hmm... Pa da - koje mu je omiljeno!"

Naravno, svaka čast na dobijenom poslu! To je i bio cilj.

Realno.  oT
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #27 on: 21/September/2016 »
Cestitke,  :yeah:

Bas kao sto sam i pretpostavljao, interview nije bio prekompliciran.

Ako si ozbiljno zagazio u svijet sommelierstva,onda samo uci,uci,uci, znanje je sve !

Jesu li ti sto pojasnili na interviewu? Koliko se ceka ukrcaj?Kolika je placa?

Offline Flo44

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 27
  • Me
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Silversea
  • Recruitment Agency: vhospitality.net
  • Job Title: Sommelier
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #28 on: 21/September/2016 »
Bio si u pravu  :yeah:
Pojasnili...? Jesu uz to i deprimirali  :(
Pitao me, koliko ocekujem novca. Posto sam otprilike znao kolka ce biti, rekao 1500 usd.
On je to potvrdio, kao to je "realno". Rekao je da ocekujem ukrcavanje u januaru, nasta sam ja rekao
da to je malo kasno, ja bi voleo sto pre. Posto znam, da ce tad vecina brodova biti na karibima i znajuci
da ja trebam platiti "jojnig ticket"... Odgovorio je da sam ja prvi na listi, za tu poziciju, prema tome
sto pre sredim potrebne dokumente pre cu ici...
Ucim, ucim. Posto to volim, i nije to pravo ucenje :) To je meni hobi. I sad citam knjigu o malolaktickoj
fermentaciji. :)
Assumption Is The Mother Of All Fuckups!

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: dobio sam posao sommeliera za kompaniju NCL
« Reply #29 on: 21/September/2016 »
I sad citam knjigu o malolaktickoj fermentaciji. :)
Kakvu jadan knjigu o malolaktickoj fermentaciji ? O tome treba znat dvije recenice, kakvu knjigu? Bolje ti je citaj Snjeguljicu i 7 patuljaka umjesto toga   :giggle:

Inace danas se kupam i gledam brodove na  u luci, kad Tomson Dream. Eto mozda na njemu zavrsis , pa onda koji put u Dubrovnik, pa cemo na kafu  :rofl: inace brod je mrcina, slikao sam ga da ti ovdje stavim sliku, ali je 1,1 mb, a max dopusteno je 500kb :pad: