Author Topic: Introduction & Questions  (Read 1859 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline LizzardKing

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Introduction & Questions
« on: 12/September/2016 »
Pozdrav svima! Ja sam Aleksandar i iz Srbije sam.
Razmisljam da sledece godine apliciram za posao na kruzeru (i nadam se dobijem ga) pa ima nekoliko (ili dosta :) ) stvari koje me interesuju.
I zelim takodje da pohvalim i preporucim ovaj forum svima onima koji zele da se upuste u avanturu rada na kruzeru.

Ono sto me interesuje:

- Za prvi put na brodu, za koji posao bih trebao da apliciram? Moje radno iskustvo se sastoji od 7 godina rada u prodavnici autodelova tako da kontam da bi jedino mogao da dobijem posao cistaca i to u prostoru za osoblje posto valjda za cabin (hotel) steward je potrebno prethodno iskustvo rada na brodu. Engleski govorim i razumem vrlo dobro, jedini problem mi je pisanje (sto se moze videti po gresci koju sam napravio u username-u haha).
- Koliku platu mogu da ocekujem kao utility cleaner, koliko se ostaje na brodu (tj. duzina ugovora) i koliko ima odmora pre nego (ako) se ode opet na brod?
- Brodovi uglavnom isplovljavaju iz New Yorka jel' tako? Avio kartu do tamo placam ja a pretpostavljam i kad se budem vracao posle odradjenog ugovora ili mi agencija (Safe Cruise) plati?
- Procitao sam negde i da postoji neki putni depozit u slucaju da te posalju ranije kuci pa da od tog novca plate kartu nazad. Jel' to istina i ako jeste, koliko obicno iznosi taj depozit.
- Jel' plata na brodu leze jednom nedeljno i koliko novca bi uglavnom trebalo da spremim pred put?
- I posto bih prvi put i leteo avionom, jel' me saceka neko na aerodromu ili moram sam da se snadjem do luke?

Nadam se da cu dobiti odgovore na sva pitanja i hvala svima unapred. :uzdravlje:

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Introduction & Questions
« Reply #1 on: 12/September/2016 »
Dobro nam došao, Aleksandre. :uzdravlje:

Nadam se da ćemo se družiti narednih meseci, jer si napisao da bi sledeće godine aplicirao, a odgovore na sva pitanja već imaš na forumu - dakle imaš vremena da čitaš do tada. Ljudi su celokupno iskustvo onoga što te potencijalno čeka već opisali i sve je već tu pred tobom. Znam da na početku sva ta masa tema i poruka deluje preobimno i "od šume se ne vidi drvo", ali brzo ćeš uvideti da je sve lepo sortirano i sve se lako pronađe.

Čitajući forum ćeš naučiti da treba da pucaš na što višu poziciju. Agencije prosto vole te "skromne" kandidate koje brzo mogu da uvale na niske pozicije i uzmu kintu. Posle uvidiš da mnogi neiskusniji, pa i gluplji od tebe rade na boljim pozicijama. Koja konkretno pozicija bi ti odgovarala - to bi sam vremenom trebalo da odlučiš, niko se drugi neće nalaziti u tvojoj koži na brodu, sa tvojim interesovanjima, sklonostima, iskustvom, navikama, očekivanjima i karakterom.

Sve o platama, dužini ugovora, avio kartama, aerodromima i ostalim detaljima ćeš naći na forumu. Uopšten odgovor za plate ne postoji jer mnogo faktora zavisi od konkretne pozicije, kompanije, pa i broda u okviru iste kompanije. Kompanija imaš brdo, posluju na različitim tržištima i pružaju različiti nivo usluge... pa su i plate drugačije, a pogotovo kad se uzme u obzir bakšiš od koga na mnogim pozicijama najviše zavisi koliko zapravo novca ide tebi u džep.

Brodovi uglavnom ne isplovljavaju iz Njujorka, veliki je svet Aleksandre, svega par brodova od hiljade njih isplovljava iz te jedne pojedinačne luke. Još pogotovo što sad stiže zima, i ta šaka brodova kojima je Njujork matična luka se uglavnom razbeži po Karibima od snega i leda koji će okovati taj grad za koji mesec.

I gde baš ubode temu u deo za veterane. ;D

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Introduction & Questions
« Reply #2 on: 13/September/2016 »
Cao Aleksandre :wave:
Da, slozila bih se sa Budimirom, sve ti je lepo objasnio. Odvoji vremena i lepo iscitaj forum, bukvalno imas odgovore na sva pitanja. Ja sam pre nego sto cu konkurisati iscitala ceo forum od slova do slova. Forum je JAKO koristan.
Slozila bih se takodje sa njim da "pucas"na vecu poziciju. Ja znam da ti je kao i svima bitno samo da odes ali tek kad odes shvatices o cemu pricamo ;)
Iscitaj sve i 90% stvari ces znati posle toga :)
Srecno!
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline LizzardKing

  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Re: Introduction & Questions
« Reply #3 on: 15/September/2016 »
Hvala na odgovoru i u pravu si, bilo mi je malo natrpano i zato rekoh da napravim zasebnu temu. A taj deo foruma (za veterane) mi je bio na pocetku pa mi tu bilo najlakse da napravim temu. :)

Hocu procitati vecinu postova za koje mislim da ce mi pomoci ali sam se plasio da su neki od njih zastareli (da se nesto promenilo od vremena objave) i zato sam hteo update sa ovom temom.
Ako je sve sto tamo pise aktuelno i sad onda nema potrebe za ovim i hvala vam na pomoci. ;)

Offline vecitisanjar

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
Re:
« Reply #4 on: 15/September/2016 »
I ja sam kao i ti, na prvi pogled imao utisak da su informacije zastarele, ali nije tako, kreni da citas deo po deo, sve je odlicno kategorizovano i sigurno ces naci odgovore na svoja pitanja, pa onda pitaj, slazem se da treba update nekih tema.

Ali se ne slazem sa tobom po pitanju citanja postova, naime i ja sam novajlija na forumu, ali smatram da treba procitati sve i informisati se o svemu, pa se tek onda upustiti u ovu pricu, a ne delimicno ili usko vezano za poziciju koju zelis..

Preporuka za aplikaciju tapatalk, pretpostavljam da imas telefon sa android os, pa samim tim i mogucnost da skines ovu aplikaciju i da sa nje pratis forum, a pritom imas i timeline pa ti svaki novi post ili update nekog posta odmah bude vidljiv. Naprimer, ja u toku dana kada uhvatim vremena na poslu, obavezno udjem i pogedam sta ima novo..

Ali ovo je samo moje misljenje, nemam jos uvek iskustva da bih savetovao nesto.

Pozdrav! :-)
An arrow can only be shot by pulling it backward. So when life is dragging you back with difficulties, it means that it’s going to launch you into something great. So just focus, and keep aiming!