Author Topic: Koje su entry level brodostrojarske pozicije na jahtama?  (Read 6906 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Zna li netko kako dobiti brodostrojarski posao na jahtama i koji su minimalni uvjeti sto kandidat mora zadovoljavati?

Imam 35 god,srednju brodostrojarsku skolu, par ugovora na kruzeru kao sommelier,konobar,butler, zavrsen Americki hotel management fakultet, a evo zadnjih dana intezivno razmisljam o pronalazenju posla na jahtama, pa me zanima dali imam ikakve sanse?  Ne bi bio problem uloziti u neke tecajeve,vise skole, isl!

Offline irena.m

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 103
    • View Profile
Pisem ti ja veceras kada uhvatim vremena.

 Nikad nije kasno da se plovi strasno :)

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
O hvala, sa nestrpljenjem cekam nove informacije  :rofl:


Offline irena.m

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 103
    • View Profile
Ako mislis na posao inzinjera, mehanicara i tako to , kad kazes ''posao u brodostrojarstvu'' onda cu objasniti ukratko za to.. ako slucajno gresim , molim te da me ispravis.
Da li imas ikakvog iskustva u radu na tim pozicijama (mislim na tvoje zvanje posle zavrsene strucne skole)?

I da nemas nije frka. Da bi uopste krocio na jahtu treba ti STCW 95 i ENG 1. Mozes upasti kao obican deckhand (mornar) i da vidis kako stvari funkcionisu na jahti vezano za konkretno poziciju inzinjera. Da vidis sta oni tacno rade i sve sto te zanima. Pozeljno je odraditi Power Boat level 2 course, traje 2 dana.  mada nije obavezno. To ti je dozvola za voznju tendera. Na manjim jahtama nije mnogo bitno imati to jer male jahte nemaju tendere a velike imaju. Ako hoces da bas budes spreman bolje imati sve sertifikate na gomili pa moci se prijaviti za sve opcije koje ti se svide. Taj kurs kosta u HR oko 490e, mislim da ima u Splitu da se radi i bitno je da je RYA approved. Na jugu Francuske je taj kurs najjeftiniji 460e. Kada odradis sezonu ili temporary work kao deckhand i izvidis situaciju, mozes ganjati poziciju deck/engineer. To bi ti bila dobra tranzicija ka poziciji inzinjera. Za taj korak bi ti bio potreban AEC sertifikat (approved engine certificate) koji je krucijalan za inzinjere i  koji kosta oko 900 eura (najjeftiniji moze da se uradi u Antibes-u u agenciji ''Titan fleet''.  Kazu da je lak, traje 4-5 dana i polazes test na kraju predavanja. Treba samo da znas engleski :) Ja imam skripte tog kursa i poslaci Sefu pa nek okaci.

Malo jaci sertifikat od AEC-a je MEOL certificate (marine engine operator licence) i njega mozes da radis tek posle minimum 6 meseci odrobijanih na jahti (bukvalno samo da ti pise u seaman's booku da imas 6 meseci odradjenih). Ne znam nesto puno o njemu. Slagacu te da je izmedju 1000 i 2000e.

Ne znam sta bih ti vise rekla. Ako sam nesto propustila a zanima te slobodno pisi a prosledicu onu skriptu tek posle 20.10. kad se vratim kuci.

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Da li imas ikakvog iskustva u radu na tim pozicijama (mislim na tvoje zvanje posle zavrsene strucne skole)?

Ama bas nikakvog iskustva nemam, samo zavrsenu srednju brodostrojarsku skolu.

Mogao bih srediti CV da sam par godina sezonski radio kao mornar na jahtii od 15 ak metara, i pismo preporuke, jer imam prijatelje koji se time bave.  Imam STCW 95 , pomorsku knjizicu, c1/d , lijecnicki, sve to sa datumima iz 2016. Iz Dubrovnika sam, cijeli zivot oko mora i brodova, a konkretnog iskustva u tom podrucju nista.

Nemam ni voditelj camca, niti powerboat, niti sam isao na kadeturu.

Sada idem opet kroz par dana kao Butler na brod, kada se vratim (3,4 mjesec ) provat cu poloziti powerboat i voditelj brodice, iako ce datumi biti noviji, sta cu  :neceici:

Kolika je optrilike plata za deck/engineer ?

Ej, hvala ti na svemu,puno sai mi pomogla  ::yes::

Offline irena.m

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 103
    • View Profile
Pisem ti sutra

Offline irena.m

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 103
    • View Profile
Evo me, izvini bas sam bila u guzvi.

Moj ti je najiskreniji savet da ne lazes u CVu da si radio kao deckhand ili inzinjer ako vec nisi zbilja radio. Samo iz jednog jedinog razloga - sigurnosti na jahti. Ako deckhand slaze da ima iskustva a nema ga moze prvo sebe povrediti, ne daj Boze, svi znamo kako je rad sa konopcima opasan, a onda mozes dovesti sigurnost jahte cele u pitanje pa cak i da nanesec neku stetu plovilu koje kosta milione... konkretno mislim na dock-iranje a ima jos mnogo stvari. Ako si vec mislio da pominjes da si radio onda stvarno zamoli te tvoje prijatelje da budes neko vreme na jahti, vidis kako se i sta radi, volontiraj barem mesec dana i upijaj sto vise mozes (za pocetak za deck poziciju) kako se vezuju konopci, kako se dokiras, kako se anchor-ujes, kako peres i glancas palubu itd itd. I onda, ako stvarno skapiras sta i kako  i probas i vidis da ti ide onda mozes da napises da si nekoliko meseci radio kao deckhand jer ces znati osnove i nece os tebe ocekivati supermena a i neces od sebe napraviti budalu koja ima u CVu svasta a nema pojma a i neces nikog dovesti u opasnost.
Za pocetak bi bilo pozeljno imati power boat 2 i aec sertifikate. Nema potrebe za voditelja brodice c i ostalih gluposti. Posle bi mogao raditi MEOL kao i Y2,Y3,Y4 (isto neki sert za inzinjere ali to je mislim jedan od najvisih sertifikata koje inzinjeri imaju). Pominju i Yacht Master sertifikate ali nisam sigurna jel to za deckhande ili inzinjere ili za oba. Guglaj malo ako ti nije tesko.
Pogledaj ovaj sajt-tu imas otprilike koje su zarade za crew na jahtama po velicini jahte. Tu gde vidis crna polja to znaci da ta pozicija ne postoji  na toj velicini jahte.
http://www.yachtjobsinfo.com/yacht-crew-salaries/

E da, c1/d ti nista ne vredi jer za jahte koje su preko bare traze b1/b2 iskljucivo!!

Ne zaboravi da je pravljenje CV za jahting industriju doata drugaciji od onoga nasta smo svi navikli tako da kad budes krenuo u citavu akciju oko jahti, obrati se profesionalcima.

Slobodno pisi ako te jos nesto interesuje..

Mirno more!

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
O hvala ti puno, genijalno si mi objasnila sto i kako. Definitivno si u pravu kada kazes da ne muljam u CV-ju, to bi se otkrilo nakon dva dana. U slucaju da odlucim na jahte, pocetkom sljedece godine bi na tecaj Powerboat 2 ( nasao sam u Sibeniku, 2 dana kurs, 600 Eura i voditelj brodice B kuci ( treba mi svakako ). Mozda jos i ronjenje, ali samo nesto osnovno cisto jer toga ima kuci dosta , ne bi me ta jedna zvjezdica puno kostala . Onda bih gledao taj osnovni AEC, i gledao bih kuci  naci neki veci brod/jahtu/gliser, da izvolontiram koji tjedan, cisto da mogu slagat u CV-ju da sam radio par mjeseci kuci kao mornar. Ima i dva/tri brodo servisa blizu kuce, moga bih i tamo koji tjedan volontirat, sigurno se i tu ima dosta toga naucit. Nakon toga traziti posao Dechand/engineer. Hvala ti jos jednom, i da, ako zapne nesto javim se opet.  :pilot:

Offline irena.m

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 103
    • View Profile
Slazem se za ronjenje bio bi plus da ga imas kao deckhand. A sto sr tice power boata-moj ti je savet da sacekas tj da ne bacas pare u HR- sto bi davao 600 kad mozes 460 u Antibima (ionako ces dolaziti ovde ako hoces da nadjes posao) pa mozes da polazes kurs cim stignes ovde u Antibe.
Necu da te teram ni na sta, niti da se pravim pametna.samo ti predocavam opcije da ne bacas lovu :)

Slobodno vici ako zapne negde.. mozda bolje u inbox jer sad mi krece americka sezona traje mi do proleca i necu bas moci da pratim sta se sve pise na forumu..

Offline irena.m

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 103
    • View Profile
A sto ti brate ne bi bio neki head of service/butler/hotel manager na velikim jahtama? Jel ti je muka od ljudi pa bi da se sklonis na deck ili?

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Re: Koje su entry level brodostrojarske pozicije na jahtama?
« Reply #10 on: 24/September/2016 »
A neznam sto da ti kazem. Nije da mi se rad sa gostima toliko zgadio koliko mi je rad u "velikim" timovima. Uvijek ima 20-30% i***ta koji su na brodu jer su invalidi i koji kuci zbog toga ne mogu pronaci posao, pa dodu na brod i onda iskacu iz straznjice sefovima, samo gledaju kako da te cinkaju,da ti zabiju noz u leda,da se njima ulizu, ma prava gamad. Mogu sada malo i o nacionalnostima, ali necu  :rofl:

Odradio sam na brodu 4 ugovora, uspijevao sam to zadrzati u sebi, ali neznam koliko jos dugo mogu.

Na jahtama su manji timovi i vjerujem da je atmosfera bolja, a zivot laski, barem za mene. Tako nekako vidim jahte, a jos i razmisljam da danas,sutra mogao i kuci naci posao,skiper,odrzavanje jahte tokom zime,bla bla, jer sam iz Dubrovnika, i toga ima masu ovdje.

Ili npr. kupiti malo veci gumenjak, i raditi kao taxi,$50 tura na otoke, lupetam ideju i cijenu, ali uglavnom dosta mogucnosti imam ako zaokrenem u tom pravcu.

Nisam ja lik koji moze doci do hotel direktora, za to trebas biti dobar d***lizac, a ja to ne mogu, to je protiv mojih principa. Ja na brodu uvijek odradivam posao 100%, a druzim se s ljudima koji mi pasu, a ne s kojima moram. Ako mi je sef i***t, ja mu se van broda ne zelim niti javiti, ne zelim na takve ljude trositi niti rijec,niti sekundu moga vremena, niti ih gledati. A nazalost takvih je ljudi puno na kruzerima,tako je kako je.ja sam inace lik koji svaku vecer , kada je vecera u restoranu gotova i kada konobari naprave rusvaj u dishwash-u, uzme svojih 10-15 minuta vremena i da tim momcima ruke da se iskopaju iz tog sranja, a iako sam zbog toga skoro svako vecer zavrsavao medu zadnjima. Nisam ja jedini, u timu od 50 ljudi uvijek imas dvoje troje koji imaju to u sebi, ali njima se na brodu smiju,kao vidi budale sto radi,nije to njegov posao. Ali mene briga sto drugi kazu, imam ja neke svoje principe, i zato mi je tesko raditi u takvim okruzenjima, gdje se cijeni uvlacenje sefovima, gdje se promocije dobivaju zbog uvlacenja,cinkanja,spletkarenja,itd.

Ja nemam nesto "puno" iskustva na kruzerima, 1 ugovor kao sommelier na Oceaniji, 2 mjeseca ugovor kao konobar na rijecnom, 2 ugovora kao konobar na Disneyu, i sada 3,5 mjeseca treninga za Butlera. Imam neke sommelier certifikate, sad smo dobili i butler certifikat sa Engleske skole butlera, i tek me sad kroz koji dan ceka prvi ugovor kao Butler, tj. dobili smo ugovore kao Head Butleri, s obzirom da cemo imat Kineze pomocnike. Uglavnom dosta ljepse u ugovoru da pise Head Butler nego Butler. E sada, u nasem timu dosta je gore spomenutih i opisanih likova, vidjet cemo kako ce to izgledat. Iskoristio bih sljedeci vacation da odradim te tecajeve za jahte, cisto da imam neku alternativu. Ja bih se mogao vratiti i na Disney i na Oceaniju, nisam ja tamo zatvorio vrata, ali ne radi mi se kao konobar ili sommelijer, bez obzira za koliku placu.

Kada bih ja zavsio ovdje sada 2 ugovora kao Head Butler, vjerujem da bih mogao naci posao Butlera na jahti, s obzirom na dobro konobarsko i sommeliersko iskustvo i znanje, a s obzirom i da imam BS in hospitality ans service industry sa Americkog fakulteta.

Uglavnom pakiram kufere danas, kroz par dana na brod , a sljedeci vacation u odradivanje tecajeva za jahte, bez obzira na sve!





Online zadranin

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 126
  • Odletio na brod
    • View Profile
Nisam ja lik koji moze doci do hotel direktora, za to trebas biti dobar d***lizac, a ja to ne mogu, to je protiv mojih principa.

Povuci ovo jer ću te izmlatiti kad se na kavi vidimo   ;D  ;D  ;D
plovim

Online zadranin

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 126
  • Odletio na brod
    • View Profile
A sto ti brate ne bi bio neki head of service/butler/hotel manager na velikim jahtama? Jel ti je muka od ljudi pa bi da se sklonis na deck ili?
Jedno pitanje. Za HM-a se isto tako može dobiti posao? Treba samo ići tamo i uspješno se "prodati" ili ima neka druga caka?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

plovim

Offline udav007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 426
    • View Profile
Povući ovo jer ću te izmlatiti kad se na kavi vidimo   ;D  ;D  ;D

Ti si druga prica, ti si direkt za F&B na rijecnom, pa onda promociju za HD.  :yeah: izvukao sam se !

Ali bez obzira na to super si covjek i leader, malo je takvih !

Ti mi sad reci iskreno, koga vise cijenis: lika koji ti se uliziva,sve ti prenosi i sve zivo cinka, ili lika koji ostane svako vecer 10-15 min u dishwashu, da im da ruke?

Meni su moji Head waiteri nekad zabranjivali da pomazm u dishwashu, kao nije to tvoj posao, ko ih je*e, itd. To vam govori cega sve tu ima, ne snalazim se ja tu bas najbolje  :giggle:

Online zadranin

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 126
  • Odletio na brod
    • View Profile
Re: Koje su entry level brodostrojarske pozicije na jahtama?
« Reply #14 on: 24/September/2016 »
O ovome se ne treba niti diskutirati.
Kao manager JEDINO cijenim ljude koji rade, a i sam si to osjetio.
Kao covjek, mrzim uvlakace i lizace i ostale smradove.
Nema tebi nitko sto zabranjivati, ako zelis pomoci to je tvoja stvar, a oni samo s tim pokazuju svoju inteligenciju i sposobnost za team work sto je na brodu vise nego potrebno.

A da si se izvukao, o tome cemo nekom drugom prilikom.  :tuctuc:
plovim