Author Topic: Mislili ste da je na brodu loše?  (Read 5077 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Zlobas

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises, G&P
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Prvi veslač/Pomoćni bubnjar
Mislili ste da je na brodu loše?
« on: 28/September/2016 »
Većina nas imama svoje jutarnje rituale. Tih dana moj jutarnji ritual bila je šaka brufena. I ne samo jutarnji, I popodnevni, a i večernji. Godine i godine ignorisaja zubara u kombinaciji sa ne tako sjajnim genetskom predispozicijama, učinile su da mi zubi propadnu do zadnjih granica podnošljivog.
Odabrao sam bio dobru zubarsku agenciju, zakazao pregled, i ubrzo ustanovio da tu trocifrenu sumu evara (samo vađenja i po koja popravka) ni izbliza ne mogu da platim iz svoje plate.
Da bi čitaocu bilo malo jasnije kolika je to moja plata bila, rećiću vam samo da mi je posle kirije, i svih računa ostajalo dovoljno novca za dva piva paklu cigareta i sendvič dnevno.
Srećom, imao sam od koga da pozajmim pare za zubara i dovedem si vilicu u za život prihvatljivo stanje. Ali valja te pare i vratiti.
I vraćanju tih para, i još nekih porodičnih bubica, i ponešto za sebe, i još malo, i eto mog prvog ugovora, tačnije para zarađenih na njemu.
Drugi ugovor je rešio sve što prvi nije stigao, i ostavio sam bio neke pare sa strane, za kad budem znao šta ću sa njima, ne naročito mnogo, ali nešto.
Treći ugovor se završio sa najviše para u šteku. Noćna smena šest meseci, ništa crew bar, redovni izlasci i bleja napolju. Sa prethodna dva ugovora sam doneo sve što mi je trebalo,i ponešto što nije, tako da se nisam baš odavao šopingu i bahaćenju previše, a bili smo sve vreme u Evropi, tako da...

Posle tri ugovora i simpatičnom malom šteku u banci, pomislio sam kao bi mogao da stanem sa brodovima, sad je ili nikad. Ako nastavim, ostaću na njima zauvek, svi će me zaboraviti i nastaviti svojim kopneni životima bez mene; a ako mislim da prestanem, sad je proavo vreme. Svi dugovi vraćeni, svi veći problemi rešeni, i još malo u šteku. Nikad bolja prilika za naći posao od osam sati devno pet dana nedelljno...
KAko da ne, ne u mojoj profesiji...

Dve i po godine kasnije
Radim na kopnu, 60+ sati nedeljno, slobodan dan nisam dobio ne pamtim više koliko, bar dva meseca, radim  spavam, ujutro popijem kafu posle doručka, i čaj pre posla ako ne radim prvu smenu, pred spavanje popijem nekoliko piva.
Plata je na vreme, bar eto, to...
Za skoro dve godine koliko radim tu gde radim, skoro da nisam mrdnuo od kuće, nema se vremena, sutra se radi. Usspeo sam da dobijem jedan godišnji od nedelju dana, i to je to. Nije da je poslodavac toliko loš, koliko nas krlja manjak ljudi koji bi radili. Svima je već odavno postalo jasno da se ovaj posao mnogo bolje plaća napolju, i eto, nema ko da radi ovde.

KAda ste na brodu, proslave, krštenja i venčanja se organizuju sa vašim odmorom u vidu, kada ste na kopnu, ne toliko.
Šest meseci odmora pre ovog posla, i jedan slupan auto, i banka skoro prazna, toga mi je najmanje žao, para će biti, a i nisam ih toliko ludo proćerdao. Fali mi samo onaj osećaj sigurnosti, kada znam da u slučaju neke osrednje pi***rije, bar novac neće biti problem.

Vrhunac mog nezadovoljstva je bio kada sam krenuo da pravim planove za sledeću godinu. Želeo sam da kupim nov objektiv (oko 500e) i valjalo bi ovu kantu od kompa zameniti pošto polako gura petu godinu rada (oko 500e takođe).
Sad, nije da se loše zarađuje, gura se mnogo sati za prosečnu satnicu, nema se vremena za izlaske, putovanja i slično; niti se ima potrebe za novom garderobom, i sličnim sitnicama koje život čine lepšim. Znači, ako se prištedi, posle svih plaćenih računa, registracije auta, možda stignem do kraja godine prištedeti za oba... Ček, ide zima, grejna sezona, i treba drva kupiti, znači do proleća one tamo godine, ako se ništa ne iskomplikuje do tada....

I kao sad ne zaploviti ponovo, kako?
Neka me neko ubedi da je ovo bolje, da živim na poslu za četiri puta manje para, i manje slobodnog vremena?
Hvala
Papiri su poslati drugoj jednoj agenciji, i čeka se.
Na proleće, eto mene ponovo na vodi, ne da mi se više ovako.
Ko jede, ne boji se gladi

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re:
« Reply #1 on: 28/September/2016 »
Odlican tekst!Samo napred u nove pobede!

Sent from my SM-N910H using Tapatalk

"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline bondula

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #2 on: 28/September/2016 »
Ima li netko ovdje tko se vraća opet i opet čisto jer voli putovati i jer voli taj brodski način života, a da nije samo zbog dobre love?

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #3 on: 28/September/2016 »
Poučak: Peri zube, da ti dobro bude u životu!  :clapping:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #4 on: 28/September/2016 »
Ima li netko ovdje tko se vraća opet i opet čisto jer voli putovati i jer voli taj brodski način života, a da nije samo zbog dobre love?

Ja :banana: :uzdravlje: :party:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline bondula

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #5 on: 28/September/2016 »
I nado sam se da vas ima  :D   dokad?

Offline Wiwall

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Celebrity Cruises,Cunard
  • Recruitment Agency: EP,Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #6 on: 28/September/2016 »
Predobro napisano!



Ima li netko ovdje tko se vraća opet i opet čisto jer voli putovati i jer voli taj brodski način života, a da nije samo zbog dobre love?

Ja!  :plovim:

Offline Zlobas

  • Registered
  • *
  • Posts: 55
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises, G&P
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Prvi veslač/Pomoćni bubnjar
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #7 on: 28/September/2016 »
Poučak: Peri zube, da ti dobro bude u životu!  :clapping:

Jašta vala, jašta...
Mada, da nisam imao skrljane zube koje je trebalo popraviti, ko zna da li bi ikad išao taksijem na Stonehenge, ili vozom do krivog tornja, ili peške dosagrada de familia, i tako dalje.
Da nisam ponovo radio na kopnu, na brodu bih se pitao kako je i da li je bolje...
Sve i da mogu, niš ja tu ne bi menjao :)
Sem auta, da mogu, ne bih ga slupao, to je bilo beskorisno totalno :)


Ima li netko ovdje tko se vraća opet i opet čisto jer voli putovati i jer voli taj brodski način života, a da nije samo zbog dobre love?

Nije brodski život toliko loš, i lepo je putovati, ali... Šta ja znam, draži su mi nekako ljudi sa kojima sam odrastao, druženje u slobodno vreme, i tako.
Samo zbog putovanja i brodskog života, ne bih radio na brodu, ono, da su novci isti na brodu i na kopnu, ne bih, valjda ne bih, nisam siguran više :)
Ko jede, ne boji se gladi

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #8 on: 28/September/2016 »
I nado sam se da vas ima  :D   dokad?

Ne znam. Ne razmisljam uopste o tome. Putujem, lepo mi je...usput se i zaradi. Ne opterecujem se uopste time sta drugi ljudi misle i da li mi je vreme da se "skidam" sa broda ili ne, radjam decu i zaposlim se ovde.
Zivot je isuvise kratak da se "vodim" tudjim misljenjima, zivim svoj zivot onako kako ja mislim da treba i jako sam srecna. Naravno nikad ne reci nikad to sam isto vremenom naucila :D pa eto mozda mi ovo bude i taj famozni poslednji ugovor, to se nikad ne zna ali za sada se ne opterecujem. Bice kako bude. Nisam nostalgicna uopste. Svakodnevno sam u kontaktu sa mojima i sa drugaricama. Dodjem i apsolutno se nista nije promenilo.
Ja evo brojim dane i jedva cekam da se vratim na moju ladju :plovim:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline ministarka89

  • Registered
  • *
  • Posts: 57
    • View Profile
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #9 on: 02/November/2016 »
Jooj ja te potpuno razumem. Hoću i ja da se vratim iako evo 2 godine kako sam kući. Ja sam imala isto štek koji sam uložila u posao. Međutim posao je propao a ja još popila i krivičnu prijavu.I šta sad?! Dala sam otkaz jer sam se zaljubila u jednog gosta na drugom ugovoru i evo sad treba da se uzmemo. Ali taj osećaj tamo mi je nezamenljiv. Jedina briga mi je da li ću da spavam ili da izadjem napolje. Nema računa, kvarovi i kazne sa autom, brige oko kuvanja ili odlaska na more haha. Sve me je držalo kao ajde moram da pravim decu, da stvaram na kopnu u realnom životu. Ali meni je sada teže ostaviti mog psa nego dragog  -()-  Hoću da se vratim tom druženju, putovanju, kupanju a i  :money: Ne znam ni kako da izbegnem prvo taj dokaz iz suda da se vodi proces  protiv mene a i udaju  :nono:  :rofl:

Offline Jeanna

  • Registered
  • *
  • Posts: 12
    • View Profile
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #10 on: 02/November/2016 »
Ima li netko ovdje tko se vraća opet i opet čisto jer voli putovati i jer voli taj brodski način života, a da nije samo zbog dobre love?




Ima nas dosta koji se vracamo. Nakon 2 godine  kuci odlucila sam da se vratim. Iako sam nasla posao u struci  nikad necu imati platu kao na brodu. Naravno postoji jos puno razloga sto sam se odlucila vratiti na brod.

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #11 on: 12/December/2016 »
Ima li netko ovdje tko se vraća opet i opet čisto jer voli putovati i jer voli taj brodski način života, a da nije samo zbog dobre love?

kod mene je jedna paradoksalna situacija, na brodu mi je prva liga sto se tice zivota ali kad se vratim doma na godisnji ne vraca mi se nikako haha, obicno svi pisu kako im nakon par dana postane dosadno doma, meni nikad nije dosadno, uvijek imam nesto za raditi... prvih par dana na brodu mi je uvijek tlaka i prisjecam se svih lijepih trenutaka sa godisnjeg, nakon par dana izadjem iz vacation mode-a i opet mi bude vrh na brodu...

"It always seems impossible until it's done"

Offline Juli

  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
Re: Mislili ste da je na brodu loše?
« Reply #12 on: 12/December/2016 »
Ima li netko ovdje tko se vraća opet i opet čisto jer voli putovati i jer voli taj brodski način života, a da nije samo zbog dobre love?

Volim svoj posao, kada sam krenula na brodove nisam ni znala da ce mi to hotelijerstvo uci u krv i da cu uzivati u tome. Svi izazovi koje mi je posao donijeo bili su lekcija i ne moze biti gost toliko nadrndan i ne vaspitan koliko ja mogu biti smirena i gledati to njegovo ludilo sa distance.
Bila sam na mjestima o kojima nisam ni sanjala da cu vdijeti, za neka nisam znala ni da postoje  oT napredovala u karijeri, naucila nove stvari... (i kako ja da ne volim brod? kako?  :uzdravlje:)

A sto se tice kopnenih prijateljstava ona su mi se iskristalizirala i prije broda tako da odavno tu znam na cemu sam,a i stekla sam nova koja nisu onak za u vjetar....

A to sto sam lijepo placena za svoj posao to je samo jos jedan plus.

 :plovim:
Sailing...