Author Topic: bomboclat, Wine Steward, Norwegian Cruise Line  (Read 1924 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: bomboclat
Država: Bosna
Spol: M
Kompanija: Norwegian Cruise Line
Pozicija: Wine Steward


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Hmm pa vidi ovako, sad tacno gdje sam cuo nesto i ne znam ali prve “ozbiljne korake” sam napravio na prezentaciji o poslu na kruzerima u agenciji kouzon bl.
Naravno u narednim mjesecima prelistao google sve do 23str pretraga i saznao sve sto me zanima, isto tako saznao sam da je vecina informacija koje mi je dama sa te prezentacije dala netacna i apsurdna.
U sustini niko vam ne moze tacno objasniti sta vas ceka, morate u glavi ostaviti bar 70% prostora koji cete sami popuniti tek po prvom isplovljavanju.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Novac, avantura, blud i razvrat sa google-ove prve stranice (koji su inace ostali samo na google-u), ogromna zelja za nekim velikim korakom i za velikom promjenom zivota.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se preko 97 razlicitih agencija koje sam pronalazio od Balkana do Novog Zelanda.
Prvu prijavu sam odradio preko Kouzona, nakon vise od 18mj bezuspjesnog cekanja na prvi INTERVJU prijavio sam se i na employment power koji mi je intervju za posao (NCL) organizovao za ni manje ni vise nego 7 DANA! Da ne bude zabune imam jako visoko misljenje o gospodinu Zoranu Kocoskom, vlasniku Kouzon agencije, ali o kalakotri tj doticnom strucnjaku gospodji Jovani koja je radila u mom gradu imam misljenje koje nije za sire narodne mase.
Razlika izmedju ove dve agencije je ako mene pitate vrlo jasna. Agencija koja me je zaposlila (EP) je “stura” na informacijama i nece vam se bas puno ulizivati ali su u mom slucaju odradili vise nego dobar posao i nisu me kostali ni jednu jedinu marku. Agencija preko koje sam izgubio jako puno vremena (Kouzon), sto je mozda samo slucajnost jer mislim da su u tom datom periodu izgubili kontakt sa dosta kompanija, a i pozicija koju sam zahtijevao nije bas za “uvaliti na brzinu”, uzela mi je oko 300km za razlicita aplikacije i “neophodni” trening. Posao preko njih nisam dobio pa i ne znam da li bi mi trazili jos nesto “na kafu” ali znam da EP to od mene nije trazio. Preko kouzona sam nakon 18mj odradio interview za Viking ocean line prilikom kojeg mi je agencija i najvise gospodin Zoran Kocoski pruzio punu podrsku i svaku mogucu pomoc ali eto na moju nesrecu (zahvaljujuci samo meni i mom neznanju) nisam ga prosao…tj dobio sam poziciju pool attendant sto nisam prihvatio.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Pozicija koju sam zelio (na kraju i dobio) je bila bar waiter, kompaniju nisam birao jer mi je bilo bitno da odem.
Na kraju krajeva sam imao i srece sa kompanijom jer me je NCL a i employment power i vise nego ispostovao.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Interview za NCL je trajao 245 sec i gospodja mi je svakom svojom reakcijom odmah dala do znanja da sam prosao jer je svjesna da ne apliciram za kapetana vec za pushera blody mary i ostalih buckurisa.
Interview za Viking je trajao oko 17 godina i gospodin koji je drzao interview je od mene trazio da mu odradim operaciju na oku da bi ustanovio da li sam sposoban da nosam gumenu tacnu i da naucim koji je alarm za ovo a koji za “ono”….

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?

Troskovi odlaska na NCL su bili
300km ljekarski-refundirala kompanija
300km viza-refundirala kompanija
0 km karta-platila kompanija
0 km agencija- nisu trazili nista i nikada
200km ostali troskovi (odlazak na interview i odlasci po ove ostale za*****ancije)
Kasnije sam skontao da kompanija refundira ama bas sve pa cak i gorivo koje utrosite na odlasku po vizu ili hamburger koji pojedete na aerodromu ali za to sve morate imati racun pa eto nije los savjet da sve to cuvate…mozda i ne vracaju pare za sve te sitnice ali znam das u ljudi to sve uredno prilagali, ja bilmez naravno nisam imao nista.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Kupio sam sve na ovom svijetu pa cak i najvece gluposti koje su mi samo pravile guzvu u glavi, u kabini i koferima….ponesite samo najosnovnije!
Svakako cete tamo kupiti i stvari koje vec imate tako da bolje bar da ne nosate duple laptope i ostale djakonije….najbitnije 30 carapa (15 bijelih i 15 crnih), 10 bokserica i par majica…ako se ide na karibe ili tako neku zabit nije lose ponijeti kozmetiku (koju naravno morate pakovati u check in kofer da vam je ne bi oduzeli kao meni mutantu) i sve ostale sitnice koje vam mogu zatrebati, ako idete u evropu nema potrebe jer imate sve u svakoj luci. Ostalo sve po volji.
Ono sto je po meni najbitnija priprema je razgovor sa svojom glavom i sa svojim ogledalom ;) tu sam izdominirao totalno.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Nista posebno, nikakve morske bolesti ili neki cudni osjecaji. Sve u svemu osjecao sam se jako zadovoljno sto sam konacno tu gdje jesam.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Kompanija mi je samo crpila energiju totalno nepotrebnim treninzima (koji pocinju od cetvrtog sata brodskog zivota) i glupavim instrukcijama jos glupavijih supervizora, ali dobro, kasnije sam provalio da je to sve normala.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Ma bilo je tu gotivnih kolega ali sad da mi je neko nesto posebno pomogao i nije, a nisam nesto ni ocekivao. Ljudi moji nece vas niko tamo docekivati kao specijalnog gosta…Zdrao zdrao…eo tacna..aj radi to je to…

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Mnogo bolje nego sto sam ocekivao.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
P R E Z A D O V O LJ A N!!!
Trebam li sta drugo reci…trebam naravno.
Ocekivao sam 1400$ jer su me na to spremili u agenciji, prvi pun mjesec sam zaradio skoro 4 hiljade dolara tako da je million problema vezanih uz posao moglo da se udupla slobodno, ne bi se bunio.
U evropi sam zaradjivao skoro duplo manje tj u prosijeku 2300$ ali dobro, ja sam i sa tim presrecan.
Jedan momenat koji nisam mogao pronaci nigdje do svoje prve platne liste jesu tacne cifre. Ja ne znam cega se ljudi stide i koja je mistika vezana za plate.
Trebalo bi buducim moreplovcima reci sta ih ocekuje i ja to za sad i radim, svako koga zanima plata na ncl moze mi poslati poruku i ja cu mu odgovoriti tacno (koliko znam)

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Mogucnost napredovanja na ncl je ogromna, za prvi ugovor sam od jr bar server dogurao do wine stewarda ( bilo je ozbiljne price o bartender poziciji vec nakon 3mj) ali ja sam se odlucio za wine steward i nisam ni malo pogrijesio. Na kraju ugovora sam uspjesno (kao jedini wine steward u floti) zavrsio i 1 level skole Court of master sommeliers, inace uslova za poziciju head wine steward na mojoj kompaniji.
Tako da se vec sledeci ugovor mogu nadati unaprijedjenju u supervizorsku poziciju (ako se vratim na istu kompaniju i naravno ako se otvori pozicija)

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Nikako! Nula! Taraba gola!
Inace Spirit barka je gola voda…kabine su za 4 osobe tako da je svaka opcija sexa izuskivala planiranje od bar 4 dana…crew bar se zatvara u 1:30…ogranicen sin a 4 piva, ako si navikao narucivati turu bolje se odvikavaj na vrijeme!
Zurke su inace glupe do bola (za bilo koga ko je u prijasnjem zivotu osjetio sta je zurka). Da se prezivjeti ali je depresija stroga moja Spirit barkica.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Ljudi ko ljudi….ima ih naravno vrhunskih a Ima naravno i proljeva. Nemojte se zavaravati da su nacije bitne…kao sto sam to mislio i ranije svakako se potvrdilo na brodu da je to totalno retardirano razmisljanje.

  • Kako biste opisali putnike?
Klasa- taksisti, portiri, radnici obezbjedjenja, malo bolje organizovani prosjaci i ostala americka go**a.
Narav- isto kao i radnici, od najdivnijih gostiju i nevidjenih dobricina do obicnih isprdaka jadne nam planete i ljudi na koje je sramota potrositi metak.
Amerikanci- debeli i ostavljaju baksis.
Spanci- muskarci zalizani i ne ostavljaju baksis, zene predmeti obozavanja na koje moras drkati i ne ostavljaju baksis.
Njemci- umisljeni retardi koji ne ostavljaju baksis.
Britanci- Najruzniji ljudi koji ujedno ne znaju pricati engleski jezik i ostavljaju baksis.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Amerika-2h max i posjetio sam naravno sve luke pa cak i jedan jedini meksiko za koji sam imao ni manje ni vise nego 30min pauzu (presvlacenje 2 puta i gangway oduzeli 11min)
Evropa-vremena za luke sam imao skoro kao i putnici.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Jamaica, Kotor, Mykonos, St Thomas….

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Ma dobra je to prica, mozes se ukolopiti kako ti zelis.
Prva opcija ti je da putujes, partijas, odvaljujes se raznim egzoticnim alkoholima i svim jelte ga drugim opijatima, a u isto vrijeme i da ustedis neku kintu (moja prva 3mj).
Druga opcija ti je da spavas 10h dnevno, jedes zdravo, ides u teretanu, putujes, citas knjige, ucis svirati gitaru, gradis sebe na svim poljima a u isto vrijeme da stedis nevjerovatan novac (ostatak mog ugovora).

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Kabina!!
Jesam li vec rekao KABINA!!!
Naime moja kompanija ima 4 nova broda sa vecinom kabina za 1 osobu, isto tako ima i 10 starih brodova sa kabinama za 4 osobe gdje ti se cimerov prdez integrise u organizam i pocinje ti nedostajati kad si recimo na poslu ili bilo gdje osim kabine. Hrkanje i sve drugo sto ti smeta kod svih ljudi koji spavaju pola metra od tebe ti postaje dio zivota i jednostavno se moras pomiriti sa tim.
Naravno ima tu jos nekih losih strana ali kao i svaki drugi posao…nista posebno. Morate biti svjesni da se radi duplo vise nego kuci…isto tako se i zaradi 4-5 puta vise nego kuci tako da jezik za zube i lagano dan za danom.
Jedna jako losa odlika moje kompanije su duzine trajanja ugovora…9mj koje sam ja proveo tamo nisu za svakoga…nakon 6mj svaka motivacija nestaje i zivot postaje jako tezak ali kao sto sam vec bezbroj puta napomenuo moras znati zasto si tu! Mislim da bih 6mj sazvakao bez problema ali eto valjda ce biti prilike da i to probam pa cemo vidjeti.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Sve stvari koje sam do sada rekao vec vam daju do znanja da bih vam svakako preporucio posao na kruzeru. Meni je zivot promijenjen na bolje. Bitno je samo da skontate i priznate sebi koliko ste spremni za to.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Drzite se svog cilja i ne trazite uvijek lose strane….izdvojite dobre strane i one ce vas motivisati za rad i vise nego dovoljno. Bomboklata ce uvijek biti, ljudi su tlaceni godinama da bi se docepali supervizorske pozicije i svakako ce vam zagorcati zivot. Ko ih jeb…Yes sir i to je to

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Naravno ono sto trabunjam stalno u prazno, aplicirajte 7 pozicija iznad one koja vam je pala na pamet i lagano knjiga u ruke! Sa ovom pamecu sada bih isao na prvi ugovor kao kapetan.
Za sve druge savjete pitajte i uplatite pivu na ziro racun 6969696969 69
Odo sad trositi dolare, aj cao raja.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re: bomboclat, Wine Steward, Norwegian Cruise Line
« Reply #1 on: 18/October/2016 »
Quote
Interview za Viking je trajao oko 17 godina i gospodin koji je drzao interview je od mene trazio da mu odradim operaciju na oku da bi ustanovio da li sam sposoban da nosam gumenu tacnu i da naucim koji je alarm za ovo a koji za “ono”….

 :D :D
Možda te intervjuisao Žan Pjer Hervio.
On je poznat po tome da detaljno secira/mrcvari kandidate na intevjuima.
Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2