Author Topic: Belgrade, Head Bartender, Disney Cruise Line  (Read 1884 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Belgrade
Država: Srbija
Spol: Muski
Kompanija: Disney Cruise Line
Pozicija: Head Bartender


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Pre 7-8 godina jedan drugar je radio kao elektricar na brodu, secam se tada da je cela ekipa koja je na klupici ispred stadiona ispijala dvolitarke piva, zajedno samnom, bila odusevljena tom pricom (1500$ mesecno nam je tada svima bila misaona imenica. Vecini i dan danas, na zalost). Jos za par ljudi sam cuo da rade i da je dobra kinta, pa sam polako poceo da istrazujem.
Tada sam mislio da cu pre dobiti jack-pot na slotovima nego li se naci na brodu. Sta vise, nisam uopste ni mislio da cu na brodu zavrsiti jer je sve to delovalo mnogo komplikovano i daleko.
Zato bih dao podsticaj buducim moreplovcima, najvise onima u F&B sektoru jer se za te pozicije uglavnom prijavljuju nasi ljudi: nije tesko stici na brod kao sto izgleda i sve se moze uz malo truda i mozda malo srece. Proces traje neko vreme, ali strpljenje se na kraju isplati. Bez namere da zvucim kao pokvarena ploca.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Novac pod broj jedan. Putovanja, kulture, upoznavanja i ostalo me nisu mnogo zanimali. Dosta ljudi prica suprotno, pogotovu gostima, ali to uglavnom nije istina.
Volim da putujem, ali mi to tada iskreno uopste nije bio prioritet. Promenio sam misljenje o tome posle ovih nekoliko godina, celokupno iskustvo iskustvo rada na brodu je stvarno fenomenalno.
Zaista nije sve u parama, ali to je i dalje osnovni motiv dolaska vecine ljudi sa nasih prostora (a i ostalih).

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Pa to je malo duza prica, da nisam na petoj Coroni verovatno bih skratio al aj sad kad sam vec poceo onda da zavrsim i oduzim svoj dug prema ovom forumu, jer mi je i on dosta pomogao pre odlaska na Disney. Ovom prilikom bih se zahvalio Sefu i forumasima koji su moj put u nepoznato ucinili laksim.
Sasvim slucajno sam oktobra 2010-te sa drugaricom dosao u hotel Slaviju (neke njene poznanice su se prijavile za intervju te su joj javile, pa tako i ona meni), i uradio mali intervju sa Sinisom iz Employment Power-a. Posle toga smo imali pripremu za zvanicni intervju i test Engleskog (20 eur).
Bila je prica da se javljaju za 10 dana da mi jave vreme i mesto zvanicnog intervjua. Nista od toga nije bilo i sledeceg februara sam se javio Dekiju iz Sea agencije u Balkanskoj i posle dve nedelje uradio zvanican intervju za Royal Caribbean. Prosao sam, ali je lista cekanja za Bar department bila dugacka tako da sam vec skoro digao ruke cekajuci.
Sasvim nenadano u septembru 2011 su me zvali iz Employment Power-a na intervju za Disney. To sam zavrsio i nedugo zatim se ukrcao na Disney Wonder u Los Andjelesu.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Deo odgovora je u pitanju iznad, znaci uopste mi nije bila bitna kompanija jer realno nisam ni pojma imao u cemu je razlika medju njima.
Vazno mi je bilo da odem u Bar jer sam tu vec imao dobro iskustvo i to volim da radim. Najvise se traze pozicije za restoran, ali to nisam hteo. Radio sam ranije i u restoranu, ali ne lezi mi uopste.
Pritom sam cuo da je restoran na brodovima robija, u sta sam se uverio kad sam dosao ovde.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Secam se da sam cekao jedno 4 sata da dodjem na red, a pre toga autobusom dosao u Zagreb. Znaci sacuvaj Boze. Bilo je oko 35 ljudi iz Beograda taj dan.
To mi je ostalo u secanju, a sam intervju nije dugo trajao. Mozda 10-ak minuta. Nista specijalno, intervju za Royal je bio tezi. Nedelju dana kasnije sam saznao da sam prosao.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Ako me pamcenje dobro sluzi, nesto oko 800 EUR je bila cifra. Viza je tada bila 135, sad je 160 USD. Medical je bio oko 100 EUR. Kartu i ugovor sam platio jos nekih 500-600 EUR.
Za neke kompanije se sad ne placa prva karta, a ni ugovor tj. provizija agenciji ili sta vec, posto u sustini oni (agencije) ni ne bi trebali da uzimaju nikakvu proviziju koliko ja znam.
Ali dobro, taj prvi put uglavnom svi gledaju da se samo ukrcaju bez obzira na 500 EUR gore-dole. U svakom slucaju da nije njih, ne bih ni ja bio na brodu, tako da s te strane necu da kukam kao pojedinci.

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Mnogi su ovde vec pre mene napisali, sto manje odece. Nisam bas poslusao, jer kad se pakujete uvek vam treba "jos samo ona majica".
Poneo sam neke lekove i antibiotike i vitamine itd. Naravno i kozmetiku. U dzepu celih 150$ koji su mi ostali kad sam kupio sve za*****ancije. To je bilo to.
Vremenom sam garderobu smanjio na neki prihvatljiv minimum, sad mi je najvaznije da ima dosta donjeg vesa i carapa. Tu je i nekih 15-ak pakovanja Plazme, instant supe i pastete.
To mi je pola kofera. Do kraja ugovora sve to ili pojedem ili dam nekome, kozmetiku potrosim tako da ta polovina moze da posluzi za stvari koje kupim ovde.
Dosta puta sam morao da kupim dodatni kofer zbog nedostatka mesta pa sad kuci imam kolekciju istih.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Prvih nekoliko dana mi je bilo ok, bili smo na treninzima i u sustini nisam radio vec posmatrao celu operaciju i po malo se ukljucivao u sve to.
Vec sam bio upoznao nekoliko ljudi u Disneylandu, pa smo se drzali zajedno tih par dana dok se nismo malo snasli. Vecina crew-a koji radi za Disney Cruise Line, prvo ide u njihovu skolu 4-5 dana u Disneyland-u u Kaliforniji ili u Disneyworld-u na Floridi,  zavisno u kojoj se luci ukrcavate. Posle toga ide jos nekih 7 dana treninga na brodu.
Posle mozda 4-5 dana me uhvatila malo kriza, iskreno. Vazno je da se kroz taj prvi period prodje i onda je sve lagano.
Na vecini kompanija ima dosta nasih po barovima, kod nas tada niko sa ovih prostora nije bio. Cimer Indijac mi je dosta pomogao.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Sto se toga tice, Disney je vise nego korektan, nisu dzabe tu gde jesu. Naravno da tu ima dosta gluposti i ispiranja mozga ali u odnosu na ostale poslodavce oni su svetlosnu godinu dalje.
Voznje po Disney parkovima i ostalo...To kazem u globalu, a sto se samog radnog mesta tice tu najvecu ulogu igraju kolege i naravno menadzeri.
Ne bace te odmah u vatru, vec ide lagano krckanje, kao zaba u loncu.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
To je deo treninga u prvih nedelju dana, tkz. Shadowing, tj. pracenje i posmatranje nekoga ko radi neki posao (bar waiter,restoran waiter,housekeeping itd.)
Posle toga se postepeno uci posao i duznosti.
Meni je tih par dana dosta pomogao covek iz Dominikanske republike i devojka s Tajlanda. Mada ova druga mi je i odmogla u nekom smislu, davanjem nekih saveta koji bas i nisu bili najbolji.
Tesko je na pocetku, nista ne znas pa mislis da je tacno sve sto drugi kazu.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Uh, kad sam prvi put usao u koridor na decku A (ispod prve palube,  znaci potpalublje) nije mi uopste bilo svejedno. Odmah sam video scenu iz Titanika i vodu do nosa. A tek kad sam usao u kabinu, dobro da se nisam udavio na suvo.
Brzo sam se navikao, vecinu vremena i onako niste u kabini. za*****ano je samo ako vam je smena u isto vreme kad i cimeru. To se uglavnom ne desava kod nas u Baru, ali za restoran ume da bude cupavo. Kabine su rasporedjene po departmentima, tako da vam je cimer ujedno i neko ko radi s vama isti posao.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Na pocetku i jesam i nisam bio zadovoljan, u smislu da sam ocekivao i vise ali mi je i to sto sam tada imao bilo super.
Vremenom sam ulazio u tajne zanata, pa je bilo i vise para. Bitno je znati da je za Bar od presudne vaznosti to gde brod plovi i koliko su dugacki kruzevi.
Najbolji su kruzevi po Karibima, i to 3 i 4 dana. Gosti tada trose najvise novca, sto ce reci da i Bar vise zaradjuje. Aljaska je na primer katastrofa. Licno sam se uverio.
Poslednje 3 godine sam na Disney Dreamu i radimo samo 3 i 4 dana kruzeve, tako da je ovo brod koji pravi najbolje pare u nasoj floti sto se tice Bar departmenta, ali i generalno u svim sektorima.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno. Onaj ko se trudi nece proci nezapazeno, iako se mozda nekad cini da nije tako. Lenstine i nezaineresovani,da ne kazem nesto gore, se brzo prepoznaju.
Ja sam u kompaniju dosao kao Bar server (waiter). Posle 2 meseca sam usao u sank (bartender), a permament poziciju dobio na kraju sledeceg ugovora.
Ugovor posle toga sam dobio promociju u Head bartendera. Titule su ovde malo drugacije, tako da sam zvanicno po Dizniju "Bartender", iako radim posao Head bartendera ili ti Bar supervisora.
Pozicija iznad mene je Assistant bar menager.
Sto se tice nekih jacih oficirskih pozicija tu treba dosta da se gilja do promocije, pogotovu sto mi imamo samo 4 broda pa se retko oslobadjaju pozicije. Naravno ko ume dobro da ga zaglaba, verovatno ce se profurati brze na odredjene pozicije nego onaj ko hoce da se je*e a da mu ne udje. Vazi za oba pola nazalost hahaha

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Ima raznih desavanja, zurki, ekskurzija. U sustini nije lose za onog ko je u fazonu izlazaka, ali vremenom shvatite da uvek izlaze isti ljudi, ista je muzika, isto mesto.
Crew bar je dobro mesto da se ulovi nesto, jer tesko da ce biti neke akcije ako sedite u kabini ceo ugovor hehehe. Bitno je i kakva je ekipa s kojom radite, jer na kraju su oni ti s kojima provodite najvise vremena. Vremenom mi se smucio Crew bar, ne mogu vise da gledam te njuske, tako da sad povremeno svratim na jedno pivo, 5-6 puta. I zenu sam upoznao ovde, imamo nasu kabinu tako da nije da bas moram u crew bar da se useravam svaki dan.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Cekaj samo da kupim jos piva jer o njima roman moze da se napise.

Mnogo razlicitih njuski iz svih krajeva sveta sa svojim pricama i problemima. Na mom brodu u Bar departmentu preovladjuju Filipi, Indonezani i ljudi tj. "ljudi" sa Kariba, najvise Jamajka ali ima i St.Lucia i St.Vincent.
Otisao sam na brod bez nekih predrasuda, ali slika mi se ovde potpuno promenila. Tu pre svega mislim na crnce koji su totalna katastrofa. Makar oni sto rade u Baru, mada ni ostali nisu bolji ali sa ovima iz tima sam stalno u kontaktu, nazalost.
Ima par izuzetaka ali vecinu sto znam su toliko lenji i tupavi i losi da se to recima ne moze opisati. Pojedinci ne znaju da citaju i pisu. Ponasaju se kao iz dzungle da su dosli, sto i nije daleko od istine.
Bio sam i na Jamajci izmedju ostalog, podseca me najvise na ciganski karton siti ispod Gazele, jedino sto su okruzeni morem. Ne mogu vam to opisati, to prosto mora da se vidi. Vuk Bojovic da je ziv pola bi ih potrpao u Beogradski ZOO vrt majke mi rodjene. Naravno ima izuzetaka kao sto rekoh i par njih su mi dobri drugari, ali vecina nije za civilizaciju.

Filipinci su odlicni radnici, uglavnom slusaju i ne bune se mnogo, znaju da budu jako za*****ani ako pomisle da im smestate nesto i mnogo su osvetoljubivi.
Ovi sto rade sada samnom su sjajni, nikad problema nisam imao s njima.
Indonezani su u skoro istom fazonu kao Filipi sto se posla tice, ali znaju malo vise da hvataju krivine, ako im se dozvoli, tu i tamo. I oni su mi generalno super.
Ima i Indijaca naravno, mada sada manje nego ranije. Svi dobro rade , jedino sto imaju malo jaci stav od ostalih azijata tako da zna nekad da padne neka carka ali generalno su ok i kao Indonezani svi piju i prave zurke po kabinama redovno.
Latinosi su mnogo dvolicni i ljigavi, samo ogovaraju i jedu go**a po brodu.
Ovo sve vazi za Bar department, o ostalima ne bih da pisem, Bar je ipak malo specifican i drugacije stvari stoje nego kod ostatka broda.
Svi se drze zajedno, pogotovu azijati i crni. Evropljani i ne toliko, mada nas ni nema mnogo ovde.
Iz Evrope tu smo uglavnom mi sa Balkana, malo Madjara, malo Ukra, Turci...ima i Engleza tu i tamo, naravno i Juzna Afrika (i crni i beli). Imamo Francuze i Italijane u specialty restoranima.
Dosta Hrvata su u engine roomu i na ozbiljnijim oficirskim pozicijama.
Englezi koji dodju u Bar ne ostaju dugo. Tu su uglavnom zbog za*****acije i provoda, tako da i ne ostaju dugo. Mozda jedan ugovor i to je to. Jako losi radnici, mada realno bole ih usi da rade za ove pare ovde, kad bi za toliko rada u Engleskoj imali isto ili vise i bili bi kod kuce.
Juznoafrikanci su skoro isti, prava braca. Arogantni i nardkani, a kad treba da se zapne onda se prave pametni. Ljudi s ovih prostora dobro rade, naravno imamo problem s temperamentom pa volimo da se svadjamo, ali obavimo posao kako treba.

  • Kako biste opisali putnike?
Vecina gostiju su amerikanci. Uglavnom prijateljski nastrojeni, lazno srecni i prilicno tupavi. Da ne kazem ne znaju gde se nalaze, ali bukvalno. Na njima se najbolje vidi uticaj mass medija na siroku populaciju. Vecinu njih Srbija na nametagu asocira na hladnocu. Ostali pitaju kako je u Sibiru i da li pricam ruski?! Da li je Srbija pored Rusije? Da li se situacija u SIRIJI smirila? Ovi malo ratoborniji jastrebovi me napadaju retorikom u vezi Putina i Rusije, posebno u svetlu najnovijih desavanja. Ne znam kako na engleskom da im objasnim da mi siste jajca.
Vecina gostiju je srednji sloj, koji ovde jos uvek postoji, suv prosek, mada ima 5-10% gostiju koji bas imaju kesa.
Ima i onih koje pas nema za sta da ujede i stekovali su se godinama da bi dosli na kruz.
Ima i latinosa, brazilaca, azijata sa prebivalistem u USA. Veoma neomiljeni gosti, zajedno sa afroamerikancima zato sto u 90% slucajeva baksis ne ostavljaju.
Niko im ne rece da to nije grad u Turskoj. Kad ih vidim bezim iz bara hahaha

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Jesam. Dosta sam video za prve dve godine sa Disney Wonder-om. Posle sam se prebacio na Dream, tako da se stalno vrtimo u krug (Nassau, Castaway cay-privatno ostrvo), tako da skoro i ne izlazim.
Imao sam srece da dva puta odem na Havaje. Najbolja destinacija ikad. Mnogo dobro sto bi rekli. Bio sam na Aljasci koja je prelepa, ali postane mnogo depresivna posle par nedelja, a da ne kazem sto je lova tragicna bila kad smo radili te kruzeve.
Panamski kanal je bio zanimljiv takodje. Kartagena u Kolumbiji takodje jaka destinacija. U Meksiku je dobar Cabo San Lucas na zapadnoj i Cozumel na istocnoj obali. Sto se Kariba tice, najjaci utisak je definitivno bio u St.Martinu. Evropski stil, seamans centar, sve u fulu. Ova ostala ostrva su gola sirotinja. Sto se gradova tice - Majami, San Francisko i Honolulu su mi mnogo gotivni, ostalo mi i nije bilo nesto spec. Viktorija u Canadi isto prelep gradic.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Izdvojio bih jedino No name bar u Cozumelu, kao verovatno i mnogi koji su radili te kruzeve. Ko nije tamo bio nije radio na brodu :-). Mnogo dobra za*****ancija.
Bilo je jos dosta dobrih mesta za zezanje, ali ne pada mi sad nista drugo na pamet.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Mogucnost dobre i brze zarade, kao i sansa da ustekate te pare. Imate priliku da upoznate raznorazne ljude i kulture iz celog sveta, sto stvarno retko gde ima. Naravno obilazak raznoraznih gradova i drzava itd. Iskustvo je neprocenjivo takodje, bez obzira na to da li voleo ili mrzeo zivot na brodu. Na karju krajeva, dobra odskocna daska za neke nove prilike...

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Nemanje slobodnog dana za 6 meseci. Losa hrana i malo spavanja, poremecen zivotni ritam. Milion treninga za raznorazne gluposti i ispiranje mozga do preksutra.
Naravno, zaboravite na svaku vezu, devojku, decka, kod kuce. Oni vencani jos se i izvuku nekako jer ipak je to ozbiljna prica, mada desava se neretko i da se parovi rastanu posle mnogo godina braka.
Daljina je za*****ana stvar, tako da iz sopstvenog i iskustva brdo ostalih, odmah svim zainteresovanima da kazem da od toga nema nista. Postoje izuzeci, ali jaaaaaaako retko.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Naravno, uvek! Razloge sam gore vec napisao u dobrim stranama rada na brodu. Nemate sta da izgubite. Kome se ne svidi uvek moze kuci da se vrati, niko vas ne prisiljava da ostanete.
Sta god da radite uvek cete se vratiti bar sa nekim parama u dzepu da se nadju pri ruci dok vam nesto drugo ne padne na pamet.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Pamet u glavu pre svega, nemojte da dajete pare neproverenim ljudima. Ima par agencija koje rade cisto i oglasavaju se ovde tako da idite preko njih.
Treba da se ulozi neka kinta naravno, ali to nije nista u poredjenju sa onim sto cete zaraditi. Da se ne lazemo, neke od agencija uzimaju pare za raznorazne gluposti (nekakvi treninzi, pripreme, papiri, kursevi jezika, isl.), tako da treba gledati da se prodje sto bezbolnije ako moze.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?

Pamet u glavu i d*** uza zid :-)
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline IVAN DIREKTOR

  • Registered
  • *
  • Posts: 188
    • View Profile
Re: Belgrade, Head Bartender, Disney Cruise Line
« Reply #1 on: 20/November/2016 »
 :clapping: Али последња реченица је екстра!  :yahoo:
Немој да ми плачеш на кућноме прагу, врата ће да ми у'вате влагу!  :yahoo: