Author Topic: Falkiffm, Assistant Team Waiter, Carnival Cruise Line  (Read 1973 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Falkiffm   
Država: Hrvatska
Spol: M
Kompanija: Carnival Cruise Line
Pozicija: Assistant Team Waiter


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
O poslu na kruzerima sam čuo poprilično davno, a moje interesiranje je počelo nakon razgovora s nekoliko prijatelja koji sun a CCLu imali već po 4-5 ugovora.
Sve ostale potrebne informacije o doslovno svemu sam našao upravo na ovom forumu gdje je sve poprilično dobro objašnjeno do najsitnijeg detalja.

  • Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Zarada prije svega, mogućnost da sačuvam novac, s obzirom da se živi poprilično ‘besplatno’.
Zatim da proputujem svijet, doživim druge kulture i radne sisteme. Izbacivanje sebe iz komfort zone…

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Prijavio sam se preko agencije Employment Power.

  • Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Prijavio sam se za Carnival Cruise Line, pozicija Asst. Waiter, ponajprije jer sam čitajući ovaj forum zaključio da je to najbrža i najlakša solucija, malo mi se i žurilo.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je trajao čak poprilično dugo, oko 30ak minuta. Intervjuirao me naš čovjek iz Hrvatske, Dragan, Sr Maitre ‘D fleetwide.
Ispitao me je sve, o prošlim radnim mjestima, čak je i znao za neka, o servisu, meniju, od dočeka gostiju do ispraćaja, sve što je mogao pitati.
Vjerojatno je mislio da lažem za iskustvo. Lagao sam malo, ali s dobrom podlogom :D
Ostali ljudi su poprilično lagano prolazili intervju, po par minuta. Jednostavno, budite nasmijani, naučite malo o kompaniji i sve prođe super.
Ako lažete o iskustvu, uvjerite i sami sebe da je to istina i regruter će vam također povjerovati hehe…
Odmah sam saznao da sam prošao, na kraju intervjua.

  • Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Medical: oko 1500 kn (Dubrovnik (Poliklinika Glavić))
D1: 1100 kn (Urađeno u Šibeniku (Maritime Training School))
Viza : 1100 kn (ako se ne varam)
Odlazak u Zagreb, Šibenik, Dubrovnik nekoliko puta: 2500 kn
Marlins test: 200 kn (Urađeno u Employment Power-u)
Avionska karta: 3500 kn (spomenuvši forum, očito me nisu oderali za avionsku kartu, stoga puno hvala na info ljudi)
Valjda je to to, ne znam jesam li još nešto zaboravio…

Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Spremio sam se poprilično dobro, razgovorom s prijateljima koji su već tamo, te najviše pomoću foruma.
Znao sam gdje idem, kako će biti raditi, s kojim ću se izazovima susretati itd. Ponajviše jer sam čitao forum dobrih dvije godine prije nego sam odlučio aplicirati.
Sa sobom sam nosio samo osnovne stvari, ne previse odjeće. Mada su roditelji inzistirali na svemu i svačemu, al poslušao sam forum još jednom.

  • Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Pa osjećao sam se čudno ali opet opušteno, spremio sam se psihički. Nekako je sve išlo poprilično lagano.
Nije bilo problem raditi toliki broj sati, tako mi je otprilike bilo i prije broda, samo za manje novce…

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Dali su mi moj ID hahaha. Šala. Bili su korektni koliko su mogli bit. Kad vidiš da kompanija zapošljava desetke i desetke tisuća ljudi, jasno ti je da si samo broj i da se nitko neće previse zadržavati na tvojem slučaju jer imaju i previse posla osim dočeka novih.
Naši ljudi su bili okej, neki jako dobri, neki jako loši.
Baš kao i kod kuće, nothing special. Pomogli su i oni manje više.

  • Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Jest. Mr. Peter, ludi mađar koji je sa mnom radio u crew messu na početku. Lik je doslovno u minutu napisao moj dnevni raspored, kada što raditi, pokazao mi gdje je šta, koje ljude šta pitati, tko je odgovoran za šta, kome se obratiti ako imam problem u obavljanju posla, koje shortcute koristiti da sve bude divno i krasno uz što manje prolivenog znoja.
Sr Maitre ‘D Csabba, ne znam jesam li dobro napisao.
Rumunj, Sr Maitre ‘D koji je jako poštivao sve ljude i ispromovirao svakoga na brodu tko je pokazao interes da napreduje i dao dobre rezultate.
Nekih 30ak ljudi za vrijeme dok sam bio na Freedomu. Svaka čast čovjeku, samo riječi hvale!

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Bilo je u redu.
Kabina kao kabina, tu samo prespavaš i to je to. Iskreno mi je odgovaralo što je sve tako malo i skučeno, ima to svojih prednosti.
 Posao 10 metara od kreveta doslovno, sve što trebam je blizu itd. Fino upakovano nadasve.

  • Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Jesam. Mada sam imao malo i sreće. Nakon mjesec i pol sam otišao u restoran, valjda jer sam supervizora pitao za restoran od prvog dana, svaki put kad sam ga sreo.
Brod je bio okej za zaradu i u dining roomu. Carnival Freedom, Galveston Texas homeport.
Svi plaćaju gratuity i ostavljaju tipa, tako da sam prosječno izlazio oko 1800-2000 u restoranu, imao sam sreće, dobar tim, dobar headwaiter, naš čovjek iz Srbije, pravi odličan tips i puno je pomogao u svemu.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno da da ali to naravno ovisi o jako jako puno faktora.
O menagmentu, o višku/manjku radnog kadra, kako se ti pokažeš, jesi li dosadan kad pitaš za napredovanje. You don’t ask, you don’t get, remember.
 Kada sam došao u restoran, možda drugi tjedan rada, Sr Maitre ‘D me zaustavio u sred servisa kod Maitre ‘D deska i rekao mi da mi želi dati promociju. Bio sam malo u pozitivnom šoku.

  • Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Društveni život je bio okej.
S obzirom da sam pušač, sretao sam mnoge naše na smoking area-I pa sam se tu najviše i socializirao. Crew bar je bio okej, naši su se držali koliko toliko zajedno.
Brod je bio malo dosadan, ne samo meni već mnogima, al snalazili smo se nekako, barem je novaca bilo pa je atmosfera bila okej, bez puno negativnog naboja, što je jako bitno u ovakvom životu.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Svakakvi.
Dobri i loši, pomoći će ti i zabiti nož u leđa u isto vrijeme. Ako možeš prepoznati ljudske namjere i s kim provoditi vrijeme doma, onda možeš i na brodu. Oči na leđima i sve je super.

  • Kako biste opisali putnike?
Prosječne ljude koji se većinom ne znaju ponašat ali naravno, ima i jako dobrih gostiju s kojima ostaneš prijatelj i nakon što odu kući.
Jedan veliki mix svega i svačega, tako bih to nazvao.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Jesam, naravno. Može se izaći vani kada imate lunch off i slično, postoje crew excursions i sve što želiš vidjeti možeš relativno lako i jeftino s crew discountom.

  • Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Da. To bi bio Key West. Mjesto me najviše podsijeća na doma, mirno je, nema toliko kriminala kao neka mjesta, nekako je europski. Sve je čistoi uredno, ljudi susretljivi… i Dubrovnik, kada se otvarao novi brod, prvi port, sat vremena od kuće, naš jezik, obitelj, jednostavno sam zaboravio da sam došao na transfer nakon 4 mjeseca.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Psihički trening u unique atmosferi koji je drugačiji od svega što ste prije probali. Nakon broad ste mnogo psihički snažniji nego prije.
Putovanje svijetom, dolazak u mjesta koja ste prije toga samo vidjeli na slici, sada tu dolazite besplatno, plus zarađujete k tome.
Ovdje možete uštedjeti doslovno sav novac koji ste zaradili, sve ovisi o vašim apetitima.
Susrest ćete se s izazovima kakve niste ranije ni zamišljali. i naučit ćete da je pola sata jako jako puno vremena. Nebiste vjerovali što sve možete uraditi za to vrijeme.
Penjanje u hijerarhiji posla za koje bi vam doma trebalo puno više vremena. Ako ste sposobni, svaki ugovor se možete penjati prema gore. Pamet u glavu i prilagoditi se.

  • Opišite loše strane posla na kruzerima.
Loše strane su lose koliko vi mislite da jesu.
Nekome odvojenost od kuće, nekome slobodan dan, nekome što ne može zapalit cigaru gdje god želi. Sve ovisi. Meni osobno nije bilo nešto specijalno lose da bih mogao izdvojiti.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Obavezno. Jedinstvena prilika je zaista. Kada pokušate, najgore što vam se može dogoditi jest da se vratite doma i bude sve isto. Toliko prilika ćete dobiti sa svih strana plus će vam nakon brodskog iskustva potražnja za poslom doma ići puno puno lakše, biti ćete u velikoj prednosti, iz iskustva govorim.

  • Koji savjet biste dali ljudima koji namjeravaju aplicirati za posao na kruzerima?
Prvih nekoliko tjedana će va izgledati kao pakao i kaos, ali nakon nekog vremena ćete vidjeti da to nije ništa strašno kako se činilo u startu.
Zapamtite, svatko tko jet u došao, skoro pa nije imao pojma što će ga dočekati, tako da, sve je na vama. Može vam biti najbolje i najgore.
Samo hrabro, brod je idealna prilika da pokažete i ostvarite sva svoja znanja i ambicije koje ste imali u životu.
Trudite se i nagrada će doći. i najbitnije nepisano pravilo za lakši život na brodu – ništa nije osobno.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Pokušajte, jer kanije će vam možda biti žao što niste. Samo naprijed budući moreplovci!!
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)