Author Topic: Sta bi mogao da radim na brodu? Tu mi treba vasa pomoc, saveti, podrska ..  (Read 2299 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dado the Boy

  • Registered
  • *
  • Posts: 10
    • View Profile
Veliki pozdrav svima
Vec neko vreme sam na forumu,u pocetuku kao guest a od kraja prosle godine i kao registrovani clan.
Nesto ukratko o meni...Ja sam iz BiH,imam 27 godina,ime necu spominjati ali Dado mi je nick i u realnom zivotu ;D
Sa 19 godina sam otisao za Srbiju.Radio,mucio se,zivotario i tako skoro 6 godina,zadnje 2 godine sam u CG.

Ove radim u jednoj firmi koja se bavi bravarskim i limarskim poslovima.Naporan posao,kako fizicki tako psihicki,a radim za ne tako dobru platu sa radnim vremenom every day,whole day...pocinje se od 8 ujutru pa do mraka a nekad se radi i po mraku.U tome i jeste moje nezadovoljstvo i zelja za rad na brodu ako cu da radiim 10-12 sati bar da to bude placeno.
Takodje,posao koji trenutno radim je i relativno opasan i postoji stalni rizik od povreda.Mozete li zamisliti sebe kako na visini od 8-10 metara hodate po betonskoj gredi sirine 40cm bez ikakve pratece zastite,uz to noseci i alat za sobom?Prosle godine sam imao i povredu glave,zavrsio u urgentnom centru na usivanju...Zasta sve to?Za tricavih 600-700€?Hmm

Dugo sam razmisljao...Sta dalje?Kako?I onda sam na netu slucajno naisao na ovaj forum.Zainteresovao se,poceo da citam...mnogo da citam.U medjuvremenu jedan moj skolski drug se zaposlio na brodu,pa me i to jos vise podstaklo da pokusam i ja...Sta da pokusam,da uspem.Jer znam da mogu i da sam dovoljno sposoban za sve izazove.Uz to sam i avanturista,ovisnik o adrenalinu,volim da putujem,da probam nove stvari i da stalno napredujem.Jednostavno,vreme je da sebe,ponovo,podignem na visi nivo.

Sta bi mogao da radim na brodu?Tu mi treba vasa pomoc,saveti,podrska..
Moja velika ljubav je fotografija,bez obzira sto mi to nije profesija.
U slobodno vreme volim da skljocam(imam Sony RX100 II Carl Zeiss),to me ispunjava,kad imam slobodnog vremena a njega je malo zbog posla  :( Voleo bi,eto recimo raditi kao fotograf...
U firmi u kojoj sad radim,naucio sam da varim.Video sam da na brodu ima pozicija varioc,doduse ovde nisam bas pronasao nesto o tom poslu,iskustva ili nesto slicno.
Na jednoj stranici pronadjoh da su varioci pa gotovo stalno na polu,sto se kaze dezurni.Pogotovo imaju posla kad su brodovi u portu,ako neko ima iskustva u tom poslu na brodu,pisite.Sto vise informacija to bolje.

Problem je sto za ni za jedan od ovih poslova nemam licencu,diplomu...Znam,kurs.Ali kako da zavrsim kurs kad jedva imam vremena da spremim veceru sebi?
Odraditi sezonu u nekoj drugoj oblasti,sta znam,pomocnik konobara ili nesto slicno,pa onda polako zavrsiti kurs?
Kurs za fotografa traje 4 meseca,ali ako se na praksu ide svaki dan po 8 sati,ja mislim,traje 2 meseca.Praksu bi mogao da odradim kod prijatelja koji ima fotoradnju...
E onda,sa zavrsenim kursom na brod i hope :)
Ako do tad ne budem prestar haha

Engleski jezik.Pre par meseci bio je totalno los,znao  sam da sastavim par prostih recenica...Sada,trudim se polako ucim sam,ide sporo ali sam dosta napredovao,i sada ja mislim da sam basic level.
To ni priblizno nije dovoljno za rad na brodu,pogotovo za neke pozicije gde je komunikacija jako bitna.A i za ship life je potreban bar prosecan Engleski.
Kad savladam Engleski,voleo bi i Nemacki da ucim,barem za osnovnu komunikaciju

Polako cu se spremati,truditi da naucim sto vise od ovog foruma,unapredjivati jezik,skupljati novac i nadam se zaploviti someday :plovim:

Izvinjavam se zbog dugog posta,i zbog mozda napisanih stvari koje nemaju veze sa temom.

Od mene za sada toliko,pisite mi stavete i misljena kako i sta dalje,ja sam resio i nema nazad,nadam se da ce te mi pomoci da stignem brze do cilja

Pozz :embarrased:
Ja svojim morem plovim,putujem,sve manje tugujem,sve vise ludujem jer znam da neko kuci ceka me...