Author Topic: Restaurant Department (Buff. Steward, Ass. Waiter, Waiter)  (Read 183434 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ogy_bg

  • Guest
evo i ovde da se javim posto je ovo moj reon. ja sam 12 godina konobar,4 godine radio u australiji,tamo zavrsio koledz za ugostiteljstvo i turizam,nikad nisam radio u srbiji uvek u stranim zemljama tako da vi je sve vezano za konobara vrlo poznato!! kada sam se pre 4 godine prijavio za rad na brodu nije mi bilo lako jer sam bio iz srbija a u to vreme mi sa balkana smo dobijali pozicije utility to je bio vrh za nas osim mozda da ljude iz hrvatske koji su bez problema dobijalo dobra mesta zato njih danas nema u restoranu nego su svi manje vise oficiri i zaradjuju mnogo novca!!kada sam se ja prijavi aplicirao sam za waiter-a iako mi je engleski bio perfektan i znanje taskodje dobio sam poziciju buffet csteward znaci od pocetka sam morao jer da bi dosao u glavni restoran na brodu moras najmanje da imas tru poziciju ispod nje je jedino assistant buffet steward ali on samo radi u crew menzi i tako nekim slicnijim mestima kao npr room service. elem,dosao san na brod kao buffet steward i za samo 6 meseci dosao do waitera. 4 godne sam po brodovima i ne pada mi napamet da idem vise sto su mi nudili jer za mesec dana ko waiter sto zaradim headu treba 2.

pokua price je da nije bitno sa kojom pozicijom pocinjes ako si siguran u sebe,ako se brzo adaptiras na zivot tamo ti ces za veoma brzo vreme doci do vece pozicije jer oni tamo gledaju koliko vredis i sta znas i za to te nagrade!!!

ogy_bg

  • Guest
neko je pitao organizaciju u resto ranu pa evo i na to da odgovorim.pricam vam za queen mary 2 jer tamo sam proveo dugo mada i na drugim brodovima je manje vise sve isto.obicno imas tri restorana na nekim sam cuo i cetiri koji su razlicite kategorije,od namanje luksuznog do najvise samo za one okorele bogatas. ti kad pocinjes rad u restoranu pocinjes od najmanje luksuznog. raspored je sledeci_restoran je podeljenu sekcije,svake sekcije su podeljene u station-e,to je u principu tvoje radno mesto.svaki station opsluzuje izmedju 12-24 gostiju rasporedjeni po stolovima.svaki station se sastoji od junior waitera(na nekjim brodovima se to zove assistant waiter) i waiter-a.posao juniora je ustvari da bude runner,donosi hranu iz kuhinje i sve ostalo sto je potrebno waiteru,pomaze mu u sluzenju gostiju.posao waitera je jednostavan,uzme porudzbinu,procaska malo sa gostima i pocne da maltretira juniora sa eaznoraznim zahtevima.

ovo vam je onako ukratko objasnjeno ko ima pitanje nek slobodno pita a ja mogu jos dublje da objasnim ceo proces ako to neko hoce da cuje

aj uzdravlje

Offline Mirko

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 20
    • View Profile
Ako sam sluzio 80 ljudi sa picem, mocicu i njih 20 sa hranom :)
Btw, dok ne usavrsim jos malo engleski i upoznam brod i rad na njemu, mislim da ce buffet steward biti ok pozicija za mene :)

Offline tmia

  • Registered
  • *
  • Posts: 91
    • View Profile
Koliko traju govori za waitere  kolike su plate otprilike u restoranu?
Negde sam citala da su na Queen M na 4 meseca pa si jedan kuci....
A i plate u funtama.... ;D
tmia

ogy_bg

  • Guest
ljudi posao je mnogo opusten kad se naviknes,svaki dan je uvek isti.naravno to govorim onima koji idu po prvi put,stariji znaju o cemu pricam. prvih 10-ak dana ce biti tesko dok se ne naviknes na brod,na okolinu na filipince kasnije je sve cista rutina.ovako da odgovorim za ugovore.svaki ugovor bilo da je za buffet steward ili assistant waiter ili waiter za nas iz evrope na queen mary-ju je 4 meseca i mesec do mesec ipo odmora.na princesu je mislim 6 meseci ugovor na ostalim ne znam.sto se tice plata za buffet steward 1200 dolara +tips oko 150 dolara po kruzu,za assistant waiter-a 1500 dolara +150-200 dolara po kruzu za waiter-a 2300 dolara +150-200 dolara po kruzu.ovde je tips isti zato sto vi na kraju svakog kruza sa svojim waiterom delite baksis koji se ukupno zaradili na vasem station-u.ovo vam govorim za queen mary 2 samo na ostalim brodovima ne znam tacno ali tu je negde priblizno!!!

ovo je ujedno odgovor da plate nisu u funtama nego u dolarima!!!

Offline Krle

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
POZ Ogy_bg ..... matori ima jedno pitanje za tebe tj vise njih... Cekam samo da mi stigne ugovor za Princess, pozicija Junior waiter, idem prvi put na brod pa bih hteo da cujem nekoliko korisnih saveta od tebe!? I kazi me posle koliko vremena bih mogao da ocekujem promociju!? Nisam halav ali volim da znam kako to ide.... A kako to da nisi nikada dobio promociju za head waitera ili supervajzor-a?
Nije bogat onaj koji ima mnogo , nego onaj kome malo treba ! ! !

Offline Boki

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
@Krle
Covek je pisao da je dobijao ponudu za head waiter-a, ali je odbijo no;;;, zato sto po njegovoj prici i u njegovoj situaciji, kao obican waiter zaradjuje vise nego sto bi zaradjivao da je head waiter. :D

Offline linea

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
Neznam kada to ass. waiter ima 1500$+tips 200$, i na kojem brodu. Na Carnivalu je 1050$+tips kako kada

Offline Krle

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 167
    • View Profile
Ogy koliko je imao Junior waiter na tvom brodu!? Ma Boki vidim ja da je covek odbio ali ne znam zasto ako je mogao da dogura do supervisior-a , verujem da je plata exstra !?
Nije bogat onaj koji ima mnogo , nego onaj kome malo treba ! ! !

ogy_bg

  • Guest
prvo da vam odgovorim za platu!! ja sam bio na queen mary-ju 2 i dobro je poznato ko malo duze boravbi po brodovima da je na cunardovim brodovim najveca plata od svih brodova koji plove ali se najvise radi.ovo sto vam pricam mozete da proverite kod bilo kog ko je bio tamo.ja sam kao junior primao 1500+tips a buffet steward prima 1000 +tips. krle brate sve zavisi od tebe budi srecan sto si dobio junior waiter ako ti engleski nije problem onda nerma problema brzo ces napredovati.ne mislim da se slihtas jer ti to ne pomaze na brodu.na brodu se stalno menjaju ljudi nekad ljudi odrade samo jedan ugovor pa kad vide da im je tesko odustanu tek tako ni ne jave se pa je to prilika za nas tamo da dobiju promociju.odmah da ti kazem da za prvi ugovor ne ocekuj promociju.ako se dobro pokazes prvi ugovor odnosno ako ti apprisal bude extra ti ces sigurno na kraju sledeceg postati waiter.na mom brodu je takav sistem da moras da prodjes sve vrste restorana od najslabijeg do najexkluzivnijeg kao junior e tek onda postajes waiter ali to ako si dobar moze mnogo brzo da se desi.meni je trebalo 6 meseci da od buffet stewarda postanem waiter.a nisam primihvatio head waiter poziciju zbog toga sto prvo zaradjivao sam extra kao waiter a i mnogo mojih prijatelja je bilo u restoranu pa nisam hteo da bosujem jednostavno nisam takav tip a na brodu treba da budes ass hole da bi uspeo kao head!!

pozdrav

Offline denny999

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
dali je bolje za prvi ugovor trazit poziciju bar waitera ili ass. w. sta se tice para

moze li se dobit brod di su njemacki gosti ili su svi gosti mijesani

jer mi je njemacki daleko vise savrsen nego li engleski jer engleski moram ispulirat malo nisam ga upotrebljavao vec god. dana

zarkov

  • Guest
Ahah, novac je uvek jedan od ciljeva :-D

u nemackoj, gde kaze da je radio, u velikom restoranu, verujem da je bolje placeno nego na brodu, verovatno nivo headwaitera, za koji mu treba dosta vremena da stigne do te pozicije...no njegova stvar i odluka...
na brod, uglavnom idu oni s malim iskustvom ili bez iskustva...
profesor engleskog postaje waiter, zidar postaje junior waiter, student buff stw...

Offline Boki

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Bolt, moj ti je savet, da dok cekas, nadjes neki posao u kaficu ili slicno, da se malo naucis, bar one osnovne stvari, ne bi li stekao malo iskustva i kako bi ti posle bilo lakse na brodu.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Decki, ja sam vidio nase curke  :-* od cirka 50kg :nono: kako posluzuju 16 glavnih jela noseci ih odjednom na tacni zajedno sa onim metalnim poklopcima da se hrana ne ohladi.
Jeste, dogadjalo se da se ljudi okrznu, i sve sleti na pod u pm, ali i to je zivot.
Ako su mogle one, mozete i vi. Da je ne znam koliko stolova i gostiju. Sve se to lijepo stigne.

Jeste da ne znas gdje ti je glava a gdje rep, ali to je takav zivot. Work hard - Play hard.  :uzdravlje:

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline mihajlo021

  • Registered
  • *
  • Posts: 360
  • le padre mihajlo---MS Avalon Tranquility
    • View Profile
A jel pozdrav vazi i za mene, koji jesam diplomirani konobar tehnicar, samo sto taj posao nisam nikada u zivotu radio  oT
Moze li neko da opise kako izgleda tipican radni dan konobara na brodu?  :uzdravlje:



ustanes...odes u wc...obavis sta imas obuces se...pripremis buffe...natocis kafu...krece zurka...postavis za rucak priprema ya buffe rucak..priprema za veceru ala kard posluzis spremis za dorucak...odes u masinsko odelenje ili kod mosta meni je most bio omiljeni, tamo se ubijes od alkohola zaboravis na sve tekuce probleme ides u wc ides u krevet... i izpocetka jovo nanovo
na glupa pitanja neodgovaram !!!