Author Topic: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!  (Read 4792 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« on: 24/August/2016 »
Pozdrav svim dragim forumasima!

Pricala sam danas s kolegom i tako smo malo usporedivali nase bivse kompanije. On je bio na Costi, ja na Celebrityju. Iz svega sto mi je ispricao shvatila sam da smo mi definitivno imali bolji tretman nego oni na Costi (ista pozicija). Pritom mislim na opcenito zivotne uvjete, ne na posao.

Citajuci forum iz dana u dan, vidim da se jako puno pise o negativnim stranama rada na brodu, sto je u svakom slucaju dobro, da ljudi znaju sto ocekivati. Ali htjela bih malo spomenuti neke sitnice (a mozda i nisu sitnice) koje smatram veoma pozitivnima, koje je Celebrity cinio za posadu. Doduse, bila sam samo na jednom brodu i ne mogu garantirati da je isto u cijeloj floti, a mozda su se neke stvari i promijenile od tada. Ne promoviram Celebrity kao kompaniju, ali mislim da se dosta trude organizirati taj 'crew life on board'. Ipak je to nas kako oni to kazu "home away from home"!

1. Dolaskom na drugi ugovor, odmah prije ulaska na brod dobili smo svi mali ruksak sa Celebrity logom u kojemu je bila cista posteljina i plahta, boca vode i nekoliko onih energy cokoladica. Korisno je iz razloga sto ne ostave svi kabinu urednu i cistu, a ti ako si prvi puta na brodu ne znas ni gdje ti je gu*ica a gdje glava, a kamoli laundry da ides po cistu posteljinu. Voda takoder korisna, jer nemas odmah A-pass da si kupis bilo sto.

2. Prvih dana stalno imas treninge sa T&D managerom (Training and Development) u sklopu kojih je i bridge tour. Dakle upoznas kapetana i sve oficire, pozele ti dobrodoslicu, popijes malo besplatnog juicea i pojedes krafni, a usput je i prilika da se slikas na bridgu, pogled je predivan! Stvar je u tome sto kad krenes raditi ne znas tko je tko, samo vidis strajpove i ne znas jel kapetan ili elektricar! Naravno, govorim o tome kada prvi puta dodes na brod, jel. Ovako ih odmah vidis sve i znas ubuduce s kime moras biti super nice and polite!  :hehe:  ;)  I svaki ugovor ides na bridge tour, nevazno da li ti je to prvi, treci ili deseti ugovor.

3. Crew activities!!! Svaki tjedan je bilo nesto drugo:
-Crew bingo u teatru, nagrade i do $5000, laptopi, gopro, boravak u guest kabini, itd. Btw nikad nista nisam osvojila  :rofl:
-Wine & Cheese nights u nekom od restorana za goste. Skoro uvijek je bila organizirana i ziva glazba uz to. Jednom prilikom i karaoke gdje nam je cak i Hotel Director pjevao!
-Open deck partiji na decku 12, vecinom s nekom odredenom temom, a ponekad su i djelili rekvizite - sesire, kape, naocale... Cugas, pleses, miris oceana u zraku, gledas zvijezde i mislis si Boze gdje sam ja to...predivno iskustvo!! Tematske partije u crew baru ne moram ni spominjati!!
-U staff baru su bile organizirane veceri kad su donosili pizzu, tortilje, hot dogove, grcku hranu, itd. Moram napomenuti da je meni hrana u crew messu bila nepodnosljiva, tako da bilo sto drugo je bilo dobrodoslo!!
-Movie nights su se odrzavale u prostoriji gdje su obicno treninzi i malo je zeznuto jer sjedis na stolici cijelo vrijeme ali svejedno je zabavno. Na Bermudama su to stavljali i na prostor za posadu na open deck 5 i dijelili besplatne smoothije
- Ako je bio neki guest entertainer, skoro uvijek su jedan show izvodili u teatru samo za posadu
- Zumba za posadu na koju nazalost nisam nikad stigla zbog radnog vremena u shopu
- posebni popusti na vecere u specialty restoranima, vecinom na Bermudama kada su bili poluprazni. I znam da ce netko reci da oni to rade kako bi zaradili, ali svejedno je lijepo otici pojesti nesto normalno! Pogotovo onima koji nemaju staff privilegije i ne jedu na lidu!
- Crew brunch!!! Organiziran u main dinning roomu, oficiri i kapetan peku palacinke, rezu mesu, prave kajganu, stir fry, pastu, kolaca i slastica na sve strane!! Obicno bude za blagdane, sve predivno uredeno, stolovi s kreacijama od leda, voca, cokoladne fontane... Opet odlicna prilika za sve koji nisu staff da probaju stvari koje su na lidu. I da ne zaboravim - you get a free can of soda!   :yahoo:
- Crew barbecue - kod nas je bio svaki drugi tjedan na otoku St. Lucia. Hrana je gotovo ista kao u crew messu, ali barem je lijepo jesti vani na svjezem zraku! Glazba, dekice na travi i opet free can of soda! Ponekad je umjesto vani bilo na open deck 5.

4. Crew tours!! Pet ili sest mjeseci na Karibima moze postati jako dosadno (I'm a snob I know, it's a shoppie thing  oT ). Zato su organizirani izleti odlicna stvar. Zip line, plivanje s dupinima, river tubing, izlet u New York, Statue of Liberty, New Jersey outlet... Izlet na plivanje s kornjacama i Honeymoon Beach u St. Thomasu je bilo nesto najljepse sto sam vidjela i dozivjela u svoja dva ugovora!! A da ne pricam o drugim brodovima kao npr. Millenium koji ide u Aziju...samo kad vidis slike tura izlozene na I-95, cure ti sline... Realno, mozes ti uvijek ici na turu s gostima kao pratitelj, ali nije jednako zabavno kao kad ides s posadom!

5. Svaki dan na I-95 izvjesene su slike onih kojima je rodendan i pise velikim slovima Happy Birthday tako da taj dan sigurno neces provesti mirno, svi te zaustavljaju da ti cestitaju! Meni je cak i kapetan cestitao kada je prolazio kraj shopa tu vecer! Od managera smo uvijek dobivali night off sto znaci samo jedno - specialty dinning!! Mi u shopu ne mozemo u te restorane jer obicno radimo do ponoci i kasnije, pa je to rijetka prilika, ili ako imamo overnight.

6. Za Bozic i Uskrs svi smo dobili darove, a mogli smo birati - salica, rucnik, deka za piknik, i tako neke sitnice. U shopu smo mi sebi organizirali Secret Santa pa smo jedni drugima kupovali darove, sto je zaista bilo odlicno! Mozda su sitnice, ali puno znaci kada si daleko do doma za blagdane..

7. Na sign off meetingu opet dolaze svi oficiri i kapetan da se zahvale za sav trud i rad, i naprave malu tombolu i dijele darove kao npr. medvjedic s logom Celebrity Cruises ili ship model.  Iako ti to ne znaci puno jer samo cekas da vise sjednes u avion, lijepa je gesta!

Eto, toliko za sad, to je sve cega sam se mogla sjetiti... Voljela bih da i drugi napisu neka pozitivna iskustva s drugih kompanija, da malo podignemo moral svima koji cekaju ukrcaj na prvi ugovor!!  :-))))'


Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #1 on: 24/August/2016 »
Zanimljivo, bravo za njih  :clapping: Bilo je i na Carnivalu nesto od ovoga ne mogu da kazem, ali ne sve. I ja se slazem sa tim da je lepo da se pisu i pozitivne stvari, kad se iscitava uglavnom je samo "kukanje"  :D
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline vecitisanjar

  • Registered
  • *
  • Posts: 25
    • View Profile
Re:
« Reply #2 on: 25/August/2016 »
Lep tekst, hvala ti na motivaciji, kao sto si i spomenula, nama koji cekamo prvi ugovor ovo dosta znaci!

Bilo bi lepo kada bi i ostali veterani podelili njihova iskustva, naprimer mene interesuje Princess, za koji ovde na forumu ima dosta pozitivnih misljenja. Hvala unapred!

:uzdravlje:



An arrow can only be shot by pulling it backward. So when life is dragging you back with difficulties, it means that it’s going to launch you into something great. So just focus, and keep aiming!

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #3 on: 25/August/2016 »
Ima jedna stvar... hajde da kažem kod Carnival-a, ali verujem da je makar slično, ako ne i isto i u većini drugih kompanija.

Oni ŽELE da čuju naše mišljenje. I u njihovom interesu je da imaju srećnu, zadovoljnu, vrednu, iskusnu i produktivnu posadu/radnike.

Evo na primer Carnival vrlo brzo nakon odlaska na odmor (završetka ugovora) šalje upitnik svojim radnicima kojim istražuju njihovo mišljenje o departmentu, šefovima, brodu, kompaniji itd.

Kao predstavnik nekog middle/high menadžmenta, mogu da potvrdim da se na sastancima te anonimne ankete analiziraju i diskutuju.

Konkretan dokaz da se stvari mogu menjati:
Razni brodovi, razne luke = razni uslovi sign-off-a.
Na jednom od mojih prethodnih ugovora sam na odmor odlazio sa broda na kome je sign-off pre doručka, zatim se clearance u USA portu čeka oko sat, sat i po vremena, posle toga se autobus za aerodrom čeka još oko sat vremena i na kraju se na aerodromu prolazi check-in, security check i onda se čeka let XY sati.
Mnogo pre ovog "XY" stomak ozbiljno počne da krči od gladi.
Ja čim sam dobio anketu, upisao sam da bi bilo dobro posadi obezbediti snacks na sign-off jutru i obrazložio to konkretnim primerom.
Posle odmora kad sam došao na brod - prvi sign-off kolega kad sam video, delili su čokoladice i keksiće! Ja oduševljen pitao od kad je to na snazi, oni rekli od pre dva meseca (par nedelja nakon moje ankete).

A u razgovoru sa kolegama, čujem da ih te ankete ili "smaraju" i nikada ih ne popunjavaju ili serijski isklikću ocene i ništa ne upišu za predloge, sugestije i kritike. Mislim, ako tebi nije stalo, što bi nekom drugom stalo u tvoje ime, neće ti biti bolje.

Od ovog opisanog 95% ima i na Carnival-u, a ja ću, bogami, u sledećoj anketi predložiti da se pri dolasku dobije onaj "ruksak", jer tada većina dolazi iscrpljena, zbunjena i gladna nakon dugog puta preko pola sveta, pogotovo kad je prvi ugovor u pitanju. Voda, čokoladice i posteljina (za crew) itekako mnogo znače za taj prvi dolazak na brod i utiču na prvi utisak od koga mnogo toga zavisi.

Offline Silber Mann

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 116
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Photo-Video Manager
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #4 on: 25/August/2016 »


Oni ŽELE da čuju naše mišljenje. I u njihovom interesu je da imaju srećnu, zadovoljnu, vrednu, iskusnu i produktivnu posadu/radnike.


Ili sto bi Richard Branson (ili neko pre njega) rekao:

"Clients do not come first. Employees come first. If you take care of your employees, they will take care of the clients"
Put a smile upon your face
Being alive is no disgrace
You can make it a better place,
By havin' yourself a good mornin'...

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #5 on: 25/August/2016 »
Ima jedna stvar... hajde da kažem kod Carnival-a, ali verujem da je makar slično, ako ne i isto i u većini drugih kompanija.

Oni ŽELE da čuju naše mišljenje. I u njihovom interesu je da imaju srećnu, zadovoljnu, vrednu, iskusnu i produktivnu posadu/radnike.

Evo na primer Carnival vrlo brzo nakon odlaska na odmor (završetka ugovora) šalje upitnik svojim radnicima kojim istražuju njihovo mišljenje o departmentu, šefovima, brodu, kompaniji itd.

Sada kada si to spomenuo sjetila sam se da smo i mi imali anketu za ispuniti na tabletu na sign off meeting. Tko nije stigao imali smo na jednom od papira napisane upute kako da ju ispunimo sami. E sad, ima tu jos svasta na onoj stranici MyRCLhome, cemu ja nisam imala pristup jer nisam radila direktno za Celebrity. Ali vidjela sam od drugih i stvarno je korisna, cak se neki treninzi sada mogu odraditi od doma, da ne moras ponovo slusati jedno te isto kad dodes na sljedeci ugovor.

Na I-95 uvijek stoji kutija u koju se mogu ubaciti pitanja i prijedlozi. Na njih se odgovara na Master's quarters meetingu koji se odrzava svaka cetiri mjeseca. Predstavnik departmenta za kojeg je pitanje vezano odgovara pred kapetanom i cijelom posadom. Naravno ponekad je to ispalo smijesno jer je netko pametan pitao 'zasto nemamo lubenicu u crew messu', na sto je F&B odgovorio 'Well, as you all know, some fruits are seasonal...'   :facepalm:

I jos nesto, svaki department morao je izabrati predstavnika koji je isao na sastanke s crew adminom ili vec nekim tko je zaduzen za posadu, te su raspravljali sto je dobro, sto lose, sto treba mijenjati... Najvise je uvijek bilo prigovora za hranu naravno, i cak su se trudili ispuniti ono sto smo prigovarali, na primjer da zelimo u officers messu vise vrsta kruha, ne samo bijeli (jer je to kao healthy cuisine), vise voca, dorucak do 9 umjesto do pola 9....

Moram naglasiti da su tu HR i T&D manageri bili izuzetno pristupacni, cak i da ih zaustavis na hodniku nastojat ce ti pomoci sto god trebas!!  :clapping:

P.S. Sretno s prijedlogom za posteljinu!  :-))))'

Offline Wiwall

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Celebrity Cruises,Cunard
  • Recruitment Agency: EP,Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #6 on: 25/August/2016 »
@NoraNora - Moram potvrditi sve ovo sto si napisala za aktivnosti na Celebritiju,tako je i nama bilo na Eclipsu i Solsticu + sto me se dojmilo dok sam radio na Celebritiju sto nema odvojen crew i staff mass nego je sve zajedno + dozvoljen odlazak u speciality restoran za nas ''sitne'' radnike!  :uzdravlje:

Offline bender28

  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #7 on: 25/August/2016 »
Radio sam za Carnival, P&O, Oceaniu i MSC - Dakle 4 cruise line i mogu reći da je najbolja atmosfera bila na Carnivalu, jako puno naših ljudi a i ostali su bili prijateljski raspoloženi nekako a i partiji su bili najbolji od svih kompanija...jedino nisam bio na Royalu to bi još htio vidit, dok su najbolji uvjeti bili na Oceaniji a i portovi ali i disciplina pošto je luxury class cruise line. Najgore definitivno je MSC - U crew baru je zabranjena muzika na msc brodovima!!! Osim ako je crew party. A securitiji su sve izraelci došli direktno nakon završene 2 godine u izraelskoj vojsci vojnog roka, bome tretiraju posadu kao nacisti židove. Govore posadi, mrš, marš, goni se, oduzimaju mobitele ako tipkaš na crew coridoru, a za bluetooth zvučnike da ne govorim, da nisam sam ovo doživio sve i vidio nebi vjerovao. Nitko im ne može ništa pošto su vlasnici kompanije jedna familija talijanski židovi (jevreji) zato ih i zapošljavaju.
Nostalgija me hvata kad se sjetim Carnivala, definitivno najkvalitetniji crew life  :banana: :yahoo: :plovim:

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #8 on: 25/August/2016 »
Moram da se pohvalim da je Norwegian Cruise Line naj bolji sto se tice crew activities .Lijepo se organizira big crew party sa free pivom i vinom .A sutra dan nakon uspjesnog partya vas zovu na Drug  Alcohol Testing.Just because we care . :pad:

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #9 on: 25/August/2016 »
Moram da se pohvalim da je Norwegian Cruise Line naj bolji sto se tice crew activities .Lijepo se organizira big crew party sa free pivom i vinom .A sutra dan nakon uspjesnog partya vas zovu na Drug  Alcohol Testing.Just because we care . :pad:

Ajme  :rofl:
Cula sam da ljudi nisu bili bas zadovoljni sa NCL-om, ali kako je ovo tema o pozitivnim stranama rada na brodu evo reci cu da sam cula da na NCL mozes naruciti pizzu u crew bar za $5!?!??  :pad: Ako je to istina onda  :clapping:

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #10 on: 25/August/2016 »
Ako si officer ili imas neku stelu mafia  :wave:

Offline NoraNora

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 269
  • Sailing through life!
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: Starboard - Celebrity Cruises
  • Recruitment Agency: RIV
  • Job Title: Sales associate
Re: Nesto lijepo o zivotu na kruzeru!
« Reply #11 on: 25/August/2016 »
Eh naravno...tako su i kod nas oni koji su imali svoju 'mafiu' narucivali iz bellboxa hamburgere i svasta nesta, jbga dodes gladan iz crew bara nakon partijanja i pojeo bi bilo sta  =""

Ali znam da tog "krijumcarenja" hrane ima na pretek, neki su na Lidu uzimali one papirnate case i trpali pizzu i sendvice u njih da imaju za poslije :rofl: