Author Topic: Prvi put na aerodromu, svaka pomoc bi dobro dosla  (Read 2606 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Anto90

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
Pozdrav, 8 marta letim Sarajevo - Zagreb, Zagreb - Pariz, Pariz - New York
nije moglo gore za nekoga ko prvi put uopste i leti :D
imam par pitanja, dobio sam od kompanije instructions ali imam nejasnoca
da li je meni to sve connecting flight? znaci da li na svakom od aerodroma uzimam svoj prtljag ili ga necu vidjeti do New Yorka?
kad sletim u NY pise da prvo uzimam prtljag, pa onda idem na trainbus?
i pise da ako u slucaju gubitka prtljaga napisem shoreside i port services, moje ime i ime broda
e da li to sad vec trebam napisati na koferu (ako da kako da znam koji je shoreside i port service)? ili to prosledjujem ako se desi
da je prtljag izgubljen?

i kada dodjem u Ny i prodjem imigraciono, kome se javljam za hotel?
Hvala :)

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
Re: Prvi put na aerodromu, svaka pomoc bi dobro dosla
« Reply #1 on: 27/February/2017 »
Auu brate al ti ga dali. Reci mi jel ti kompanija placa kartu ili ti sam. Ako ti sam onda si lepo mogao beograd-new zork direktno za 500 evrica i nema muke.
Ovako da ti objasnim,jednom kad se cekiras na karti ti pise krajnja destinacija,to ti isto pise i na prtljagu sto znaci da ce prtljag ici sve do new zork-a bez da ti moras da se ponovo chekiras.
moj ti je savet da na salteru odmah naglasis da prtljag ide direktno do destinacije jer ponekad ti ne kazu a ti lepo dodjes i prtljag ti ostane negde.
Uglavnom sad se to retko desava.

ne javljas se nikom za hotel nego obicno ima shuttle bus koji vozi do hotela i on je uglvnom ispred ulaza tako je makar meni bilo ali to bese davno.
uglavnom moras sam sve da nadjes i da se cekiras u hotel.koliko se secam predstavnici kompanije za koju radis dolaze tek rano ujutru sledeci dan i oni vas odvoze do broda.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Prvi put na aerodromu, svaka pomoc bi dobro dosla
« Reply #2 on: 28/February/2017 »
Ne zaboravi da kad sletis u NY  ili bilo koji US grad/mesto, prvo moras da prodjes imigraciono.... psto prvi put ulazis u SAD , to ce malo potrajati. I tek onda uzimas prtljag i trazis shuttle bus ispred aerodroma,gde ti pise na uputama od komlanie.  Koja je kompanija u pitanju ,ako nije tajna?

Offline Anto90

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
Re: Prvi put na aerodromu, svaka pomoc bi dobro dosla
« Reply #3 on: 28/February/2017 »
ncl, placaju oni kartu vec ja napisao da mi je hometown airport Sarajevo

Offline Cydonia

  • Registered
  • *
  • Posts: 53
    • View Profile
  • Country: BIH
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: EP
  • Job Title: Youth staff
Re: Prvi put na aerodromu, svaka pomoc bi dobro dosla
« Reply #4 on: 28/February/2017 »
Ništa se ne brini, sve su se snašli pa ćeš i ti.  ;)

Isprintaš sa maila kartu koju si kupio/su ti poslali i na aerodromu staneš u red za check in. ( Ne znam kako izgleda sarajevski aerodrom, pa ako ne vidiš gdje se treba stati, upitaš nekog službenika.)
Tu predaš veliki prtljag, oni ti ga izvažu, obilježe i uzmu. Takođe tu im predaš i tu isprintanu kartu i daće ti avionske karte za svaki let. Na svakoj karti imaš vrijeme polijetanja ili ukrcavanja kao i gejt. Svi aerodromi su dobro označeni, ali i pored toga, uopšte se ne libi da nekoga pitaš dodatno.
Sjećam se da, kad sam sletjela iz Zagreba u Pariz, pratila sam oznaku za terminale i gejtove i da sam baš nešto duže išla da bih došla do prostorije koja je samo imala vrata za napolje. Stanem, zbunim se...ali srećom, bakuta ispred mene upita ženu (putnicu) kako se dolazi do tog našeg gejta i žena kaže da dolazi shuttle bus koji te prevozi do tamo. Super.

Dođe bus, preveze te, izađeš, tražiš svoju oznaku, opet prođeš security check sa ručnom prtljagom i poslije toga, u zavisnosti od vremena, sjedneš i čekaš vrijeme ukrcavanja. Ne bi bilo loše da provjeravaš table sa letovima, potvrdiš gejt svog aviona, jer sam ja nakon tri sata sjedenja na jednom mjestu, u vrijeme ukrcavanja, čula promjenu preko razglasa, pa sam nekako uz polutrčanje (koliko ti ručna prtljaga dozvoljava) i pokretne trake stigla do pravog mjesta. Tu skeniraš tu dobijenu kartu, dobiješ us customs form i upadaš na avionče.

US customs form je već ovdje negdje na Forumu, ali i to slobodno upitaj stjuardese ako nešto nije jasno.

Nisam slijetala u Njujork ali jesam u Majami. Staneš u liniju za one koji nisu državljani Amerike, predaš mu pasoš, us customs, čini mi se i loe na uvid. Daš otiske, pogledaš u kameru.
E sad...ja sam provela na aerodromu svega 20 minuta, u tom redu. Nakon tih otisaka i slikanja, policajac me je pitao koji je ugovor, koji brod i kompanija. Vratio mi nazad dokumenta i upitam ga da li bi trebalo još negdje da idem (ta famozna posebna soba i dva sata imigracionog), na šta je rekao da ne trebam. A prvi put sam ulazila u zemlju.
Tako da sam odmah nakon toga pokupila prtljag i čekala vani shuttle za hotel.

Pogledaj na netu, prije nego što kreneš, hotel u kojem ćeš odsjesti jer možda ima informacija kako im izgleda shuttle bus, gdje stoji ili da li bi trebalo da okreneš neki broj kad dođe. U svakom slučaju, svi su se snašli pa ćeš i ti. ;)

Srećno!

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
Re: Prvi put na aerodromu, svaka pomoc bi dobro dosla
« Reply #5 on: 28/February/2017 »
Ao oni placaju onda sta te boli uvo odakle ides. Nego sve ti je objasnjeno ovde tako da poslusaj savete i sve ce biti ovde.ajde ja sam prvi put putovao za sidnej i to sa 17 godina bez pratnje pa sam se snasao.jednom kad prodjes sve ti je posle isto nema tu neke logike.Bitno je da se ti dobro spremis ako ti trebaju neki formulari da to popunis mada to za imigraciono dobijas u avionu tako da spremi neku olovku da je imas. a procedura kad udjes u USA zavisi ako si im sumnjiv onda ce te zadrzati ako ne onda ce te pustiti.moj prvi put je bio davne 2006 kada sam isao na Queen Mary 2 i koliko se secam sedeo sam tamo dugo. ali kao sto su ti rekli ostali idi na net saznaj gde je hotel i kako da dodjes do shuttle bus-a. i kad dodjes tamo sve lepo pise. koliko se secam na izlazu bi trebalo da bude tabla sa svim airport hotelima u okolini i kaka polaze ti busevi pa posledaj,raspitaj se. Ajde i srecno.