Author Topic: ZA SVE ONE KOJI PRVI PUT ZELE DA ODU NA BROD  (Read 8776 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
Pozdrav drugari,


Evo posle izuzetno turbulentnih par godina u mom privatnom zivotu, resio sam opet da se javim na forum i da pokusam da dam par saveta za sve one koji po prvi put zele da odu na recni brod. Svrha ovog posta nije da obezhrabrim vas da ne idete na recni brod, ali zelim da vam dam par saveta i par objasnjenja zbog kojih bi morali da sednete i da dobro razmislite zelite li sve ovo.
Ja sam preko 6 godina na reci, radio sam za najbolje kompanije na reci, na svakakvim pozicijama, pocevsi od konobara, preko nocnog recepcionara pa sve do dnevnog recepcionera, tako da imam u uvid sve vezano za zivot i rad na brodu a moze se i reci da sam prosao sve kroz sta se moglo proci.

Poslednjih par godina na raznoraznim sajtovima, Facebook-u i u dnevnoj stampi citam raznorazne tekstove vezano za rad na brodu, sto prekookeanskog, sto recnom, i moram da vam kazem da 80% toga sto lupetaju tamo nije istina. Ali pre nego sto dodjem do toga zeleo bih da napisem nesto vezano za vas pocetak i zelje da odete na brod.

Odmah na pocetku da vam kazem da je brod jedna veoma specificna sredina i da nije kao na kopnu gde dodjete lepo u 8 na posao odradite smenu i ostatak popodneva imate slobodno.
Ne. Ovde se radi od jutra do veceri u zavisnosti koja je pozicija. Naravno, imate odmor i sve to ali nemate slobodan dan (osim na nekim kompanijama za koje sam cuo da nude i to svojim radnicima).
 Nije sad da se radi 24h ali uglavnom se radi max 12 sati dnevno osim kad imamo posebne dane kao sto su utovar robe ili disembarcation ili embarcation, tada se radi malo vise.
Ovo je nesto osnovno sto trebate da znate i morate u svojoj glavi da odlucite da li ste vi ta osoba koja moze sve ovo da podnese jer verujte mi prvih mesec dana kroz glavu ce vam prolaziti razne misli tipa da li sam ja za ovo, sta ja radim ovde i slicno. Sto pre eliminisete ovakve stvari, zivot na brodu ce vam biti znatno laksi i lakse cete polaziti kroz izazove koje ce vas sigurno cekati kad prvi put dolaziti na brod.

Jos jedna od bitnih stvari jeste rad sa drugim ljudima. Na brodu nisu ljudi iz drugog kraja grada, nego su tu ljudi iz drugih drzava, kontinenata, religije i drugih razmisljanja o zivotu.
Morate biti spremni da se nosite sa njima pogotovu za azijatima koji drugacije gledaju na zivot i na posao u odnosu na nas balkance i cesto cete biti u konfliktu sa njima vezano za svakakve stvari. Ako ste spremni da se suocite sa njima onda je brod za vas, ako ste spremni da izvrsavate sve sto vam vas nadredjeni kaze pa makar i to bilo nesto sto vi smatrate da nije uredu, onda je brod za vas. Verujte mi ovde vas niko ne drzi lancem i uvek mozete da odete, i upravo zbog te cinjenice vasi nadredjeni ponekad umeju da budu jako surovi prema vama, posebno prema zenskoj posadi i neke stvari morate da istrpite. To se naravno ne odnosi na sexualno, fizicko i mentalno maltretiranje.

Jos jedna stavka na koju bih voleo da obratite paznju jeste ta da ako zelite da odete na brod,  vi ste prepusteni samom sebi, sto znaci da nema mame da vam kuva, pere, pegla i cisti.
Sve morate sami. Ako niste spremni da se odvojite od mame ili zene nemojte ici tamo.
Cujem razne komentare mladih ljudi kako je to sve tamo lako i da ce bez problema to sve odraditi a onda kad odu tamo i kad vide kako je to u stvari drugaciji svet onda se posle mesec dana vrate. Svrha ovoga sto pisem jeste da pokusam da vam pomognem uprvo da se ne vratite posle mesec dana, jer sve sto ste uradili da bi otisli tamo i sta ste sve morali da platite pasce u vodu za samo mesec dana, a zasto? Zato sto vi niste mogli da izdrzite izazove.

Jos jedna stvar koju bih pomenuo je socijalni zivot. E ovde se znatno razlikuje okeanac od recnog gde je na okeancu izrazito aktivan socijalni zivot upravo iz razloga sto ste danima na moru i treba vam malo da se izduvate. Na reci je to malo drugacije, opet zavisi od broda do broda, od menadzmenta i drugih faktora ali na brodovima na kojima sam ja bio socijalni zivot i nije bio nesto zastupljen. Bilo je to otprilike kuca posao, posao kuca. ali ima i brodova gde HM voli da organizuje zurke da bi se crew opustio jer verujte mi to nam mnogo fali.

Ovo su samo neke od stvari koje bih naglasio da je nepohodno da znate pre nego sto odlucite da odete. Opet ponavljam ovo nije da bih vas obeshrabrio, cak naprotiv ovo je da bih vam docarao kako je to ustvari tamo i sta da ocekujete.
Takodje, ovo se odnosi samo na one koji po prvi put odlaze na brod a vi matori mozete da date svoja iskustva i savete, naravno da su dobrodosli.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: ZA SVE ONE KOJI PRVI PUT ZELE DA ODU NA BROD
« Reply #1 on: 05/March/2017 »
Ja godinama nisam naišao na dobar tekst o poslovima na kruzerima, a da je izvan foruma.

Zaključio sam da malo posjećeniji portali svako malo recikliraju neke moronske tekstove iz nepoznatog izvora, a u najboljen slučaju stare 4-5 godina, gdje već iz naslova vidite o čemu se radi, da je složen samo da privuče klikove, tipa "na brodu sex svi sa svima" "kruzeri moderno robovanje" "konačno prava istina" "gola istina o kruzerima" i slične baljezgarije.

Rijetko se netko potrudi pa snimi video intervju sa nekim ko radi na kruzerima, ali to je 3-4 minute kratko, i onda postavim link na to na svojoj fb stranici, ali kažem, to je rijetkost.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Vlado487

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 192
    • View Profile
  • Country: Republic of Srpska
Re: ZA SVE ONE KOJI PRVI PUT ZELE DA ODU NA BROD
« Reply #2 on: 05/March/2017 »
Svaka cast, pravi ship warrior, nije lako, ali znam kad sam pregulio prvi ugovor od skoro 9 mjeseci u restoranu osjecao sam se ponosnim na sebe, i kazem sam sebi sledeci ugovor ima da im yebm kevu  :D  ::bin-laden::  :uzdravlje:

Offline Prijekilijek

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
Re: ZA SVE ONE KOJI PRVI PUT ZELE DA ODU NA BROD
« Reply #3 on: 07/March/2017 »
Svaka cast, pravi ship warrior, nije lako, ali znam kad sam pregulio prvi ugovor od skoro 9 mjeseci u restoranu osjecao sam se ponosnim na sebe, i kazem sam sebi sledeci ugovor ima da im yebm kevu  :D  ::bin-laden::  :uzdravlje:

Ista stvar. Imam da i  je*em kevu haha pakao osam mjeseci u WJ i RS ali ako dobijem Sporet Staff ili Youth Staff sledeci ugovor ima da pjevam i kunem se u royal hahha

Offline anonimni_81

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 225
    • View Profile
Re: ZA SVE ONE KOJI PRVI PUT ZELE DA ODU NA BROD
« Reply #4 on: 08/March/2017 »
Ja godinama nisam naišao na dobar tekst o poslovima na kruzerima, a da je izvan foruma.

Zaključio sam da malo posjećeniji portali svako malo recikliraju neke moronske tekstove iz nepoznatog izvora, a u najboljen slučaju stare 4-5 godina, gdje već iz naslova vidite o čemu se radi, da je složen samo da privuče klikove, tipa "na brodu sex svi sa svima" "kruzeri moderno robovanje" "konačno prava istina" "gola istina o kruzerima" i slične baljezgarije.

Rijetko se netko potrudi pa snimi video intervju sa nekim ko radi na kruzerima, ali to je 3-4 minute kratko, i onda postavim link na to na svojoj fb stranici, ali kažem, to je rijetkost.

Upravo zbog toga sam odlucio da napisem ovo krtko uputstvo jer sve ono sto se ita po internetu i facebook-u je totalna laz i samo za prikupljanje lajkova kao sto si rekao. Zato sam i postavio ovde jer znam da ovde ima mnogo korisnih i realnih informacija. I svaki put ako smatram da nesto treba da se kaze ja cu napisati kako bi buduci moreplovci sagledali realnu sliku. Ovde nema sarenih laza nego totalna i surova istina!!! Pozdrav svima koji su veterani kao mi i onima koji tek pocinju avanturu.