Author Topic: Pomoc veterana (no longer eligible for future employment)?  (Read 3946 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nenad_88

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Drage kolege.

Dobio sam ovaj mail:

Dear Crewmember,

As per instructions received and on behalf of Princess Cruise Lines Ltd., we regret to inform you that, following the review of your last appraisals, Shoreside Management has determined that you are no longer eligible for future employment with Princess Cruises.

We thank you for your past cooperation and wish you all the best in your future endeavors.

Best regards,

Navitrans BV
Princess Cruises
Napoli, Italy

Ukratko ću objasniti.
Svoj ugovor sam odradio u celosti, dobio u crew office-u rotaciju ponovo na isti brod 26 januar čini mi se da je bio, odštampali mi plan leta i sve još mesec dana pred kraj ugovora.
Zadnjeg dana ugovora oko 21:30 assis metre'd me je pozvao i uručio aprajzal sa ocenom 2.5 u kom mi je napisao da nisam sposoban za dalje zapošljavanje.
Odmah posle uručivanja sam se sastao sa HR-om i objasnio mu celu situaciju. Naime, nije da sam umislio ljudi, ali imao sam jednog odvratnog lika za supervizora koji se zvao Rafik. Mali odvratan iz J. Afrike, ali bitno je da je stvarno na prst u bulju sa assist metre'd koji se inače zvao Roni i bio je Filipinac.
Taj mali Rafik me je bukvalno maltretirao na razne načine da ne davim sada, sve dok se nisam žalio HR-u, od kada je moj život na brodu bukvalno postao pakao. Svi su me baš je*ali osim tog Rafika. Radio sam najteže poslove ali nema veze, odradio sam sve. Bez warning-a, ijednog.
E sada kada sam razgovarao sa HR-om rekao je da je viđao dosta gore aprajzale i da se ne brinem oko mog povratka na brod, naravno da ću se vratiti, rekao je. Međutim, oko mesec dana posle mog povratka kući dobio sam ovaj mail.
Kada sam pozvao agenciju u Napoliju jako ljubazna devojka mi je rekla da je to odluka offshore menagment-a i da oni ne mogu ništa uraditi.

Da li je neko imao sličnog iskustva i uspeo da se vrati? Ili zna nekoga kome se mogu obratiti, neki mail ili broj telefona.
Hvala unapred.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока


Online wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
To se zove DNR. Do Not Re-hire. (sada je u sistemu kao "Not eligible for future employment")

Svaki supervizor koji u Compasu obelezi ovu opciju mora odbraniti taj stav.

Postoji u Compasu nesto sto se zove Jurnal Notes. To se pise tokom ugovora za konkretne situacije i onda se na osnovu toga sastavlja appraisal. Ako se nekome stavlja DNR, obicno se to radi sa dovoljno skupljenih konkretnih dokaza u obliku negativnih Journal Notes (one nisu vidljive za radnika vec su samo za supervizore tokom tog ugovora). Warning se daje za disciplinske prekrsaje uglavnom ili za teske greske vezane za posao, ali nije obavezno da neko ima warning da bi imao DNR u appraisalu.

Za neke rankove postoji PIP (personal improvement plan), sto je program na koji se stavlja radnik i prati se tokom odredjenog perioda pod nadzorom HR menadzera i njegovih supervizora sa stalnim belezenjem i onda ako se na kraju ne popravi, otpusta se. Ni ovo nije obavezno, vec ako se smatra da je neko jednostavno beskoristan, moze se direktno staviti DNR.

Verujam da je HR menadzer procitao te beleske inace bi trazio objasnjenje za appraisal 2.5. Ja sam napisao dosta appraisala i stvarno neko mora da bude katastrofalan i potopi brod da bi mu dao 2.5 (nisam nikad, a imao sam coveka koji je poslat i otisao po kantu struje iz razvodnog ormana).

Koliko si ugovora odradio? Da li ti je ovo prvi los appraisal bio? Ako ti je bio prvi ugovor i dobio si 2.5, logicno je da nece da te vrate... Ako imas nekoliko OK appraisala od pre i sad samo ovaj los, onda je malo cudno da ti ne daju jos jednu sansu.

Ne znam ti rank i poziciju, pa ne znam sta da ti kazem kome jos mozes da se obratis. Sansa da se ta odluka promeni je jako mala, barem je to moje misljenje na osnovu iskustava do sada sto sam cuo.

Mogao bi da popunis upitnik pa bismo znali malo vise o tebi...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Nenad_88

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
Tačno, sve napisah, a nisam napisao gde sam radio.
Bio sam Buffet Steward na Carebbian Princess-u od Maja Do Novembra 2014.

Inače, postoji zapis u Appraisal-u da sam jednom prilikom jeo picu u pantriju, i da smo bili uhvaćeni jedno veče nas par srba u crew bar-u sa par flaša žestine, ali ja mislim da to nebi trebalo biti toliko loše da me ne vrate zbog toga.
Appraisal mi inače zaista nije za pohvalu, ali ajde da pričamo realno, ovo što sam ja uradio se svakome od nas desilo, pitanje je samo kome će da prećute a koga će da kanale sa tim.
Pišem ovde potpuno iskreno, inače ne bih ni tražio pomoć jer bih lagao i sebe i druge. Nisam bio najbolji, ali daleko od toga da nisam bio za ponovno zaposlenje. Znam za momke koji su se vraćali da rade sa 2.2 ocenom i par warning-a. Smatram da nije uopšte fer postupljeno samnom, najiskrenije, i voleo bih doći do nekoga ko bi mo mogao pomoći.
Inače moj kolega iz istog departmenta koji se samnom vraćao kući je rekao assist meter'd da neće da radi zadnje veče na brodu, zalupio mu vrata od kancelarije i nacrtao qrac sa spolne strane vrata, pa je opet vraćen uz warning. :-)

P.S.
Gde se popunjava upitnik?

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока


Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Nije previše da očekuješ fer tretman, ali od koga? Tvoj direktni šef je taj koji definira šta je fer a šta nije. A kompanija će uvijek podržati šefa, nikada raju.
Drugim riječima, ako si se zamjerio šefu, to je kraj priče. Nema više.
Radije ganjaj druge kompanije, ako si već tako zagrijan za brodski život, ali svugdje je to isto, šef će te gaziti dok mu ne pomogneš da on izgleda dobro u očima svojega šefa. Na kruzerima su vrlo rijetki ljudi koji će te mrziti zbog frizure ili nečeg banalnog, čini se da si i ti njega otvoreno mrzio, a onda je ishod bio predvidiv.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Drugim riječima, ako si se zamjerio šefu, to je kraj priče. Nema više.
Radije ganjaj druge kompanije, ako si već tako zagrijan za brodski život, ali svugdje je to isto, šef će te gaziti dok mu ne pomogneš da on izgleda dobro u očima svojega šefa.

U vezi s tim bi mogao postojati jedan drugi problem. Ne ulazeći u to za koju će kompaniju aplicirati, mislim da ima oko 50% šansi da će ga tražiti appraisale s prethodne kompanije, a čim vide da te nisu htjeli natrag, šanse da dobiješ posao će biti minimalne, puno manje nego netko to uopće nikad prije brod nije ni vidio, tako da se interview nikad ne bi ni dogodio.
Moguće je da bi preko lokalnog agenta bilo moguće to izbjeći u nekim od slučajeva kad bi to kompanija inače tražila. U svakom slučaju, mislim da bi ti bilo najbolje aplicirati za riječne kompanije, kod njih je regrutacijski postupak puno jednostavniji i ne pile toliko, iako bi tu za tebe mogla biti značajnija poteškoća ako nisi građanin EU, no ništa ne košta pokušati. Jedina iznimka je Crystal na koejg možež zaboraviti i možda eventualno Uniworld, za njih ne znam. Možda najbolje pokušati i s morskom i riječnom opcijom paralelno, pa što upali. 

Offline Walter_SA

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
To sto se tebi desilo je skolski primjer Retaliationa ili na nasem jeziku osvete, ti se ovog prijavio kod HR a , a on tebi za uzvrat napakova otkaz, Princess bi kao trebao imati Zero Tolerance na retaliation.

Nije mi jasno kako se nisi malo branio i objasnio Hr/u zasto ti to rade, jel trebo bi da zna za to.
I BTW, jeb... ass metardi nije zadnja instanca, mogao si da odes kod Maitred a, i  FB direktora, ili HGM-a
Pa cak i da zahtjevas da te saslusa Master, svi imaju pravo na to

cini mi se da si bio malo neiskusan i novi na brodovima pa su te lako napakovali a ti se nisi ni branio nego prihvatio zdravo za gotovo, i dalje sto si potpisao taj appreisal, i da li si stavio komentar da se ne slazes  sa tim.
Mislim sad brate odavde tesko je tu bitku biti, ako si bas zagrijan za borbu nadji email corporate HR/ a pa kreni odatle

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Pametno je to uradio Rafik. Čekao je da odeš kući, gdje si bezopasan, i onda servirao osvetu.

A što se tiče Zero Tolerance Retaliation Policy, lepo zvuči, ali je malo drugačije u praksi.

5. No Victimization or Retaliation

No Employee should be subjected to victimization or retaliation for reporting, or expressing opposition to, any incident of harassment.
Any such victimization or retaliation is a dismissable offense.
Employees, who make genuine complaints of harassment, report harassment they observe, or provide information relating to such
complaints or reports will be protected by the Company against any victimization or retaliation. It is the right of the employee to bring the
complaint or concerns to the attention of the Company. No action will be taken against you for filing your complaint, so long as you are truthful and accurate.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Nikola1991

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 41
    • View Profile
Mozes uvek da se prijavis u druge kompanije bez predhodnog brodskog iskustva. Bolje da kazes da nisi nikada radio na brodu nego da kazes da te nisu hteli nazad.

Послато са SM-J500FN уз помоћ Тапатока


Offline Nenad_88

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
To sto se tebi desilo je skolski primjer Retaliationa ili na nasem jeziku osvete, ti se ovog prijavio kod HR a , a on tebi za uzvrat napakova otkaz, Princess bi kao trebao imati Zero Tolerance na retaliation.

Nije mi jasno kako se nisi malo branio i objasnio Hr/u zasto ti to rade, jel trebo bi da zna za to.
I BTW, jeb... ass metardi nije zadnja instanca, mogao si da odes kod Maitred a, i  FB direktora, ili HGM-a
Pa cak i da zahtjevas da te saslusa Master, svi imaju pravo na to

cini mi se da si bio malo neiskusan i novi na brodovima pa su te lako napakovali a ti se nisi ni branio nego prihvatio zdravo za gotovo, i dalje sto si potpisao taj appreisal, i da li si stavio komentar da se ne slazes  sa tim.
Mislim sad brate odavde tesko je tu bitku biti, ako si bas zagrijan za borbu nadji email corporate HR/ a pa kreni odatle
Ja sam bio ubeđen da se vraćam inače.
Evo malo detalja doslovno:

Zadnjeg dana kasno uveče pred kraj me je pozvao assis metre'd u onu prostoriju za sastanke u crew mess-u. Sa nama je bio moj supervizor, takođe filipinac.
AM je seo ispred računara, i zatražio mi moju šifru. Nakon što se ulogovao pročitao mi je šta je sve napisao o meni i to je to, NIJE MI REKAO DA IMAM PRAVO NA KOMENTAR ILI BILO ŠA DRUGO. Zatim je rekao da mora da ide i da mu je žao.
Ja sam odmah telefonom u 22h uveče pozvao HR, inače bukvalno svi koje znam su dobili aprajzal pre mene. Objasnio sam HR preko telefona šta se desilo i da bih želeo što pre da se vidimo jer sutra putujem kući. Odmah sutradan ujutru HR se sastao samnom, pregledao moj aprajzal i pitao me zašto nisam napisao u komentaru da se ne slažem 😨.
Stvarno nisam imao predstavu da mogu da ostavim komentar, rekao sam mu to.
Onda je on rekao sa nemam razloga za brigu, da bezbrišno putujem kući i da ćemo se videti uskoro na mom novom ugovoru, aprajzal nije toliko loš viđao je on i gore.
Nakon toga se desilo ono što sam napisao.

Offline Walter_SA

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 79
    • View Profile
brate sta reci, bas te napakova taj strucno, platio si danak nekom ne iskustvu,
corporate HR ti je prva instanca ako hoces neku pravdu da istjerujes, mada ja ti licno ne preporucujem mislim da ce samo da te kosta zivaca, okreni se necem drugom tipa da se spremis za neku drugu kompaniju ida dobijes poziciju vise nego na princessu

pozz i sretno

Offline mlw

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 206
  • I am what I am.
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: CMV, Ex MSC, Ex Princess
  • Recruitment Agency: Internet, Safe Cruise
  • Job Title: Shop Seller
Nisi ni prvi ni poslednji kome se to desilo. Cak je veoma ucestalo na Princessu postalo zadnjih recimo 2 godine. Bila je devojka koja je trebala da se ukrca sa mnom na Island, nepuna 48h pred put joj posalju isti mail ko tebi. I gomila ljudi s tog ugovora je izdobijalo aprajzale oko 2.5 i otpusteni su. Koliko ja znam, niko od njih nije uspeo da se vrati. Inace to je bilo 2015. godine.
Pisi office-u, probaj, ne kosta te nista, ali i ne nadaj se mnogo. Trazi dalje, buffet steward na Princessu nije ni jedina ni najbolja opcija za tebe, siguran sam :).

Online wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Poslao sam ti kontakte HRa pa probaj.
Iskreno, preporucujem da trazis drugu firmu.

Vidim da se prica dosta o retaliation-u pa ajd ja cu cisto diskusije radi da zauzmem kontra stranu. Nemoj shvatiti licno, ne poznajem ni tebe ni njih i uopste necu da mislis da smatram da sam u pravu, samo cu da branim drugu stranu kako bi videli ono sto kompanija mozda vidi iz svoje perspektive.

Sto se tice cele price, sta reci... Imas tokom ugovora prilike da se zalis HRu i ako opet imas los tretman, onda opet se zalis i tako redom dok se problem ne resi. Sad je malo teze.

Sto ti vidis kao maltretiranje, mozda neko drugi ne vidi tako. Razlika je sto se njihovo sastoji od konkretnih situacija upisanih u appraisal.

Sto se tice kompanije, oni ce naravno da veruju prvo supervizorima i da nekoga za koga misle da nije vredan nece zvati ponovo.

Ja sam imao jednog fitera koji se zalio HRu da ga ja maltretiram. Istraga se potegla, pun k.. peripetija i na kraju su Chief ENG i Chief ETO napisali appraisal (posto ja nisam smeo jer je podneo complaint) i na osnovu tog appraisala je on dobio DNR na pola ugovora i poslat kuci i nece vise raditi za Princess. Sa njegove perspektive, ja sam babaroga i ja sam njega ostetio i maltretirao. Moja strana price je malo drugacija. I istina je, da se covek nije zalio i pravio sva ta sranja, moguce je da bi se provukao  do kraja ugovora sa svojim neznanjem i ponasanjem. Al to sto sam ja od njega trazio da radi svoj posao je on smatrao maltretiranjem i prijavio me. Onda je cela stvar stavljena pod lupu i svaki njegov korak se pratio, pa kad zamalo nije zapalio brod, ubio kolegu i kad je pisao sa otvorenim vratima u putnickoj kabini, onda je sve to uslo u njegov appraisal. Sve su to stvari koje bi se nekom dobrom fiteru oprostile ili bi prosao uz warning, al on je dobio nogu jer je to povezano sa neznanjem i nepaznjom. Tako je isto tvoje jedenje pice mozda uzeto kao primer tvoje nediscipline i neprimerenog ponasanja...bla bla bla... Znam da svi konobari to rade...al kao sto rekoh, neko moze da se izvuce, neko na**be.

Ja sam jednom imao problem koji me je naveo da idem kod HRa i Chiefa i da zamalo dam otkaz zbog jednog mog sefa. Isto tako sam se ja nasao u situaciji da moram da pazim sta radim jer je ceo slucaj pod lupom i ako zabrljam, bice iskoristeno protiv mene. Razlika izmedju mene i tog pomenutog fitera je u tome sto ja znam svoj posao a on ne zna ni sijalicu da zameni. 

Nazad na tvoj slucaj. To sto si se zalio je verovatno pokrenulo da se tvoj rad i ponasanje pomnije prati, sto ukoliko si ti dobar radnik nije problem, al ukoliko nisi bas dobar, onda je veliki problem. Mnogi ljudi se provlace na Princessu a nemaju pojma, al drze jezik za zubima.

Tvoji supervizori su isto napravili par gresaka koje bi trebao da iskoristis ako pises kompaniji. Appraisal se mora dostaviti 3 dana pre minimum. To naravno nije cesto slucaj u praksi, al ako je appraisal OK, onda nije neka frka, al za los appraisal je bas bitno da se dostavi na vreme da imas ti lufta da se zalis. Obzirom da ti je uskraceno to pravo na brodu, mozes da se pozoves na to i da sa tim opravdanjem pises HRu. Druga greska je sto ti nije objasnio kako Compass funkcionise a morao je jer mu je to posao. Trece, kad nekom das appraisal, duzan si da ga prezentujes i diskutujes o njemu, ne mozes samo da odes.
U Compassu imas pravo da biras tri opcije, PROMOCIJA, SVE OK i FUCK OFF...Kod trece opcije pise sledece: Future rotation suspended, pending review  * (Please be prepared to discuss on delivery. Your recommendation will appear on the appraisal.)

Oni ti naravno mogu ladno odgovoriti da je appraisal po njihovom misljenju opravdan i tu si zavrsio.

Nadam se da sam ti dao neku korisnu informaciju i kao sto sam rekao, nista licno...


No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Nenad_88

  • Registered
  • *
  • Posts: 6
    • View Profile
wolfns:

Potpuno iskren odgovor, hvala ti na tome i jako cenim sve ovo što si napisao.
Razmišljao sam i ja u tom pravcu isto, zato i nisam još tada na početku 2015.god krenuo u celu tu bitku.
Naime, prva pozicija za koju sam se hteo prijaviti jeste Electrician (sad nemoj me bukvalno shvatiti za poziciju, jer znam da ima više nivoa a ja ne znam tačne nazive pozicija).
Inače sam završio Građevinsku školu, smer elekrtičar, i dobre pune 2 godine radio sa stricem po raznim gradilištima i mestima :-) (super kinta beše, ali ja htedoh da budem gospodin :-) )
U safe cruise-u su mi rekli da ću za tu poziciju čekati min 6 meseci a možda i godinu dana, i onda kada sam pitao koje se pozicije nude još, ispalo je buffet steward, uz objašnjenje da postoji mogućnost promene departmenta na brodu.
E onda kada sam ja otišao na brod video sam sve, shvatio šta nosi posao električara, a šta posao konobara, i malo se pokajao što nisam čekao, ali dobro. Upoznao dosta ljudi, raspitivao se, i saznao da je uslov za promenu departmenta jedan ceo uspešan ugovor i još par meseci od sledećeg ugovora.
Pričao sam sa našim ljudima iz electrical departmenta tada tamo, dobijao savete itd, ali eto šta se desilo...
Bezveze je što su na princesu jako lepi uslovi za technical department, ne znam zašto ali tek sam sada dobio volju za tu borbu.
Ps. Nije mi ništa stiglo od kontakata na pp, ako bi mogao još jednom da pošalješ.