Author Topic: Mr. Muscolo (perac posudja)  (Read 2792 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Mr. Muscolo (perac posudja)
« on: 18/August/2017 »
Otvaram ovu temu kako bih pokusao pomoci svima sa savjetima i opisom posla jednog dishwashera.

(Sve ovo je iskustvo sa jedne kompanije i jednog broda i moze se bitno razlikovati na drugim kompanijama i brodovima)

Namjerno sam u zagradi stavio naslov na hrvatskom jeziku jer za tu poziciju nije potreban engleski  jezik, pa mozda ima ljudi koji zele raditi a ne znaju sta je dishwasher na engleskom. U biti potreban je engleski ali sam vidio da primaju ljude koji ne znaju brojati do 10 na engleskom, bez laganja!

 Ukoliko zelite brzo otici na brod i uz to prezivjeti morate sa sobom vidjeti da li ste spremni za tu poziciju. Zbog tezine posla ta je pozicija izuzetno postovana od strane putnika, kapetana i sefova odjela. Tako da vam glavni sefovi i hotel manager gledaju kroz prste ako se niste obrijali, ako ste dosli mamurni, ako ste zakasnili malo ili ako vam je jednostavno los dan pa izgledate mrko i neraspolozeno, nema problema, takodjer mozete pit tijekom duznosti skrivecki.
 S druge strane neki  radnici vas gledaju kao ljudski otpad, kao smecara i sl., nesto kao ovaj stefan2511 sa foruma koji kaze na drugoj temi da su to crvi koji su otisli da rade za neke pare tamo. To sam vise puta dozivio, sjedim za ruckom sam za stolom, neki obicni radnici (kompleksasi) sjedaju za stol pored, svi ovi ostali koji su na glavnim funkcijama na brodu sjedaju samnom i jedemo pricamo se. Isto tako kada je predstavljanje posade putnicima na kraju kruza, dishwasheri  pokupe daleko najvece ovacije. Tako da na te kompleksase i pametnjakovice necu trositi rijeci i vrijeme u ovoj temi.

 U prvom dijelu teme cu pisati o ljepsim stranama tog posla. Ta pozicija je uvijek trazena jer malo tko zeli raditi tu zbog tezine posla. To je prednost ukoliko zelite brz ukrcaj i niske kriterije za upad na brod. Tu mozete imati prvo pitanje prije odlaska na brod: Aplicirati za bolju poziciju i biti u neizvjesnosti za ukrcaj ili stisnuti zube pa brzo otici kao dishwasher, tu ste onda vec  u sistemu i polako hvatate konce kako sve to funkcionira.
 Na polovini ugovora mozete traziti obuku i premjestaj na drugi odjel. Znam da su 2 dishwashera presla na drugi odjel (ali na drugim brodovima prosle godine) u laundry (Haoskeeping), tj sada peru i suse i peglaju odjecu, uniforme, krpe, posteljine…daleko uredniji posao nego na sudovima plus sto imaju pola i citav dan slobodan u tjednu i krace radno vrijeme.

Ukoliko imate viska kilograma smrsati je lako, pitaj me kako. Ta je pozicija kao sauna i teretana u jednom, tako da ako ste mrsavi morat cete dosta jesti.  Ja sam za 3 mjeseca izgubio 17 kilograma i svi misle da idem u teretanu, prezadovoljan sam rezultatima. A jesti mozete koliko god hocete i sta god hocete u svakom mogucem trenutku.  Jednostavno kazete kuharima na lijep nacin da vam ostave. Ja sam volio vrlo jednostavna jela.
 Iako sam sve moguce probao, najvise sam volio doruckovati pahuljice i vecerati salate i kuhanog povrca i parmezana kao zec.
 Slastice mi se nisu nimalo svidjale (mama i sestra su mi slasticarke) kao ni sladoled (ni blizu Ledovog), od slatka sam jeo neskvik u velikim kolicinama.

Za sve neke sitnice zbog kojih su radnici na drugim odjelima dobijali warninge i primjedbe dishwasheri su ostajali imuni na to. Sve ovo moze ovisiti i o glavnom sefu, ali kod nas su prosla 4 glavna sefa kroz kuhinju i 3 su bila vrlo tolerantna prema nama a 4. je bio tolerantan. Jedino „upozorenje“ smo dobili kada nismo dosli obojica na garbage party (iskrcaj smeca) ali nenamjerno jer nismo znali kada je planirano.

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #1 on: 18/August/2017 »
STRES na toj poziciji je apsolutna nula, nemate kontakt sa gostima, niti iko voli dolaziti u najgori dio broda, imate prozor tako da mozete tijekom praznog hoda (kada nema nista za cistiti) gledati predivnu prirodu i naselja duz obale, isto tako izaci na sam prednji kraj broda kao u TItanicu.
 Mi smo mogli slusati muziku (ne preglasno,  za vrijeme rucka i vecere na off). Vrlo je vazna ta pozitivna energija kojom zracite, dosta je lakse raditi tada. Takodjer biti sa svima dobar, u principu uslugica za uslugicu. Recimo ako ste sa 90% kuhara i konobara dobri (to znaci da vam ne prave sabotage prilikom stavljanja  prljavog posudja na police) a ovih 10% prave probleme, to se rjesava samo na grub nacin i to usred servisa kada je kod njih najveci stres i natjerate ih i ponizite da sve fino sloze po PS. Tako ih dovedete u red, ali opet i medju tim saboterima ima onih 5% nepopravljivih zbog kojih se ponekada malo i nasekirate.

Sto se tice ENGLESKOG potrebno je minimalno poznavanje. Ja sam jako dobro govorio i nisam nikakvih problema imao u komunikaciji, osim nekoliko rijeci koje nisam prije znao. Moj kolega bugar nije znao brojati do 10 na engleskom, niti se trudio da nauci.
 Zvali smo ga svi u kuhinji Tarzan zbog svoje sirovosti i nekulture. Teska nepopravljiva seljacina, da nebude da su bugari to, i kod nas sam dosta takvih upoznao bez grama kulture i ponasanja. Kada je dosao, nista ga na bugarskom nisam razumio, niti se on trudio da razumije engleski ni hrvatski.
 Vremenom sam ja poceo razborit na bulgarski sa moj bratko i tako mu kazvam kak se kaze na engleski neka rijec. Tako da je moj bugarski postao kao njegov engleski. A inace je bugarski dosta slican nasim jezicima sa dosta istih rijeci. Malo je to bio problem jer kad god bi nesto trebalo od strane sefa on nije razumio pa sam ja par puta morao prekinuti svoju pauzu da vidim sta treba


PLACA na toj poziciji je 900e plus tips koji ovisi o broju putnika i darezljvosti, tako da mozete prilicno napuniti dzepove i tipsom koji je od 700-1000 eura. Kada je brod full onda duze radite i vise se umorite ali imate i vise novca. Kada je kruz pola kapaciteta onda je jako jako opusteno , pa čak na trenutke i dosadno a tips je oko 170e na tjedan.

SLOBODNIH DANA nema i ne zna se kada ce ih biti. Nemaaa, nestaloo. Jedini slobodni „dani“ su za embarcation (kada odlaze stari i dolaze novi gosti) tada nema rucka za goste sto znaci da nemate sta cistiti za rucak. I jos nekada rijetko kada recimo gosti odlaze na eskurzije u udaljenije gradove. Tada neki  ostaju na brodu da jedu a ostali su na eskurziji i valjda tamo jedu. Mi prije rucka imamo informaciju koliko je ljudi za rucak taj dan (ukoliko je do 30 pax tada jedan ostaje da to posamara nabrzinu a drugi ide odmarat) a  iduci put se uradi zamjena uloga. U toku ugovora imate pravo 2 puta da odete na placeni odmor po 14 dana.

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #2 on: 18/August/2017 »
E sad taj ruzniji dio malo da upotpunimo sliku, iako meni nije tako tesko bilo, meni je bilo kao godisnji odmor vjerujte mi.
 To je samo zato sto citav zivot radim te tzv teske poslove. Ja sam navikao na fizicki napor i nemam uopce problema sa tim. Prije ovoga sam radio u livnici 4 godine na 420 stupnjeva  mislim da vam je sad sve jasno.

Ali bilo mi je vrlo vrlo tesko ispocetka, obojici. Radili smo po  18 sati svaki dan. Tu je kompanija napravila veliku gresku, obojica smo bili bez iskustva i morali smo na tezi nacin sve uciti. Moje misljenje je da su samo sat vremena doveli dishwashera da nam pokaze sistem rada i objasni neke stvari  bilo bi nam dosta dosta lakse. Ovako smo morali tezim putem sve uciti, ali kasnije smo nadosli.
 Nismo cak ni masinu znali ugasiti, niti je iko znao, pa su nasli srecom knjigu pa onda ne zna niko njemacki pa trazi prevodi…ma scene….
Kasnije kada se uhvati ritam i taktika to ide kao pjesma. Recimo ako si u kuhinji i recimo ima nekih 25 min izmedju  zavrsenog rucka za crew i pocetka prvih prljavih tanjira sa rucka za goste, to vrijeme iskoristi se za guljenje krompira,luka,mkrve…ciscenje skladista… tako da se ne ostaje poslije posla

BRZINA…postoje dvije vrste sexa: brzo i zestoko ili bezbolno a dugotrajno…znaci full gas samo da se to posamara sve i da se ide odmarat, ukoliko nema brzine radi se svaki dan duze 2 sata u prosjeku. Sve su to neke male znacajke koje nadodju u toku rada.

VRUCINA u dishwashing area. Svima je bilo izuzetno vruce tu osim meni, kazem jer sam radio u livnici 4 godine a zivim u gradu gdje jaja pecemo na asfaltu i meni godi vrucina, hladnocu ne volim. To znaci da cete se jako puno znojiti, da necete imati dovoljno zraka i tako to…ugl slicno sauni. Temperatura rada masine gdje se pere sudje je nekih 90 stupnjeva

VODA. Ukoliko nemate opremu plivat cete u vodi, sto je jako ruzan osjecaj. Potrebne su vam zastitne cipele i vosak da ih mazete  protiv vode kao i apron (prestilka na bug.) i to  kao kozna ona sto nose mesari. Ispocetka sam nosio klompe i nisam imao apron, bas je gadno bez toga.Ako niste dobrog zdravlja ni slucajno nemojte dolaziti kratko jasno, mogu opisati sta se desilo ovom ako vas zanima.

STRES. Jedini stres je meni bio sto gledas one tanjire koji se samo gomilaju i nema im kraja. To je samo ispocetka bilo jer sam bio spor, kasnije to samaras, postane kao igrica. Jedan dan si na masini a drugi dan poliras i slazes cisto posudje na mjesto, mnogo lakse jer nisi u vodi i nije tako vruce kao na masini, jedino brz treba bit. Takodjer stres prave kuhari i konobari kada ne slazu kako treba prljave tanjire i tepsije po PS pa bude nerijetko galame i izbaci me to iz takta

RADNO VRIJEME. Opisat cu jedan radni dan. Iduci dan je rotacija, zamjena uloga. Ovo je ugrubo, nije svaki dan isti.
Mr.Muscolo 1  starta u 6:10, pali masinu, pere na ruke velike tepsije, tave….Mr.Muscolo 2 starta u 6:35 jer tada je masina spremna za rad i iz nje izlaze prvi tanjiri i on polira taj dan, sve se to razvali do 7 kada pocinje dorucak za goste.
 U 7 jedan ide 25 min na dorucak u crew mess a drugi ostaje i oguli recimo skoro gajbu mrkve. Ovaj se vrati i preuzima masinu i poliranje u isto vrijeme, mrkva se ostavlja a drugi ide na pauzu. Vrati se s dorucka i tad krece guzva zbog dorucka za goste.

 Oko 9ipo se posamara sve. jedan ide 45 min na pauzu a drugi cisti area i uradi mjenjanje vode u masini, pocne guliti krompir, luk…sta je potrebno vec…polako se pocinje puniti area prljavim tepsijama iz kuhinje
 Dolazi prvi sa pauze i preuzima masinu i poliranje i sve posamara do 11 kada je rucak za crew. 11:05 smo pojeli i idemo opet pauza do 11:25. Tada posamaramo sve cinije i iz kuhinje sto su pravili za crew. Od 11:50 do 12:15 ako treba skladiste frizider nesto ocistiti, oguliti to se vrijeme iskoristi.

 U 14:30, 14:45 gotovo sve za rucak i ide se vani ili se spava do 16:30 kada jedan starta a drugi u 5..opet za veceru ista meta isto rastojanje. 18:05 do 18:25 kratka pauza iza vecere i onda attack. 18:50 sve cisto, vecera za goste je u 19:00, prvi prljavi tanjuri stizu u 19:25. Za to vrijeme se pripremi bacon za ujutru (10 min posla za jednog covjeka) i ide se na pramac (ne znam kako se na eng kaze) ugl prednja strana broda i mazluma se malo na svjezem zraku.

U 22:15 smo istusirani. Ovo je jedan dan bez loadinga, bez garbage party koji se odigraju jednom u desetak dana kada je i vise posla. Sve je ovo promjenjivo kao i termini za veceru, rucak…sve ovisi od rasporeda

Ovo je radno vrijeme dobro uigranog i vrlo brzog dueta,  i bitno se razlikuje ako je jedan novi i neiskusan u teamu. Ako imate nesto da pitate ili mislite da sam nesto zaboravio reci i objasniti slobodno recite

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #3 on: 18/August/2017 »
Tebi taj posao super leži, većina će tražiti više, bolje, plaćenije, lakše ..mada, ja se slažem, kada čovjek nađe ravnotežu između posla i novca, to je to.
Na kruzeru, recimo, od 50ak ljudi koji godišnje dođu na posao dishwasher-a, njih 48 će se grčevito od prvog dana boriti da odu na neki drugi posao.
Nekako dishwasher i potwasher su najniže na društvenoj ljestvici na brodu, i zato svi hoće biti nešto drugo. Još je to malo i drugačije na prekookeancu sa 1200 ljudi u posadi, više izraženo, bar mi se čini.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Juli

  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #4 on: 18/August/2017 »
Tako divan post, tako detaljno opisano i puno pozitive....
Hvala ti bas je uzitak bilo citati. Samo naprijed!
Sailing...

Offline lemur88

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Feron
  • Recruitment Agency: RiverAdvice
  • Job Title: Dishwasher
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #5 on: 25/August/2017 »
Svaka čast na opisu radnog mesta, naime danas sam dobio poziv da potpišem kontrakt za dishwashera preko RiverAdvice kompanije i kao da imam neki ubrzani proces ukrcavanja pošto sam danas sve već sredio i čekam ponedeljak da potpišem ugovor i dobijem komande za ukrcavanje.
Imam iskustva u teškim poslovima i volim da unesem pozitivnu atmosferu u ekipu i nadam se da mi neće toliko teško pasti provedeno vreme sobzirom da se ukrcavam početkom devetog meseca a ugovor traje do polovine ili kraja novembra. I ako bi mogao još neki savet da mi daš šta i kako da radim kad stignem na brod i da li je procedura ista za nas sa kasnim ugovorima kao za ostale ili će i mene da bace pa kako se snađem?
Unapred hvala na odgovoru i još jednom svaka čast na postu pravo da ti kažem registrovao sam se samo da tebi napišem ovde mada vidim da će mi biti od koristi ovaj forum nadam se.  :banana: :rtfm:

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #6 on: 25/August/2017 »
Caocao. Samo jako i samo stisni zube, ispocetka ce ti biti jako jako tesko jer neces imati brzinu i ritam. Na brod ponesi kvalitetne klompe ili moj savjet radne cipele da ti noge ne budu mokre (kao sto nose baustelci, to mozes kupiti u prodavnici građ.materijala ili bolje opremljenom supermarketu, nemoj one s celicnim ojacanjima-teske su), dosta donjeg vesa i carapa.

Ako imas vremena malo trci, vjezbaj, cisto da dobijes kondiciju, jer to stvarno izgleda kao jak trening tamo. Ako nisi brz radit ces dosta duze i uz to ces ljutiti kolegu i sefa. Znaci procedure nema, cim krocis na brod u roku od sat vremena ces biti u kuhinji-full gas.

Mislim da ides na Passion ali nisam siguran.

Sve je do tebe, koliko si jak psihicki i fizicki. Bitan je nacin na koji to prihvatis sve. Ako imas budalu neku za partnera, i ako udjes u njegovo kolo onda ce ti dosta teze biti. Ja sam recimo imao budalu jednu koja mnogo psuje, koji je vrlo nekulturan i raspolozen za svadju, teski primitivac. Ukoliko se pocnes svadjat sa sefom,kolegama..., punis se negativnom energijom i to ti nigdje ne vodi na kraju. Tu ces biti 2 mjeseca samo, donijet ces godisnju placu u Srbiji tako da stisni zube i izgurat ces, isplati se.

 PS rjesenje za ovog drkadziju je bilo potpuni ignore, izuzetno djelotvorna stvar

Offline lemur88

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Feron
  • Recruitment Agency: RiverAdvice
  • Job Title: Dishwasher
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #7 on: 26/August/2017 »
Hvala puno na lepom i iscrpnom odgovoru. Vidim da si prepun iskustva na radu na rečnim brodovima.  :uzdravlje:
Izvini sad ako smaram sa podpitanjima ali ovo je ipak nešto novo za mene a na internetu sam našao ovaj post jedino zreo dovoljno da može da se razume konkretno posao na brodu i socijalni život(koliko je moguće imati ga na brodu). Zanima me zapravo koja je razlika između kipranskog ugovora i švicarskog ako su me iz kompanije RiverAdvice nazvali sa Kipra i rekli kako potpisujem kipranski ugovor i švicarsko osiguranje pa ako znaš nešto više o tome mnogo bi mi pomoglo, i naravno da li je pametno da se namećem i pitam u startu nadređene o treningu ili zainteresovamosti za neko bolje radno mesto pa makar od sledeće sezone ovu bih pretrpeo u kuhinji iako perfektno govorim engleski jezik i imam fenomenalno poznavanje računara? Znači više bih težio kasnije nekom poslu na recepciji ili tako nešto. U svakom slučaju hvala puno na datim savetima, poslušaću te stisnuću zube, znam kako je kad se robuje svuda sam radio pa mi ni ovo neće teško pasti samo da se dobro napunim pozitivnom energijom i držim u mislima zašto sam došao i da period i nije tako dugačak. 
I da interesuje me pošto imaš puno iskustva koliko često si gledao da dolaze i odlaze dishwasheri i ostali na brod pred kraj ugovora i kakvo je tvoje mišljenje o tome, meni je iskreno cilj neko dalje napredovanje od sledeće sezone ne zbog toga što ne cenim posao već zbog toga što misim da mogu da doprinesem timu a i sebi mnogo više radeći neki posao sa više odgovornosti a manje fizikalisanja.
 +U+
PS. Hvala još jednom i nadam se da ćemo se negde sresti ako i dalje ploviš.  :uzdravlje:

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #8 on: 26/August/2017 »
Nemam ja nekog brodskog iskustva, tek 3 mjeseca, pa mozda moje vidjenje nije pravo i nije realno, mozda ne  vidimo svi na isti nacin. Dosta sam vremena na ulici proveo i cijeli zivot radim pa ti mozda dajem utisak takav.

 E sto se tice razlike ciparskog i svicarskog ugovora to mozes pronaci na forumu sve. Po RiverAdvice imas pravo na 28 dana godisnjeg odmora ako si startao na pocetku sezone, placa je redovna i sve ono sto ti pise u ugovoru, prava i obaveze se uglavnom postuje tako da nemoj se puno zamarati s tim. Osim sto se radno vrijeme debelo krsi, ali mislim da je tesko drugacije organizirati raspored rada, jer je brod limitiran svojim dimenzijama a time i brojem posade.

Isto tako ako ti se nedaj boze nesto dogodi, na teritoriji cijele Europe si pokriven zdravstvenom zastitom.
Tako je kod mene bio slucaj da mi je dosao dishwasher koji je ili je bio narkoman ili je imao neke ozbiljne zdravstvene probleme. Prvi dan se srusio i umalo mi nije umro na rukama, imao je epi napad i zastoj srca sto se kasnije pokazalo, strasna situacija, pogotovo jer mu  u prvim trenucima nisam uspio  izvaditi jezik napolje. Kapetan je parkirao brod na prvo pristaniste gdje je vec cekala hitna pomoc. Tako da nemoj slucajno ici na tu poziciju ako nisi zdrav jer se smatra za najtezom pozicijom na brodu.

Sto se tice mog broda on je vise slicio na autobusku stanicu. Dodje novi zaposlenik, malo popricas s njim odakle je, pricate malo o tim nekim uobicajenim temama, taman mu ime zapamtis kad ono jedan dan saznas da je napustio. Velika je fluktuacija ljudi, to sam primjetio. Razlozi su raznoliki, od sukoba sa nadredjenima, te pravljenja incidenata, privatni problemi... ne zamaraj se njima, gledaj pozitivno samo, gledaj sebe i svoj cilj da ostvaris.
Druzi se sa pozitivcima, kukanje i zalopojke ce ti stvoriti negativnu energiju koja ce  te vrlo brzo blokirati i zarobiti.

Sto se tice promjene departmenta, i to mozes pronaci sve na forumu, vise puta je napisano.

 I nemoj samo pitanja postavljati i sa iscrpnim odgovorima pobjeci kao pi...ca i nikad se vise ne javiti kao sto su mnogi uradili. Velika vecina ljudi je otisla na brod upravo zahvaljujuci ovom forumu odnosno jednom velikom gospodinu i dobrom covjeku tj SEFU. Upravo je on napravio ovaj forum i sastavio, skupio i organizirao sva iskustva ljudi na jedno mjesto i to bez ikakve naknade.
Jedan drzavni zavod za zaposljavanje ti ne pomogne toliko a ne neko drugi zato burazeru moj fini otvori temu i napisi kako si to dobio posao na rijecnom brodu a nisi EU-citizen, opisi malo proces, ima dosta tvojih sunarodnjaka koji zele raditi kao i ti, nece ti niko ukrasti posao. Poostrili su se propisi tako da je danas jako tesko dobiti posao na rijecnom kruzeru  ako nemate EU putovnicu.

Debilna odluka, momci i djevojke sa ex-Yu prostora koji su izuzetno kvalitetni i zele raditi ne mogu, jer im u jednom polju na listu papira pise pogresno mjesto rodjenja.
S druge strane, teroristicka bagra sa Bliskog istoka se pusta u neogranicenom broju da dodju i uzivaju besplatno u blagodatima Europe, zauzvrat siluju, kradu i prave teroristicke napade po Europi.


Offline lemur88

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Feron
  • Recruitment Agency: RiverAdvice
  • Job Title: Dishwasher
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #9 on: 26/August/2017 »
Mogu ti reći da si mi veoma pomogao oko odluke i da zaista idem pa šta bude neka zavisi od mene.  :uzdravlje:
Ali ovo što si ispisao oko tih nezahvalnika je nebitno jer nisu vredni pomena. Zapravo i registrovao sam se naravno da nastavim da koristim forum i da ga preporučim dalje svojim kako kažeš "sunarodnicima" dok opet ne zameram ti jer ne znaš da zapravo dolazim rodom iz Siska tako da imam EU papire no kako kažeš neću biti vnogo nego ću lepo da otvorim temu kako i dolikuje sada kad sam odlučio. U ponedeljak bi trebalo ugovor da imam u rukama pa daće Bog da što pre pišem utiske. :D
Čak štaviše pada mi na pamet i da vodim blog o radu na brodu. 

Hvala ti za gumilu prenetog iskustva verujem da će mi značiti kad se ukrcam, potrudiću se da ispratim tvoje savete a ti prihvati moj savet mani se i razmišljanja o onima koji su bili pa nestali ko zna možda se samo nisu pronašli tu to jest ovde ali zato mi koji smo tu treba da se držimo zajedno, ubacio sam sebe u ovu reku i sad nema svrhe ploviti uzvodno. :D

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #10 on: 26/August/2017 »
Oprosti, vidio sam da pises ekavicom pa sam pomislio da imas samo SRB pasos. Na forumu ima jako puno informacija, ali se uvijek nesto novo sazna, dosta toga takodjer nije receno, pogotovo oko rijecnih kruzera i jahti. Zato je dobro da se sto vise raspisemo svi kako bi pomogli jedni drugima.

Sve u zivotu je stvar akcije i reakcije. Radis dobro. uglavnom ti se i vrati dobro kroz zivot (svjesno ili nesvjesno), direktno ili indirektno.

Svi znamo kakva je financijska situacija na Balkanu, iako sam se iznenadio da ni Bugari i Rumuni ne stoje nimalo sjajno. Sto nas vise ode na kruzer to ce svima bolje biti. Bubam sad...ti ces otici odraditi par sezona, donijet ces devize, svjeza lova, kapital...iz tvog grada neka je desetak tako ljudi tako uradilo....pola nek otvori neki obrt, zaposli po par ljudi u tom gradu...ova druga pola ce nesto kupiti kod kuce, potrositi, obrnuti lovu....uzeti njivu, zasaditi maline...drzava se rijesila nekoliko ljudi s biroa....krece akcija, potraznja, usluge, servisi...njemacki sistem, i svima im dobro

Mi smo se navukli na neku negativnu energiju, pljuvanje, kukanje, bez ikakve reakcije, strah da se poduzme nesto od zivota...totalno smo zarobljeni, dovoljno je prelistati komentare bilo kakvih clanaka po portalima i iz toga se vidi stanje drustva.

Zato stisni zube, pokazi muda i normalno pisi razvoj situacije na forumu...mozda ce i taj tvoj blog potaknuti 5 novih ljudi da odu na kruzer ili jednostavno da ucine nesto od zivota. Dosta ljudi je bilo u teskoj financijskoj situaciji prije odlaska na brod


Offline lemur88

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Feron
  • Recruitment Agency: RiverAdvice
  • Job Title: Dishwasher
Re: Mr. Muscolo (perac posudja)
« Reply #11 on: 26/August/2017 »
 ::yes:: ::yes:: ::yes::
Potpuno se slažem sa tobom živimo u vremenu prepunom predrasuda i kao da želimo da nosimo neku prošlost za sobom umesto da uživamo u trenucima. :)

I ja se nadam da ću podstaći nekoga ili pomoći nekome ako je ikako u mojoj moći, ako ne onda se nadam da će bar ovde na forumu nekome dobro doći i moje buduće iskustvo. :)

A čuvam predstavljanje za pred put jer tek u ponedeljak dobijam ugovor u ruke pa kad budem znao koji je brod gde, šta i kako ima da se raspišem pa nadam se i upoznam još ponekoga malo širih vidika.

PUno pozdrava druže i čitamo se u budućnosti.  :uzdravlje: