Author Topic: Uplovio u mirnu luku posle 6 godina - Obuka oficira za Carnival Corp  (Read 9257 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Pozdrav svima. Evo da doprinesem sekciji o zivotu posle broda.

Poceo sam pre mesec dana da radim u Holandiji u Carnivalovom trening centru kao instruktor. Ponuda je OK, generalno dobri uslovi i radna atmosfera. Ako nekog interesuje nesto konkretno, neka pita. Ima puno radnih mesta za oficire palube, masine ili struje, kao i za environmental oficire, pa ako neko hoce vise informacija neka pise.  Centar je moderan, dosta lepo organizovan i pri tom se siri jos u narednih nekoliko godina. Svaki oficir u orporaciji (deck, eng i elec) mora minimum jednom godisnje da dodje ovde na neki trening.
Za sada ima jedan kurs za ostale departmane, tako da vec dolaze i ljudi iz restorana, bara, kuhinje, HR i slicno. Verujem da ce se i to u buducnosti povecati, tako da cu barem neke od vas koji su na supervizorskim pozicijama mozda i videti ovde u buducnosti. 

Preselio sam se sa suprugom i eto pocinjemo novi zivot. Moram priznati da je dosta tesko navici se na slobodne vikende, nemanje dezurstva, standardno radno vreme....
Ono sto mi najvise nedostaje je upravo ono sto na brodu najvise izludjuje...neizvesnost, jurnjava, problemi, napetost i brz ritam.

Pozitivnih stvari je mnogo zaista, pogotovo sto je u pitanju posao u struci i sto ne gubim pomorsko iskustvo mnogo, tako da ne bi trebalo biti problema ako pozelim da se vratim na brod.

Potpuno razumem sve kojima je tesko da se naviknu na normalan zivot posle broda, pogotovo sto u nasim drzavama situacija nije sjajna, pa kada se dodaju jos i novcani problemi i rad za male pare, mogu samo da zamislim kako je.

Holandija mi se za sada dopada, plata je OK, al svakako se oseti razlika. Kad sam bio na brodu, nisam morao da brinem o novcu, sve je sredjeno. Sad je opet malo druga prica. Kad se potrosi ustedjevina sa broda (uskoro, jer treba da uzmemo kucu na hipoteku), bice zivot od plate do plate :) .
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
 :clapping:

Nizozemska je odličan izbor.

Koliko god život na brodu bio privlačan, uveliko je podcijenjen kumulativni učinak kronične neispavanosti i stresa. Iz zagrljaja ritma, novca, plaža i morskih valova se treba doslovno otimati.
Stara narodna poslovica kaže: Tko će puno - neće dugo.
Zdravlje je naj naj naj-važnije. Ako ga čovjek zbog lakomosti za novcem ugrozi, ništa mu neće pomoći.

Kopno nudi puno veću slobodu.  :uzdravlje:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Pozdrav druze, cestitam na novom uspjehu! Pogotovo tvoj prelaz iz Hotel Department u ETO, stvarno impresivno

Treba mi nekoliko savjeta i uputa, pa bih cijenio ako mozes pomoci. Ti si dublje u tome i znas kako to ide sve.

E sad ovako... Imam 2 rodjaka, braca su. Jedan je student druge godine strojarstva a drugome je ostao diplomski da zavrsi na elektrotehnici. Zele na brodu raditi i napraviti neku karijeru u zivotu. Obojica su jako vrijedni i pametni, engleski tecno govore.

Mozes li mi reci kako bi bilo najbolje za njih da se to uradi. Obojica su zavrsila srednju elektrotehnicku skolu, odlicni ucenici i znaju dosta oko struje u praksi.
Financijska situacija nije dobra da spucaju pare u prekvalifikaciju i tecajeve za brodostrojare i sl. Koje gradivo bi trebali izuciti da imaju podlogu za Engine department na brodu?

Postoje li asistenti tamo da tako probaju ili kao elektricari pa da  kasnije pokusaju kao ti interno da se prebace na bolju poziciju?

Online svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Pozdrav svima. Evo da doprinesem sekciji o zivotu posle broda.

Poceo sam pre mesec dana da radim u Holandiji u Carnivalovom trening centru kao instruktor. Ponuda je OK, generalno dobri uslovi i radna atmosfera. Ako nekog interesuje nesto konkretno, neka pita. Ima puno radnih mesta za oficire palube, masine ili struje, kao i za environmental oficire, pa ako neko hoce vise informacija neka pise.  Centar je moderan, dosta lepo organizovan i pri tom se siri jos u narednih nekoliko godina. Svaki oficir u orporaciji (deck, eng i elec) mora minimum jednom godisnje da dodje ovde na neki trening.
Za sada ima jedan kurs za ostale departmane, tako da vec dolaze i ljudi iz restorana, bara, kuhinje, HR i slicno. Verujem da ce se i to u buducnosti povecati, tako da cu barem neke od vas koji su na supervizorskim pozicijama mozda i videti ovde u buducnosti. 

Preselio sam se sa suprugom i eto pocinjemo novi zivot. Moram priznati da je dosta tesko navici se na slobodne vikende, nemanje dezurstva, standardno radno vreme....
Ono sto mi najvise nedostaje je upravo ono sto na brodu najvise izludjuje...neizvesnost, jurnjava, problemi, napetost i brz ritam.

Pozitivnih stvari je mnogo zaista, pogotovo sto je u pitanju posao u struci i sto ne gubim pomorsko iskustvo mnogo, tako da ne bi trebalo biti problema ako pozelim da se vratim na brod.

Potpuno razumem sve kojima je tesko da se naviknu na normalan zivot posle broda, pogotovo sto u nasim drzavama situacija nije sjajna, pa kada se dodaju jos i novcani problemi i rad za male pare, mogu samo da zamislim kako je.

Holandija mi se za sada dopada, plata je OK, al svakako se oseti razlika. Kad sam bio na brodu, nisam morao da brinem o novcu, sve je sredjeno. Sad je opet malo druga prica. Kad se potrosi ustedjevina sa broda (uskoro, jer treba da uzmemo kucu na hipoteku), bice zivot od plate do plate :) .

svaka cast! ja mislim da je to nekako savrsena odjava sa brodskog zivota. nek je sa srecom..

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Pozdrav druze, cestitam na novom uspjehu! Pogotovo tvoj prelaz iz Hotel Department u ETO, stvarno impresivno

Treba mi nekoliko savjeta i uputa, pa bih cijenio ako mozes pomoci. Ti si dublje u tome i znas kako to ide sve.

E sad ovako... Imam 2 rodjaka, braca su. Jedan je student druge godine strojarstva a drugome je ostao diplomski da zavrsi na elektrotehnici. Zele na brodu raditi i napraviti neku karijeru u zivotu. Obojica su jako vrijedni i pametni, engleski tecno govore.

Mozes li mi reci kako bi bilo najbolje za njih da se to uradi. Obojica su zavrsila srednju elektrotehnicku skolu, odlicni ucenici i znaju dosta oko struje u praksi.
Financijska situacija nije dobra da spucaju pare u prekvalifikaciju i tecajeve za brodostrojare i sl. Koje gradivo bi trebali izuciti da imaju podlogu za Engine department na brodu?

Postoje li asistenti tamo da tako probaju ili kao elektricari pa da  kasnije pokusaju kao ti interno da se prebace na bolju poziciju?

Pozdrav. Postoje asistenti sto se elektrike i elektronike tice. Sto se tice masine, postoje mehanicari, bravari, strugari, varioci i sve ostale tehnicke struke... Isto tako postoje cistaci (wiper) i mazaci (motormen) koji su bas deo brodskog dela masine i moras imati brevete za to.

Brodostrojar se postaje sa diplomom i brevetom. Ni to nije beskonacno skupo. Mene je iskreno oko 400 evra kostala prekvalifikacija u Beogradu. Nisam radio brevet posto imam brevet Oficira Elektrotehnike, al eto imam i diplomu brodomasinca cisto da se nadje.

Koje gradivo zavisi od toga sta hoce da rade na brodu. Oficir za masinstvo - moraju znati marine engineering i imati obrazovanje, Oficir Struje - ili elektrika ili elektronika ili oba, zavisno od kompanije. Moze na nekim kompanijama HVAC (Ventilation) ili Hotel engineer da se postane bez ikakvih breveta ako se ima iskustvo dobro na kopnu. Bez iskustva u oficire jako tesko, samo neki pomocni rankovi.

Postoji mnogo puteva, zaista zavisi od osobe. Ovako globalno ne mogu dati konkretan savet.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline BoškanBoškovic

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 84
    • View Profile
Hvala puno na odgovorima, prenijet cu im info. Mozda je najbolje odraditi ugovor kao pomocnik cisto da se vide jel to to za njih, uci u sistem i onda vidjeti sta kako dalje

Offline cookie007

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 76
    • View Profile
jel bi ti se dalo malo vise raspisati o environmental oficir poziciji. kako uopce doc do te pozicije, sumnjam da se moze otic do agancije i e znate ja bi...
kakvo obrazovanje traze?
:)

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Na brodu Caribbean Princess je bio jedan Hrvat, ali je prvo godinama gulio kao glavni električar, tako da mislim da na taj posao promoviraju iznutra.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
jel bi ti se dalo malo vise raspisati o environmental oficir poziciji. kako uopce doc do te pozicije, sumnjam da se moze otic do agancije i e znate ja bi...
kakvo obrazovanje traze?

Sada zbog upravo navedenog Caribeean Princes-a cela korporacija trpi sudski Compliance plan i svi ENV oficiri moraju biti ili brodostrojari ili imati diplomu vezanu za ENV i neko solidno iskustvo. Nije vise kao nekad kad je mogao bilo ko... Sad je bas veliki fokus na tu poziciju.

Sa druge strane, za sada je oko 40ak Env oficira napustilo korporaciju zbog gore navedenog Compliance plana i dodatnog pritiska...tako da su poprilicno u minusu.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Sada zbog upravo navedenog Caribeean Princes-a cela korporacija trpi sudski Compliance plan i svi ENV oficiri moraju biti ili brodostrojari ili imati diplomu vezanu za ENV i neko solidno iskustvo. Nije vise kao nekad kad je mogao bilo ko... Sad je bas veliki fokus na tu poziciju.

Sa druge strane, za sada je oko 40ak Env oficira napustilo korporaciju zbog gore navedenog Compliance plana i dodatnog pritiska...tako da su poprilicno u minusu.

i to je morao raditi kao 1st eng minimalno na Carnival corp. 
 

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Ukoliko nemas neko solidno iskustvo ili si masinac po struci, tesko ces sada upasti kao Envo. Iskreno, nije ni ta pozicija vise ladovina kao nekad, sad je bas pod debelim pritiskom.
Ako bas hoces, probaj da sredis cv, iskustvo, obrazovanje (brodostrojarska skola makar, to se za par meseci da zavrsiti), sta god mozes... Onda cekaj da pobegnu svi oficiri sa karnivala i da kompanija postane ocajna za njima pa da zaposljavaju i obucavaju bilo koga.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
za sada nisam siguran koliko ce spustati kriterije. pred malo nam dosao jedan na brod pa su skuzili da nikad nije prije radio kao 1st eng nego samo kao 2nd eng ne znam ni kako je dobio odobrenje za promjenu pozicije. uktatko nakon par dana je staff capt privremeno preuzeo poziciju a ovaj isao doma.
inace pozicija je zamisljena kao da se uzima iz engine departmenta, ali u slucaju kada nema EO na brodu SCpt preuzima odgovornost.
 

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Ma nece sigurno jos par godina niko upasti na ENV lagano.

Elektricar, kad dolazis u Almere?
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Electrician

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 381
    • View Profile
Ma nece sigurno jos par godina niko upasti na ENV lagano.

Elektricar, kad dolazis u Almere?

next year.   :D

ove godine sam odradio ERM2, mislim da bi mogao feb ili mart na AES ili DEP, nisam siguran sta je sljedece. u svakom slucaju javim se za pivu  :uzdravlje: :uzdravlje:

 

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Za senior rankove AES za juniore DEP. Uglavnom Chief Eto i 1st su na AES
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced