Author Topic: Bar department (Bartender, Bar waiter,...)  (Read 247763 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Bar department (Bartender, Bar waiter,...)
« Reply #240 on: 24/September/2010 »
@the_dogg, potpis na tvoj odgovor zašto bar server treba znati koktele, sve kao iz knjige.

Vjerovatno najvažniji podatak je da dosta ljudi nešto ukrade/promijeni/doda kod koktela, da ga učini "posebnim", pa bilo zgodno da server zna o čemu mušterija priča, jer neće se izvući sa riječima "ja sam samo server, ne znam ja to."

Drugo, taj pravni element, puno je ljudi alergično na nešto, kao što restaurant waiter mora znati ima li koga u restoranu alergičnog na nešto, tako treba znati i bar waiter. Ako mu se netko počne valjati po podu, pakira kufere.

Osim toga, kompanija traži nekoga tko želi više od biti server, jer ako je radnik ambiciozan, to znači da želi više zaraditi, a što više on zaradi, zaradi i kompanija. Logika.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline the_dogg

  • Registered
  • *
  • Posts: 23
  • Pisem knjigu: Kako prezivjeti drugu sesiju !
    • View Profile
Re: Bar department (Bartender, Bar waiter,...)
« Reply #241 on: 24/September/2010 »


Vjerovatno najvažniji podatak je da dosta ljudi nešto ukrade/promijeni/doda kod koktela, da ga učini "posebnim", pa bilo zgodno da server zna o čemu mušterija priča, jer neće se izvući sa riječima "ja sam samo server, ne znam ja to."

Osim toga, kompanija traži nekoga tko želi više od biti server, jer ako je radnik ambiciozan, to znači da želi više zaraditi, a što više on zaradi, zaradi i kompanija. Logika.

To i jest nauceno iz knjige,autor je Nino Cataldo, jedno vrijeme bio personalni trener i 24/7 ponavljao da smo mi ustvari temelj KOMPANIJE!
E ovo je stvarno odlicno receno.Ovog sam se naslusao i previse,tokom moje tkz. obuke.Naime, imao sam mogucnost raditi i druziti se sa jednim od najpoznatijih svjetskih barmena, konobara i bar menagera.Iako sam radio u sekciji konobara, cesto smo isli na predavanja kod jednog od svjetski poznatih barmena, a to je Zac Mirza.

Imali smo priliku uciti od njega i svaki potez smo slusali pozorno.Non-stop sto je ponavljao: "Sa zivotinjama je lahko. Sa ljudima je tesko.Vjerujte mi, jer ja sam poceo sa pozicije Barttendera, a vidi te me sad, izdao vise knjiga i napravio 20 novih koktela na trzistu.Putujem mnogo, dakle uzivam u svom poslu.Ali gdje god otisao, nikad ne postizete 100% zadovoljstva kod kupca, uvijek naide bar jedan da prokomentarise djelo.Gledaj te to kao dobru stvar, jer tako sam ja napravio 20 novih koktela."

I vjerujte mi, svaka rijec mu je bila na mjestu.Kao konobar sam morao znati 180 koktela, vise vrsta vina ili bilo kakvih pica... da vam docaram, cak smo morali znati razliku izmedju 7 vrsta kafa... ljudi se vode pod parolom "rad je stvorio covjeka" !