Author Topic: G&P deciji dodatak  (Read 4989 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Vucko

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
  • Company: Celebrity, Viking, River Advice
Re: G&P deciji dodatak
« Reply #15 on: 09/February/2019 »
Odakle vam ta vest da je ukinut ddciji dodatak?

Offline nemanjat

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 22
    • View Profile
Re: G&P deciji dodatak
« Reply #16 on: 09/February/2019 »
Dear G&P Crew of Serbia and Montenegro
 
Please find enclosed the official and very last-minute information of the Swiss Confederation regarding the updated social security agreements between Serbia and Montenegro and Switzerland (extensively, in German) and also, in comprehensible short form, the letter of the Compensation Office regarding the newly regulated family allowances (in English).
 
Unfortunately, as a result, NO family allowances are paid for children living outside of Switzerland from 01.01.2019 onwards (Serbia and Montenegro).
 
We are truly sorry; we cannot change the new law situation, even we would really like to!
 
IMPORTANT – if affected by that:
If you hold one of the following passports beside your Serbian / Montenegrin one, the Compensation Office will proof your claim again – then please send a passport copy to us under humanresources@gp-gruppe.ch:
Bosnia and Herzegovina
Croatia or Slowenia: ATTENTION; only if the children are living within EU/EFTA (proof needed)
 
This concerns ALL Swiss employers and their Serbian and Montenegrin employees.
 
For further questions, please contact me!

Best regards

Offline Vucko

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
  • Company: Celebrity, Viking, River Advice
Re: G&P deciji dodatak
« Reply #17 on: 10/February/2019 »
Jasno kao dan  :) Sad sam malo zbunjen jer ja imam madj/eu pasos ali zivim u Srbiji, pa sad ne znam imam li pravo ili ne :)

Offline mekilla

  • Registered
  • *
  • Posts: 52
    • View Profile
  • Country: Macedonia
  • Company: Viking River Cruises
  • Recruitment Agency: /
  • Job Title: Guest Service Agent
Re: G&P deciji dodatak
« Reply #18 on: 11/February/2019 »
Hah EU pasos i radis na G&P mogu reci da si lud...pa sa eu putovnicu mozes raditi na puno bolje kompanije i da uzimas manje vise 800-1000 € mesecno vise pare nego na G&P. Znaci da ne nabrojavam kompanije gde mozes uzimati vise para samo cu ti reci da su GP dno dna na rjeci...ali ok to je na kraju tvoji izbor ovo je samo moje vidjanje na situaciju...pozdrav

Sent from my SM-G920F using Tapatalk


Offline donshone

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 151
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: G&P deciji dodatak
« Reply #19 on: 11/February/2019 »
Pa jeste jedna od losijih ali neverujem da je i najgora ima i gorih,na primer pisalo se dosta lose i o anqor kompaniji plate jako niske,nepouzdani skroz ja sam u novembru bio u prepisci sa jednim njihovim menadzerom da bi na kraju u januaru kad sam ih ponovo pitao ima li nesto za ovu sezonu oni rekli sve je popunjeno...

Takodje i manje kompanije kao  sijfa cruises gde te cak ni ne prijavljuju kao radnika ne ide ti staz...riseday kompanija slicno

Offline Vucko

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 44
    • View Profile
  • Company: Celebrity, Viking, River Advice
Re: G&P deciji dodatak
« Reply #20 on: 11/February/2019 »
Hah EU pasos i radis na G&P mogu reci da si lud...pa sa eu putovnicu mozes raditi na puno bolje kompanije i da uzimas manje vise 800-1000 € mesecno vise pare nego na G&P. Znaci da ne nabrojavam kompanije gde mozes uzimati vise para samo cu ti reci da su GP dno dna na rjeci...ali ok to je na kraju tvoji izbor ovo je samo moje vidjanje na situaciju...pozdrav

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Ma ne radim ledjendo na G&P,  nego mi zapalo za oko za.ovaj deciji dodatak, a posto isto imam svajcarski ugovor onda reko da pitam zasto. Malo sam istrolovao temu, zaboravi.