Author Topic: Gift shop - najbolje kompanije, kako do njih, place?  (Read 3190 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Eine

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Dobra večer svima.

Prije svega, unaprijed se želim ispričati što kao novi član otvaram temu za koju ćete možda misliti da je samo još jedna u nizu. Međutim, dopustite da Vam objasnim zašto sam ju otvorila, te Vas uveliko molim za pomoć.
Naime, bez obzira što sam unazad nekoliko mjeseci češljala forum te internet u globalu, informacije koje pronalazim ili me ne zadovoljavaju u potpunosti ili mi nisu od pomoći (jako su stare).

Situacija je slijedeća, naravno želim se okušati u radu na brodu. Još uvijek imam status studenta do 9og mjeseca te me zanima znate li koji postupak za mene onda vrijedi ukoliko kao student odem i moguće li je to?
Nadalje, kontaktirala sam EP u Zagrebu s obzirom da sam pozicionirana u Hrvatskoj i dobila sam odgovor kako surađuju s Harding Brothersom, a očekivana plaća je 700 funti, za Carnival su mi rekli da pošaljem CV kako bi ga razmotrili dali je adekvatan za njih.

Ono što bih voljela znati jest naravno plaća kao jedna od najbitnijih stavki - u brojevima ukoliko je moguće/ako imate informacije.
Na kojem brodu/brodovima se može maximizirati dohodak te kako do njih doći. S kim Harding Brothers surađuje odnosno koji brodovi se najčešće dobijaju.
Kome i gdje se sve mogu javiti za različite kompanije (naravno, zanimaju me kompanije koje objektivno gledajući imaju zadovoljavajuće uvjete uz donekle zadovoljavajuću plaću, ne očkujem brda i doline, ali opet ne bih 6 mjeseci radila ni za što).

Također, zanima me koje kompanije pokrivaju trošak karte i sl. (ukoliko bih mogla, ciljala bih na njih ako nije suviše nerealno od mene). Dal agencije u Srbiji i BiH surađuju s boljim agencijama nego li to radi EP u Zagrebu (jer u tom slučaju otputovala bih tamo zarad boljeg sutra).

Ukoliko se pronađe dobra duša s iskustvom u ovom području, bila bih Vam vrlo zahvalna na informacijama jer stalno imam osjećaj da se vrtim u krug i ne znam otkud početi.
Još jednom - isprike ukoliko smatrate temu neprimjerenom i/ili suvišnom.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Gift shop - najbolje kompanije, kako do njih, pla?e.
« Reply #1 on: 13/February/2018 »
Izvini što nisam od pomoći, nego tu nešto filozofiram, ali - zašto bi bio problem otvoriti temu? Nije problem, samo napred.
Dobro nam došla i srećno sa ostvarivanjem želja i planova, koji su sasvim legitimni.

A sad neka se javi neko ko ima nešto pametno & korisno da kaže. :giggle:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Gift shop - najbolje kompanije, kako do njih, place?
« Reply #2 on: 14/February/2018 »
Ako planiraš ići kao student, to nikome tamo na brodu nije simpatično. To je surovi kapitalizam, trebaju te da radiš, i ako se pokažeš dobro, da se držiš rotacije koja je otprilike 6 mjeseci na brodu, jedan i po kod kuće.
Odlazak je prilično jednostavan, javiš se agenciji i čekaš intervju.
Sad, kažeš pozicionirana si u Hrvatskoj. Šta to uopće znači? (retoričko). Na brodu ćeš otići u krevet pozicionirana na Floridi, a kad se probudiš bićeš pozicionirana u Meksiku (primjer). Navikni se da budeš u pravo vrijeme na pravom mjestu. Jel teško otići na intervju u Ljubljanu, Beograd ...? Gdje god treba.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Alek86

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: MSC
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Photographer
Pozdrav svima !

Moze li me neko posavetovati u vezi Sales manager-a?
Pretpostavljam da se to odnosi na Shop Assistant / Gift Shop Sales Associate kako je ovde na forumu navedeno.

Sta je potrebno od pripreme, kako da se spremim? Hteo sam aplicirati kao Photographer jer i jesam fotograf, ali posle malo istrazivanja vise mi se dopalo radno vreme i posao u Shopu, mada nikog ne poznajem ko je to radio pa sam se ponadao da cu ovde nekoga naci:)


Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Narodski rečeno: manager je šef, assistant je pomoćnik, associate je radnik.
Tako da nije baš svejedno vrteti te pozicije u istom džaku.  ;D

Da li ti to hoćeš da apliciraš direktno za manager-a? :hmm:

Offline Alek86

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: MSC
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Photographer
Pardon, pogresio sam, zurio sam dok sam kucao pa sam napravio gresku. Mislio sam na shop seller-a, za to bih konkurisao, zato me je zanimalo da li to isto sto i Shop Assistant / Gift Shop Sales Associate, odnosno treci po rangu ?

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Nisam iz te struke, ali to zvuči upravo kako i pretpostavljaš - seller je prodavac, znači to je sigurno to. :)

Offline layla

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 187
    • View Profile
Pardon, pogresio sam, zurio sam dok sam kucao pa sam napravio gresku. Mislio sam na shop seller-a, za to bih konkurisao, zato me je zanimalo da li to isto sto i Shop Assistant / Gift Shop Sales Associate, odnosno treci po rangu ?

Ne nije isto.
po rangu ide znaci Shop Manager onda Shop Assistant i onda ide (Shop seller=Shop Atendant=Shop Associate znaci isti naziv za shop selera )  ;D

Offline Alek86

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: MSC
  • Recruitment Agency: Kouzon
  • Job Title: Photographer
Moze li me neko posavetovatikako da se pripremam, konkurisao bih u MSC-u. Engleski mi je dobar, razumevanje, mada ne pricam svaki dan tako da bih morao da vezbam kako bih zvucao sto tecnije. Pretpostavljam da iako imaju krace i neiseckano radno vreme od fotografa, da se dosta vise cimaju i rade