Author Topic: Stage Crew - Princess Cruises -- završen ugovor #1  (Read 6657 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ognjilo

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 49
  • Živeti i biti živ nije isto.
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Cunard, Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: APM Lighting
"Čiča" se vratio.
Malo me j**e godina proizvodnje(`77)  al sam mlad u duši  :yeah:
Red je da i ja vratim malo od onoga što sam uzeo ovde na forumu. Odakle početi kad ima toliko toga reći a pisati baš i nije lako. Otišao sam na brod, naravno kao i mnogi koji idu prvi put, a da nemam pojma ni gde idem ni šta treba da radim. Čak ni u agenciji nisu znali mnogo o poziciji koju sam dobio jer i oni se prvi put susreću sa poslovima u produkciji. E sad, kako sam se ja prijavio za poziciju "Production assistent", a dobio poziciju više "Stage crew", a da ni jedno ni drugo nisam radio nikad u životu. Da se razumemo, imao sam ja iskustva u pozorištu, amaterskom, malo gluma, malo svetla i zvuk, al sve je to bilo pre 20 godina i na opremi koja je i tad bila zastarela, a da ne pričam za današnje pojmove. Veliku ulogu odigrao je jedan član ovog foruma (koga još nisam lično upoznao, a stalno sam snjim u kontaktu i ko da se znamo 100 godina, Kakun). Naime  samo što sam se ja prijavio za taj posao kod "Safe cruise"-a, on objavljuje članak ovde na forumu o poziciji Stage Crew, i jedna stvar koju je rekao, kako se nebi trebali zadovoljiti sa pozicijom Asistenta, vać ako ikako možemo da tražimo odmah poziciju Stage crew.
To sam bukvalno I uradio na finalnom intervjuu u BG-u, u razgovoru sa regruterom iz Napolija, ja sam non stop pričao o poziciji Stage crew, dok I sam regruter nije završio interjvu sa rečima da će me odmah predložiti za tu poziciju “head office”-u, pa šta oni kažu, nedugo zatim stigla je I potvrda da je njegov predlog usvojen .

E sad 3 stvari koje (po meni) odlučuju uspeh na intervjuu, a čemu prethodi naravno odlično napisan CV:

1. Informacije (3 nedelje sam istraživao, čitao, postavljao pitanja online, naravno najviše na ovom forumu, ali I na internetu uopšte. Prikupljao sam što više informacija o poslu za koji sam se prijavio, o kompaniji, o iskustvima drugih, dobrim I lošim, o svemu što sam smatrao da će mi pomoći)
2. Priprema I vežba (Nakon što sam prikupio sve informacije, obradio sam sav material I odabrao šta ću koristiti za vreme intervjua, I onda sam to naučio  NAPAMET. Postavljao sam pitanja samom sebi, davao odgovore, sve to snimao, preslušavao, pa ispravljao, dodavao ili oduzimao , dok nisam smatrao da je dobro, naravno sve vreme na engleskom, što je po meni ključno, kad slušaš snimak sebe kako daješ odgovore na engleskom tek onda vidiš kako to zvuči regruteru)
3. Samopouzdanje I samouverenost (Ne čakaš da ti pitaju, pričaš non stop sve što znaš, tj sve što si spremio u prethodnim danima, bez zastajkivanja I bez razmišljanja, čim sam seo u stolicu predstavio sam se I počeo sam svoju priču, čovek samo klima glavom I povremeno izgovori “Si, si, si” jedino pitanje koje mi je postavljeno je “Zašto želim da radim na brodu?” na šta sam ja odgovorio “ Zbog para”, I to je to.)

Rad na brodu

Prvih mesec dana, umoran, neispavan, ne znam kud udaram, a onda milina .
Prvih mesec dana sam “pekao” zanat. Učio, kužio, zapisivao,. Sve je novo, sve je prvi put. Nisam znao da se organizujem, da ugrabim pauze da odspavam, da se osvežim. Bazao po brodu, razgledao, dangubio. A onda ulazim u ritam. Naučio sam predstave, dužnosti I obaveze. Mnogo brže stižem do odredišta, brže završavam zadatke, stvaram višak slobodnog vremena, više se odmaram, mnogo bolje planiram I organizujem. Izlazim. Resetujem se psihički. Počinje “zlatno doba” ugovora.
Pozicija “Stage crew”, najveći dao svojih obaveza obavljam u teatru. Radi se fizički, ali I tehnički. Veliki deo se ponavlja, ali zahvaljujući gostujućim izvođačima imamo malo I izlaska iz šablona. Pored teatra radi se na još nekoliko pozicija na brodu, uglavnom manjeg obima I kraćeg trajanja. Radno vreme je klizno I svaki dan je drugačije, što zavisi od rasporeda obaveza koji dobijamo na kraju dana za sutra. Nisam gubio vreme, čim sam stekao samopouzdanje u svakodnevne obaveza krenuo sam na obuku za poziciju više, Lighting manager ( a opet zahvaljujući Kakunu, koji me ohrabrivao I bodrio od samog početka). Odlično se uklapam u tim u produkciji, stičem mnogo novih poznanika, razvijam dobru saradnju sa nadređenima I dobijam od njih pohvale I ohrabrenje za dalje napredovanje. Bilo je dana kada se radilo po ceo dan, menjali smo neku opremu u teatru, nije se izlazilo, bilo je dana kad ti je više dokurčilo sve, ali i to prođe, padne u zaborav posle prvog izlaska i dana provedenog na plaži na Bahamima, resetuješ se pa sve iz početka. Kad je bilo najteže, ja se samo setim koliko sam i za koji novac radio kući, i odmah nastavim sa osmehom  :yahoo:

Izlasci I aktivnosti van posla

Prva tri meseca krstarimo oko Britanskih ostrva, posećujem : Belfast, Grinok, Liverpul, Orkni ostrva, Invergordon, Edinburg, Le Havre, Sauthempton, Gernzi.  Železnicom I autobusom putujem do Glazgova, Stounhendža, Loh Nesa. Prelazimo Atlantik, a prethodno  svraćamo u Lisabon, pa radimo naizmenično Panama kanal I Karipska ostrva I to : Fort Loderdejl, Kartagena (Kolumbija), Panama kanal (Panama), Limon (Kosta Rika), Kajmanska ostrva, Bahami, Antigva, Martinik, St. Kits, Barbados, Aruba, Boner, Trinidad I Tobago, Kurasao, St. Tomas, Grand Turk.
Dosta dobrih ljudi upoznajem na brodu sa kojima svakodnevno provodim vreme nakon posla u baru. Pravimo žurke, turnire u bilijaru, soniju ili eksboksu itd. Kao klinac sam svirao malo gitaru, sada na brodu počinjem da vežbam ponovo, nastupam nekoliko puta u baru za vreme akustičnih večeri I jednom u sastavu pank rock benda koji formiram sa par prijatelja.
Pošto kao osoblje imam povlastice, povremeno jedem u bifeu sa putnicima, mada ponekad hrana u staff I crew mess-u bude bolja. Sve u svemu, pored porodice, najviše mi je nedostajala naša domaća hrana, sad je cenim I volim još više .
Imao sam sreće I sa cimerima, sem jednog Ukrajinca, koji je bio samo jedan kruz kod mene, a kasnije je I dobio otkaz.

Za kraj

Nakon 7 meseci, vratio sam se kući. Pun utisaka I mogu slobodno reći zadovoljan. Čekam ukrcaj krajem aprila. Toliko toga se izdešavalo da je nemoguće svega se setiti a naročito sve napisati, ovo je samo jedan kratak I površinski osvrt na moj prvi ugovor, ukoliko neko ima neko pitanje rado ću odgovoriti.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Bravo  :clapping:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Online triki

  • Registered
  • *
  • Posts: 143
    • View Profile
Super, nego mozesh malo napisati malo vishe oko posla? dnevne obaveze, koliko cimanja ima, koliko saati se radi, odakle su drugi tehnicari, kakve su denserke, odakle je cast uglavnom? jel cruise direktor drka puno sa glupostima? :) kakvo je stanje opreme na brodu? mene to zanima :)

Offline ognjilo

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 49
  • Živeti i biti živ nije isto.
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Cunard, Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: APM Lighting
U vezi posla: za 4 produkcijske predstave postavljaš i rastavljaš scenu, rekviziti, scenografija, sve u delovima, sklapaš kao veliku slagalicu, kad to završiš ako orkestar učestvuje u predstavi, a uglavnom da, onda postaviš i iskabliraš instrumente, pojačala i stalke za sedmočlani orkestar, sve ovo po završetku poslednje predstave ( a ima ih dve do tri na dan) rasturiš i skloniš, pa pripremiaš za sutra, obično završimo oko pola jedan ili kasnije uveče. Ako su gostujući izvođači uglavnom samo orkestar. Za vreme predstava si ili u bekstejdžu ili na spot reflektoru ili na kameri ako se radi simulcast. Preko dana imaš uglavnom još nekih aktivnosti van teatra, kao što su postavljanje instrumenata za bend, ili pijanistu, žičani trio ili duo, razne prezentacije (laptop i projektor), za DJ na open decku itd....ima gomila tih nekih sitnih zadataka. Radiš od 4-5 do 10-13 sati na dan u zavisnosti od rasporeda i dešavanje planiranih za taj dan.
Denserke.... ukratko... lepe, zgodne i vrlo "druželjubive" :clapping:
U produkciji, menadžerske pozicije, Kanađani, Englezi, Australijanci, Amerikanci, ostalo Filipinci, Južnoamerikanci, Ukrajinci, poneki Balkanac (sve više) itd
Cast uglavnom engleska govorna područja i ukrajinci, rumuni itd.
Cruise directori uglavnom kul likovi i zabole ih kita za sve, ali zato ED (entertainment director) zna da nas je*e ko konje, ako je đubre.
Oprema, savremena, skupa i obnavlja se non stop, baš smo mi promenili komplet svetla u teatru na LED tehnologiju (brod je star 14 godina pa je bilo krajnje vreme)

Offline moleculz

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: PC
  • Recruitment Agency: SC
  • Job Title: Stage crew
Moram pitati, za tog Ukrajinca koji je dobio otkaz, jel to mozda Valerii?
:D

Offline ognjilo

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 49
  • Živeti i biti živ nije isto.
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Cunard, Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: APM Lighting
Nije, Konstantin.

Sent from my LG-H900 using Tapatalk


Offline mffile

  • Registered
  • *
  • Posts: 1
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Ako bi uporedjivao posao stage crew-a i asistenta u restoranu, koji ti se posao cini boljim, isplativijim?
Verujem da oba imaju svoje mane i prednosti ali me interesuje koji bi pre savetovao. Hvala unapred

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Ako bi uporedjivao posao stage crew-a i asistenta u restoranu, koji ti se posao cini boljim, isplativijim?
Verujem da oba imaju svoje mane i prednosti ali me interesuje koji bi pre savetovao. Hvala unapred


ako hoces d azaradjujes pare i da gradis karijeru onda definitivno neka pozicija u restoranu pa polako kroz godine napredujes do waiter-a.... A ako hoces da radis za fiksnu platu,imas malo laksi zivot i upoznajes se sa produkcijom generalno,onda Stage Crew...

Offline Kakun

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 58
    • View Profile
Re: Stage Crew - Princess Cruises -- završen ugovor #1
« Reply #8 on: 07/November/2018 »
Damn! Odlichan chlanak :D u dosta toga sam pronashao samog sebe sa prvog ugovora a i u intervju xD
Drago mi je kako je sve ispalo :D
vidimo se uskoro u Australiji ;)


Hteo bih da napomenem da se ne slazem totalno sa ovim shto je pspman napisao....donekle
Gradnja karijere u restoranju je ok ako ti je buducnost na brodu... meni je stage crew bolja pozicija za gradnju karijere jer posle mozesh da sidjesh sa broda i da radish taj posao za ozbiljne pare... bez uvrede, moje lichno mishljenje je da ako postanesh waiter i sisdjesh sa broda i radish na kopnu kao waiter..... ne vidim end goal. Ali kao shto rekoh ...samo moje msihljenje i sve zavisi kome je shta end goal.

Offline ognjilo

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 49
  • Živeti i biti živ nije isto.
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Cunard, Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: APM Lighting
Pozdrav svima Ognjilo is in d haus  :yahoo:

Evo kratko samo da najavim uskoro nastavak priče o produkciji u kompaniji "Princess", nakon drugog ugovora palo je unapređenje u poziciju "Assistant Production Manager Lighting". Dakle gurao sam žestoko obuku i sve ostalo i sad sam "majstor svetla". Takođe vrlo interesantna priča sa dosta ludih obrta, iščekivanja, neizvesnosti, sekiracije i svega pomalo, ali eto život ide dalje a ja guram samo napred, nema odstupanja. Odradio sam i treći ugovor (kao Lighting) i sad se spremam za četvrti, za koji sam takođe planirao neki novi cilj i neke nove izazove, ali o tom potom.  :pilot:

Offline Kakun

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 58
    • View Profile
Pozdrav svima Ognjilo is in d haus  :yahoo:

Evo kratko samo da najavim uskoro nastavak priče o produkciji u kompaniji "Princess", nakon drugog ugovora palo je unapređenje u poziciju "Assistant Production Manager Lighting". Dakle gurao sam žestoko obuku i sve ostalo i sad sam "majstor svetla". Takođe vrlo interesantna priča sa dosta ludih obrta, iščekivanja, neizvesnosti, sekiracije i svega pomalo, ali eto život ide dalje a ja guram samo napred, nema odstupanja. Odradio sam i treći ugovor (kao Lighting) i sad se spremam za četvrti, za koji sam takođe planirao neki novi cilj i neke nove izazove, ali o tom potom.  :pilot:

Ajde chekam nastavak ;)

Offline Electronic technician

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: MSC
  • Recruitment Agency: Shipping Agency Belgrade, MSC
  • Job Title: Electronic technician, eto
Re: Stage Crew - Princess Cruises -- završen ugovor #1
« Reply #11 on: 01/November/2019 »
Pozdrav kolege, da vas tako nekako nazovem. Već neko vreme čitam vaša iskustva, neka su me čak i jako emotivno dirnula. Voleo bih da se uključim i voleo bih kada bi neko mogao da mi pomogne, savetima.
Naime već skoro cela godina je prošla od kako sam rešio da nekako odem na kruzer i započnem tamo karijeru, ali za sve ovo vreme ja sam se jedino istrošio finansijski, a i energetski. Početkom godine sam radio testove za MSC elektroničara u BG Shipping agency kod čuvene Živane (koju čak nisam nikad ni upoznao) i položio. Ubrzo nakon toga dali su mi instrukcije za prikupljanje potrebne dokumentacije i sertifikata. Išao sam u Crnu Goru i odradio nekih 5 STCW sertifikata, odradio lekarski pregled, otvorio matrikulu itd. Sve me je koštalo preko 1000 €. Kada sam sve odradio, meni se više niko nikad nije javio. Povremeno ih nazovem da pitam ima li nešto novo, samo me hladnokrvno skinu..
Iskreno, očajan sam. Radio sam svakakve poslove preko leta da bih preživeo, a sada ne znam kako ću se dalje sastaviti. Ako nekog bude zanimalo jednom ću pisati i svoju životnu priču. Ukratko, nekad sam radio na naftnim bušotinama automatiku širom sveta, ali je sve to puklo sa padom cene nafte. Nakon toga sam tri godine držao svoj klub i bavio se živim svirkama. Kada je i to puklo, od svih poslova i karijere ostali su mi samo problemi i dugovi.
Elem, da ne zvučim suviše patetično, voleo bih da me neko posavetuje šta dalje sa kruzerom. Od MSC izgleda nema ništa, a cela ta priča sa Stage poslovima mi deluje kao neka alternativa i nešto što je čak i zabavno. Možda nije toliko plaćeno kao posao u Engine-u, ali više nije ni bitno. Radio sam neki online interview za Carnival, pozicija automation technician, pre par dana. Nisam baš siguran da je to bilo ubedljivo, ali ko zna...
Zanima me ljudi gde da se prijavim i da li je bolje preko agenta nego direct? Da li se i dalje prave face to face razgovori? Da li je Safe Cruise agencija ta kojoj treba da se obratim i da li je stage crew pozicija koju treba da vijam za početak kao elektro-tehničar sa nešto iskustva na bini i dosta iskustva oko automatike, montaža opreme i sl?
Nadam se da će ovo neko pročitati i da vas nisam udavio.

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Stage Crew - Princess Cruises -- završen ugovor #1
« Reply #12 on: 01/November/2019 »
nisi nas udavio druze. bilo koji entertainment tech su fine i lagane pozicije sa pristojnim omjerom para i posla. uglavnom manji timovi, pa nema drama i vojnicke discipline. lakse se napreduje nego u ostalim departmentima. dobro mozda nije nego enginu, al je*i ga... ove pozicije se traze uvijek. prelako je dobit poso ako ga znas radit. pogledaj stranicu allcruisejobs.com i vidi sta se nudi tamo. nemoj ic preko agencija, moze se direktno. lakse ce ti tako bit cekat neku engine poziciju, pa cak i prebacit se kad dodjes na brod nego radit svasta kuci i gomilat dugove. moze se i sa ovim pozicijama vracat dug. polako, ali sigurno

Offline Electronic technician

  • Registered
  • *
  • Posts: 16
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: MSC
  • Recruitment Agency: Shipping Agency Belgrade, MSC
  • Job Title: Electronic technician, eto
Re: Stage Crew - Princess Cruises -- završen ugovor #1
« Reply #13 on: 01/November/2019 »
Bas mi je drago da je neko uopste odgovorio bilo sta, hvala. Da, pokusavam preko allcruisejob.com da apliciram, a sada cu jos intezivnije. Uglavnom sam cekao da mi se neko javi iz MSC i pokusavao po negde da se prijavim kao automation technician ili asst. electronic. Vidim da ima dosta otvorenih pozicija za technical stage crew, pretpostavljam da je to ono od cega moram poceti, tesko da ce me neko primiti odmah kao automation tech. Zarade dosta variraju, od 1400-2000 koliko vidim. Da li je to ono sto je realno i sto treba ocekivati za stage crew, nekih 1500?

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Stage Crew - Princess Cruises -- završen ugovor #1
« Reply #14 on: 01/November/2019 »
na ncl-u je stage staff 2000, a automation 2800.

ovdje imas i tu neku poziciju jr. electronics koja pripada enginu, a dodijeljena je entertainmentu da popravlja stvari u teatru i broadcastu. 2500 ja mislim.. mozda je to to za tebe. sljedeca pozicija je comunication officer. al u biti dosta nasih ljudi poguraju nasi ljudi iz engina, pa sam vidio dosta cross treninga iz raznih departmenata u engine. ima raje direktno iz broadcasta ulete na communication officer poziciju. vidio sam to par puta