Author Topic: Fotograf? Easy life. Uvod u anatomiju  (Read 1913 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pspman

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Fotograf? Easy life. Uvod u anatomiju
« on: 31/July/2018 »
Proslo je dosta vremena,kako se kanim da nesto novo napisem I osvezim malo ovaj forum,sa nekim novim sadrzajem. Motivisan tekstovima dragog kolege I prijatelja Dunkin_sailor-a resih da krenem sa nekim tekstovima vezano za rad na poziciji fotograf.

Prosli ugovor sam odradio na Ruby Princess, brod koji ima max, kapacitet od oko 3200 putnika I jedno 1100 clanova posade. U takvom okruzenju radi nas 9 fotografa, 2 assistenta menadzera (1x Lab mgr I 1x Gallery mgr),

Tim na koji sam ja naleteo tog decembra 2017 kada sam se ukrcao je bio sledeci:
Level 1 – (1 Ukrainka,Peruanke 2).
Level 2 – 1x Juzna Afrika, 1x Filipinac
Level 3  - moja malenkost
Level 4 – 1x Japanka , 1x Filipinac
Level 5 – 1x Juzna Afrika
Platinum artist – 1x Indijac
Videografi (verovali ili ne) NIJEDAN!
--------------------------------------------------
Tim je delovao ok. Kako sam cuo dostizali su te cuvene targete,zahvaljujuci Platinum Artistu koji je donosio silne hiljade dolara I time pomagao da tim dostigne zadati target koji uvek dolazi od Head Office, I z ate kruzeve po Meksickoj rivijeri (koje cu kasnije opisati), su iznoasili izmedju 50-70 hiljada dolara nedeljno. Znam zvuci mnogo I nedostizno,svi se pitaju kako mi fotografi uopste dostignemo te cifre,samo prodavajuci slike, I po koju kameru, ali eto izvodljivo je uz dobar tim I uz organizaciju.

Kad smo vec kod organizacije I dobrog tima I njihovog morala , ne mogu ,a da se ne osvrnem na onog od koga sve to krece – Photo/Video manager…
Neko ko ovo cita ,a vec ima nekoliko ugovora kao fotograf na Princessu,verovatno je cuo za cuvene menadzere Moon,Miller ,Rikardo oRajli I sl… E pa ,zamislite da su oni imali svoju “skolu” kako postati menadzer I da je tu skolu/kurs pohadjao bas ovaj menadzer o kome cu vam nesto ukratko reci…

Rodjen,rekao bih, pocetkom 1970ih godina, u Rumuniji, Bukurest tacnije. Skolu za policajca je zavrsio u doba komunizma,pa nije ni cudo sto je nad nama primenjivao takav komunisticki rezim rada. Od nenormalnih satnica,do svakodnevnih treninga koji su isrcpljivali tim, glupih sastanka u njegovom office,da ti kaze da ne prodajes dobro iako ti I sam znas zasto I kako je to I slicno…
Nisu ga voleli nikako ovi iz tima, iako smo za vreme te Meksicke rivijere imali,da kazem ok raspored, u vecini slucajeva nelogican,ali dobro.
Menadzer je zaduzen ,pored ovih nekih papirologija koje ima,zaduzen je I za raspored za naredni dan,dane ili kruz.

Po nekom pravilu, duzan je da raspored izbaci raspored za ceo kruz unapred,sa mogucnostu da bude izmenjen ukoliko do toga bude bilo potrebe. A zasto? Pa zato sto,se tacno zna rotacija ljudi u timu. Tim od nas 9 je bio podeljen u dve grupe od po 4oro koji su svaki dan slikali gangway,dok je deveta osoba stampala te slike. Znaci ,ako ja I mojih troje iz tima ceo ovaj kruz slikamo gangway, drugi tim od 4oro je off svako to jutro,I tako se menjamo svake nedelje, I na taj nacin svako ima “jednake” sanse da ode napolje vidi nesto. Problem sa tim je sto menadzer nije postovao “pravilo” rasporeda,a to znaci da je izbacivao raspored u 11 uvece pred kraj smene, I uvek je bilo nekih problema,tako da neko ko zna da ce biti off sutra ceo dan,I recimo zakaze turu,sa iste moze biti skinut jer je menadzeru dunulo da ta osoba ustane u 7 I ,recimo, cisti masine I tako ti upropasti dan .



No, ovo je samo neki kraci uvod u pricu, u kojoj cu opisati kako izgleda jedan radni dan u kruzu,kako izgledaju ostali dani u kruzu, neke tehnike slikanja,treninzi I slicno tome… Da to ipak bude zanimljivo

Offline Tower

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: Fotograf? Easy life. Uvod u anatomiju
« Reply #1 on: 31/July/2018 »
Nisam znao nista o brodovima, odeljenjima, duznostima posade dok se nisam ukrcao na svoj prvi brod. Moja nepravedno previsoka ocekivanja (ni sam ne znam sta sam mislio..?) su brzo rasclanjena i dok se prica slegla i ja razumeo koncept rada na brodu - shvatio sam da "easy life" ne postoji generalno receno. Ne bih znao kako je ljudima koji rade pri vrhu piramide. Ali istina je, barem iz ugla mojih "nevinih ociju", da svako na "entry" poziciji mora da odradi svoj deo. Neki jednostavno rade vise od drugih. Drugi pak imaju bolje uslove rada, vece plate itd. Sve to zavisi od mnogobrojnih faktora, koji u sustini definisu opis necijeg posla.

Nego da se vratim temi. Navodno kazu da je najbolje ljudima koji rade u Shopu, Fotografiji i IT sektoru ('Net menadzeri). Verovatno i jeste, u poredjenju sa nekim drugim odeljenjima ali nije na meni da to odmerim. Ja sam Shoppie, i cesto sam voleo da popricam sa fotografima dok sam na radnoj poziciji. Posebno tokom formalnih noci! Mislio sam da je biti fotograf jedna od najboljih stvari na brodu. Sta ja, magarac, znam - rekoh vidim drze aparat po ceo dan, smeskaju se i skljocaju veselo. Klik-klik, gotovo. Pa onda imaju neke panele tamo sa slikama gostiju i te slike valjda lezerno i neobavezno prodaju, ma super lagan posao - nema za njih stresa.

Heh, vrlo brzo sam se uverio da gresim (kao i za sve ostalo, ja kao da sam pravo iz bajke ispao pa usao na brod). Fotografi koji su bili na brodu na kom sam i ja su bili vidno iscrpljeni i neraspolozeni kako mi se ugovor privodio kraju. Njihov menadzer Rumun ih je navodno sve redom cedio do koske, izlozeni su bili ogromnom pritisku. Rad u retail sektoru zahteva od pojedinca da uvek da sve od sebe da prebaci i vise od njihovog vec nerealno visokog targeta. Kako, ja ne znam. Dusu da prodas, ne mozes da ostvaris te cifre u vecini slucajeva.

Ono sto je karakteristicno za fotografe je da su svaku luku parkirani na samom izlazu sa broda, obuceni u kostime pirata ili cuvara plaze (Mič Bjukenon), sa blesavom sminkom i bojama po licu. I oni tako grle dzangrizave putnike dok ovi silaze sa broda i krecu put plaze ili trga, slikaju se sa njima i animiraju ih. Ja sad ne znam koliko dugo ta gangway shoot operacija traje, ali dovoljno dugo da fotografi gadno izgore na paklenom karipskom suncu. Ja se njima divim, bore se i oni zaj*bano za svoj dolar. Kako bilo, fotografija je vid umetnosti, koju ja definitivno cenim, i drago mi je sto postoje ljudi na brodu koji se time bave. Njihov posao je (meni barem) izuzetno zanimljiv i eto, jedna od boljih pozicija na brodu.

Offline pspman

  • Moderator
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Fotograf? Easy life. Uvod u anatomiju
« Reply #2 on: 01/August/2018 »
Hvala kolega :)

Offline Drunken_Sailor

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 36
  • I want to breathe the air of new places
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Staff Photographer
Re: Fotograf? Easy life. Uvod u anatomiju
« Reply #3 on: 03/August/2018 »
Svaka cast kolega samo nastavi da pises!  :plovim: