Author Topic: GCCL (poslovi, zivot, kruzevi, plata, tips, crew itd)  (Read 2265 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online cincinnati

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 360
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises, Grand Circle Cruise Line
  • Job Title: Bar Utility, Bar Waiter, Bartender
Na odmoru sam trenutno pa eto da napisem par stvari ukoliko se neko odluci za ovu kompaniju i ukoliko ima mogucnosti/ponudu da ode. Moram da naponem da ovo sto pisem je iskljucivo za njihove ocean brodove ne river.

Otisao sam preko sapko agencije iz Bugarske (ne forumu mislim da ima link ili google).

Kao sto sam na pocetku posta napomenuo kompanija ima 2 broda koja rade na okeanu, M/V Corinthian i M/VClio. Ja sam se ukrcao prosle godine u ovo vreme na prvi na poziciju bartender. Moj prvi susret sa brodom nikada necu da zaboravim posto sam pre toga bio na 6 brodova grand klase. Brod ima 50 kabina za dvoje sto znaci 100 putnika max i nisam tacno siguran za broj crew ali oko 50 sa sve oficirima. Ja cu da napisem par stvari vezano za F&B dept ali ukoliko nekog zanima nesto oko druge pozicije neka pita ovde rado cu pomoci jer ponovo napominjem brod je toliko mali da ste jednostavno povezani sa svima pa znate sve detalje ukljucujuci komandni most.

Moj department je brojao 8 ljudi, 6 waitera i 2 bartendera, u restoranu su 3 stanice po 2 waiter, svi su ista pozicija ali manager odlucuje (i rotira) waitere tako da je jedan pomocnik a drugi glavni konobar ali kazem totalno druga prica od onoga sto sam doziveo i video na grand klasi. Bar je samo jedan i dva bartendera se menjaju tokom dana. Posao nikad laksi jer smo u portu svaki dan i svi putnici idu na ture tako da je mnogo lakse od velikog broda. Konobari su nam tokom koktel sata waiteri iz restorana koji dolaze jedan sat pre vecere (i one se rotiraju samo njih dvoje dolaze) i ukoliko su neke zurke itd ali veome retko. Tokom dana jedan bartender je i waiter ali kazem opet laganica jer je nema puno ljudi, tokom koktel sata se pojavi 20ak ljudi sto i sam mogu da postignem a inace ne toliko puno. U kruz su ukljucena pica poput beer, wht wine, red wine a kokteli i ostalo se placa, tako da se kokteli ne prave toliko cesto. Jedan bartender pocinje u 9 radi do 12 pa od 5 popodne do zatvaranja sto je oko 23 (priznacete veoma dobro radno vreme), drugi dolazi u 11 i radi do kraja naravno uz pauze za rucak, veceru itd, sve ovo je fleksibilno pa se posle nekog vremena sve radi uz dogovor dva bartendera jer ni hotel menadzer ni restoran menadzer se ne mesaju u koliko je sve u redu i putnici su srecni. Plata je fiksna 800eura mesecno + tips po kruzu (10 dana) oko 200 eura ali sve zavisi jer putnici na kraju kruza ubacuju u kovertu pa na front desk ali nikad ne znas da li ce da ispostuju 11 dolara na dan ali obicno je oko 200. I sve se to deli na 50 ljudi, malo cudan sistem i nisam poklonik toga ali sta je tu je, a ta plata na kraju meseca je mnogo dobra sa obzirom koliko radis iliti ne radis.

CREW BAR ne postoji tako da je zivot na brodu veoma dosadan, zero policy je sto se alkohola tice ali se ljudi snalaze po kabinama koje su za 4 osobe, teretane nema (ima neka improvizovana ali na otvorenom i steta sto nemam sliku da vam pokazem). Hrana nije losa ali dosadi posle nekog vremena ali se svi snadju if ju nou vat aj min ko je radio na brodovima zna o cemu pricam.

Kruzevi se menjaju tokom sezone obicno je mediteran od Lisabona do Barselone, 14 dana (ukljucujuci i Sevilju do koje se dolazi rekom, ne mogu da se setim kako se zove ali koga zanima neka google-a), Lisabon, Gibraltar, Majorka, Sevilja, Malaga, Valensija, Barselona. Moram da napomenem da su kruzevi najjaci koje sam radio sto se portova tice jer u ima dosta overnighta (Sevilja, Malaga, Barselona (3 dana)) pa nazad za Lisabon. Definitivno najjaci kruz koji sam radio, jedina mana je trosenje para ako izadjete). Posle toga (prosla sezona ne znam za ovu) smo od Lisabona isli za Ushuaju (najjuzniji grad na svetu nalazi se u Argentini) i radili Antarktik, zanimljivo da od Lisabona do Argentine treba oko 28 dana bez stajanja sto je za mene bilo posebno iskustvo.

O Antarktiku ne treba trositi reci, jedina mana je sto 2 dana prolazite kroz Drejkov pasaz (mesto gde se spajaju tihi i atlantski okean) i talasi su preko 10 metara i stvarno neprijatno iskustvo ta dva dana do i posle nazad nisam jeo nista imao sam zestoke probleme sa morskom bolescu).

Eto toliko od mene sto se tice nekih osnovnih stvari, verovatno sam nesto zaboravio ali cu rado da odgovorim ukoliko nekog nesto zanima. O samom Antarktiku bih pisao nesto vise ili to cu uraditi drugom prilikom jer je stvarno prica za sebe, cela organizacija kruzeva itd. Potrudicu se da dodajem neke stvari na ovoj temi sto se svega tice.

p.s - za kraj veoma slikovit video broda u Drejkovom pasazu, ovo mogu da zamisle samo ljudi koji su tuda prolazili pogotovo brodom od 80 metara koji je visok oko 15. (obavezno pogledati)

https://www.youtube.com/watch?v=OoPrtnR2X3w
Why Always Me?

Offline Makakaka

  • Registered
  • *
  • Posts: 11
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Disney Cruise Line
  • Job Title: Server
Hvala ti na info, mozes li mi reci pozocija ass restaurant mngr, plata, ugovor, posao?