Author Topic: Azamara  (Read 2356 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cortomaltesepg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 322
    • View Profile
Azamara
« on: 17/January/2019 »
Kakva je trenutno situacija na Azamari?

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Re: Azamara
« Reply #1 on: 17/January/2019 »
Pozdrav! Azamara je najbolja kompanija na čijim brodovima sam bio, zajedno sa Ridžentom i Oceaniom. Nisu strogi kao Ridžent ili Oceania, po svim kriterijumima. Ali, drže neki standard. Po usluzi koju pružaju gostima iza gore pomenutih rivala, i počeli su da gube klijentelu. Gosti im odlaze na Viking (koji štrpne goste od svih pomalo). Sada Azamara popunjava goste ekipom koju ima sa Rojala i Selebritijia. Ljudi koje sam sretao na Rojalu, sada su ovde zbog prenošenja svih poena sa tih brodova, već gosti ''većeg ranga'', koji imaju privilegije. Ali, kupovna moć im nije ni blizu klijentele Azamare koju sam sretao pre tri ili četiri godine. Ta ekipa je delom otišla na Viking, Regent, Crystal, Silversea, Seabourn. U periodu od tri godine sam primetio komercijalizaciju (sada imaju Marketing menadžera). Orijentisali su se na jači marketing, forsiraju potrošnju na brodu u svim odeljenjima gde se nešto može prodati. Jedna varijanta stilski i uljudno bolje obradjenog Rojala u malom, ako sam se dobro izrazio...Gosti i dalje bolji od Rojala po svim kriterijumima. Amerikanci odavno ovde više nisu većina gostiju (totalno je suprotno na Oceaniji i Ridžentu, što se oseća i u kupovnoj moći gostiju). Sada u Azijskim i Austalijskim kruzevima dominiraju Australijanci i Novozelandjani, ali ne ona družina od pre tri ili više godina. U Evropi,  Amerikanci oko 40%, onda slede Britanci, Kanadjani,Australijanci, Novozelandjani, Nemci, Skandinavci, Francuzi,Latinoamerikanci,...Žale se otprilike kao i na Oceaniji, a više nego na Ridžentu (recepcija je tamo opušten posao, reče moj cimer koji je radio isti posao na Selebritiju i MSC), s tim što su gosti na Oceaniji osetno zahtevniji i oštriji. Gosti na Azamari su druželjubiviji, što White night i Azamazing Evening samo potvrdjuju. Gosti hoće da se više druže medju sobom, nego na drugim kompanijama. 
 Kompanija koja najviše brine o posadi od svih kompanija na kojima sam radio (drugo mesto ima Ridžent a treće Oceanija, moj je utisak). Žurke dobre, ekskurzije za posadu svako malo, hrana dobra (za nijansu bolja nego na dva pomenuta rivala), privilegije u delu za goste za butike, SPA, muzičare, recepciju, shorex, prodavce umetničkih slika, fotografe. Smeštaj dobar, mada recimo A/V menadžer deli sobu kao i Broadcast, i Ass. Chief Houskeeper, što je baš bez veze. Jedna prijatna atmosfera medju posadom, veća povezanost nego bilo gde da sam radio, skoro svako ti se javi u hodniku,itd. Generalno, najbolja posada sa kojom sam radio.

E sad, ono što je možda za mnoge najinteresantnije, a to su naravno plate. Ne držite me za reč molim vas, ali pre tri godine, situacija je bila ovakva kakvu ću opisati. Ne verujem da je bilo nekih promena, jer iako je kompanija dobila novi brod nedavno (bio sam tamo i utisci su mi pomešani što se izgleda tiče), ne verujem da su se pretrgli da povećaju plate. Rojal im je još uvek majka (a ne maćeha), i imaju jaka ledja.

Recepcija: Plata je 2000$ mesečno. Nisam čuo ni za kakva povećanja sa drugim, trećim ugovorom itd. Jedan problem ovde je što imaju taj ATD (Attention to details) koji gosti dobiju drugi, treći dan, i onda počnu da pišu svašta, za šta bi inače morali da sidju na recepciju i da objasne. Drugim rečima, samo im je olakšano da se žale. Ovo su reči devojke koja tu radi godinama, a pre toga je bila na još dve kompanije. Rade organizaciju za iskrcavanje gostiju (letovi, hoteli,...) za razliku od Ridženta, na primer (tamo to radi Shorex). Privilegije: buffet, predstave, svi barovi kad nije puno gostiju, Azamazing Evening, deli se kabina.

Shorex: Plata je 1750$ mesečno, plus provizija ako se stigne target. Sve ekskurzije se plaćaju. Izadju sa provizijom oko 2200-2500$. Veća je zarada u Aziji nego u Evropi. Asistent menadžera 2300$ plus provizija, menadžer 3000$ čini mi se, plus provizija. Jako puno papirologije, u odnosu na recimo, Viking. To zamara i oduzima mnogo vremena, rekoše mi drugari iz tog odeljenja. Ovo odeljenje im je izgubilo jako puno ljudi, jer idu na, recimo, Ridžent i Oceaniju, zbog para (tamo staff ima 2700$ prvi ugovor, pa posle svaki ugovor po 100$ više dok ne dodje do 3000$, i to fiksno, provizija jako retka; asistent menadžera 4000$)

Broadcast: Operator 1800$, menadžer 2300$. Nije mnogo stresan posao, kruz direktori su OK. Mnogo više stresa je u A/V, jer ima fale ljudi.

Muzičari: član benda, minimalno 1800$. Sviraju u pozorištu za vreme predstava, u barovima kao neki džez bend i sl.



Ako bih išao na recepciju ili shorex, prvo bih probao Ridžent, ako ne prodjem, Oceaniju (Azamara je treći izbor). Plata na recepciji je 2000$, pa svaki sledeći ugovor po 100$ više, dok ne dodje do 2500$ (toliko ima assistent purser koji je poziciju iznad i nosi belu uniformu). Na ove dve komapnije posle jednog ugovora na recepciji možete na Shorex da se prebacite ili na Oceaniji na poziciju concierge (na Marini i Rivieri ih ima po 4 čini mi se, šef sa tri pomoćnika). To je posao gde odgovarate na razna pitanja,žalbe (nekad vam ih natovari recepcija), rezervišete razne stvari za goste itd, plata je 4000$. Ugovori za sve ove pozicije su 5-2, možda sa izuzetkom concierge-a (4-2 verovatno). Concierge na Ridžentu je samo jedan, plata 4000$, i on je šef recepcije.
Generalno se gosti na Oceaniji više žale nego na Ridžentu, jer plaćaju sve sem možda nekih restorana. Ridžent je all-inclusive, jedna zvezdica više (opravdano), i gosti se mahom zbog toga manje žale. Imaju i oni ekipu starih gostiju koji su sa njima godinama, pa kad dodju kao velika grupa odjednom traže iglu u plastu sena da se žale na nešto. Opet Oceanija ima ''najoštriju'' klijentelu. Obe kompanije padaju malo u ''kvalitetu'' gostiju, po svim kriterijumima (Oceanija malo više), otkad ih je kupio NCL. Ali, ni blizu kao Azamara.
Lično znam čoveka koji je bio Shorex manager na Rojalu (17 godina je na brodovima) koji je sada shorex staff na Ridžentu. Svesno je to uradio, manje stresa, ne mnogo manje para. I rekao mi je da će dati otkaz ako ga pošalju na Oceaniju, jer ove dve kompanije razmenjuju radnike od kad su bile zajedno u PCH, a pre kupovine od strane NCL-a. Razlog? Gosti i atmosfera na Oceaniji.
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.

Offline cortomaltesepg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 322
    • View Profile
Re: Azamara
« Reply #2 on: 17/January/2019 »
Skidam kapu care!  :clapping: :clapping: :clapping:
D' ako se sretnemo neđe,dužan sam piće

Offline Plivac

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 117
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Harding Retail
  • Recruitment Agency: RIV.d.o.o.
  • Job Title: Jeweler
Re: Azamara
« Reply #3 on: 17/January/2019 »
Nema na čemu.
Lično bih savetovao svima, koji imaju relevantno iskustvo, da recepciju probaju pre na ovima malim kompanijama (Azamara, Ridžent, Kristal, Silversi, Oceanija, Siborn, Viking). Verujem da su plate vrlo slične na tim kompanijama, a ipak veće nego na velikim kompanijama (Rojal, Karnival, NCL,...) a stres je možda i manji. Da ne govorim generalno o većem broju luka u toku meseca, manjim lukama gde veliki brodovi ne mogu (ili mogu ali čamcima ili se parkiraju daleko od centra grada).
Sećam se, na primer, ilustracije radi, kako je na Carnival Dream-u, zadnje veče kruza, u 1:30h ujutro recepcija još rešavala zatvaranje računa gostiju, koji su bili u redu dugom 15-tak metara. Ovo sam video više puta. Barem dva recepcionera stoje do dugo u noć. Na Ridžentu, samo Night Auditor je u to doba na recepciji. On preuzima u 23h i to je to. Nekad možda i ostane recepcioner do ponoći, ako je bila neka frka, ali retko. Stariji gosti ranije idu na spavanje, ranije sredjuju račun, posle večere je uglavnom mirno (ide predstava ili idu u neki bar), a na gore pomenutim kompanijama oni su velika većina, i više stavljaju kartice kao pokriće, nego keš.

Ako se pak ne može krenuti od ovih kompanija, onda se kasnije može preći, jer oni primaju ljude sa dobrim iskustvom. Isto važi i za shorex, s tim što na Azamaru možete u ovaj posao i bez prethodnog iskustva u tom odeljenju na drugim kompanijama. 
Jer ''mečka'' je ''mečka'',i nije tu da bi bila vožena,već da bi komšije patilе.