Author Topic: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?  (Read 5063 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline klitschko123

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Pozdrav ljudi  :wave:

Ovako stvari stoje. Imam 22 godine i trenutno sam student. Dolazim iz BiH. Želim da započnem raditi na brodu, obzirom da ne vidim neku perspektivu sa fakultetom koji studiram. Studije sam ionako upisao samo kao neku privremenu soluciju, dok ne nađem nešto da radim. Koliko sam vidio iz pročitanih postova dosta bitna stvar za rad na brodu je iskustvo, koje ja (na moju žalost nemam  :nono: ).
Što se tiče engleskog jezika, to mi je jača strana, te za sebe mogu reći da sam "native speaker", obzirom da sam kao dijete 5 godina živio u SAD-u, gdje sam ga i naučio. Zanima me da li postoje ikakve šanse da na brodu radi neko ko nema iskustva, odnosno da li postoje pozicije za koje ono nije prijeko potrebno? Što se tiče pozicija... nije mi bitno koji je department u pitanju. Bitno mi je samo "da upadnem". Jedino što mi se ne sviđa je pozicija "cleaner". Ne zbog toga što to smatram "niskom granom", već jednostavno što mislim da mogu bolje od toga.  Možete  li mi vi dati neki savjet oko toga koji posao da odaberem? Šta biste vi uradili da ste na mom mjestu? Da li je moguće  raditi kao bar utility, storekeeper, gift shop attendant, ass. waiter , ili bilo koju "entry level" poziciju bez prethodnog iskustva?

Offline Danijel89

  • Registered
  • *
  • Posts: 30
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Job Title: Plumber
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #1 on: 15/June/2019 »
Naravno da je moguce, samo uvek pucaj na sto vecu poziciju (naravno, treba biti realan) To sto nemas iskustva na brod ne mora da znaci da moras 'entry level'...Sustina vecine pozicija je kako se pokazes na intervjuu...Srecno  :)

Offline Ambrosia69

  • Registered
  • *
  • Posts: 14
    • View Profile
  • Country: Croatia
  • Company: CCL, AmaWaterways
  • Recruitment Agency: A priori, employment power
  • Job Title: Dealer
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #2 on: 16/June/2019 »
Evo slazem se sa Danijel89 da je bitno kako se pokazes na intervjuu.
Posto si odlican s engleskim preporucio bih ti recepciju ili gift shop sto su malo vise pozicije. Naravno morat ces skupiti neke materijale prije glavnog intervjua kako bi se pripremio ali mislim da s dobrim engleskim mozes dobiti posao bez previse muke. Mozda nije losa ideja da nazoves agenciju i malo popricas s njima pa da ti i oni daju neki savjet, iskreno prema meni su bili korektni i stvarno mogu pomoci sa dobrim savjetom.

Offline klitschko123

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #3 on: 02/July/2019 »
Hvala vam puno obojici. Dosta ste me ohrabrili. Ipak, odlucio.sam prvo a krenem sa nekom 'nizom'' pozicijom, cisto da se malo ''upoznam'' sa brodom, pa cu poslije valjda uspjeti da napredujem ako se pokazem kao dobar. Ono sto nisam znao je to da treba ovoliko novca da se ode, tako da cu se prije svega morati nekako docepati kakvih para. Znate li mozda neki nacin da se moze ukrcat, a da se ne mora iskeširat najmanje 1000 eura? Razmisljao sam da kontaktiram neku kompaniju direktno, ali sam vidio iz drugih postova da je to dostpa komplikovanije, narocito za nas kojima bi to bio prvi ugovor.

Offline Sziget

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: NCL
  • Recruitment Agency: Employment Power
  • Job Title: Wine Steward
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #4 on: 02/July/2019 »
Probaj NCL.
Ne trebaju ti nikakvi sertifikati, kompanija ti salje avio kartu, placas samo medical i vizu, mene je izaslo sve oko 300 evra.

Offline klitschko123

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #5 on: 02/July/2019 »
Hvala Sziget na info. 300e je svakako dosta prihvatljivija svota. Pretpostavljam da mislis da se obratim direktno NCL-u, jer kad bih to ucinio preko nekih od agencija, sigurno da bi oni uzeli svoj ''dio kolaca''.

Offline Passoword0000

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #6 on: 02/July/2019 »
NCL refundira troskove lekarskog i vize, samo treba uzeti gotovinski racun za lekarski....  :yeah:

Offline Sziget

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: NCL
  • Recruitment Agency: Employment Power
  • Job Title: Wine Steward
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #7 on: 02/July/2019 »
Hvala Sziget na info. 300e je svakako dosta prihvatljivija svota. Pretpostavljam da mislis da se obratim direktno NCL-u, jer kad bih to ucinio preko nekih od agencija, sigurno da bi oni uzeli svoj ''dio kolaca''.

Ja sam preko Uspinjace isao, vrlo su otvoreni i sami su rekli da nema provizije niti icega, mada, imao sam uz vizu da uplatim 30e za neku taksu za viziranje vodjenu na njih :) ali to je to, neka ide zivot, 30e da dam nekome da se zamlacuje oko formulara i komunikacije sa ambasadom meni nije puno, a i to sam uracunao u ovih 300 evra. I sem te ``takse``, sve ti kompanija refundira.

Offline klitschko123

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #8 on: 02/July/2019 »
Hvala Sziget jos jednom. Eh pa to je onda jos bolje ako je preko agencije, jer mislim da ce mi biti dosta lakse. Razmisljao sam da se javim u Uspinjacu, obzirom da rade I u BiH. Pitat cu ih koliko ce mi para trebat, pa sta Bog dadne, nemam sta izgubit. Nekako se sve vrije :money:me cimam oko toga da li da se javim agenciji ili ne, u strahu da cu morati da platim neku svotu novca koju nemam, pa da se onda obrukam. Jos jednom Sziget, hvala ti

Offline Sziget

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: NCL
  • Recruitment Agency: Employment Power
  • Job Title: Wine Steward
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #9 on: 03/July/2019 »
Nema na cemu, neka ti je sa srecom :)
I ne zaboravi, pucaj na visu poziciju, to svi govore :D

Offline klitschko123

  • Registered
  • *
  • Posts: 7
    • View Profile
  • Country: Bosnia and Herzegovina
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #10 on: 03/July/2019 »
Haha, da. To sam I ja bas primjetio, kako iz ovog svog, tako I iz drugih postova. Ne znam zasto je to tako, al pretpostvaljam da je na ovim nizim pozicijama teska gnjavaza, cim ljudi toliko upozoravaju na to.Svakako da cu imati to u vidu, iako sam siguran da mi ne bih bilo lose na bilo kojoj poziciji da radim, obzirom da sam radio mnogo teskih poslova u zivotu I dobro sam fizicki pripremljen. Kako god, hvala na savjetu.

Offline cortomaltesepg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 322
    • View Profile
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #11 on: 04/August/2019 »
Ako mozes cekati strpi se!to ti je moj savjet.
nije ti isto gulit 6mjeseci kao buffet za 900$ ili kao waiter za 1200$.Razlika ti je 1800$ na kraju ugovoraDa ne pricam o radnom vremenu,tezini posla i sl
Strpi se ,uradi dobar cv i prodaj se najbolje sto mozes

Offline Petar1987

  • Registered
  • *
  • Posts: 15
    • View Profile
  • Country: Bosnia
  • Company: N/a
  • Recruitment Agency: Employment Power
  • Job Title: n/a
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #12 on: 05/August/2019 »
Poenta ove teme bi trebala biti da se treba dobro raspitati o poziciji na koju ides.I ako je moguce izabrati normalan posao.Vecina se vodi logikom samo da je otici i raditi bilo sta pa kad dodju na brod pocinje hladan tus.Nije isto raditi "tezak" posao na kopnu i "tezak" posao na brodu.

Offline lolabane

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #13 on: 13/July/2020 »
Koji je nivo znanja engleskoj jezika potreban za posao somelijera na brodu? Hvala.

Offline cortomaltesepg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 322
    • View Profile
Re: Da li je moguce raditi na brodu bez iskustva?
« Reply #14 on: 14/July/2020 »
Treba da znas da prodas ljudima vino.Jezik je tako reci manje bitan.
Nije kao kod nas kad dodju pa poruce najskuplje sa menija.Dođeš kod njih pa počneš razgovor "Vidim da da ste poručili to i to za dinner.Uz to dobro ide to i to wino,pa pričaš o winariji,pa o bobicama i td i sl."
I ne samo to...
Uglavnom ako mozes na eng da po pijes kafu sa nekim i da ti je lijepo onda ti je dobar eng
Nadam se da sam pomogao