Author Topic: Hydrocken, Housekeeping Utility, Princess Cruises  (Read 1300 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Hydrocken
Država: Bosna I Hercegovina
Spol: Muški
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Housekeeping Utility


 Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
Preko par prijatelja koji su vec radili tamo, nakon toga je slijedilo istraživanje preko interneta, uglavnom Facebook stranica.

Što vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Prije svega slaba ponuda poslova u gradu, I opcenito drzavi u kojoj zivim. A iz nekog razloga mi je rad na brodu primamljiviji nego odlaska u Njemacku, koja je najcesca opcija trenutno.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Preko agencije Safe Cruise u Beogradu, iz razloga sto mi je prijatelj prethodno otisao preko njih. Prije toga sam cuo za neke agencije koje su uzimale novac a nisu zapravo slale na brod, tako da mi je agencija za koju sam siguran da je ispravna, najbolje djelovala.

Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Za Princess Cruises, posto je bio prvi intervju nakon mog kontaktiranja agencije. Pozicija je bila zbog tada ne pretjerano jakog CV-a I nepoznavanja drugog jezika osim Engleskog, za sta su mi rekli da je neophodno za bolje pozicije. Bilo je razmisljanje samo da se ode, pa lako je poslije promijeniti poziciju (kako nam je tada receno).

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je trajao oko 10-15 minuta, u prilicno ugodnoj atmosferi, kojoj su moram priznati doprinijeli I clanovi agencije, koji su sa osmjesima stajali u blizini I nadgledali situaciju. Prvi odgovor sam dobio u manje od 24 sata nakon zavrsetka intervjua. A nakon 5 do 7 dana sam dobio I zvanicnu informaciju da sam primljen.

Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Ne racunajuci svoje troskove odlaska iz Bosne u Beograd na 4 pa na 2 dana, radi treninga I intervjua, I poslije radi ljekarskog pregleda, vjerujem da je bilo oko 400 eura. Tu racunam ljekarski u Revidi, dodatne vakcine I slikanje pluca, I vizu za Ameriku. Avionsku kartu je placala kompanija.

 Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Dobili smo upute od agencije da se spakujemo kao da idemo 7 dana na odmor, I dodatnu opremu posto je od uniforme za ovu poziciju obezbjedjena samo majica/kosulja. Par crnih cipela I patika, 4 crnih hlaca, I dosta carapa I donjeg vesa. Naravno punjac, mobilni telefon I tablet.

Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Prilicno zbunjeno I dezorijentisano, cemu nije pomoglo ni konstantno nevrijeme u tom dijelu, ogromni valovi I osjecaj mucnine. Nakon par dana kada se navikne I nauci gdje je kabina, gdje se jede I gdje je radno mjesto, sve postane normalno.

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
S obzirom na to da je prvi put da sam bio tako daleko od kuce, sve je bilo novo I cudno, ali moram pohvaliti Crew Office koji su maksimalno prijateljski nastrojeni I nasmijani te su uveliko olakšali sam ulazak I prvi dojam. Jasno je bilo odmah da se zivi I radi ubrzano I da se nece imati bas mnogo vremena za prilagodbu. Na srecu I prvi oficir, koji je zaduzen za sigurnost I za to da nove clanove provede kroz brod I upozna sa sigurnosnim mjerama, je bio Hrvat, sa naseg govornog podrucja, tako da mi je I on sa te strane ucinio da se osjecam dobrodoslim I sigurnim.

Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Da, prvi dan nakon sto sam upoznao svoje kolege, dodijeljen mi je kolega koji je radio u blizini moje
sekcije, da mi pokaze par dana sta kako i kad da radim, i uvelike mi je olaksao.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
S obzirom na to da se vecina dana ipak provodi na poslu, nisam imao velikih problema. Jedino sto moze
biti dosadno je kada ste po 4-5 dana i vise na otvorenom moru, pa nemate priliku ni da vidite sta novo
ni da stanete na cvrsto tlo. A kada imate luku svaki dan, ili svaka 2-3, onda bas i nema prevelikih
problema. Naravno da fali nekad malo vise vremena za sebe ili za odmor, ali navikne se covjek i na to.

Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Ispocetka, kada se uporedi sa platama u mom gradu i drzavi, tesko je ne biti zadovoljan. Konkretno ta
plata je bila 700$ mjesecno, sto prevedeno u moju valutu djeluje odlicno. Ali kasnije, u poredjenju sa
ostalim platama na brodu, i opcenito cijenama kada se izadje van, dobije se osjecaj da ipak moze bolje.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Naravno, naravno nakon prvog ugovora jos uvijek ne, nakon drugog odradjenog vec mozete uci u
razmatranje za promociju , koja zavisi od vaseg supervizora koji vam daje finalnu ocjenu. Nakon toga se
te informacije salju u Head Office i tu oni odlucuju ko ce dobiti promociju a ko ne. Poznajem ljude koji su
radili po 6 ugovora na toj poziciji i nisu dobili promociju i promjenu radnog mjesta, tako da bas i nije
tako lako, treba imati dozu srece na tom polju.

Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Sasvim zadovoljavajuci, kad se uzme u obzir da se ipak vecinu vremena radi. Teretana, bazen, Crew Bar
u kojem su cesto odrzavane zabave i slicne stvari, su sasvim dovoljni da se covjek provede i zabavi.
Ako se moze izaci i preko dana, onda to dodje kao vrhunski dodatak.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Mnogo zavisi od broda na kojem ste bili, ja sam bio na 2, jednom manjem i jednom vecem. Na manjem
brodu u mom departmentu nije bilo nasih (ex-yu) ljudi tako da sam bio okruzen mahom sa Filipincima i
Indonezanima, a na cijelom brodu sa naseg govornog podrucja je bilo maksimalno 10 ljudi, tako da se
mora covjek upoznati i sa drugim kulturama i civilizacijama, cak i vise nego sto bi inace. Na manjim
brodovima se zaista svi znaju, i jako mi je drago da sam upoznao sve te ljude, bilo iz Azije, Meksika,
Perua, i sa nekima se i dan danas cujem, nakon vise od 2 godine. Sto se tice veceg broda, tu je ex-yu
ljudi bilo mnogo, mozda cak drugi ili treci po brojnosti ukupno. Mnogo dobrih ljudi, ali tu se vec vidi
malo podjela, uglavnom se druzite sa ljudima iz vaseg departmenta i na vasoj poziciji, za razliku od
manjeg gdje smo svi zajedno sjedili i nismo pravili razliku.

Kako biste opisali putnike?
Nazalost ova pozicija bas i nema kontakta sa putnicima kao neke druge, ali ipak se bude u prilici da se
upoznaju zanimljivi ljudi. Na kruzevima po Australiji i Novom Zelandu sam zaista mnogo vremena
provodio sa putnicima i moram priznati da su svi bili raspolozeni, komunikativni i nije bilo nikakvih
problema. U Evropi bas i nisam imao dodira sa njima, mada su mi djelovali povuceniji i dosta
rezerviraniji, To je ipak samo subjektivni dojam pa ne mogu mnogo reci o tome.

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Uglavnom da, po 3 sata pauze svaki dan osim kada se mijenjaju putnici, tako da se moglo provesti
vrijeme vani u skoro svakoj luci, pogotovo u onim gdje se ne mora ici prevozom do grada. U Evropi
pogotovo jer su uglavnom stari gradovi i velike luke tako da se brod usidri u sami grad,pa se moze
dobiti do 2.5 sata slobodnog vremena vani, što je sasvim dovoljno.

Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Pa zbog egzotike bih rekao da su mjesta u Australiji i Novom Zelandu najzvucnija, ali Evropski gradovi
zaista imaju nesto posebno. Primjeri Hobart na Tasmaniji, gdje se cak moze otici i gledati kengure i
Koale, Tauranga u Australiji, gdje ste oko pola sata udaljeni od Hobbitona, gradica po uzoru na onaj iz
Gospodara Prstenova, sto je zaista atrakcija. Mystery Island na otočju Vanuatu, za mene najljepsa plaza
I more koje sam ikada vidio. i u Evropi, vidio sam Pompeje koje nisam mislio da cu ikada, i Santorini i
Mykonos u Grčkoj kao najpoznatije. Sve u svemu mislim da nema lose destinacije, i sto vise se vidi, to
bolje.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Naravno zarada, ovisno o poziciji, ali svakako bolja nego ovdje. Mjesta koja u suprotnom mozda nikada
ne bi vidjeli, prijateljstva sa ljudima iz svih krajeva svijeta.

Opišite loše strane posla na kruzerima.
Rad po 10 i vise sati svaki dan po 6 mjeseci zna biti naporan, i fizicki a pogotovo psihicki Nedostatak
privatnosti, pošto rijetko tko ima sobu samo za sebe. i vjerovatno udaljenost od svoje kuce, prijatelja i
porodice.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Naravno, moguca dobra zarada, mogucnost da vide svijeta, da prošire vidike i steknu nova iskustva.
Disciplina i red koji se nauce na brodu ce sigurno dobro doci i u ostalim sferama zivota, a i na drugom
radnom mjestu.

Vraćate li se opet na brod?
Da, to mi je u planu, posto se situacija u drzavi ne mijenja na bolje, to je najizglednija opcija. Istina, na
drugu poziciju, koja bi mi omogucila da radim duzi vremenski period.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Samo bih želio poruciti zainteresovanim da se dobro pripreme, prije svega psihicki, da se dobro
raspitaju i procitaju sto vise prije nego što odu. i neka znaju da je prvih par dana najteže, samo neka to
preguraju i dalje ce biti lakse.

Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)