Author Topic: Nikola1991, Pantry Assistant, Princess Cruises  (Read 1643 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Korisničko ime: Nikola1991
Država: Srbija
Spol: M
Kompanija: Princess Cruises
Pozicija: Pantry Assistant


Kako ste čuli o poslu na kruzerima?
 Davne 2006 godine jedna rodjaka je otisla na kruzer kao frizerka. Posle toga neku godinu sam guglao i naleteo na ovaj forum i citao sam ga onako iz zanimacije, nisam ni bio registrovan. Bilo mi zanimljivo da citam ispovesti drugih ljudi itd. Nisam ni planirao da cu i sam ikada raditi na brodu niti sam imao zelju.

Sta vas je privuklo da aplicirate za posao na kruzerima?
Najvise zarada, malo i to putovanje, tesko da bih drugacije video ameriku, karibe itd.

Preko koje ste se agencije za rad na kruzerima prijavili i zašto baš preko nje?
Safe cruise, poslao sam mail i EP ali mi safe cruise bio logicniji izbor jer sam iz Beograda i ne bih morao putujem na intervju, treninge itd

Za koju ste se kompaniju i poziciju prijavili i zašto?
Princess cruises, pantry asisstant to je kao pomocni kuvar u hladnoj kuhinji (sirevi, voce, hladna predjela), ali samo na papiru, a u praksi radis isto sto i pomocni kuvar. Moj brat je otisao pre mene na istu poziciju i znao sam iz prve ruke koji je posao i odlucio se da prihvatim to jer iskustva za bolje pozicije nisam imao a konobarisanje nije za mene niti se vidim tu.

Koliko je trajao interview i kada ste saznali da ste prošli?
Intervju je bio preko skajpa u prostorijama Safe cruise-a, cetiri sata cekanja na intervju i pet minuta intervju. Dok sam dosao kuci za nekih pola sata cim sam usao u kucu stigao mi je mail da sam primljen.

Koliko su bili vaši troškovi odlaska na brod?
Ne mogu da se setim tacno jer je bilo pre tri godine ali mislim oko 1000 eura. Lekarski , viza, prevodi dokumenata, marlins test, stvari koje sam kupio za brod i dzeparac.

 Kako ste se spremili na put u nepoznato, što ste odlučili nositi sa sobom?
Posto sam citao ovaj forum dosta poneo sam mnogo carapa, donjeg vesa, belih majica ispod kuvarske uniforme sto sam nosio, kozmetike za pocetak (tj za prvi ugovor sam imao kozmetike do kraja ugovora), laptop pun filmova i serija.

Opišite kako ste se osjećali prvih nekoliko dana na brodu
Izgubljeno totalno, haos potpuni. Danima sam lutao trazio kabinu i posao. Zapao mi Royal princess, najveci brod u kompaniji uz jos nekoliko potpuno identicnih. Indijce i filipince nista nisam mogao razumem engleski. Nisam mogao svoj posao zavrsim u predvidjeno vreme itd. Znaci haos potpuni hahaha…

Koliko vam je kompanija pomogla osjećati se dobrodošlim na vaše radno mjesto?
Zadovoljan sam celom organizacijom za put, ukrcaj i docek na brodu itd. Pozitivno iskustvo oko cele organizacije.

Da li vam je, po dolasku, netko neposredno pomogao uputiti vas u posao?
Dobio sam informacije sta trebam da radim i koji mi je posao. Ali u principu nisam dobio nikakvu pomoc prvih dana na poslu kad mi je bilo najteze. Ubacili su me u Fruit preparation sekciju gde sam imao oko 2 palete voca (lubenice, dinje i ananas) da isecem svaki dan za radno vreme od 8h  do 20:30h sa jednom pauzom od pola sata za rucak. Prvih dana sam radio do 23h uvece. Dozivljavao nervne slomove jer nisam mogao nadjem BAJE (plasticne posude cervrtastog oblika) bez kojih nisam mogao radim, sanjao sam nocima kako guram pun troli baja hahhahah. Drugi dan dodjem nemam ni noz ni dasku neko ukrao itd. U principu propast bila prvih mesec dana dok nisam naucio se snalazim itd. Posle mi bilo extra jer sam mogao brzo zavrsim ali sam ipak promenio sekciju kad mi se ukazala prilika i presao u main galley.

Kako ste se nosili sa ograničenošću životnog prostora na brodu?
Trebalo mi je vremena da se naviknem. Prvu noc sam jedva zaspao jer mi plafon bio na pola metra od glave. Kad smo pristajali jedno jutro u 5h probudilo me sidro dok se spusta mislio sam da je udario brod i da se to voda cuje kroz hodnike.

Jeste li bili zadovoljni zaradom?
Pre broda sam mislio da cu biti ali nisam bio i zato sam bio samo dva ugovora i nisam hteo da se vracam vise. Za moju poziciju je plata bila na prvom ugovoru 1170 dolara, na drugom 1265 i ne povecava se dalje. Sem ako ne dobijes promociju.

Postoji li mogućnost napredovanja tj. promocije na poslu?
Postoji, ali se ne dobija lako. Konkretno moja pozicija moze sa napreduje u 2nd pantryman i to je u rangu drugog kuvara, znaci fakticki se preskace pozicija treceg kuvara. Ali ta promocija se jako tesko dobija. Bolja je mogucnost da sam promenio rank iz pantry assistant u assisrant cook, tu vec mogu se dobiju promocije ali ja svakako ne bih bio zadovoljan zaradom i sa tim promocijama pa sam zabatalio kuhinju na princessu.

Kako vam se svidio društveni život na brodu?
Upoznao sam dosta dobrih ljudi sa kojima sam se druzio i sa mnogima sam ostao u kontaktu. Zurke me nisu preterano zanimale jer ja ne mogu pijem pa ujutru lako da ustanem, nisam zeleo se mucim. A da budem trezan na zurci to mi jos veca muka. Ali uvek imaju zurke neke pa ko voli.

Opišite kakvi su ljudi sa kojima ste zajedno radili na brodu.
Ima dobrih ljudi koji hoce da pomognu, i kojima je stalo da kuhinja funkcionise. A ima dosta losih koji uzivaju kada se drugi muce i nerviraju, koji ce da ti ukradu noz u najvecoj guzvi iako im ne treba nego cisto da imaju u rezervi jedan sakriven.

Kako biste opisali putnike?
Debeli amerikanci koji su uplatili krstarenje samo da bi jeli i ne zanima ih nista drugo. Velika vecina je takva. Nema veze sto su gojazni oni i dalje zderu do besvesti, i voze se u skuterima i kolicima za nepokretne jer ih mrzi da hodaju. Jednom neka gojazna zena pokusava se popenje kolicima uz most na gangway-u. I kolica stanu i ne mogu dalje. I pokusava jedan decko iz accomodationa da je pogura i neki putnik i ne mogu nikako i ona ladno posle 5min ustane da hoda. Eto takva je vecina putnika. Ima i dobrih koji vole da putuju i kojima nije prioritet burger and crispy bacon hahhaha

Jeste li imali vremena posjetiti destinacije koje je brod posjećivao?
Jesam, nekada nedovoljno ali trudio sam se da obidjem sva mesta u kojima smo pristali. Dosta ljudi spava na pauzama ali ja koliko god umoran bio svaki dan sam izlazio napolje da vidim nesto novo i da se resetujem.

Jeste li imali neko omiljeno mjesto za izlazak?
Najvise sam voleo da se kupam na Barbadosu. Voleo sam da izlazim u Miami, Southampton, Belfast, Dublin, Gibraltar, Santorini, Cartagena (spanska)… Bilo je jos mnogo lepih mesta.

Opišite dobre strane rada na kruzerima.
Zarada, ako se odabere dobra pozicija i kompanija. Moze da se ustedi dosta jer hranu i smetaj ne moramo placamo. Covek moze da vidi koliko zapravo moze da radi. Posebno u kuhinji i restoranu. Putovanje na destinacije koje vecina nikada ne bi mogla priusti itd.

Opišite loše strane posla na kruzerima.
Jedino razdvojenost od porodice i ko ima decu itd. Drugo po mom misljenju nista, jer sto se preteranog posla, losih ljudi itd tice to gledam sa pozitivne strane. Jer to te napravi pametnijom, boljom, snalazljivijom i izdrzivljijom osobom.

Biste li zainteresiranima preporučili posao na kruzerima i zašto?
Svakako, ko god ima bar malo zelje da proba neka proba. Jer samo moze ma dobitku bude. Jedno veliko iskustvo.

Vraćate li se opet na brod?
Na princess vise ne, iako ne mislim nista lose o kompaniji. Ne volim kako galley department radi, mada na tolikim brodovima i ne moze nesto mnogo bolje. A i plate u kuhinji su slabe. Odradio sam 2 ugovora I to je to.
 Upravo sam prosao intervju za viking river i sad imam da zavrsavam vizu lekarski itd i u buducem periodu cu da podelim i to na forumu.

Želite li dodati nešto što smatrate važnim?
Zao mi je sto nisam ranije popunio upitnik i ubuduce cu se potruditi da se oduzim ovom forumu koji je meni mnogo pomogao.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)