Author Topic: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima  (Read 2634 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline iko1911

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Luftner/River Advice
  • Recruitment Agency: A priori
  • Job Title: Purser/Night Receptionist
Pozdrav svima, ispravite me ako grijesim ali nigdje ne nalazim neciji post da je pokusao/la aplicirati za posao cruise directora ili da na toj istoj poziciji radi.  Da skratim pricu maksimalno ja sam odradio 2017. godine ljetnu sezonu kao purser na Luftneru te 2018. zimsku na MS Excellence floti preko Riveradvicea kao nighty. U meduvremenu sam odradio 2 ljetne sezone na turistickim kruzerima na Jadranu(do 40 gostiju) bas kao cruise manager.

Trenutno zavrsavam magisterij na fakultetu turizma,sto ce biti otprilike gotovo u lipnju te planiram odraditi jos jednu sezonu na gorenavedenim turistickim kruzerima jer mi se ne isplati ici sad na rijeku dok to ne zgotovim ali nekako me sve vise privlaci ideja da nakon toga se vratim. Jedan od glavnih razloga je svakako duzina sezone, jer ode kod nas ugovor traje 4,4.5 mjeseca sto je premalo za preziviti cijelu godinu naspram 8,9 rijecnih.  Zanima me ima li neko osobno iskustvo ili nekog poznanika da radi kao cruise director?

Po svome dosadasnjem iskustvu posao je u sustini isti( guest service, check in, welcome speech, prodaja izleta i eskort na isti, biti na usluzi, osmijeh na lice, informiranje o kruzu i pojedinim destinacijama i sl) tako da tu ne bi trebalo biti problema, a sto se tice jezika engleski mi je na vrlo visokoj razini, a njemacki zasad po mojoj procjeni na nekoj b2 razini,na cijem usavrsavanju radim i naravno bih radio i dalje.

Cudno mi je jer u Luftneru su taj posao radili vecinom Rumunji ( tesko za povjerovat) i Bugari i bili su zaposlenici bas Luftnera odnosno RCS. Po vasem misljenju, isplati li se vise zaposliti u odredenoj carter agenciji (TUI,Reisewelt, Saga itd) ili biti zaposlenik preko RCS,Riveradvicea i sl..

Nadam se da sam bio jasan,i zahvaljujem unaprijed na odgovorima i misljenjima..
ca je brodu feral na provi,to si mom zivotu ti..

Offline GOAT

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 498
  • Anchors aweigh!!
    • View Profile
  • Company: Oceania/Regent
  • Recruitment Agency: n/a
  • Job Title: Destination Staff
Re: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima
« Reply #1 on: 04/December/2020 »
Meni bas kolega koji radi na rijecnom stalno govori da bi trebao aplicirati za CD-a na rijecnom. Ja mu govorim vodeci se brodskim iskustvom kako nema sanse da se iz shorex-a samo tako prebacim ma CD-a, niti mi se svidja ta vrsta posla animacije putnika. Na brodu je to dalek put, od obicnog animatora guslati, pa do activities managera, sto je  malo "ugladjeniji' animator, a vecina CD-a ima na kopnu iskustvo nekakvih voditelja, pjevaca i sl..  ali moj frend tvrdi da je na rijecnom taj posao skroz drugaciji, vise je naglasak na "mingle"-anju sa gostima nego samoj animaciji...  -()-

"It always seems impossible until it's done"

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Re: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima
« Reply #2 on: 12/January/2021 »
Meni bas kolega koji radi na rijecnom stalno govori da bi trebao aplicirati za CD-a na rijecnom. Ja mu govorim vodeci se brodskim iskustvom kako nema sanse da se iz shorex-a samo tako prebacim ma CD-a, niti mi se svidja ta vrsta posla animacije putnika. Na brodu je to dalek put, od obicnog animatora guslati, pa do activities managera, sto je  malo "ugladjeniji' animator, a vecina CD-a ima na kopnu iskustvo nekakvih voditelja, pjevaca i sl..  ali moj frend tvrdi da je na rijecnom taj posao skroz drugaciji, vise je naglasak na "mingle"-anju sa gostima nego samoj animaciji...  -()-

Tvoj frend je u pravu, doista imaš krivu sliku o tome kako to funkcionira na riječnima, možeš slobodno zaboraviti većinu onoga što si vidio na Royalu i Oceaniji ovo je neka sasvim druga igra. On je u prom redu kao nekakav vođa putovanja na većini riječnih kompanija, on putuje s gostima a ne s brodom, nije čan posade iako većinu svog radnog vremena provodi na brodu, zato je većina njih prije radila za neke jače tour operatore i slično. Znači, nema tu ni animatora ni acitivities managera, solo si igrač, na nekim kompanijama imaš Conciergea koji ti pomaže ali te kompanije su rijetke. Tako je prije bilo na Vikingu, pa su onda ukinuli tu poziciju. Način rada ovisi od kompanije do kompanije, ali zamisli to kao da si nešto između Cruise Directora i Shore Exa. Od tebe se očekuje da cruise ima dobar rating, a kako ćeš to postići, to je u većini slučajeva tvoj problem. Na Lueftneru to malo drukčije funkcionira, ali za njih ionako ne želiš raditi. :)

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Re: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima
« Reply #3 on: 30/January/2021 »
Na Tauku je to jos i najolja pozicija, em najbolje placena u bransi. A ne mrdaju gujcom, uglavnom. Jedu, piju, malo pomognu oko embarkacije, malo neka trivija/kviz i uglavnom lade jajca za 300$ dnevno. Shore im rade TourDirectors, pa onda vi bratci vidite koliko zapravno jedan Tauck cruise direktor uziva.

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Re: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima
« Reply #4 on: 31/January/2021 »
Na Tauku je to jos i najolja pozicija, em najbolje placena u bransi. A ne mrdaju gujcom, uglavnom. Jedu, piju, malo pomognu oko embarkacije, malo neka trivija/kviz i uglavnom lade jajca za 300$ dnevno. Shore im rade TourDirectors, pa onda vi bratci vidite koliko zapravno jedan Tauck cruise direktor uziva.


Zanimljiva organizacija, nisam još čuo za takvu organizaciju. Obično je Cruise Manger solo igrač ako nema concierga na brodu. Možeš li mi objasniti konkretnu razlilu između Cruise Managera i Tour Directora na Taucku? Bi li ta pozicija bila prikladna za nekog tko je prethodno radio kao Shore Ex?

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Re: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima
« Reply #5 on: 20/March/2021 »


Zanimljiva organizacija, nisam još čuo za takvu organizaciju. Obično je Cruise Manger solo igrač ako nema concierga na brodu. Možeš li mi objasniti konkretnu razlilu između Cruise Managera i Tour Directora na Taucku? Bi li ta pozicija bila prikladna za nekog tko je prethodno radio kao Shore Ex?

Tauk je jako, jako dugovecna i agencija kojoj je ciljana grupa gornji sredjni sloj i navise. Postoje vec 96 godina i sem cruisinga bave se land tour-ama i ekspedicijalnim putovanjima. Ljudi uglavnom van Amerike ( a cak i u samoj ) ne znaju puno o agenciji iz samog razoga sto za svojih 95,6 godina postojanja nikad nisu platili reklamu na radiju ili televiziji. Za ostale nacine reklamiranja nisam siguran, ali su agencija koja godisnje ima na hiljade putnika koji su u 90% stalni. I tako decenijama, sa generacije na generaciju. Bas kao sto je sama agencija u vlasistvu porodice. Ljudi izmedju ostalog saradjuju sa BBC earth i masom reditelja, istrazivaca itd...
Sad malo manje o istorijatu Tauka a vise o poslu i tvom pitanju. Ja sam na mojim brodovima imao uglavnom ljude koji su iz te oblasti i na pozicijama Directora i Tour guide. Ima i primera gde su ljudi razlicitih profila dolazili na poziciju Directora- kao jedan bivsi kolega hotel menadzer, ili jedan Austrijanac koji je filolog ali u principu ti sa pozicije Shorex sa okeanskog broda mislim da mozes da biras za koju bi poziciju aplicirao. O poslu i plati sam vec napisao gore. Takodje, Tauk brodovi su all inclusive sa prosecnom cenom po krevetu ( ne kabini ) od 7000$. Znaci nije cipetone klijentela, koje bi nam sedela na glavi za tri dolara nekih sedam dana kruza.

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Re: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima
« Reply #6 on: 22/March/2021 »
Ako sam dobro shvatio, Tour Directori su odgovorni za ekskurzije i concierge usluge dok je Cruise manager odgovoran za sve ostalo i za razliku od ostalih kompanija koje koriste lokalne vodiče, na Taucku taj dio posla u potpunosti obavljaju Tour Directori što bi značilo da ćeš u svakoj luci ići na ekskurziju s gostima i voditi ih, za razliku od tipičnih cruisera na kojima ti goste otpremiš i predaš lokalnom tour operatoru i onda si miran dok se ne vrate osim ako imaš duty day ili ideš u site inspection. Jesam li dobro shvatio?

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Ako sam dobro shvatio, Tour Directori su odgovorni za ekskurzije i concierge usluge dok je Cruise manager odgovoran za sve ostalo i za razliku od ostalih kompanija koje koriste lokalne vodiče, na Taucku taj dio posla u potpunosti obavljaju Tour Directori što bi značilo da ćeš u svakoj luci ići na ekskurziju s gostima i voditi ih, za razliku od tipičnih cruisera na kojima ti goste otpremiš i predaš lokalnom tour operatoru i onda si miran dok se ne vrate osim ako imaš duty day ili ideš u site inspection. Jesam li dobro shvatio?

Uglavnom jesi  :rofl:
 Precizno objasnjenje, Cruise Direktor je odgovoran za sve sto se desava izmedju operatera-gostiju-brodske kompanije, uljucujuci i Concierge.
Malo sam i ja omanuo sa imenom pozicija, izvini. Tour Director je zapravo guide, ali Ameri i njihova navika da daju "tittle" za svasta. Tour Directori su odgovorni samo za ekskurzije, imaju minimalnu obavezu sto se tice concierge dela, a cak i na vecini ekskurzija napolju imaju lokalne vodice koji zapravo odrade sav posao. U odnosu na okean, da u pravu si, koliko god da ne rade u sustini nista, moraju da prate goste na svakoj eksurziji.

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Uglavnom jesi  :rofl:
 Precizno objasnjenje, Cruise Direktor je odgovoran za sve sto se desava izmedju operatera-gostiju-brodske kompanije, uljucujuci i Concierge.
Malo sam i ja omanuo sa imenom pozicija, izvini. Tour Director je zapravo guide, ali Ameri i njihova navika da daju "tittle" za svasta. Tour Directori su odgovorni samo za ekskurzije, imaju minimalnu obavezu sto se tice concierge dela, a cak i na vecini ekskurzija napolju imaju lokalne vodice koji zapravo odrade sav posao. U odnosu na okean, da u pravu si, koliko god da ne rade u sustini nista, moraju da prate goste na svakoj eksurziji.

Znači, u pricipu je u većini slučajeva tvoj posao kad je brod u luci da nadzireš rad lokalnih vodiča a ponekad preuzmeš stvar u svoje ruke ako je riječ o nečem jednostavnijem? Zvuči kao cool posao, ali ispad i kao da nemaš nikad prilike izaći vani u privatne svrhe već isključivo poslom.

Offline indimenti

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 196
  • BEOGRAD
    • View Profile
  • Company: Edelweiss gastro Ltd
  • Recruitment Agency: Online
  • Job Title: Bar manager
Znači, u pricipu je u većini slučajeva tvoj posao kad je brod u luci da nadzireš rad lokalnih vodiča a ponekad preuzmeš stvar u svoje ruke ako je riječ o nečem jednostavnijem? Zvuči kao cool posao, ali ispad i kao da nemaš nikad prilike izaći vani u privatne svrhe već isključivo poslom.

Ne zapravo, Tauck gosti imaju sve ekskurzije ukljucene.u cenu i na svaku ide minimun 80% gostiju, cesto se desi da niko ne ostane na brodu, tako da Cruise direktori zapravo imaju vremena na pretek i ono sto sam primetio je da u toku dana ih nema nigde. Znaci ili su napolju ili spavaju.  :hmm:


edit: Sto se tice nadzora lokalnih vodica to je sve na Tour directorima, ali Tour direktori kad se vrate sa ekskurzija imaju maksimum jos pola sata posle ( mada Tauk trazi od njih da provode vreme sa gostima i na brodu, mnogi zapravo to ne cine. A i to verovatno zavisi kakav odnos imaju sa Cruise direktorom .)

Offline Rocco_Barocco

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 602
    • View Profile
Re: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima
« Reply #10 on: 08/May/2021 »
Čini se da nema bolje kompanije od Taucka za Cruise Directore. Znači, i Tour Directori se imaju prilike malo izventilirati vani bez gostiju? Onda taj posao i nema nekih bitnijih nedostataka. A kako idu ugovori? Je li u stilu Cruise Directora malo na brodu - malo doma ili isto kao i ostatak posade?

Offline iko1911

  • Registered
  • *
  • Posts: 21
    • View Profile
  • Country: Hrvatska
  • Company: Luftner/River Advice
  • Recruitment Agency: A priori
  • Job Title: Purser/Night Receptionist
Re: Pozicija Cruise Directora na rijecnim kruzerima
« Reply #11 on: 10/February/2022 »
Pozdrav Rocco_Barocco i indimenti,hvala vam na odgovoru i ozivljavanju teme,totalno sam zaboravio na nju..bas je cudno procitati svoj komentar iz 2019 sa odredenim vremenskim odmakom..eto ako ikoga zanima (a ne zanima) 2 godine i 3 mjeseca nakon sam istog ili slicnog razmisljanja..u meduvremenu sam odradio jos 1 sezonu na Jadranu kao Cruise manager, 2020. godinu 1 ugovor kao nighty na Scylli jer kod nas nije bilo uopce posla, te za ovu sezonu sam vec dobio ugovor za Jadran..

Taj ugovor na Scylli mi je bio bezveze,kao nighty morao sam raditi popodne 2,3 sata u laundryu sto me izludivalo,po tom pitanju je River Advice puno bolji.

Ali ono sto mi neda mira i sto me natjeralo da nakon dugo vremena udjem opet u ovaj forum kojeg sam 2016. i 2017. procitao uzduz i poprijeko je ta nostalgija i neki poremecaj za onim turbo zivotom. Na Jadranu je lijepo,super je zarada, kao kuci sam iako nema razlike bio u Dubrovniku ili Linzu ako nisam u vlastitoj kuci,ali sve me nesto vuce da se iskusam malo kao cruise manager na rijecnom,a da ne govorim o oceanskom kruzeru,pogotovo sto sada cu vec imati 4 ugovora kao cruise director iza sebe te puno bolje znanje jezika.

Svidja mi se tvoja izjava Rocco,koje je kao i neko uvrijezeno misljenje :ˇnapolju ili spavaju", prije sam se oko toga zivcirao i raspravljao a danas samo odgovorim "treba i to netko haha"

Mislim da cu ovu sezonu ici na sigurno sa Jadranom,poboljsali su mi uvjete dosta a onda poslije ko zna..ako prodje ovo sr**e od korone mozda vec i na zimsku sezonu opet na rijeku.

Cudno mi je kako nitko sa ex yu podrucja ne radi ovaj posao, ako na Luftneru to mogu raditi Rumunji i Bugari,zasto nitko od nasih ne puca na te pozicije? Ima li netko kakve info iz prve ruke?

Mirno more i rijeka svima  :plovim:
ca je brodu feral na provi,to si mom zivotu ti..