Author Topic: Porez na dohodak - Bosna i Hercegovina  (Read 2578 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Porez na dohodak - Bosna i Hercegovina
« on: 19/January/2020 »
Lijep pozdrav svima  :wave:,

Otvaram temu za sve moje pomorce koji imaju BiH pasos, i adresu prebivalista na teritoriji lijepe nase Bosne i Hercegovine (AKA APSURDISTAN), u vezi sa placanjem poreza na doprinose stecenim izvan teritorije BiH.

Ukratko, vec nekoliko godina radim na brodu i nasa drzava do sad nije imala nikakav zakon o placanju poreza na doprinose iz inozemstva. Od sredine 2018 zakon je izmjenjen i doslovno mi je dosla plava koverta na vrata od porezne uprave, sa dugovanjem od nekoliko hiljada KM na osnovu pomenutog poreza za 2018 godinu. Naime porezna uprava zahtjeva od banke da im posalje analitnicku karticu za komplentnu godinu (u mom slucaju za 2018) i na osnovu transakcija (wire transfer) koje sam ja slala kuci kao ustedjevinu mi se obracunava stopa poreza od 10% koje sam duzna da platim drzavi. Taj zakon uopste nema klauzulu o pomoricma i 183 (mozda je i 185 ispravite me ako grijesim) dana kao sto je u Hrvatskoj, pa su njihovi pomorci oslobodjeni placanja pomenutog poreza ako provedu vise od tog broja dana na moru, a ako provedu manje (ne uracunavajuci bolest,smrt etc.) onda su im stope poreza znatno vece, nesto izmedju 35-40%.
 
Nego jednostavno se spominje rezident i nerezident, u kojem sam ja polovicno u jednoj i drugoj kategoriji. Prijavljena adresa u BiH ali provedem doslovno manje od 60 dana a da ne spominjem 180+.

Za 2019 godinu ce tek da se obracuna porez koji moram da platim  :smack:

U poreznoj sluzbi kazu da moraju da slijede zakon, iako taj zakon ocigledno nije regulisan do kraja. U banci isto tako, svaki put kad im porezna trazi oni moraju da posalju taj izvjestaj.

Jedina opcija da se izbjegne placanje tog poreza je da se odjavi adresa prebivalista ali onda moraju i racuni da se zatvore, a ako otvaram nerezidentski racun u banci moram imati pasos druge drzave i prijavu tamo. Te stvari da imam ne bih ni radila a brodu in the first place. Znaci to nije opcija.

Pitanje da li se neko u BiH vec susreo s tim, i na kakav nacin je rjeseno? Svi prijedlozi su dobrodosli  :hehe: jer mi ne pada na pamet placati 10% od necega sto zaradim, drzavi u kojoj ponekad godisnje provedem samo 21 dan.

I tip of the day NEMOJTE SLATI WIRE TRANSFER SEBI jer ce vam sve to biti oporezovano. Donesite gotovinu sa sobom, u iznosu od 10000 eura mozete da unesete u drzavu bez ikakve prijave na carini.
 Ako saljete porodici, klasifikujte to kao "poklon" i vrijednost do 2000KM nece biti oporezovan.

Hvala na paznji  :plovim:
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: Porez na dohodak - Bosna i Hercegovina
« Reply #1 on: 19/January/2020 »
Mislim da ne podležeš oporezivanju jer, za BIH:

"Dobit prenesena iz inozemstva ne oporezuje se u BiH.

Dobit prenesena iz inozemstva ne oporezuje se  ako  prethodno podliježe oporezivanju u inozemstvu." Izvor: http://www.fipa.gov.ba/informacije/poslovanje/porezi/default.aspx?id=76&langTag=bs-BA


U slucaju Srbije - za rezidenta stoji: "Rezident jeste lice koje na teritoriji Republike, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini.".


Dostavi ugovor kao dokaz da je na tvoju platu placen doprinos u drzavi u kojoj si prijavljena i onda neces imati problema.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Porez na dohodak - Bosna i Hercegovina
« Reply #2 on: 19/January/2020 »
.
Dostavi ugovor kao dokaz da je na tvoju platu placen doprinos u drzavi u kojoj si prijavljena i onda neces imati problema.

To bi radilo za one koji rade za kompanije koje za radnike placaju porez...sto je mali broj u kruz industriji.
Koliko mi se cini, Moonlight radi za kruz liniju koja ne placa porez i samim tim nema dokaz da je oporezovana u drzavi u kojoj je prijavljena jer nije prijavljena nigde osim u BiH...
Ja sam taj problem resio tako sto sam donosio kes kuci dok nisam otvorio racun u banci van svoje drzave...

Ako je za utehu, ima drzava koje naplacuju ful porez pomorcima, bez obzira koliko vremena su van drzave. Ja sad zivim u Holandiji, i ako se vratim na brod a zena i deca ostanu ovde ,te moje prebivaliste ostane ovde, placao bih 50% poreza skoro...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Moonlight

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 96
    • View Profile
Re: Porez na dohodak - Bosna i Hercegovina
« Reply #3 on: 20/January/2020 »
Mislim da ne podležeš oporezivanju jer, za BIH:

"Dobit prenesena iz inozemstva ne oporezuje se u BiH.

Dobit prenesena iz inozemstva ne oporezuje se  ako  prethodno podliježe oporezivanju u inozemstvu." Izvor: http://www.fipa.gov.ba/informacije/poslovanje/porezi/default.aspx?id=76&langTag=bs-BA


U slucaju Srbije - za rezidenta stoji: "Rezident jeste lice koje na teritoriji Republike, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini.".


Dostavi ugovor kao dokaz da je na tvoju platu placen doprinos u drzavi u kojoj si prijavljena i onda neces imati problema.
Citava poenta kompanija registrovanim na Bahamima je ta da izbjegnu mnoga pravila, zakone i porez.
"Ime nije ništa; ono što nazivamo ružom, slatko bi mirisalo i s drugim imenom ... "