Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23636 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
Su ljudi na okeanskim brodovima koji su duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne? Vidim da su ovi nasi odlucili da stisnu za poreze svuda pa da zanam da li se uopste vise isplati ici na brod ako moram pola para da doniram nazad... Da li na okeanskim brodovima ima opcija da primate platu u kesu bez da vam uplacuju na devizni?

Offline trenerkatr

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: Porezi ?
« Reply #1 on: 26/February/2020 »
Procitaj zakon o porezima! Ako boravis duze od 183 dana van srbistana, nisi duzan da placas porez.

Offline cortomaltesepg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 322
    • View Profile
Re: Porezi ?
« Reply #2 on: 26/February/2020 »
Tako je za njemce, ko je duze od 6mjeseci van zemlje ne placa porez. Stavise, moze se prijavit za naknadu za nezaposlene
A ne znam kako Srbija ubira porez ili uopste ima uvid u vasu platu, kad vam Plata leze na devizni racun
Jedino, ako ste registrovani kao pomorac...
Ali onda imate druge pogodnosti,beneficirani radni staz i sl.

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: Porezi ?
« Reply #3 on: 26/February/2020 »
Porez na prihod placas na iznos veci od oko 2.000.000 dinara u slucaju da si van drzave manje od pola godine.
Porez se placa na iznose vece od ~2mil sto je neoporezivi deo, sto teoretski znaci da ako si npr. zaradio 2.100.000 rsd, ti placas porez na onih 100.000, sto bi znacilo da, ako je porez 20% - ti placas 20.000 rsd poreza koji sam prijavljujes.
Ne moras da prijavljujes u slucaju da ne prebacujes novac na licni bankovni racun u Srbiji jer koliko ja znam, pomorska je samo obavezna za deck i engine, ne za hotel staff.

Srbistan ili ne - je za nas kao mali tax haven, sto je po meni odlicno.

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
Re: Porezi ?
« Reply #4 on: 26/February/2020 »
cito sam pre 2 3 godine zakon o porezima i nigde nisam video ovo za 183dana ili da se ispod 2miliona ne oporezuje. Pa valjda sad sve sto su stisli zbog ITja je jer ima hiljdaje ljudi koji na crno programiraju ili predaju engleski za 1k 2k eura pa ce da bude  pakao

inace koliko sam video ovom drugaru sto je na recnom pise u ugovoru da je duzan da sam uplacuje poreze svojoj zemlji,  inace davno sam pito poresku upravu ako mibdrugar posalje pare jer mi duguje na devizni racun iz inostranstva da li sam duzan da platim bilo kakav porez,  i oni mi odgovorili 10% stavka 4 ja mislim "Ostalo"

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
Re: Porezi ?
« Reply #5 on: 27/February/2020 »
Rezident Republike, u smislu ovog zakona, jeste fizičko lice koje:

1) na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa, ili

2) na teritoriji Republike, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini.

Fizičko lice koje u određenoj poreskoj godini nije boravilo na teritoriji Republike i koje u njoj ne ispunjava uslov da se smatra poreskim rezidentom po osnovu kriterijuma predviđenih u stavu 2. tačka 1) ovog člana, neće se smatrati rezidentom Republike za tu poresku godinu.

To znaci realno mogu sad da uhapse sve ljude koji su primali preko deviznog racuna zadnjih 10 godina plate dok su radili na brodu.. Ja stvarno ne kontam kako oni misle ovo da sprovedu a da ne uhapse trcinu Srbije

Offline cortomaltesepg

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 322
    • View Profile
Re: Porezi ?
« Reply #6 on: 28/February/2020 »
Nije mi jasno?
Ako ti je ugovor 4-2,godisnje si kuci 4 mjeseca maximalno. Odnosno, 120 dana a na brodu240 manje vise.
A da bi imao prebivaliste, nije dovoljno samo da si upisan u registar. Treba ispuniti jos neke uslove
Mislim meni je to totalni Nonsens da placam porez na dohodak a nisam osiguran niti radim u svojoj drzavi!

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
Re: Porezi ?
« Reply #7 on: 28/February/2020 »
Koliko ja razumem ako ti je ugovor na cak 12 meseci tj nisi kuci cele godine opet si duzan da platis porez kao rezident jer si prijavljen u Srbiji.. Mislim od 90tih pola Srbije je radilo  na divlje al jbg sad su stisli izgleda.. Ne znam da li bi pomoglo da uradis odjavu kazes ides u inostranstvo, nemam blage svet puca po savovima :)

Offline trenerkatr

  • Registered
  • *
  • Posts: 2
    • View Profile
Re: Porezi ?
« Reply #8 on: 28/February/2020 »
Krokodilu, ne siri dezinvormacije po forumu.
Po zakonu ti nisi duzan da placas porez ako ne boravis u Srbiji iako imas nas pasos i i adresu u Srbiji. Po zakonu o porezu ti se ne smatras rezidentom i nemas nikakvu obavezu da prijavis porez ako ne boravis u zemlji. Ovo je potvrda iz advokatske kancelarije i ako pokusaju da te gone zbog toga imas svo pravo da tuzis drzavu medjunarodnom sudu u Strazburu.

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
Re: Porezi ?
« Reply #9 on: 28/February/2020 »
Krokodilu, ne siri dezinvormacije po forumu.
Po zakonu ti nisi duzan da placas porez ako ne boravis u Srbiji iako imas nas pasos i i adresu u Srbiji. Po zakonu o porezu ti se ne smatras rezidentom i nemas nikakvu obavezu da prijavis porez ako ne boravis u zemlji. Ovo je potvrda iz advokatske kancelarije i ako pokusaju da te gone zbog toga imas svo pravo da tuzis drzavu medjunarodnom sudu u Strazburu.

Ja bi voleo da je tako, al koliko sam ja pismen i umem da citam pise da si duzan, si pitao za celu godinu ili samo za vise od 6meseci, mada meni i dalje nije jasno kako to kad lepo pise
https://www.paragraf.rs/propisi/zakon-o-porezu-na-dohodak-gradjana.html << ne postoji ni jedna stavka za oslobodjenje poreza, jedino pise za dvostruku oporezivanje al to je pod uslovom
da placas porez preko a i opet koliko vidim to je delimicno oslobodjenje tj zavisi od velicine poreza tamo

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #10 on: 29/February/2020 »
Prosto idi u sup i odjavi boraviste privremeno zarad odlaska  u inostranstvo. Kosta 300 dinara, zadrzavas licnu kartu i sve, samo dobijas papir da si privremeno van drzave zarad posla..i cao.
Neki su sirili dezinformacije (cak i neki radnici Supa) da moras da se onda prijavis policiji svaki put kad dodjes u Srb, sto je glupost.  Ti dokle god imas srpsko drzavljanstvo, nisi duzan da se prijavljujes kad dodjes u drzavu,bez obzira na odjavu.
Razlika izmedjj trajne i provremene odjave je samo u tome sto kod trajne gubis licnu kartu (a samimntim i zdrastvenu i slicno), dok sa privremenom odjavom ne gubis nista.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
Iskreno prvi put cujem od ikog da je ovo radio, inace nije mi jasno samo sta se desi ako odjavim tako prebivaliste a nikad ne odem u inostranstvo xD

1) na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa << ovo zadnje je bas diskutabilno, nego e moze na brodu da se prima kes na ruke ili to zavisi od firm do firme?

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Iskreno prvi put cujem od ikog da je ovo radio, inace nije mi jasno samo sta se desi ako odjavim tako prebivaliste a nikad ne odem u inostranstvo xD

1) na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa << ovo zadnje je bas diskutabilno,

Jeste diskutabilno, ali je cesto koristeno u mnogim drzavama.  Neke druge drzave ozbiljno uspevaju da dokazu te stvari.

Moj kolega Holandjanin radi na bordu, a radio je poresku prijavu Holandiji na kraju prosle godine i rekao je kako nije rezident vec je prijavljen u Spaniji. Poreska mu je trazila da im dostavi mesecne racune za struju i vodu za kucu u Spaniji gde je on prijavljen da zvanicno zivi, kako bi proverili da li on stvarno boravi tamo vise nego u Holandiji. Posteno se napatio pokusavajuci da izbegne porez, al posto su mu zena i dete u Holandiji, nije uspeo i na kraju je lepo morao da plati 27 hiljada evra...  Evo, jos je u procesu zalbi na odluku, al u medjuvremenu je morao da plati i sad se moli da mu vrate nesto.
Sreca nasa, Srbija nije sposobna nizasta, pa tako ni da utera porez pomorcima...srecom!



No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
Da ali su sada zbog ITja odlucili da stisnu,  bukvalno su rekli cak namerno najavili unapre da vec ovih zadnjih 6 meseci zavode sve prilive na devizne racune iz inostranstva.. Nisam pokrenuo ja ovu temu za dzabe   no;;;  sta znam nego cito sam da neke od tih brodskih firmi ti daju karticu kojom mozes da svalcis dok si na brodu pa kontam da ako svuces dok si na brodu onda ti ne uplacuju na devizi al to kontam da zavisi od firme do firme?

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Zakon ima stavku od 183 dana u godini ali mene buni "ili" umesto "i".
Tako da ja mislim da je najbezbednije resenje zvati ili otici do poreske uprave i pitati ih licno za objasnjenje. Ako ni oni ne mogu imenom i prezimenom da protumace zakon onda lepo treba ici u policiju i privremeno odjaviti prebivaliste zarad odlaska u inostranstvo.
Isto tako - dokle god novac drzis na brodskoj kartici, odnosno na inostranom racunu, nemas brige, 2 miliona je neoporezivo.

Mada opet iskreno mislim da se bespotrebno dize panika, ko god nije u drzavi duze od 6 meseci nije poreski rezident.