Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23600 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #105 on: 08/November/2020 »
Mogu da oporezuju ljude po pitanju ostvarenih prihoda u inostranstvu. Tu je, valjda, olakšavajuća okolnost to što se van zemlje na ugovoru provede više od 6 meseci godišnje. A do ljudi mogu da dođu na osnovu slanja novca preko neta, znači onaj ko je nosio keš u džepu za Poresku ne postoji.

Tako ja gledam na ovo, trebalo bi znati mišljenje dobrog advokata za ovo, kao što je napisao Mobile.

pa to znaci,da mi drug posalje 100e jer sam recimo ja njemu ovde kupio nesto sto ,primera radi, nema u Nemackoj, i sad ce oni mene da dr*ju za tih 100e jer ce misliti da sam ja radio za te pare!?

to je i***tluk ove drzave. Niko nema nista protiv placanja,ali niti ista dobijam od drzave,niti sam zaposlen, niti uzimam od drzave novac za svoj rad (pa makar on bio i na brodu), a redovno placam svoj telefon,internet, auto, gorivo, sto je naravno na moje ime... pa sta hoce vise!?


Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #106 on: 08/November/2020 »
... pa sta hoce vise!?

Očigledno porez. :)
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #107 on: 08/November/2020 »
Dakle, kada god je moguce izbegavajte uplate na devizne racune.
Jednostavno, hoće da uzmu gde god je moguće.
Zaista ne znam da li PU ima kapaciteta da ispituje jednu jedinu uplatu od 100 ili par stotina evra. Ali ako je svakog meseca neki malo veći iznos onda će se možda zainteresovati.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #108 on: 08/November/2020 »
Ne bih se uzdao u to. Praćenje i proveru sigurno neće raditi inspektori sa fasciklama i primercima uplatnica, zato što je 2020. godina i Excel to uradi bez problema za nekoliko sekundi.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #109 on: 08/November/2020 »
pa onda nista, ostaje mi da ako ikada u buducem periodu budem slao pare ili slicno, saljem na svoju TransferWise karticu... a i vama bih preporucio da istu izvadite... najblize sto mozete je da odete do Hrvatske,tamo je izvadite i koristite :)

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #110 on: 17/November/2020 »
https://m.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0CG4-_56Nao6AHYTbs6rLuzEkp-HqCo9ER26VwoXwK_VCKshyDi1FHyM4&feature=youtu.be&v=9HCUdyxcFOo

Na otprilike 1:48 se pominju pomorci i ostali "sezonci" iz Srbije, dakle ljudi koji rade na građevini u Nemačkoj, koji su deo programa work and travel u Americi, oni koji rade u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, na recnim brodovima...

Kaže ovaj gospodin, knjigovođa, da postoje dva uslova da se ispuni (poreska) rezidentnost, baš kako smo mi to ovde navodili. Jedan od uslova su famozna 183 dana provedena u Srbiji. Drugi uslov, koji može da bude ispunjen je "centar poslovnih i životnih aktivnosti". Ukoliko si pomorac (ili radnik u Nemackoj), a imaš porodicu ili stan u Srbiji, dužan si da placas porez u Srbiji. Praktično, po ovom zakonu bi trebalo plaćati porez na svaki prihod iz inostranstva. Neki cak pominju porez na doznake najbliže porodice.

Ne znam koliko je gospodin kompetentan, ali ovo je prvo mišljenje koje sam našao na ovu temu na internetu.

Inače, dok sam slušao ovaj intervju želudac mi se konstantno prevrtao. Ispada da ljudi u Srbiji nisu poreski pismeni, ne znamo ko je za to kriv, ali hajde neka sada plate porez retroaktivno od 2015. Takva nonsalancija dok se priča o ovako velikom problemu je strašna. Ova dvojica su čak krenula da govore šta će sada ljudi koji nisu plaćali poreze da rade kada budi na sudu, jer će, jel te, PU krivično da ih goni.

Tek sada sam stigao da pogledam, i slazem se sa svime sto si napisao. Ovaj knjigovodja i sam kaze da radi tek od 2012. i da su mu 90 odsto klijenata iz IT struke. Ne znam zasto onda ne kaze da se ne razume u sve, nego pokusava da ispadne sveznajuci i da odgovori na sva pitanja cak i ako se ne razume. Npr. nijednom nije pomenuo sporazume o izbegavanju dvosturkog oporezivanja. Deluje mi da pokusava da stvori paniku, da bi dobio klijente i profitirao od njih.

Evo jednog mnogo realnijeg video snimka, jeste da se ne pominju pomorci nego samo frilenseri, ali verujem da ce mnogima biti interesantan https://www.youtube.com/watch?v=ernfmJkxrV8

Inace, nije da se potpuno slazem sa njim, ali svako ima pravo da se bori na svoj nacin. Dobro je sto se udruzuju, sto su napravili peticiju i ukljucili medije, ali mislim da strategija frilensera ne treba da bude pokusaj da dodju do pregovora sa ovima koji sebe nazivaju vlast, ne znam nijedno udruzenje u Srbiji koje je nesto dobilo pregovorima sa ovima. Uglavnom su pregovori samo odugovlaceni dok ne razbiju udruzenje. Mislim da bi prava strategija bila da ignorisu placanje, zajedno brane svakoga od njih koji dodje u neki problem, mozda i da lupaju u serpe, prave buku sa prozora, izlaze na proteste i cekaju da javna administracija izadje sa nekim realnim predlogom za resenje slucaja. Ne mogu sve da ih pohapse, a ovoj "vlasti" je rok ogranicen, nece jos dugo.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #111 on: 17/November/2020 »
Danas je pomenuto udruzenje izdalo saopštenje u kojem kazu: "Poreska uprava je, oko 15. oktobra, pozivajući se na član 45. Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, zahtevala od banaka u Srbiji da joj do kraja oktobra dostave izveštaje o svim transakcijama na deviznim računima fizičkih lica.

izveštaj obuhvata period od januara 2016. do oktobra 2020. godine i odnosi se na transakcije u kojima je jedan od učesnika iz zemalja sa liste jurisdikcija sa preferencijalnim poreskim sistemom, a to su: Andora, Angvila, Antigva i Barbuda, Aruba, Bahami, Bahrein, Barbados, Belize, Bermuda, Britanska devičanska ostrva, Kajmanska ostrva, Božićno ostrvo, Kukova ostrva, Dominikanska Republika, Foklandska ostrva, Fidži, Gibraltar, Grenada, Gvam, Gernzi, Gvajana, Hong Kong, Ostrvo Men, Džersi, Liberija, Lihtenštajn, Makao, Maldivi, Maršalska ostrva, Mauricijus, Monako, Monserat, Nauru, Holandski Antili, Niue, Normandska ostrva, Palau, Panama, Sveti Kits i Nevis, Sveta Lucija, Sveti Vinsent i Grenadini, Samoa, Sejšeli, Solomonska ostrva, Tonga, Trinidad i Tobago, Ostrva Turks i Kaikos, Tuvalu , Devičanska ostrva SAD i Vanuatu.

"Drugim rečima, ukoliko ste od 2016. do oktobra 2020. primali ili vršili uplate sa odnosno na račun otvoren u banci koja posluje u nekoj od zemalja sa liste, detalji ovih transakcija se nalaze u izveštaju", navodi Udruženje.

Dodaje se da je Udruženje u toku jučerašnjeg dana kontaktiralo šest osoba koje su dobile poziv da se jave Poreskoj upravi "radi učešća u postupku kontrole prihoda fizičkih lica u predmetu obračuna poreza i doprinosa po osnovu uplata iz inostranstva".

Poreska uprava se zanima za transakcije iz zemalja u kojima su sigurno registrovani neki brodovi prekookeanskih kompanija.

Za sada se interesuju samo za freelancere.

Meni status pomorac i dalje nije jasan.

Kaže gospodin Trbojević, poreski savetnik, da sezonci moraju da plate porez. Samo se pitam, kakav je to "sezonac" koji provede van zemlje 10 meseci?
Jel moguće da se očekuje da neko ko je išao da bere voce u Norveškoj za taj posao plaća porez Srbiji?

Na par mesta na internetu pomorci se interesuju za svoj status, pitaju da li postoji zakonska obaveza da plaćaju porez u Srbiji i zapravo niko ne zna da im odgovori.


Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #112 on: 18/November/2020 »
Tek sada sam stigao da pogledam, i slazem se sa svime sto si napisao. Ovaj knjigovodja i sam kaze da radi tek od 2012. i da su mu 90 odsto klijenata iz IT struke. Ne znam zasto onda ne kaze da se ne razume u sve, nego pokusava da ispadne sveznajuci i da odgovori na sva pitanja cak i ako se ne razume. Npr. nijednom nije pomenuo sporazume o izbegavanju dvosturkog oporezivanja. Deluje mi da pokusava da stvori paniku, da bi dobio klijente i profitirao od njih.

Evo jednog mnogo realnijeg video snimka, jeste da se ne pominju pomorci nego samo frilenseri, ali verujem da ce mnogima biti interesantan https://www.youtube.com/watch?v=ernfmJkxrV8

Inace, nije da se potpuno slazem sa njim, ali svako ima pravo da se bori na svoj nacin. Dobro je sto se udruzuju, sto su napravili peticiju i ukljucili medije, ali mislim da strategija frilensera ne treba da bude pokusaj da dodju do pregovora sa ovima koji sebe nazivaju vlast, ne znam nijedno udruzenje u Srbiji koje je nesto dobilo pregovorima sa ovima. Uglavnom su pregovori samo odugovlaceni dok ne razbiju udruzenje. Mislim da bi prava strategija bila da ignorisu placanje, zajedno brane svakoga od njih koji dodje u neki problem, mozda i da lupaju u serpe, prave buku sa prozora, izlaze na proteste i cekaju da javna administracija izadje sa nekim realnim predlogom za resenje slucaja. Ne mogu sve da ih pohapse, a ovoj "vlasti" je rok ogranicen, nece jos dugo.

Drugi video klip uopšte nije realniji, iako mi se čini da autor ima dobru volju, greši u nekim stvarima. Čista greška je "Nelogičnost o plaćanju poreza u Srbiji ako je porez već plaćen u drugoj zemlji". To važi samo za države sa kojima postoji sporazum o izbegavanju duplog oporezivanja, ne i za ostale. Osim toga, ako se porez po tom osnovu i izbegne, ostaju doprinosi. Da mu upišemo plus za trud, makar se ogradio ("Ovo je neko moje tumačenje, i treba još proveriti").

Odgledao sam prvih 7 minuta, osim ove greške je patetisao o još nekim stvarima koje opet nisu nikakav argument ("Frilensing je loše plaćen posao" - netačno, može da bude jako isplativ; "Frilenseri sami nalaze posao, sami zarađuju" - jok, mama treba da ti nađe posao; "Frilenseri su ljudi koji ne mogu da nađu posao u Srbiji" - gluposti, posla ima na sve strane i zarada je očajna, pa se zato izabralo ovo). Ako se bilo šta od ovog kaže poreskom inspektoru, taj će se odvaliti od smeha i sa uživanjem odrezati vrlo masnu kaznu.

Možda sam malo oštriji, ali ovo je ozbiljna stvar i ne mora baš svako da javno priča gluposti. Pošto su u pitanju porezi i doprinosi, treba slušati stručnjake za poresko pravo i advokate, a ne programere. Ako pukne cev u zidu i voda počne da šiklja, ne zove se automehaničar nego vodoinstalater.

Još jednom o Trbojeviću - on je knjigovođa i može samo da tumači postojeće propise, tako da je u pravu. Sigurno mu je sada procvetao posao, pretpostavljam da se zato sve vreme smeška, i to je u redu. Onaj ko je zainteresovan za promenu propisa ne treba u ovom trenutku da obraća pažnju na knjigovođe.

Što se tiče načina aktivizma, kako god se stvar razvijala, ne treba misliti da će ovo imati ikakve veze sa eventualnom promenom vlasti. Porez ne oprašta niko, a imaćemo onoliko prava za koliko se budemo izborili.

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #113 on: 18/November/2020 »
Što se tiče načina aktivizma, kako god se stvar razvijala, ne treba misliti da će ovo imati ikakve veze sa eventualnom promenom vlasti. Porez ne oprašta niko, a imaćemo onoliko prava za koliko se budemo izborili.

Slazem se da je aktivizam najbitniji. Ako nema aktivizma, bilo koja "vlast" ce pokusati to da iskoristi ako nadje neku mogucnost. Ipak, u slucaju da aktivizma ima dovoljno i da se stvori kriticna masa, tu je bitna i promena "vlasti", cak i ako se samo boja "vlasti" zameni, bez neke sustinske pormene, kao sto je bilo 2012, jer svako od igraca na politickoj sceni gleda da pridobije glasove kriticne mase.

Sto se mene tice, ne moze Poreska Uprava da vraca decka pre godinu, dve (pisao je neko na ovoj temi da je kontaktirao Poresku Upravu) i da mu kaze da nema potrebe nista da placa jer nije dokazivo da li je porez placen u drugoj drzavi, a sada da trazi poreze (ili doprinose ;D ), i to jos trazi 5 godina unazad, zato sto im je zafalilo para u budzetu jer je "vlast" zaposlila previse botova, clanova stranke i familije :). Milslim da ce se vecina sloziti sa ovim.

Mada ne verujem da ce oni pomorce ni da ciljaju, znaju da ih je malo i da u ovom trenutku nemaju para jer je kruz industrija stala, i da su najtezi plen jer su van zemlje po 10 meseci godisnje, i jer postoje sporazumi o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #114 on: 18/November/2020 »
Slazem se da je aktivizam najbitniji. Ako nema aktivizma, bilo koja "vlast" ce pokusati to da iskoristi ako nadje neku mogucnost. Ipak, u slucaju da aktivizma ima dovoljno i da se stvori kriticna masa, tu je bitna i promena "vlasti", cak i ako se samo boja "vlasti" zameni, bez neke sustinske pormene, kao sto je bilo 2012, jer svako od igraca na politickoj sceni gleda da pridobije glasove kriticne mase.

Sto se mene tice, ne moze Poreska Uprava da vraca decka pre godinu, dve (pisao je neko na ovoj temi da je kontaktirao Poresku Upravu) i da mu kaze da nema potrebe nista da placa jer nije dokazivo da li je porez placen u drugoj drzavi, a sada da trazi poreze (ili doprinose ;D ), i to jos trazi 5 godina unazad, zato sto im je zafalilo para u budzetu jer je "vlast" zaposlila previse botova, clanova stranke i familije :). Milslim da ce se vecina sloziti sa ovim.

Mada ne verujem da ce oni pomorce ni da ciljaju, znaju da ih je malo i da u ovom trenutku nemaju para jer je kruz industrija stala, i da su najtezi plen jer su van zemlje po 10 meseci godisnje, i jer postoje sporazumi o izbegavanju dvostrukog oporezivanja.

Nažalost, Poreska te i takve stvari radi odavno - nije mali broj slučajeva u kojima te drže u prekršaju ili ti predmet "miruje" da bi ti posle nekog vremena njih pitao "A jel' možemo to nekako da ubrzamo?", i onda ide koverta ispod ruke. Tako su radili 1999., tako su radili 2008., tako rade i danas - bar iz mog iskustva. I ne samo oni, katastar i slične službe treba sravniti sa zemljom.

Za pomorce mislim da neće doći na red uskoro, ali to ništa ne mora da znači. Oni čak imaju stabilnija i redovnija primanja (tj. imali su) za razliku od frilensera, u frilensingu lako može da se dogodi da imaš dva ili tri slabija meseca uzastopno. A otkad je pukla Korona, i u frilensingu se dosta zanimanja skrljalo na dole. Tu je pitanje da li će provere ići po struci ili po bankama...a na izvodima iz banaka zanimanje baš i ne piše, koliko se sećam.

Loša situacija, kako god okreneš...


Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #115 on: 18/November/2020 »
. I ne samo oni, katastar i slične službe treba sravniti sa zemljom.

Ja ću prvi da doniram pare za gorivo za buldožer.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #116 on: 19/November/2020 »
@bass.fank

Dosta freelencera kaže da su zvali PU i da su išli tamo da se raspitaju kako da plate porez, a dobili su odgovor da porez nije moguće obračunati.

Sada ih država goni, traži da plate oko 80 posto prihoda koji su ostvarili u zadnjih 5 godina. Neki od njih su imali primanja u dolarima, a PU je računala kao da su primali evre. Dakle, potpuno su neprofesionalni. Isto tako, neki su za pojedine novcane prilive dostavili dokaz da nije u pitanju bio prihod već putni troškovi, ali je i to oporezovano. Dalje, izgleda traze da se plate ne samo doprinosi retroaktivno već i zdravstveno osiguranje. Zamisli da placas zdravstveno osiguranje za 2016. godinu?! Potpuno bez logike.

Kažu da PU ne prihvata bilo kakvu žalbu. Dakle, obračunaju prihode u evrima, a prihodi su bili u dolarima, ljudi se žale, ali PU im i dalje sve računa u evrima. Oni izgleda mogu da rade bukvalno šta hoće, a pogotovo što je čitava oblast neuredjena. Najavljena su povećanja plata u javnom sektoru, a odnekud moraju da uzmu novac.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #117 on: 19/November/2020 »
Ja ću prvi da doniram pare za gorivo za buldožer.
:uzdravlje:

@bass.fank

Dosta freelencera kaže da su zvali PU i da su išli tamo da se raspitaju kako da plate porez, a dobili su odgovor da porez nije moguće obračunati.

Sada ih država goni, traži da plate oko 80 posto prihoda koji su ostvarili u zadnjih 5 godina. Neki od njih su imali primanja u dolarima, a PU je računala kao da su primali evre. Dakle, potpuno su neprofesionalni. Isto tako, neki su za pojedine novcane prilive dostavili dokaz da nije u pitanju bio prihod već putni troškovi, ali je i to oporezovano. Dalje, izgleda traze da se plate ne samo doprinosi retroaktivno već i zdravstveno osiguranje. Zamisli da placas zdravstveno osiguranje za 2016. godinu?! Potpuno bez logike.

Kažu da PU ne prihvata bilo kakvu žalbu. Dakle, obračunaju prihode u evrima, a prihodi su bili u dolarima, ljudi se žale, ali PU im i dalje sve računa u evrima. Oni izgleda mogu da rade bukvalno šta hoće, a pogotovo što je čitava oblast neuredjena. Najavljena su povećanja plata u javnom sektoru, a odnekud moraju da uzmu novac.

Ma, znam šta oni rade, frilensingom se bavim oko 2 godine i savet u principu nisi mogao da dobiješ od njih. To je jedna od njihovih metoda koju sam pomenuo ranije, za takve stvari koje su pokrivene zastarelim zakonima ih jednostavno zabole da se cimaju jer je zakonom o samooporezivanju odgovornost na dužniku a ne na njima. To funkcioniše tako što oni izračunaju neku k****nsku cifru (ovo što si napisao) a ti onda ideš da se preganjaš sa njima i tu onda ispadne 300 gluposti. Još jednom, Oceanpay kartica je prekršaj po našem zakonu.

Pošto su relevantni jedino zakoni, džaba nam logika. Zato kažem da jedino vredi slušati advokate i stručnjake za poresko pravo.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #118 on: 19/November/2020 »
Stižu freelancerima pozivi Poreske uprave da dodju na razgovor.
Za sada, koliko je meni poznato, ne zovu pomorce.
Moguće i da neće. Bar ne u ovom "naletu".

Sto se racuna u inostranstvu tice, jel gradjani Srbije koji stalno borave u inostranstvu nemaju pravo da otvore račun?

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #119 on: 19/November/2020 »
Oni koji stalno borave u inostranstvu mogu, osim ako su otišli 100% na crno...

Bilo bi dobro da neki forumaš iz Bosne kaže kako je prošao sa bankom, meni je kolega pre oko 2 godine rekao da je imao malo više zezanja. Za početak, nije mogao lako ni da objasni poreklo novca pošto je imao pokriće za osnovnu platu, ali trebalo je objasniti šta je CPG, pa to dokazati...
 :waiting: