Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23781 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #135 on: 04/December/2020 »
Poreski rezidenti Srbije imaju obavezu povodom poreza i nemaju obavezu povodom doprinosa. Ovo je zvanično saopštenje ministarstva finansija, ovo nisu freelanceri ili Trbojević.

https://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2020&mm=12&dd=04&nav_id=1775230

Mogli su podrobnije da objasne ko je poreski rezident Srbije.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #136 on: 05/December/2020 »
https://naslovi.net/2020-11-30/nova/pored-frilensera-porez-ce-placati-i-gastarbajteri/26747415
Primer: osoba A je pre 20 godina otišla u Norvešku i osoba A nije odjavila prebivalište u Srbiji. Posledica je da osoba A duguje preko 50 hiljada evra na ime poreza, doprinosa, zdravstvenog i kamata.
Dakle, provedes 365 dana van Srbije a placas zdravstveno u Srbiji?! I to retroaktivno.

Ovo veze sa mozgom nema. S obzirom da niko ne odjavljuje prebivalište kada ide u inostranstvo ispada da svi koji su u prethodnih pet godina bilo van Srbije i zaradili novac bili su duzni da Srbiji plate porez, doprinose i zdravstveno. I s obzirom da to niko nije uradio sada svi duguju desetine hiljada evra.

Nisam pravnik, ali pored zakona postoji i nešto što se zove zdrav razum.

Zdrav razum je da svi krše zakon i onda je zakon loš zato što su ga svi kršili? Ovaj zakon je smeće zbog nekih drugih stvari, ali ne zbog ovoga što ti navodiš.

Osobi A iz primera treba naplatiti porez za sve godine provedene u Norveškoj, zatim kaznu za neodjavljivanje prebivališta i još sve pripadajuće kamate. Pa kad bude prodala kuću da to sve plati, da vidiš kako sledeći put neće uživati privilegije oba prebivališta bez posledica.

Za Norvešku ne znam, ali znam kako u Holandiji radi sistem jer tu zivim. Voleo bi da vidim tu osobu A da se odselio iz Holandije a da se ovde i dalje vodi kao punopravni rezident, te da pokuša da ne prijavi godišnji porez. Odrali bi ga ko zeca. To što Srbi ne žele da se odjave iz Srbije, a trebali bi, to je neka druga priča.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #137 on: 05/December/2020 »
To što neko nije odjavio prebivalište je administrativna greška i ta osoba može da snosi posledice u tom smislu, možda da plati kaznu za neodjavljivanje prebivališta. To nema apsolutno nikakve veze sa porezom. Pomenuta osoba A iz Norveške nije uživala nikakve privilegije po osnovu fiktivnog prebivalista u Srbiji. Osoba A iz priče je bila možda neinformisana i nije pribavila nikakvu korist zbog toga.
Prebivalište je mesto gde ti zaista živiš, radiš, imaš stalni boravak, dobijaš postu. Tu placas porez. Nekako mi je to logicno.

Čak mislim, ali stvarno nisam siguran, da i postoji propisana kazna za lice koje ne odjavi prebivalište. Čini mi se da sam negde video taj podatak.

Mislim da ni osoba koja je pisala zakon nije imala nameru da hvata osobe koje su zaboravile da odjave prebivalište kako bi im naplatila porez.

Inace se načelno slažem sa tobom da treba odjaviti prebivalište ukoliko se selis i da ne treba pokušavati doći do bilo kakvih privilegija po osnovu neodjavljenog prebivališta.

Zakoni nisu kristalno jasni i državni aparat ne funkcioniše tako glatko kao što je to u Holandiji. Verovatno sistem i u Norveškoj puno bolje funkcioniše.

Da li je normalno da poreski inspektori nikada nisu bilo kog freelancera opomenuli? Ti ljudi treba da plate poreze, ali nešto ne valja u sistemu ako si ih pustio tolike godine da ne plaćaju porez. Nikada nisu dobijali opomenu.

Koje su tvoje zamerke na Zakon o porezu na dohodak gradjana?

p.s. Stekao sam utisak da ova tema baš nije toliko interesantna ljudima koji dolaze na forum. Retko ko se oglašava na ovoj temi, a čini mi se da je dosta bitna za ljude koji rade na recnim i prekookeanskim brodovima.

Bitno je da znaš da li imaš obavezu da placas poreze i doprinose i koliko. Onda znaš kako da se postavi, znaš da li ćeš ići na brod ili ne.


Offline Purser

  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
  • Country: us
  • Recruitment Agency: -
  • Job Title: -
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #138 on: 05/December/2020 »
Nema veze sa porezom, ovo je klasican reket!

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #139 on: 05/December/2020 »

p.s. Stekao sam utisak da ova tema baš nije toliko interesantna ljudima koji dolaze na forum. Retko ko se oglašava na ovoj temi, a čini mi se da je dosta bitna za ljude koji rade na recnim i prekookeanskim brodovima.

Bitno je da znaš da li imaš obavezu da placas poreze i doprinose i koliko. Onda znaš kako da se postavi, znaš da li ćeš ići na brod ili ne.

pa oni non stop spominju Freelancere i gastoze , niko nikada nije nas spomenuo... Ja mislim da smo mi samim tim sto radimo na brodu "legalni" odnosno otisli smo legalno na taj posao, tamo smo negde registrovani kao pomorci,sto zbog seamans book sto ovako... Ovde je rec ,ako sam ja dobro shvatio, udaranje po dzepu onih "sezonaca" koji odu na 3 meseca recimo u Nemacku,odrade na crno nesto i nazad, ili onih koji odu u Slovacku da rade u fabrici Citroena pa se vrate, jer njih lako mogu da kontrolisu nema ih mnogo... Naravno i freelanceri jer pare primaju preko banke.

Ne secam se da su ikada pomorce provukli kroz zvalava usta,ali zamislite nekog ko radi 15-20 godina na brodu i sad odjednom treba to da plati sve unazad? Neralno,to ne postoji ni ujednoj drzavi da se placa unazad. Iako ne podrzavam Seselja, na jednoj skorijoj konferenciji je rekao,parafraziram: "niko ne moze da vam naplati to unazad jer to nije ni po zakonu ni po Ustavu da se bilo sta unazad naplati, pa tako i da niko ne moze da vas natera da platite recimo TV Pretplatu iz 1995 jer je proslo kolko je proslo i zastarelo je, drugo zakon je "uveden" januara 2020,to znaci da od januara se primenjuje i placa se porez na sve sto se zaradi od januara 2020 pa na ovamo"

Jos nesto: setimo se aprila meseca kada je rekao da zbog 400 000 nasih ljudi vani, Srbija ce biti najvise zarazena od korone, i da ce zabraniti nasima da se vrate u zemlju (licno predsednik je to rekao). I sad mi treba njima da placamo nesto!? MA VAZI!

Cekamo januar 2021 da zvanicno objave da smo debeli bankrot...   :clapping:

Offline lasmar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 198
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #140 on: 06/December/2020 »
Pre svega, da neko ne pomisli da imam nešto protiv ljudi koji se trenutno provlače po novinskim člancima na ovu temu. Frilensera i ostalih koji zarađuju od kuće. Nisam za oporezivanje(pogotovu ne tolikog) nikoga ko je uz pomoć svoga umeća, znanja, snalažljivosti i truda došao do nekih pošteno zarađenih para iz inostranstva. Ne, dok je ovakav sistem koji ništa ne daje a traži sve. Da je svet pre svega, pa i državni sistem normalan kakav bi trebao da bude, mi bi radili u svojim državama, svojim firmama pod, i za normalne, života dostojne uslove. Ne bi nam trebalo ništa sa strane. Ko ima imalo mozga, želje i ambicija, potrudiće se da svoj rad što bolje unovči u svim prilikama. Da li kući ili odlaskom u inostranstvo, sve je od osobe do osobe. Svakih nekoliko meseci/godina se pojavi tekst u Blicu, Mondu i svim ostalim smećarskim novinama/portalima o ovome i uvek isti komentari i rasprave. Novine prodaju senzacije i bombastične naslove, ne dosadni tekstovi. Ovih dana, a i ranijih godina kad su se pojavljivali slični tekstovi, sam nailazio na gomilu, uglavnom indentičnih tekstova sa raznih portala. Evo sad su popularni ti frilenseri/jutjuberi šta već. Tu su im pred nosem, u "njihovoj avliji". Bodu im oči. Tema nisu ljudi koji rade na brodovima, van zemlje, pod određenim ugovorima. Nigde se ne pominju. Nigde osim na fejsbuk i forum komentarima. Jednostavno nisu iste situacije, neuporedive su! Uzeću sebe za primer, a situacija je slična kod većine nas koji radimo na prekookeanskim brodovima u najpopularnjim departmentima. Za rečne ne znam, nisam nikad radio na njima. Ja sam(van ove Covid situacije) u proseku 2-3 meseca kući na odmoru. 99% novca koji zaradim van trošim u Srbiji, doprinoseći ekonomiji. Plaćam uredno kući račune za dobra koja koristim i trošim(voda, struja, registracija.. itd) Nemam ama baš nikakve beneficije od svoje države, i ne tražim, ali mene i novac, koji sam pošteno zaradio radeći ko konj 11h dnevno po belosvetskim vukoje*inama trpeći sve i svašta, ne mogu dirati. Ja radim na Princessu. Ugovor mi je 6 meseci. Zvanična mesečna plata mi je 50$, koju ne primam na račun u Srbiji. Otišao sam prošle godine polovinom avgusta na ugovor, vratio sam se polovinom februara kada mi je ugovor završen. Gde sam sve bio tih 6 meseci i šta sve radio i koliko zaradio, zna kompanija, neke od kolega i ja. Na kraju ugovora ja moj zarađeni keš ponesem sa sobom, i tako godinama. Teško da će srpske institucije da kopaju gde sam sve bio, da traze uvid u istoriju uplata od banke za uplate novca koji NIJE zarađen u Srbiji, na Brightwell račun koji NIJE u Srbiji. I tako za hiljade ljudi. Od tolikog kvarnog i raspalog sistema ne mogu rešiti ni svoje dvorište a kamoli nešto van. Zato su se i okomili na ove što zarađuju u Srbiji, jer su im tu, pod šapom i dohvatljivi. I to po sistemu ako prođe-prođe. Razumem zabrinutost za ovu temu, i poštujem svačije mišljenje, slagali se ili ne. Moje mišljenje i savet, da se ne brinete previše sestre i braćo pomorci. Od ovoga nema ništa, kao i uvek. Jer ono što oni ciljaju po onim tekstovima i naša situacija su dva sveta različita.

Offline gvozden

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #141 on: 06/December/2020 »
 Mene najvise interesuje dali porez ili sta god bilo to sto oni hoce da naplate moze da se naplati pet godina u nazad? Mislim, ne dali to moze da se naplati u Srbiji(ako prodje prodje) nego dali je to leglno bilo gde u svetu? Ja sam neobrazovan i stvarno nikad nisam ni razmisljao o bilokakvom porezu ali zar to nebi trebalo da se na kraju godine dostavi na adresu poreskog obaveznika-ako postoji osnova pa ti plati ili nemoj ili na kraju krajeva sam odluci dali ti se odlazak na brod isplati ili ne. Meni to nekako ne pije vodu da ti moras dobrovoljno da im das novac, a ako ne znas ili ne zelis onda ce oni proveriti tvoj bankovni racun, mislim zar njima to i nije posao da prate uplate u bankama i traze od ljudi da plate novac za sta god oni misle da je po zakonu. Na kraju krajeva kada izlazim iz zemlje to nije zapisano samo u mom pasosu vec ide u sistem kome imaju pristupa svi drzavni organi, ako njih to nije zanimalo zasto ja moram da placam 5 godina u nazad. Ako su to vec resili da naplacuju UBUDUCE mora da se zna i sta se dobija za to sto je neko platio. E sad ja poznajem dosta ljudi koji su taj novac odavno potrosili-ulozili u Srbiji sta ce biti sa njima, zatvor ili plenidba izvrsitelja. U svakom slucaju ne bih zeleo da tipicnom srpskom politicaru ja koji sam taj novac zaradio (ne znam dali je teze fizicki ili psihicki raditi u kuhinji na brodu) poklonim kao dzeparac za izlazak sa najnovijom devojkom ili sta god da mu je merak (mozda novi spomenik). Iznenadjen situacijom pokusao sam da se informisem kod prijatelja bankara i on mi je rekao da to retroaktivno moze da prodje samo u korumpiranoj drzavi Srbiji. Problem je sto i ako bi drzavu neko tuzio mora da prodje kroz Srpsko sudstvo da bi se kvalifikovao da tuzbu digne na medjunarodni nivo sto bi moglo da potraje i preko dve godine a pitanje je sta ce se desavati na ovim prostorima za dve godine na sta verujem oni i racunaju. U svakom slucaju trebalo bi vec da se nesto organizuje:
   1. Da im se stavi do znanja da ce biti tuzeni
   2. Da se obaveste vlasnici kompanija i od njih se zatrazi savet/pomoc (niko pametan vise nece ici na brod ako ovo prodje)
   3. Da se redovno obavestavaju/savetuju svi koji se osecaju ugrozenim (ili preko ovog foruma ili jos bolje kad bi neka agencija ili neko ko zna napravio sajt podrske)
   4. Budite slobodni da nastavite...
   
   
   Moram da kazem da ja nisam protiv placanja poreza ali da za to mora da postoji jasan zakon i ne moze retroaktivno bas kao sto ja ne mogu sad da odlucim sta cu da radim pre pet godina.
"Uobrazilja sto sazdaje neprijatelja vec je porazena. Ishod borbe jeste uzrok borbe." - Embrouz Birs

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #142 on: 06/December/2020 »
Mene najvise interesuje dali porez ili sta god bilo to sto oni hoce da naplate moze da se naplati pet godina u nazad? Mislim, ne dali to moze da se naplati u Srbiji(ako prodje prodje) nego dali je to leglno bilo gde u svetu?

Ne znam za ceo svet, ali skoro sam spreman da se kladim da je legalno u svakoj državi. U SAD je na primer 10 godina.
Prijava poreza je obaveza pravnih i fizičkih lica, i to važi za sve države o čijim poreskim sistemima ja iole znam (EU zemlje, Australija, NZ, juznopacificke zemlje, USA, Srbija).

Država je tu da proveri, koliko i kako može i da osigura da ljudi prijavljuju sve kako treba tako što će uvesti kazne, mere, naplate i slično. Nije njihov posao da prate tvoje kretanje i primanja, već je tvoja dužnost da im prijaviš.

Naplata unazad je standard svuda.
U Holandiji npr prijavljujemo porez za proteklu godinu izmedju marta i juna, dobijamo privremeno rešenje oko jula i tada dobiješ povrat poreza ako ga ima ili nalog da platiš šta si dužan. Iduće godine, pred kraj dobijaš konačno resenje i opet ako u preliminarnom nešto nije valjalo, mogu ti tražiti da nešto platis. To je već dve godine kasnije. To je sve ako si redovno prijavio na vreme.
Ako nisi prijavio, realno je da će tek posle dve godine krenuti da gledaju šta je sa tobom...

Zakon u Srbiji se u suštini slabo razlikuje od evropskih, ali se razlikuje u sitnicama koje dosta znače i jako u načinu primene.

E sad, Mobile me je pitao šta sve mislim da ne valja, moram da sednem ipak da još jednom pažljivije pročitam da bi mogao da ista kažem.

Mislim da se digla buka bez potrebe i da će sve da utihne za kratko vreme, većina frilansera će prijaviti porez nekakav, političari će imati neki broj da se hvale, poreska neće ništa raditi kao ni do sada i eto..misija uspela.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline donshone

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 151
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #143 on: 06/December/2020 »
Ne znam za prekookeanski ali za recni izgleda da nije moguce dvostruko oporezivanje i nece se odnositi na ljude koji rade na brodovima zato sto vec nase kompanije placaju porez,plus sam zvao poresku upravu i kazu to je to sve na nivou novinskih clanaka i da nikakav zakon nije donesen sto se tice toga...

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #144 on: 06/December/2020 »
Mislim da se digla buka bez potrebe i da će sve da utihne za kratko vreme, većina frilansera će prijaviti porez nekakav, političari će imati neki broj da se hvale, poreska neće ništa raditi kao ni do sada i eto..misija uspela.

Ako pak nisam u pravu, jbg, koliko ja tu vidim, imaju oni osnova da ganjaju, samo pitanje je koga ce moci da uhvate.

Ne, dok je ovakav sistem koji ništa ne daje a traži sve. Da je svet pre svega, pa i državni sistem normalan kakav bi trebao da bude, mi bi radili u svojim državama, svojim firmama pod, i za normalne, života dostojne uslove. Ne bi nam trebalo ništa sa strane.

Ovo je istina, posteno i sustina problema... Ali Srbiju boli uvo za posteno.

Gde sam sve bio tih 6 meseci i šta sve radio i koliko zaradio, zna kompanija, neke od kolega i ja. Na kraju ugovora ja moj zarađeni keš ponesem sa sobom, i tako godinama. Teško da će srpske institucije da kopaju gde sam sve bio, da traze uvid u istoriju uplata od banke za uplate novca koji NIJE zarađen u Srbiji, na Brightwell račun koji NIJE u Srbiji. I tako za hiljade ljudi. Od tolikog kvarnog i raspalog sistema ne mogu rešiti ni svoje dvorište a kamoli nešto van. Zato su se i okomili na ove što zarađuju u Srbiji, jer su im tu, pod šapom i dohvatljivi.

Ti i vecina ovde imate ovu situaciju, ali ne svi. Ima dosta pomoraca kojima su novci legali na devizni racun u Srbiji. Oni su ti koji sad mogu da se brinu. Ne radi se o tome da li su frilanseri ili ne, vec o tome da ako (ne verujem da ce, ali ako...) Poreska povuce podatke od banaka i krene redom da naplacuje, videce i ta primanja isto kao i primanja frilansera. Onda ce da udare porez, pa je na ljudima da se upustaju u dokazivanje da je porez regulisan, da su bili van drzave, da su radili negde gde vazi ugovor o izbegavanju duplog oporezivanja, itd.
Nece oni da ganjaju vas koji ste novac unosilu u gotovini. Nemaju ni kako realno.


Ne secam se da su ikada pomorce provukli kroz zvalava usta,ali zamislite nekog ko radi 15-20 godina na brodu i sad odjednom treba to da plati sve unazad? Neralno,to ne postoji ni ujednoj drzavi da se placa unazad. Iako ne podrzavam Seselja, na jednoj skorijoj konferenciji je rekao,parafraziram: "niko ne moze da vam naplati to unazad jer to nije ni po zakonu ni po Ustavu da se bilo sta unazad naplati, pa tako i da niko ne moze da vas natera da platite recimo TV Pretplatu iz 1995 jer je proslo kolko je proslo i zastarelo je, drugo zakon je "uveden" januara 2020,to znaci da od januara se primenjuje i placa se porez na sve sto se zaradi od januara 2020 pa na ovamo"

Pitanje je u kom kontekstu je Voja pricao, ne moze da se uvede zakon pa da se naplacuje retroaktivno. Ne moze recimo Srbija da odluci da je neki porez npr sada 80% a bio je 50% i da onda svima naplati 30% 5 godina unazad. Niti moze recimo da ustanovi da ti nisi platio porez, pa da ti naplati 80% 5 godina unazad, mora da ti naplati po zakonu koji je vazio tada, ali svakako moze da ti naplati unazad do vremena propisanog zastarevanja.

To što neko nije odjavio prebivalište je administrativna greška i ta osoba može da snosi posledice u tom smislu, možda da plati kaznu za neodjavljivanje prebivališta. To nema apsolutno nikakve veze sa porezom.

Mislim da taj termin i ne postoji u zakonu, ali svakako nisi u pravu. Ja sam pre nekoliko godina platio kazu u HRV za voznju sa stranom vozackom dozvolom zato sto sam imao srpsku dozvolu i prebivaliste u HRV. Ja sam se iz HRV odselio 25 godina ranije, ali nisam odjavio prebivaliste. Imao sam srece pa sam samo to platio, posto su hteli da mi oduzmu vozilo (jer ne smes da vozis auto sa stranim tablicama ako si rezident) i ko zna sta su jos mogli da mi nakarikaju. Mogu ja sad tu da filozofiram da ima milion gastarbajtera u Nemackoj, Austriji i kojekuda koji imaju prebivaliste u HRV, zive van i voze strana auta po HRV leti. Dzaba mi. Oni imaju pravo da kazne, mene jesu, njih nisu. Ovo je bilo politicki inspirisano jer su tada hteli da se sto vise ljudi iz Srbije odjave iz Hrvatske, pa su koristili razne taktike, ali poenta je da ako si rezident, imaju pravo da te tretiraju tako i da te kaznjavaju ili oporezuju kao rezidenta, ako hoce.
Svakako verujem da Srbiji sad nije u interesu da gastarbajtere tera da se odjave, ali ako dodje do toga, porez je jedan od metoda koji mogu da iskoriste. Strani automobili i vozacke dozvole su drugi...


    3. Izuzetno od prethodnih odredaba ovog clana, primanja ostvarena iz radnog odnosa obavljenog na
    pomorskom brodu ili vazduhoplovu koje preduzece drzave ugovornice koristi u medjunarodnom
    saobracaju, mogu se oporezivati u toj drzavi.
U prevodu, za nas koji su pod Malteskim ugovorom (Royal) - R. Srbija ne moze da naplati porez.

Tumacenje poslednjeg clana: ja kao pomorac sa vise od 183 dana ne podlezem oporezivanju na Malti, a Sporazum mi dozvoljava da biram gde cu da platim porez. U prevodu - kao rezident Srbije mogu da placam porez u drzavi preduzeca ugovornice, drzava preduzeca ugovornice moze da mi taj porez ne naplati (da me oslobodi na osnovu klauzule o 183 dana, koju zakon Malte ima).

U sustini, ako je firma za koju ste radili registrovana u drzavi sa kojom Srbija ima potpisan ugovor, a vi ste provodili vise od 6 meseci van drzave, jako je tesko da mogu bilo sta da vam naplate.
Jedino sto (po mom misljenju) gresis, je da Srbija ne moze da naplati porez. U zakonu pise da se primanja MOGU oporezivati u toj drzavi, ali PU moze da trazi dokaz da su zapravo oporezovana ili oslobodjena, sto nije bas lako. Ne znam ko bi zapravo uspeo da pribavi dokaz.

Isto tako, ovo je isuvise komplikovano za nasu poresku sluzbu, previse malo ljudi je u pitanju koji su plovili, a da su pri tome primali novce na devizni racun, jos pri tome bi mnogi uspeli da dokazu da ne treba da plate porez. Nema sanse da ce se iko za*****avati sa pomorcima jos neko vreme. 
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #145 on: 06/December/2020 »
https://m.youtube.com/watch?v=eYrXAHbvi8Q&t=1049s
Još jedna kratka priča o Zakonu o porezu na dohodak građana.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #146 on: 07/December/2020 »
Zaboravio sam da kažem da, ukoliko vam se ne slušaju priče o freelancerima i gastarbajterima, prebacite se u videu na 17:50 i tu se kratko priča o pomorcima.

Dakle, rezime bi mogao da bude: freelanceri moraju da plaćaju porez, gastarbajteri ne bi trebalo da plaćaju porez u Srbiji ukoliko legalno rade u inostranstvu. Što se pomoraca tiče, rečeno je da bi oni trebalo da budu izuzeti, da se ne smatraju poreskim rezidentima ukoliko preko pola godine provode na brodu, ali možda u tim nekim međunarodnim vodama za njih nije plaćen porez, pa bi trebalo da plate porez. Ne znam zašto neko ko se ne smatra rezidentom treba da plati porez. Ukoliko nisi poreski rezident Srbije nekako je logično da ne placas porez u Srbiji.

S obzirom da puno kategorija ljudi ne zna kako da tumačim ovaj zakon zaista bi bilo dobro da se oglasi ministarstvo nekim zvanicnim saopstenjem i da jasno pojasni koje su to kategorije koje moraju da plaćaju porez.

Poreska uprava se oglasila, ali su oni naveli samo ljude koji su imali priliv deviza na račun u Srbiji sa odredjenih digitalnih platformi, čak su naveli i koje su to platforme. Dakle znaju o čemu pricaju, vršili su provere računa, vide kome odakle stiže novac.

Offline gvozden

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #147 on: 07/December/2020 »
Na brodu, bilo kakav da je problem uvek se gleda "worst case scenario" pa sam i ja tako naucio da razmisljam. Ne bih se preterano nadao da: mozda nas nece, nas ima malo, ili nema sanse da ce se iko za*****avati sa pomorcima jos neko vreme.
Mene i ne zanima dali oni nesto hoce ili nece, ja hocu da znam dali je to sto oni hoce da urade legalno ili nije. Ja mislim da sam ja posteno zaradio svoj novac i ne zelim sad da kopam rupe po dvoristu (I've got no roots - Alice Merton) a nesto razmisljam da njima i nije bitan novac, oni novca imaju koliko mogu i zele da potrose a sve ce to platiti vasa i deca vase dece svojim radom i nazalost svojim zdravljem. Njima novac ne treba, oni imaju problem sa manjkom radne snage i svi vi koji budete dugovali drzavi imacete ostatak zivota da to vratite ali u srbiji posto vas niko nece pustiti u inostranstvo kao duznika, znaci nema pasosa, znaci motanje kablova za 300 evra od kojih 150 ide drzavi za vracanje duga ili zatvor i plenidba ko se protivi. Jedna vrlo perfidna igrarija ako je istinita.
U tom duhu zeleo bih da zajedno shvatimo o cemu se radi pre nego sto bude kasno i ako mogu da zamolim ljude koji se trenutno nalaze na brodu a citaju ovaj text ili poznaju nekoga ko se nalazi na brodu da se raspitaju u Crew Office-u:
  1.  Dali je porez placen u zemlji u kojoj je brod registrovan?
  2.  Kakve su nam opcije?
  i odgovore postuju ovde. Hvala. 
"Uobrazilja sto sazdaje neprijatelja vec je porazena. Ishod borbe jeste uzrok borbe." - Embrouz Birs

Offline jorb0

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: RCL
  • Recruitment Agency: EP
  • Job Title: pomorac
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #148 on: 07/December/2020 »
Ne treba paniciti i uopste ne treba ulaziti u diskusiju da li je ista legalno u Srbiji posto pri radu na brodu krsite vec dva zakona u startu - onaj da ne smete imati racun u stranoj drzavi bez odobrenja NBS kao i to da ne smete raditi kao pomorac bez da imate pomorsku knjizicu.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #149 on: 07/December/2020 »
Ne treba paniciti i uopste ne treba ulaziti u diskusiju da li je ista legalno u Srbiji posto pri radu na brodu krsite vec dva zakona u startu - onaj da ne smete imati racun u stranoj drzavi bez odobrenja NBS kao i to da ne smete raditi kao pomorac bez da imate pomorsku knjizicu.

racun mi nemamo u stranoj banci, jer je to samo neki fiktivni za primanje para, jer ti sa tom karticom ne mozes nista osim da primas platu i da platis napolju nesto i to ne svuda po svetu (Brightwell i BBTT bivsi ili kako vec). Da bi imao racun u banci ,da kazemo PRAVI RACUN, ti bi imao i racun tekuci,devizni i razne "beneficije" ,kakve imas i ovde u Srbiji, da kazem... A mi samo sa tom njihovom karticom smo "povlasteni" da primamo bas tu ,umesto na INTESu recimo

Drugo, nasa zemlja (to asm ranije cuo) ne izdaje svakom Pomorsku niti zahteva da se vadi ako nisi oficir,kapetan,neko bitno *udo na brodu. Plus za nasu pomorsku ti trebaju razni kursevi ,dozvole ,treninzi i slicno. A to se kod nas ne radi, znaci opet "krsili" mi ili ne, nama drzava ne pruza trening u nasoj zemlji nego nas salju po Hrvatskoj, CG,Madjarskoj i slicno da polazemo

Mi i nismo pomorci,bar vecina nas , nego ugovorci. Konobar,fotograf, prodavac itd, mi radimo 5 mesci ugovor. Pomorci su kapetani,oficiri,onda oni ,ne znam im strucan naziv,ali oni sto stoje na Brodge (mostu) i motre na more ispred sebe, navigatori ili kako vec. Bosuni.. e to su pravi pomorci i njima traze pomorsku ite kako....

neka me neko ispravi,ako gresim negde..

Trece, Princess bar u mom slucaju ti vadi Bermudsku pomorsku knjizicu koja vazi svuda u svetu, doduse ne mozes nista sa njom da radis specijalno tipa staz i to,ali moze se putovati ,raditi na bilo kom brodu,krstarici, jedrenjacima i slicno...