Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23042 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
pa to ili namerno nije "i" ,  to za karticu na brodu je jedini spas koliko vidim,sta znam poslao sam emejl poreskoj al sam 90% siguran da sam uoravu.  Inace odakle izvlacite svi ovo za 2miliona da se ne oporezuje

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Opet kazem, ne siri paniku. Protellih godina sam prihodovao preko toga - niko me nikad nije zvao.

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
pa prethodnih godina nisu rekli da ce da ispituju sve uplate na devizni iz inostrastva, i 55put odakle vam ovo za 2miliona, ko je izmislio tu glupost?

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Danas sam skocio do poreske.
I rekli su mi doslovce: "To za 183 dana vise ne vazi (ono "ili") ali drzava Srbija nema mehanizam da proveri da li je neciji izvor prihoda vec oporezovan, tako da u najgorem slucaju - samo prilozi ugovor o radu na uvid.

Bez brige, nisi jedini i drzava Srbija nema kapaciteta da juri toliko ljudi."

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
ja se sve nesto bojim da ce biti od sad za sve te uplate iz inostranstva dokazi poreklo i dokazi da si platio porez ili otimacina, valjda nisam upravu. Nego sta ste rekli moze se primi kes na brodu umesto da mi leze na racun

Offline Dina8

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Princess Cruises
Ne možeš dobiti keš, barem na prekooceanskim. Na riječne ne znam.
Plaću dobiješ na brodskoj kartici, s koje kasnije možeš podići keš na bankomatu na brodu. Onda možeš taj keš donijeti sa sobom, ali i tu ti je rizik jer sve preko 10000$ moraš prijaviti.

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
ta karica na prekookeanskom brodu nije vezana za moj devizni racun nego nesto interno i oni mi samo ono sto mi ostane uplate na moj devizni racun?

Offline Dina8

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Princess Cruises
Oni ti nista ne uplaćuju na tvoj devizni. Tvoja je obaveza da prebaciš s kartice na koji račun želiš ili podigneš gotovinu. Ili ostaviš na kartici i tako trošiš.

Offline krokodil

  • Registered
  • *
  • Posts: 18
    • View Profile
  • Country: serbia
  • Company: nemam posao
  • Recruitment Agency: nemam posao
  • Job Title: nemam posao
Cek a kakva je to kartica, prava bankovna ili neka njihova interna? Mislim ako je prava bankovna to znaci da onda oni moraju da otvore neki devizni racun i da ti dodele i onda sa njom mozes da kupujes stvari i skidas sa bankomata na kopnu, a ako je samo njihova interna i vezana samo za brod, onda je to bas bas ekstra jer onda nigde nisi zaveden sem kod njih

Offline Dina8

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 69
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Princess Cruises
Bankovna, koja je kao debitna kartica na koju ide plaća. Doduše možda se nešto promijenilo otkad ne plovim :)
 Možeš je koristiti i na kopnu i kod nas (znam za Hr, nisam sigurna za Srbiju)
Nigdje nije zavedeno osim kod firme, ne moras biti toliko paranoičan :)

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Tek sada sam video ovaj topic. Nikada do sada nisam čuo da je neko iz Srbije ko radi na prekookeanskom brodu u hotel departmentu platio porez na zaradu. Zaista je potpuno nelogično da neko ko provodi otprilike 10 meseci na brodu i možda dva meseca u Srbiji mora da plaća porez. Kada taj porez treba da se plati po zakonu? Kolika je poreska stopa? Da li bi porez trebalo platiti na mesečnom nivou ili godišnje?

Takođe, da li porez moraju da plate svi koji rade na prekookeanskim brodovima ili samo oni koji zarade za godinu dana vise od 2.700.000. dinara?

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Navodno, samo za iznose preko 2.7mln, s' tim da se na taj iznos ne placa, samo na ono sto ide preko (npr. zaradis 3mln, ti placas procenat na 300.000 dinara, ne na ceo iznos).

Ali, kao sto sam napisao, proverio sam u poreskoj upravi i receno mi je da u praksi je nemoguce da nas drzava tuzi jer ne postoji mehanizam da se dokaze da na uplaceni iznos (o kojem svedoci ugovor) nije placen porez u zemlji gde je poslodavac registrovan.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Dakle, ako je kumulativni iznos zarada na godišnjem nivou recimo 15.000 ili 23.000 dolara ne plaća se porez? Iznos preko 2.7000.000 dinara je porez na nešto što je extra, to dođe kao dodatno oporezivanje jer je neko puno zaradio.

Kada sam počeo da čitam topic činilo mi se da, tumačeći zakon, moramo na svaku uplatu na devizni račun da plaćamo porez. Shvatam da je zakon možda predvideo da neko ko živi u Srbiji, a radi za inostranu firmu kao programer i po tom osnovu mora da plaća porez na svaku uplatu iz inostranstva na svoj devizni račun, ali je malo drugačije kada neko u zemlji jedva provede dva meseca u toku cele godine.

Krokodil, ti možeš da koristiš karticu koju ćeš dobiti od kompanije i u Srbiji, ali će prilikom svakog plaćanja ili podizanja gotovine da se vrši konvertovanje iz dolara u dinare i to po kursu koji nije baš najpovoljniji. Pored toga, prilikom svakog podizanja gotovine u Srbiji ćeš platiti još, čini mi se, oko 500 dinara provizije. Druga mogućnost je da kada završiš ugovor poneseš sav keš sa sobom. Meni se ova druga opcija baš i ne sviđa, jer uvek kada putujem se desi da negde i zaspim. Zamisli radiš mesecima na brodu i podigneš na karju ugovora sve što si zaradio i onda negde dok čekaš avion zaspiš i ko zna šta može da se desi. Veliki broj ljudi šalje novac na svoj devizni račun u Srbiji. Neki ne sve, ali određeni procenat da.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #29 on: 17/October/2020 »
Poreska uprava najavljuje neke kontrole. Ne znam koga ce kontrolisati i koga sve žele da oporezuju.

Normalno bi bilo da ako provedes van Srbije više od 18e dana ne placas porez u Srbiji.

U novinskim člancima se ni ne spominje rad na brodu, spominju se programeri i "jutjuberi". Navodno poreska komunicira sa bankama o deviznim prilivima gradjana u Srbiji. Nisu rekli da li će proveravati bilo šta retroaktivno.

Jel ima neko od vas informacije o ovome?