Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23763 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #150 on: 07/December/2020 »
Bas sam pogledao, apsolutna zastara na placanje poreza u Hr je 7 godina, ako nisu promijenili ovo iz 2009e
Doduse, ovo je za porez na trgovanje nekretninama, ali trebalo bi biti i za porez na prihode slicno.
https://www.porezna-uprava.hr/HR_publikacije/Lists/mislenje33/Display.aspx?id=18401
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline gvozden

  • Registered
  • *
  • Posts: 13
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #151 on: 08/December/2020 »
Ne moze Srbija da se poredi sa sa drugim zemljama, ovde je u poslednjih 20 godina naplaceno samo 0,3% poreza. Znaci da je nekome na vlasti odgovaralo da to bude tako ili su ljudi koji upravljaju finansijama nisu dovoljno obrazovani ili bilo sta drugo. Ne mogu oni sada da ljude stave u duznicko ropstvo, taj novac je potrosen u srbiji.
Ja razumem da u nekim zemljama to zastareva i posle 10 godina ali to je samo na papiru. U realnosti nemas sanse da u normalnoj zemlji ne platis porez a da ti najkasnije posle dve godine drzava ne obrati paznju na to.
Po meni za njih bi najbolje bilo da kazu puj pike ne vazi i naprave nove zakone koji ce vaziti od tog trenutka a ako ja zelim nesto da platim unazad da to bude moja volja koja ce zavisiti od toga sta bih ja u tom slucaju dobio. U svakom slucaju mnogo njih bi trebalo da zavrsi u zatvoru a mozda i hoce ako istraju u ovoj nepravednoj naplati a ako i uspeju u svojoj nameri onda stvarno treba bezati odavde sto dalje jer ko zna sta im jos moze pasti na pamet.
"Uobrazilja sto sazdaje neprijatelja vec je porazena. Ishod borbe jeste uzrok borbe." - Embrouz Birs

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #152 on: 17/December/2020 »
Ministar finansija je pre nekoliko dana u skupštini rekao da postoji velika razlika između freelancera i gastarbajtera, a to je da su gastarbajteri u radnom odnosu, a freelanceri nisu.
Takođe je rekao da su freelanceri u čitavu priču o plaćanju poreza uvukli gastarbajtere.
Gore pomenuto bi moglo da implicira da ministar finansija želi da kaže da gastarbajteri ne moraju da plaćaju porez u Srbiji, a freelanceri moraju. Doduše, ministar to nije rekao baš ovako eksplicitno.
Valjda je logika da onaj ko je u radnom odnosu ima poslodavca koji za njega plaća što se platiti mora, a freelancer dobija bruto platu od koje ništa nije odbijeno.
Nisam čuo da je u toku rasprave o novom setu zakona bilo ko pomenuo pomorce.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #153 on: 17/December/2020 »
Mi im nismo od interesa..... jer smo mi ugovorci... odemo odradimo par meseci i cao... ne vodimo se nigde. Dok recimo Gastoz radi,prijavljen je negde i ima ugovor na duze,sa svim doprinosima i slicno....  bar ja tako vidim.

Primer: pomorac,ode na jedan ugovor i onda se nikad vise ne vrati na brod.... od cega ce ga poreska terati da placa doprinose,kad covek ne radi?! Zar ne?
Moje misljenje...

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #154 on: 17/December/2020 »
od cega ce ga poreska terati da placa doprinose,kad covek ne radi?! Zar ne?

Pa da, sve poreske službe u svetu izuzetno brinu o tome da li imaš odakle da im platiš. :)
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #155 on: 17/December/2020 »
Gastarbajteri su sezonski radnici. Gastarbajter je gost radnik.

Evo sada i izjave ministra koju je dao na televiziji Prva:
"Ljudi koji rade i žive u inostranstvu, znaju gde plaćaju porez. Oni nastavljaju da ga plaćaju tamo. Tu nema promena. To je više bilo političko pitanje" - rekao je ministar Mali.

Moguće da niko ne pominje pomorce jer ih je jako malo u Srbiji. Zaista ne znam.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #156 on: 17/December/2020 »
Pa da, sve poreske službe u svetu izuzetno brinu o tome da li imaš odakle da im platiš. :)

Pa naravno da ne,ali ajde nateraj nekog da plati namet,a nije zaposlen,odnosno u ovom slucaju pomorac,koji vise ne radi na brodu, a sve je ,da kazem, pre toga isplatio regularno :)

Da nece doci da ti vade bubreg i auto da uzimaju,jer ti vise nisi pomorac ^^ ?

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #157 on: 17/December/2020 »
Da li je iko od zvaničnika uopšte rekao da pomorci koji provode po 10 meseci van zemlje treba da plaćaju porez?

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #158 on: 17/December/2020 »
Meni ovo sve sto vi ovdje pricate u ovom trenutku tolko nebitno zvuci

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #159 on: 17/December/2020 »
Da li je iko od zvaničnika uopšte rekao da pomorci koji provode po 10 meseci van zemlje treba da plaćaju porez?

Ne, niti sam ja ikada cuo da je neko nas spominjao,pa cak  i prosle godine,lepo sam rekao: MI NJIMA NISMO TOLIKO VAZNI koliko freelanceri i gastozi

Meni ovo sve sto vi ovdje pricate u ovom trenutku tolko nebitno zvuci

slazem se :) ali lepo je prodiskutovati :)

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #160 on: 12/January/2021 »
Nema veze sa porezom, ovo je klasican reket!

 :clapping: Apsolutno. Nazivanje stvari svojim pravim imenom je prvi korak ka stvarnoj promeni. Nisam dugo bio na forumu pa tek sada vidim.

Evo jos nekih termina koji su bitni:

"Vlast" = javna administracija
opozicija = lazna opozicija (makar vecina njih)

Dakle dodje neko iz javne administracije i kaze da se odjednom uvodi ogroman reket na nesto za sta su ljude slali kuci u Poreskoj upravi do sada. Npr. frilenseri ili pomorci koji su se raspitivali a receno im je da ne trebaju nista da plate (pomorce navodim samo kao primer, mislim da nas nece da ganjaju). A onda se u javnosti pojavljuje gomila placenih balansera (a i neplacenih, koji imaju neki svoj interes i gledaju da zarade) koji ublazavaju pricu da bi kartel uspeo da naplati makar malo reketa a da to ne izazove neku ozbiljniju narodnu akciju, tipa blokade ulica i raznih oblika gradjanske neposlusnosti.

Doktor ekonomskih nauka Ivan Pajović o reketu od 07:00 https://www.youtube.com/watch?v=brfb0QJuDP0

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #161 on: 12/January/2021 »
Iznenadjen situacijom pokusao sam da se informisem kod prijatelja bankara i on mi je rekao da to retroaktivno moze da prodje samo u korumpiranoj drzavi Srbiji. Problem je sto i ako bi drzavu neko tuzio mora da prodje kroz Srpsko sudstvo da bi se kvalifikovao da tuzbu digne na medjunarodni nivo sto bi moglo da potraje i preko dve godine a pitanje je sta ce se desavati na ovim prostorima za dve godine na sta verujem oni i racunaju. U svakom slucaju trebalo bi vec da se nesto organizuje:
   1. Da im se stavi do znanja da ce biti tuzeni
   2. Da se obaveste vlasnici kompanija i od njih se zatrazi savet/pomoc (niko pametan vise nece ici na brod ako ovo prodje)
   3. Da se redovno obavestavaju/savetuju svi koji se osecaju ugrozenim (ili preko ovog foruma ili jos bolje kad bi neka agencija ili neko ko zna napravio sajt podrske)
   4. Budite slobodni da nastavite...
 

Dobra ideja je ovo sa listom :clapping: Ne verujem da ce nas da ganjaju, znaju da nemamo primanja, da smo tvrd orah i da je medjunarodno pravo na nasoj strani, ali dobro je imati neki preventivni plan akcije. Evo mog doprinosa za listu. Stavke koje dodajem bi po meni trebalo primenjivati ako bilo koji pomorac upadne u problem, ne odmah.

   1. Da im se stavi do znanja da ce biti tuzeni
   2. Da se obaveste vlasnici kompanija i od njih se zatrazi savet/pomoc (niko pametan vise nece ici na brod ako ovo prodje)
   3. Da se redovno obavestavaju/savetuju svi koji se osecaju ugrozenim (ili preko ovog foruma ili jos bolje kad bi neka agencija ili neko ko zna napravio sajt podrske)
   4. Zajednicka akcija nalazenja advokata, najbolje je naci nekoga ko bi radio na procenat. Sto je vise nas, to bi uslovi bili bolji tj. procenat bi bio manji (popust na kolicinu:))
   5. Razmatranje akcija blokada kljucnih ulica, mostova, autoputeva (nazalost, protestima bez blokada ulica se ne postize mnogo) i ostalih oblika gradjanske neposlusnosti. Najbolje zajedno sa ostalim nestranackim pokretima koji su za takav oblik akcije.
   6. Ako nekoga privedu, organizovati proteste ispred zatvora/suda itd.
   7. Zajednicka akcija preko foruma, drustvenih mreza, medija itd. Upoznavanje ostalih sugradjana sa problemom, kako bismo dobili podrsku.
   8. Budite slobodni da nastavite...

 

Offline Klerfe123

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
  • Country: Serbia
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #162 on: 12/January/2021 »
Jeste li videli ovo? Pominju se sad u javnosti i radnici na kruzerima.

https://nova.rs/vesti/biznis/radnici-na-kruzerima-nismo-kriminalci-ali-necemo-porez-55/

Offline lasmar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 198
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #163 on: 12/January/2021 »
Pa zato što pojedini debili svaka dva dana postavljaju pitanja o nekakvom porezu po fejsbuk grupama i komentarima na ovakve vesti sa smećarskih portala. Hiljadu puta ista pitanja i rasprave. Da se ta debilna pitanja ne postavljaju danima niko nikad ne bi ni pomenuo ljude koji rade na brodovima. Boli me k za frilensere, njihove proteste i probleme. Kao i što njih boli k za nas što idemo da gulimo 6-8 meseci po raznim svetskim vukoje*inama radeći bez slobodnog dana 12h. Ovo je kao i većina stvari po sistemu kod nas ako prodje prodje, a proći neće. Uostalom, ko hoće nek prijavljuje sam porez kući i nek daje državi koja mu nije dala ništa deo svoje krvave zarade daleeeko od kuće. Nek ostavi druge koji to neće i neka se ne poziva na njih i poziva na neke proteste.

Izvinite na vulgarnosti, ali brate, ubiše danima sa tim

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #164 on: 12/January/2021 »
Ja isto mislim ko lasmar da je ovo sve isprovocirano od strane ljudi kojima najmanje u prilog ide. Niko ne prica o pomorcima, odjednom oni:"A sta je s nama, nas ko je*e jeli"  :rofl: