Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23382 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #180 on: 14/January/2021 »
Meni to izgleda sasvim u redu. A jasno su napisali da ništa nisu izjavljivali za Telegraf, to mi je dovoljno.

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #181 on: 14/January/2021 »
Meni to izgleda sasvim u redu. A jasno su napisali da ništa nisu izjavljivali za Telegraf, to mi je dovoljno.

 :rofl:

Jesi li im video statut? Deluje bas ozbiljno :) Pravi pomorci :plovim:

 :neceici:


Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #182 on: 14/January/2021 »
Pa i izgleda ozbiljno, statuti znaju da budu i na samo dve strane kada se osniva udruženje građana. To već podseća na sendvičarska udruženja koja postoje samo fiktivno. Ovi su lepo napisali da nemaju veze sa onim što lupeta Telegraf, tako da, kako naš narod kaže - rispekt!

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #183 on: 14/January/2021 »
Ja sam mislio da se salis, nisam znao da su stvarno demantovali lupetanje Telegrafa. To im je onda plus svakako.

Ali statut mi je i dalje smesan, posebno npr. clanovi 25 i 34.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #184 on: 14/January/2021 »
Kačio sam link gore ali ga je telefon malo zeznuo...ako se ceo kopira može da se pristupi. Izgleda da su oni u redu, ali izgleda i da nemamo baš veze jedni sa drugima.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #185 on: 14/January/2021 »
Ali statut mi je i dalje smesan, posebno npr. clanovi 25 i 34.

Pa dobro, ovo za imovinu nije ništa čudno, ako vidiš da je udruženje registrovano na adresi Brodarske škole i da funkcionišu u njenim prostorijama i verovatno su osnivači i najaktivniji članovi ljudi koji imaju veze sa tom školom.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #186 on: 14/January/2021 »
Kačio sam link gore ali ga je telefon malo zeznuo...ako se ceo kopira može da se pristupi. Izgleda da su oni u redu, ali izgleda i da nemamo baš veze jedni sa drugima.

dobro je onda

Pa dobro, ovo za imovinu nije ništa čudno, ako vidiš da je udruženje registrovano na adresi Brodarske škole i da funkcionišu u njenim prostorijama i verovatno su osnivači i najaktivniji članovi ljudi koji imaju veze sa tom školom.

Da, to nije cudno. Ali mi je smesno. Ta stavka i nije toliko problematicna, ali po meni bi u slucaju prestanka rada imovina trebala da bude rasporedjena svim clanovima koji su uplacivali clanarinu, da im se vrati clanarina. A mozda i da se vrate donacije ljudima koji su donirali, ako to zele.

Najjaca mi je poslednja stavka clana 25. Kao da stupas u radni odnos sa njima  no;;;

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #187 on: 14/January/2021 »
Ova imovina je regulisana isto ko 90% nevladinih. Uglavnom ljudi kad osnivaju udruzenje uzmu tudji statut ko templejt da pisu svoj. Kasnije kad krenes radit skontas da je bolje sto vise za*****ancija obuhvatit I bude ti zao sto nisi prepiso sve ma kako to smijesno I nebitno zvucalo. Ova dvadesetpetica glupo zvuci, al ona je u biti za najaktivnije clanove koji hoce da se na neki nacin ostvare u udruzenje. Pada mi na pamet da moze bit bas pravo korisna ako nekoga hoces iskljucit iz udruzenja

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #188 on: 14/January/2021 »
Ima i to logike, nije lose ograditi se na pocetku. Ali svakako ne zvuci kao udruzenje u koje bih se zeleo uclaniti, cak i kada bih ispunjavao sve uslove  ;) U svakom slucaju, kontam da to ovde niko i ne zeli. Sve dok to udruzenje nije botovsko, dobro je.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #189 on: 14/January/2021 »
dobro je onda
Da, to nije cudno. Ali mi je smesno. Ta stavka i nije toliko problematicna, ali po meni bi u slucaju prestanka rada imovina trebala da bude rasporedjena svim clanovima koji su uplacivali clanarinu, da im se vrati clanarina. A mozda i da se vrate donacije ljudima koji su donirali, ako to zele.
Odosmo u off-topic, al jbg...

To se tako ne radi, niti bi smelo po zakonu. Imovina se uvek daje nekoj neprofitabilnoj organizaciji, u šta spadaju i škole.

Evo i šta kaže zakon o udruženjima:

Primalac imovine udruženja

Član 42

Za slučaj prestanka udruženja kao primalac njegove imovine statutom se može odrediti samo domaće nedobitno pravno lice koje je osnovano radi ostvarivanja istih ili sličnih ciljeva.

Odredba stava 1. ovog člana ne odnosi se na slučaj prestanka udruženja koje je u vreme stupanja na snagu ovog zakona koristilo imovinu u društvenoj, odnosno državnoj svojini.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #190 on: 14/January/2021 »
Zanimljiva stavka u zakonu, nisam znao za nju. Onda je clan 34 iz statuta udruzenja definitivno ok. Los zakon, ali je ipak zakon, pa ga treba i postovati ako se pravi neko udruzenje. Ali dobro, da ne idemo dalje u off topic...




Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #191 on: 14/January/2021 »
Nebi to civilno drustvo funkcionisalo da nema ovog zakona. Udruzenja bi bila sve osim neprofitnih. Osnivala bi se, kupili se projekti I donacije, rasformirala bi se I dijelila ta dobit medju rajom.

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #192 on: 14/January/2021 »
Mislio sam da bi bolje resenje bilo da da npr. raja ne deli dobit, nego samo dobije nazad sta je ulozila ako zeli. Naravno, uz prvobitnu promenu zakona. Jer po sadasnjem zakonu, ako se rasformiraju, onda dobit kupe samo osnivaci, sto ih verovatno dodatno motivise da rasformiraju udruzenje (ako im statut to dozvoljava, a u ovom statutu nazalost vidim razne mogucnosti za to) i pokupe dobit

Offline jonana

  • Registered
  • *
  • Posts: 67
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #193 on: 24/December/2022 »
Meni je stiglo 22.12 od poreske 150.000 rsd za doprinose iz 2017 rečni brod, swiss  i evo ti ga sad na :pop1:
GCCL
Uniworld

Offline Westbrook

  • Registered
  • *
  • Posts: 4
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #194 on: 11/January/2023 »
Ja sam tek danas video ovo u medijima. Izgleda da je stiglo svima za 2017. godinu. Sokiran sam da se ovde nista ne prica o tome bar kad vec ocekivano vecina medija nisu ni preneli ovo.

https://www.ozonpress.net/ekonomija/pomorci-poslali-otvoreno-pismo-predsedniku-srbije/

Ja tada jos nisam ni bio na brodu, a vi koji ste bili i stiglo vam je koji je plan? Ovo je apsolutno neprihvatljivo. Da li ste angazovali advokate jer ovo je bez ikakvog osnova.