Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23556 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline lasmar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 198
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #30 on: 17/October/2020 »
Odnosi se na ljude koje rade u Srbiji i primaju za to novac od kompanija iz inostranstva

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #31 on: 17/October/2020 »
drugar mi rece da je krajem prosle godine zvalavi smaoprozvani preCednik pominjao i nas mornare i da je zakon trebao u junu 2020 da stupi na snagu,ali nije zbog korone.... E sad u tom tekstu se spominju smao ti jutuberi, freelanceri i svako ko prima platu iz inostranstva.

Sto se nas tice,ti kad prebacujes pare sa Brightwella (Princess Cruises) na neku nasu banku u Srbiji pise (ako mi se cini ) da saljes ti sam sebi, da ti ne salje ni kompanija niti bilo sta, a druga stvar je ta sto kada prvi put saljes pare na taj nacin banka ti trazi da potpises odakle ti pare i da navedes da ce ti i ubuduce ovako stizati pare da potvrdis da nije pranje para ili neki kriminal...

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #32 on: 28/October/2020 »
Odnosi se na ljude koje rade u Srbiji i primaju za to novac od kompanija iz inostranstva
Porez moraju da plate svi koji 1) imaju prebivalište ili centar poslovnih ili životnih interesa u Srbiji, ili 2) borave duže od 183 dana u kontinuitetu ili sa prekidima u Srbiji.

Tako piše u zakonu.

E sada, svi mi iz Srbije imamo prebivalište u Srbiji. Ispada Da svi treba da platimo porez?
Piše da je uslov 1 ili 2.

Što se Hrvatske i Crne Gore tiče, plaćaju porez samo oni moreplovci koji su duže od 183 dana u toku godine u pomenutim državama.

Najavljeno je da će proveravati i retroaktivno 5 godina ko nije plaćao porez.

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #33 on: 28/October/2020 »
Nije "ili" vec "i", tako da pravilo od 183 dana ne vazi za Srbiju.
Po tome svi pomorci u Srbiji moraju placati porez ukoliko nemaju dokaz da je plata vec oporezovana (ugovor o radu).

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #34 on: 28/October/2020 »
pa Ugovor o radu imamo,ali retko ko to sacuva kada zavrsimo ugovor i vratimo se kuci ,zar ne?

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #35 on: 28/October/2020 »
Ne znam za tebe ali ja uredno cuvam sve svoje ugovore. Mislim da je cuvanje dokumentacije sopstvena odgovornost, zar ne?

Offline Dj83ole

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #36 on: 28/October/2020 »
Ne znam za tebe ali ja uredno cuvam sve svoje ugovore. Mislim da je cuvanje dokumentacije sopstvena odgovornost, zar ne?
Haha, ajde nemoj da sprovodiš ovde svoja pravila, previše je takvih kompleksaša na brodu, da ih samo vidim na kopnu , neću nastaviti da ne bi bio cenzurisan .Ali to su pacovi, oni samo po rupama i brodovima opstaju



Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #37 on: 28/October/2020 »
Nije "ili" vec "i", tako da pravilo od 183 dana ne vazi za Srbiju.
Po tome svi pomorci u Srbiji moraju placati porez ukoliko nemaju dokaz da je plata vec oporezovana (ugovor o radu).
Ukoliko u zakonu piše 1) i 2) onda nismo dužni plaćati porez.
Ali u zakonu piše 1) ili 2)  Onda stvarno znači da svi treba da plaćaju porez jer pretpostavljam da niko ne objavljuje baš prebivalište kada odlazi na brod.

Ja nemam dovoljno saznanja o ovoj temi iako pokušavam da se informisem što je bolje moguće. Zato sam i pisao na forumu. Nadam se da će se javiti neko ko ima više saznanja od nas.

Čitam vesti sa svih strana sveta pa sam video da se svaki dan po novinama u Srbiji provlači ova tema. Istina, nijednom nisu pomenuli pomorce, ali ja razmišljam da li i mi spadamo u kategoriju ljudi koja može da nadrlja od poreske. Pitao sam jednog prijatelja koji je diplomirani pravnik za mišljenje, nakon što je pročitao zakon rekao mi je da "misli da ne treba da plaćamo porez"...

Najavljuju retroaktivno oporezivanje unazad 5 godina. Za sada pominju freelencere i uglavnom IT sektor i ljude koji izdaju stan na jedan dan.

Ukoliko neko ima više saznanja na ovu temu bilo bi lepo da podeli sa nama.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #38 on: 28/October/2020 »
Nije "ili" vec "i", tako da pravilo od 183 dana ne vazi za Srbiju.
Po tome svi pomorci u Srbiji moraju placati porez ukoliko nemaju dokaz da je plata vec oporezovana (ugovor o radu).

Šta si tačno hteo da kažeš time da pravilo od 183 dana ne važi za Srbiju? Da svi treba da platimo porez ili da nijedan moreplovac ne treba da plati porez u Srbiji?

Da li je naša plata već oporezovana negde, mislim na zemlju pod čijom zastavom plovi brod na kojem radimo?

EDIT: Inace, ja sve vreme govorim o porezu koji se placa na svaki pojedinacnu uplatu is inostranstva.

Postoji drugi zakon koji regulise godisnji porez na dohodak gradjana, ali tu postoji odredjeni novcani iznos (blizu 3 miliona dinara) nakon kojeg se placa porez. To je porez na luksuz, da se tako izrazim.

Kada sam postavio pitanje da li pomorci treba da placaju porez mislio sam na porez na svaku pojedinacnu novcanu uplatu na devizni racun. Nakon uplate postoji rok od 30 dana da se podnese prijava poreza. A ti si negde na brodu, daleko od svega...

Evo da dodam sta tacno pose u zakonu:

Rezident Republike, u smislu ovog zakona, jeste fizičko lice koje:

1) na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa, ili

2) na teritoriji Republike, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini.

Za određivanje boravka na teritoriji Republike iz stava 2. tačka 2) ovog člana, punim danom boravka u Republici smatraće se i boravak u delu dana, u bilo kom periodu između 00 i 24 časa, osim dela dana koji fizičko lice provede u tranzitu kroz Republiku.

Fizičko lice koje u određenoj poreskoj godini nije boravilo na teritoriji Republike i koje u njoj ne ispunjava uslov da se smatra poreskim rezidentom po osnovu kriterijuma predviđenih u stavu 2. tačka 1) ovog člana, neće se smatrati rezidentom Republike za tu poresku godinu.

Offline duledule

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #39 on: 28/October/2020 »
Ljudi mi bi trebali da placamo porez zakonski. Ja licno ne smatram da treba deo novca za koji sam se posteno namucio da dam drzaavi koja nije nista ucinila za mene. To ce mozda biti za nesto ubuduce ali tenutnoim je fokus na ljude koji su lupam 330 dana u srbiji i koji imaju ugovore sa stranim firmama i primaju uplate a ne placaju porez. IT sektor ce najvise biti tu na udaru pa tek posleostali.
Nasa zarada nije vec oporezovana.  Trenutno retko ko radi ali msm da sa vecim delom prenosa love u kesu mozemo da se osiguramo no;;;

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #40 on: 28/October/2020 »
Dakle, prema tvom mišljenju moreplovci su u zakonskoj obavezi da plaćaju porez na dohodak ostvaren na brodu? Nevezano za broj meseci koji provedu na brodu?
Ne govorim o godišnjem porezu na prihod koji prelazi 2.9 miliona dinara već pitam za regularne plate. Dakle, legne ti, na primer, na račun 1.000 dolara i ti u roku od 30 dana sa broda podnosis prijavu poreskoj i platiš im 460 dolara na tih 1.000 koje si dobio.

Jel treba da platimo i neke doprinose? Možda zdravstveno koje inače izgubimo kada krenemo da radimo na brodu.

Odakle sada to da nas prihod nije oporezovan? Jel kompanije ne plaćaju porez u tim drzavama gde su registrovane?

Inače, logično je da onaj ko provede 365 dana u Srbiji plaća porez, ali je opet pitanje po kojoj stopi.

Zaista nije isto da li se svakog dana budis u Beogradu ili Nisu i koristiš čitavu infrastrukturu države, ideš kod doktora u Dom zdravlja, uveče posetis muzej ili si za to vreme na Karibima, ni ne znaš koliko je sati u Srbiji, ako ti nije dobro ideš kod doktora na brodu, a uveče odeš na show koji su priredili crew memberi.

Posebna je priča što oni sada žele da uteraju porez za prethodnih pet godina. Ko ima da plati taj novac?

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #41 on: 28/October/2020 »
@Mobile - sve sam to vec napisao u ovoj temi ranije, cak sam i do Poreske isao. Samo par stranica nazad treba da se procita. Inace sam napravio permutaciju, mislio sam na "i" umesto "ili". Iznos neoporezivog dela zarade na godisnjem nivou sam takodje naveo u ovoj istoj temi.

Na osnovu onoga sto pise u Zakonu o porezu na dohodak gradjana:

Quote
Rezident

Clan 7

Obveznik poreza na dohodak gradjana je rezident Republike Srbije (u daljem tekstu: rezident), za dohodak ostvaren na teritoriji Republike Srbije (u daljem tekstu: Republika) i u drugoj drzavi.

Rezident Republike, u smislu ovog zakona, jeste fizicko lice koje:

1) na teritoriji Republike ima prebivaliste ili centar poslovnih i zivotnih interesa, ili

2) na teritoriji Republike, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili vise dana u periodu od 12 meseci koji pocinje ili se zavrsava u odnosnoj poreskoj godini.

Za odredjivanje boravka na teritoriji Republike iz stava 2. tacka 2) ovog clana, punim danom boravka u Republici smatrace se i boravak u delu dana, u bilo kom periodu izmedju 00 i 24 casa, osim dela dana koji fizicko lice provede u tranzitu kroz Republiku.

Fizicko lice koje u odredjenoj poreskoj godini nije boravilo na teritoriji Republike i koje u njoj ne ispunjava uslov da se smatra poreskim rezidentom po osnovu kriterijuma predvidjenih u stavu 2. tacka 1) ovog clana, nece se smatrati rezidentom Republike za tu poresku godinu.


Plata je oporezovana, kako - to firma zna, logicno, povoljno za kompaniju. Ali porez se uvek placa. Zato su mi i rekli u poreskoj da ako me iko bude ikada zvao - "samo ponesi ugovor o radu i miran si, poreska uprava R. Srbije nema mogucnosti da proveri da li je tvoja plata vec oporezovana, tako da je ugovor validan dokaz". Zakon o dvostrukom oporezivanju nas cuva, glavni subjekti ovog zakona i medijske price sada su freelanceri, youtuberi i sl. Ljudi koji prave milione a za drzavu su nevidljivi.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #42 on: 28/October/2020 »
A kako ja da se odazovem eventualnom pozivu poreske ako sam u medjuvremenu otišao na kraj sveta?

I mislio sam da kompanije plaćaju neki porez u državama u kojima su registrovane.

Ali ne mogu da verujem da u Hrvatskoj i Crnoj Gori postoji pravilo da gradjanin koji provede više od 183 dana van zemlje NE PLACA porez, a u Srbiji plaća. Po ovom zakonu, kako su ga ovde protumačili, nema ko nije rezident. Možda jedino ako izvršiš samoubistvo prestajes da budeš rezident.
Inače, svaki put kada sam išao na brod sam se javljao i policiji i vojsci da odlazim van zemlje na period duži od 3 meseca.

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #43 on: 28/October/2020 »
To u policiji je privremena odjava boravista, prebivaliste ako odjavis gubis licnu kartu.
Za porez je bitno prebivaliste, ne boraviste.

Zakon je tako napisan da ko radi kao freelancer, i npr. ode u Crnu Goru na 6 meseci - ne moze da izbegne placanje poreza.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #44 on: 28/October/2020 »
Dakle, ti kao gradjanin Srbije sa prebivalištem u Srbiji si duzan da mesečno placas porez u slučaju da radiš na brodu i provedes na brodu 365 od 365 dana?

Znači, treba porez da prijavljujemo elektronski?
A s obzirom da je ovaj zakon star 20 godina kako su uopšte moreplovci mogli da prijavljuju porez elektronski pre 10 godina dok nije ni postojala e uprava? To je bilo nemoguće.

Danas su na tapetu ljudi koji rade na internetu, a sutra će neko da vidi kako im u budžetu fali još novca pa ce da traži od moreplovaca da plate porez unazad 5 godina.