Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23371 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #45 on: 29/October/2020 »
Tebe kao moreplovca mogu da uhvate za onu stvar jer imas ugovor o radu, to dokazuje da si legalno zaposlen i da je na tvoje primanje placen porez u drzavi u kojoj je firma za koju radis registrovana. Ako misle da ti naplate porez neka prvo dokazu da tvoja plata nije vec oporezovana, sto (po recima poreskih sluzbenika iz poreske uprave) poreska nema mogucnosti da uradi. Na kraju krajeva - ko nas sprecava da drzimo novac na Brightwell-u?

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #46 on: 29/October/2020 »
Tebe kao moreplovca mogu da uhvate za onu stvar jer imas ugovor o radu, to dokazuje da si legalno zaposlen i da je na tvoje primanje placen porez u drzavi u kojoj je firma za koju radis registrovana. Ako misle da ti naplate porez neka prvo dokazu da tvoja plata nije vec oporezovana, sto (po recima poreskih sluzbenika iz poreske uprave) poreska nema mogucnosti da uradi. Na kraju krajeva - ko nas sprecava da drzimo novac na Brightwell-u?

Možeš da držiš novac na Brighwellu, potom prebacis na račun svom rođaku ili novac donese u kesu, ali oni najavljuju kontrole koje se odnose na period unazad pet godina.

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #47 on: 29/October/2020 »
Ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa Maltom (Srbija sa njom ima potpisan bilateralni sporazum):

Quote
Clan 15
RADNI ODNOS
1. Zavisno od odredaba cl. 16, 18. i 19. ovog ugovora, zarade, naknade i druga slicna primanja koja
rezident drzave ugovornice ostvari iz radnog odnosa oporezuju se samo u toj drzavi, osim ako se rad
obavlja u drugoj drzavi ugovornici. Ako se rad obavlja u drugoj drzavi ugovornici, takva primanja koja se
u njoj ostvaruju mogu se oporezivati u toj drugoj drzavi.
2. Izuzetno od odredaba stava 1. ovog clana, primanja koja rezident drzave ugovornice ostvari iz radnog
odnosa u drugoj drzavi ugovornici oporezuju se samo u prvopomenutoj drzavi:
1) ako primalac boravi u drugoj drzavi u periodu ili periodima koji ukupno ne prelaze 183 dana
u periodu od dvanaest meseci koji pocinje ili se zavrsava u odnosnoj poreskoj godini, i
2) ako se primanja isplacuju od strane ili u ime poslodavca koji nije rezident druge drzave, i
3) ako primanja ne padaju na teret stalne poslovne jedinice ili stalne baze koju poslodavac ima
u drugoj drzavi.
3. Izuzetno od prethodnih odredaba ovog clana, primanja ostvarena iz radnog odnosa obavljenog na
pomorskom brodu ili vazduhoplovu koje preduzece drzave ugovornice koristi u medjunarodnom
saobracaju, mogu se oporezivati u toj drzavi.

U prevodu, za nas koji su pod Malteskim ugovorom (Royal) - R. Srbija ne moze da naplati porez.

Tumacenje poslednjeg clana: ja kao pomorac sa vise od 183 dana ne podlezem oporezivanju na Malti, a Sporazum mi dozvoljava da biram gde cu da platim porez. U prevodu - kao rezident Srbije mogu da placam porez u drzavi preduzeca ugovornice, drzava preduzeca ugovornice moze da mi taj porez ne naplati (da me oslobodi na osnovu klauzule o 183 dana, koju zakon Malte ima).

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #48 on: 29/October/2020 »
Ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa Maltom (Srbija sa njom ima potpisan bilateralni sporazum):

U prevodu, za nas koji su pod Malteskim ugovorom (Royal) - R. Srbija ne moze da naplati porez.

Tumacenje poslednjeg clana: ja kao pomorac sa vise od 183 dana ne podlezem oporezivanju na Malti, a Sporazum mi dozvoljava da biram gde cu da platim porez. U prevodu - kao rezident Srbije mogu da placam porez u drzavi preduzeca ugovornice, drzava preduzeca ugovornice moze da mi taj porez ne naplati (da me oslobodi na osnovu klauzule o 183 dana, koju zakon Malte ima).
Dakle, misliš da si poreski rezident Srbije iako provodis više od 183 dana na brodu?

U Hrvatskoj su zbog pandemije za ovu godinu pomerili tu granicu od 183 dana, ne mora da bude 183 dana u 2020. Možda da bude manje i ne plaćaju porez.

Offline Klerfe123

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
  • Country: Serbia
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #49 on: 29/October/2020 »
Evo i dela oz Ugovora o izbegavanju dvostrukog oporezivanja sa Kiprom:

Quote
7. Изузетно од претходних одредаба овог члана, примања остварена из радног односа на броду или ваздухоплову у међународном саобраћају или на речном броду у саобраћају на унутрашњим пловним путевима могу се опорезовати у држави уговорници у којој се налази седиште стварне управе предузећа


Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #50 on: 29/October/2020 »
Dakle, misli%u0161 da si poreski rezident Srbije iako provodis vi%u0161e od 183 dana na brodu?

U Hrvatskoj su zbog pandemije za ovu godinu pomerili tu granicu od 183 dana, ne mora da bude 183 dana u 2020. Mo%u017Eda da bude manje i ne pla%u0107aju porez.
Opet, po zakonu o poreskom dohotku gradjana - jesam - ali, stiti me/nas zakon o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, odnosno bilateralni ugovori koje R. Srbija ima sa drzavama potpisnicama tih ugovora, za sada drzave potpisnice su navedene u ovom linku: https://www.mfin.gov.rs/propisi/ugovori-o-izbegavanju-dvostrukog-oporezivanja/

Bahami nisu na listi kao ni Panama, za pomorce koji plove pod tim zastavama ne znam koja ce biti procedura, moguce da niko nece dirati pomorce, nadam se da je ovo samo za freelancere i youtubere.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #51 on: 29/October/2020 »
Verovatno sada neće dirati pomorce, ali za mesec dana će opet ustanoviti da im je kasa prazna...
Za sada niko nije pomenuo moreplovce.
Oni od freelancera traze da im plate porez za prethodnih pet godina. Pretpostavljam da najmanje 95 posto njih nema da plati taj novac.

Eto, ispada da Hrvatska, Crna Gora, Malta itd. ne traže od pomoraca da plate porez, ali Srbija traži.
Konsultovacu nekog advokata. Baš me zanima šta će reći.

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #52 on: 29/October/2020 »
Isto je i u Bosni, jedan clan je vec pisao na tu temu (cini mi se da je pod imenom Moonlight). Bosna takodje nema tu klauzulu o 183 dana.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #53 on: 29/October/2020 »
Čitao sam zakon Crne Gore. Neko je radio copy paste. Srbija ili Crna Gora.

Glede rezidentnosti sam našao sledeće tumacenje:
Kriterijum za određivanje rezidentnosti je prostor, a ne državljanstvo. Rezidenti su sva fizička i pravna lica sa stalnim boravkom u određenoj zemlji, bez obzira na državljanstvo.
Ovo je tumacenje srpskog zakona ma jednom internet sajtu.
Izgleda ipak nije nevažno gde ti zaista boravis.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #54 on: 29/October/2020 »
Ako mi uopšte ne znamo da li je trebalo da plaćamo porez ili nije trebalo da plaćamo porez, kako se uopšte može očekivati da je bilo koji pomorac svakog meseca sa broda samoga sebe prijavio za plaćanje poreza i tačno izračunao koliko treba da plati.
I kako je to mogao da radi sa broda pre pojave elektronske uprave?


Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #55 on: 29/October/2020 »
Opet, na tom osnovu - safe way je da odjavis prebivaliste, medjutim cineci to gubis licnu kartu, a time i pristup bankovnom racunu. Pritom, odjava prebivalista je zakonski moguca samo prilikom napustanja zemlje u smislu iseljenja iz Srbije. Zbog privremenog odlaska u inostranstvo moguce je samo odjaviti boraviste, ne prebivaliste - a u zakonu o porezu se govori o prebivalistu kao vidu utvrdjivanja poreske rezidentnosti gradjanina. Ovo je posao za advokata ukoliko pomorci dodju na red naplate poreza - iz razloga sto je upitna ustavnost ovakve naplate imajuci u vidu boravak van teritorije drzave duzi od 6 meseci dokom kalendarske godine.

Smatram da poreski zakon Srbije nije ustavan kada se prica o poreskoj rezidentnosti gradjana.


Srbija je zemlja gde se bezobrazni zakoni donose po sistemu app (ako prodje - prodje) - setite se samo naziva komunalaca (upotreba reci policija), blokada tockova prilikom nepropisnog parkiranja, zabrane odjave i registracije vozila na osnovu registra neplacenih kazni itd.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #56 on: 29/October/2020 »
Zakon u Republici Srpskoj propisuje stopu od 10 posto poreza na poklon.

Muž pošalje zeni 1.000 evra iz Nemačke ili Austrije, a zena je po zakonu dužna da državi da 100 evra.

Što se tiče naše priče o plaćanju poreza pomoraca, još nisam čuo da je neko drugi čuo da postoji takav primer u Srbiji (da je pomorac dobio rešenje za plaćanje poreza).

Online Dj83ole

  • Forum Supporter
  • Registered
  • *
  • Posts: 9
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #57 on: 29/October/2020 »
neprilican tekst izbrisan
______
admin

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #58 on: 29/October/2020 »
Djole bruda, nisi terapiju popio izgleda. Stavi tablu u dzep, nek uvijek imas za ovakve situacije

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #59 on: 29/October/2020 »
Hahaha o cemu ovaj lik govori? ko je njega pustio na ovaj forum? Sefe ,reaguj!

Ne znam da li znate ,ali konobari na Princessu zvanicno primaju 50$ platu, toliko im pise na pay slip, i u ugovoru.... Pre mnogo godina pitao sam ih : zasto 50$ kada mescno primis 3000? rekli su: na 50$ nemaju za sta da ih "rebnu" porez, PDV i slicne gluposti.... ostale pare koje prime su "na ruke" (mislim,prime na karticu) ali se vodi kao na ruke, baksis...