Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23618 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #75 on: 02/November/2020 »
Sada da zamislimo da je neko na prekookeanskom brodu, godina je recimo 2015. Imamo zakon za koji kazes da obavezuje pomorce da na svakih 30 dana plate porez, a čovek je hiljadama kilometara daleko. Porez ne može da se plati elektronski, jer u to vreme nije postojala elektronska uprava. Dakle, takav zakon je terao pomorce da čine prekršaje.

Mislim, mada nisam pravnik, da se ovaj zakon nije mogao odnositi na pomorce.


Ne bi bio ni prvi ni poslednji besmislen zakon u Srbiji.

Ne funkcioniše zakon tako da će neko da smisli sve moguće slučajeve pa da prilagodi zakon po tome. Zakon se piše da radi u većini slučajeva, kako je u praksi potrebno. Prilično je česta pojava da u zakonu postoje kontradikcije ili ovakvi problemi.

Postoji izreka koju često koriste pravnici kada je nešto nedovoljno definisano: "You can't legislate for everything".

Da su pomorci prijavljivali plovidbe i onda skrenuli pažnju na ovaj problem, zakon bi se popravio, kao što je to u HR ili CG.

Kao što si rekao, nema dovoljno pomoraca, samim tim nema ni interesa od strane poreske službe da se zakon prilagodi, što ne znači da ne treba da se plati porez.

Izgovor da je loš zakon bi možda prošao kao odbrana za prekršajni sud, za kašnjenje prijavljivanja (ako bi iko ikad podneo tu prekršajni prijavu), ali ne za neplacen porez uopšte. :)

Ja sam za firmu koju sam imao otvorenu pre 11 godina prijavio porez prošle godine (10 godina kašnjenja). Ne da nisam dobio prijavu, vec su mi i odbili sve kamate i dali sjajnu poresku računicu, samo da bilo šta platim. Veruj mi, ko je hteo da plati, mogao je, našli bi način.
Ili bi dobio papir da ne mora da plati...ovako, koga uhvate, uhvate.

Ja lično mislim da neće nikog od pomoraca dirati, ali šta znam...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #76 on: 02/November/2020 »
Ne bi bio ni prvi ni poslednji besmislen zakon u Srbiji.

Ne funkcioniše zakon tako da će neko da smisli sve moguće slučajeve pa da prilagodi zakon po tome. Zakon se piše da radi u većini slučajeva, kako je u praksi potrebno. Prilično je česta pojava da u zakonu postoje kontradikcije ili ovakvi problemi.

Postoji izreka koju često koriste pravnici kada je nešto nedovoljno definisano: "You can't legislate for everything".

Da su pomorci prijavljivali plovidbe i onda skrenuli pažnju na ovaj problem, zakon bi se popravio, kao što je to u HR ili CG.

Kao što si rekao, nema dovoljno pomoraca, samim tim nema ni interesa od strane poreske službe da se zakon prilagodi, što ne znači da ne treba da se plati porez.

Izgovor da je loš zakon bi možda prošao kao odbrana za prekršajni sud, za kašnjenje prijavljivanja (ako bi iko ikad podneo tu prekršajni prijavu), ali ne za neplacen porez uopšte. :)

Ja sam za firmu koju sam imao otvorenu pre 11 godina prijavio porez prošle godine (10 godina kašnjenja). Ne da nisam dobio prijavu, vec su mi i odbili sve kamate i dali sjajnu poresku računicu, samo da bilo šta platim. Veruj mi, ko je hteo da plati, mogao je, našli bi način.
Ili bi dobio papir da ne mora da plati...ovako, koga uhvate, uhvate.

Ja lično mislim da neće nikog od pomoraca dirati, ali šta znam...
Jasno mi je šta hoćeš da kažeš. Kada ima volje, ima i načina.

Dok nisam na ovom forumu slučajno video ovu temu, mislim u martu ove godine, ni na kraj pameti mi nije bilo plaćanje poreza. Pretpostavljam da većina ljudi iz Srbije koji rade na brodu ni ne misli o tome. Za puno njih znam da ni ne razmišljaju o tome. Opet, neznanje nije dovoljno valjan izgovor za neizvrsenje zakonske obaveze plaćanja poreza, ukoliko ista postoji.

Mislim, kakav je to zakon ako si dužan da placas porez čak iako ne provedes jedan jedini dan u zemlji u godinu dana, samo zato što nisi odjavio prebivalište. Koliko sam uspeo da naučim čitajući zakone i njihova objašnjenja, poenta je da čovek plaća porez tamo gde živi i radi. Ako si na brodu 10 meseci u kontinuitetu, po kojoj zdravoj logici bi ti trebalo da placas porez u Srbiji? Ja nisam mogao da imam zdravstveno osiguranje u Srbiji kada sam krenuo da radim na brodovima.

I kakav porez onda treba da plate pomorci odnosno koju stopu? Postoje razne stope poreza na dohodak iz inostranstva. Na nekim sajtovima sam čitao liste zanimanja i pripadajuće stope koje treba platiti, pomorci se apsolutno nigde ne pominju. Zbog toga sam pomislio nakon čitanja velikog broja članaka i tekstova o ovoj tematici da možda ipak nije slučajno što niko ne pominje pomorce.

Inače, kada čitaš zakon Crne Gore i Srbije, barem onaj deo koji se odnosi na definisanje poreskog rezidenta, teško da nećeš pomisliti da je ista osoba pisala zakon ili da je neko radio copy-paste. I u Crnoj Gori  ne postoji obaveza plaćanja poreza ako si više od 183 dana na brodu. Inače, kod njih je stopa poreza 9, za one koji moraju da plate. A većina ne mora da plati.

Ne znam koga će poreska juriti. Zamisli traze 46 posto na svaku uplatu unazad 5 godina, pa kamate, pa kazne... Mislim da to najmanje 95 posto ljudi ne bi moglo da plati čak i kada bi hteli. To bi bile desetine hiljada evra.

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #77 on: 02/November/2020 »
Naši poreski zakoni su loši, a način sprovođenja je teška katastrofa.

U suštini, razumem tvoje pitanje, po kojoj logici da plaćas porez, ali jbg. Poenta je da ga negde platiš (ili makar prijaviš). Da si ti za prihode na brodu stvarno platio porez državi pod kojom plovis (kao što je rekao maliremorker), onda ne bi morao da platiš u Srbiji ukoliko su platio isto ili više.
Plaćas porez tamo gde živiš ili tamo gde radiš.

Lično ne verujem da će uspeti da uberu sav zaostali porez, ali ajd da vidimo.

Sve je to lijepo al na kraju krajeva svi ćemo mi morati da platimo porez prije ili kasnije
Benjamin Franklin said there were only two things certain in life: death and taxes.


B.F. nije živeo u Srbiji. Ja lično znam mnogo ljudi (uključujući i sebe) koji su izbegli plaćanje raznih poreza.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #78 on: 02/November/2020 »
Ova tema mi je boljka već par godina ,kod nas u BIH ovo s**** je počelo prija par godina   :airquotes: Pozivom ovih lopova iz poreske uprave da se retroaktivno od 2017 plate porezi na dohodak iz instranstava, znači porezska je ilegalno pročešljala sve banke iz BIH .Znam osobno kolegicu koja je preko Ocean Pay slala dio plate u BIH ,i naravno dobila je plavu kovertu od poreske .
Ja već primam platu od 2017 na BIH račun Unicredit BIH ,te sam odlijepio kad sam početkom 2020 godine dobio poziv od banke da ažuriram svoje podatke .E sad (just in case) otišao sam u ( Austriju Beč) i otvorio račun van BIH ,sad mogu da mi ga duvaju ,ako dobijem da platim porez platiću i ćao zauvijek ,moja deviza je uvijek bila (Ova država mi nije dala ništa ,zato i nema pravo da traži ništa od mene)   :pilot:

Online svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #79 on: 02/November/2020 »
(Ova država mi nije dala ništa ,zato i nema pravo da traži ništa od mene)   :pilot:

Tacno tako.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #80 on: 02/November/2020 »
Ova tema mi je boljka već par godina ,kod nas u BIH ovo s**** je počelo prija par godina   :airquotes: Pozivom ovih lopova iz poreske uprave da se retroaktivno od 2017 plate porezi na dohodak iz instranstava, znači porezska je ilegalno pročešljala sve banke iz BIH .Znam osobno kolegicu koja je preko Ocean Pay slala dio plate u BIH ,i naravno dobila je plavu kovertu od poreske .
Ja već primam platu od 2017 na BIH račun Unicredit BIH ,te sam odlijepio kad sam početkom 2020 godine dobio poziv od banke da ažuriram svoje podatke .E sad (just in case) otišao sam u ( Austriju Beč) i otvorio račun van BIH ,sad mogu da mi ga duvaju ,ako dobijem da platim porez platiću i ćao zauvijek ,moja deviza je uvijek bila (Ova država mi nije dala ništa ,zato i nema pravo da traži ništa od mene)   :pilot:
Kada si na brodu instaliraj aplikaciju WU i uz jako nisku proviziju možeš da prebacis novac sa računa da neko od tvojih rodjaka podigne kes u BiH. I onda može taj keš da ti se stavi na račun.

Dakle, pomorci su dužni u BiH da plaćaju porez čak i ako su duže od 183 dana na brodu?

Iz kog tacno razloga te zvala tvoja banka? Šta su te pitali u banci?

Offline Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #81 on: 02/November/2020 »
Ova tema mi je boljka već par godina ,kod nas u BIH ovo s**** je počelo prija par godina   :airquotes: Pozivom ovih lopova iz poreske uprave da se retroaktivno od 2017 plate porezi na dohodak iz instranstava, znači porezska je ilegalno pročešljala sve banke iz BIH .Znam osobno kolegicu koja je preko Ocean Pay slala dio plate u BIH ,i naravno dobila je plavu kovertu od poreske .
Ja već primam platu od 2017 na BIH račun Unicredit BIH ,te sam odlijepio kad sam početkom 2020 godine dobio poziv od banke da ažuriram svoje podatke .E sad (just in case) otišao sam u ( Austriju Beč) i otvorio račun van BIH ,sad mogu da mi ga duvaju ,ako dobijem da platim porez platiću i ćao zauvijek ,moja deviza je uvijek bila (Ova država mi nije dala ništa ,zato i nema pravo da traži ništa od mene)   :pilot:

Jel to poreska uprava Federacije BiH ili Republike Srpske??
Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Offline dubica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 550
  • Screw You Guys I'm Going Home
    • View Profile
  • Company: CCL Costa NCL TUI Heinemann Gmbh..
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #82 on: 02/November/2020 »
Federacija BiH...

Offline Sobchak

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 217
    • View Profile
  • Country: BiH
  • Company: Viking Ocean Cruises, Seabourn Cruise Line, Cunard Line
  • Recruitment Agency: Kouzon, Online
  • Job Title: Bar Waiter
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #83 on: 02/November/2020 »
Da, nešto sam čitao na netu na tu temu. U RS još nema najave da bi se tako nešto moglo desiti.
Viking Star, Seabourn Sojourn / Quest, Queen Mary 2

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #84 on: 02/November/2020 »

U suštini, razumem tvoje pitanje, po kojoj logici da plaćas porez, ali jbg. Poenta je da ga negde platiš (ili makar prijaviš). Da si ti za prihode na brodu stvarno platio porez državi pod kojom plovis (kao što je rekao maliremorker), onda ne bi morao da platiš u Srbiji ukoliko su platio isto ili više.


Nisam to napisao, nego da je porez pomoraca regulisan od strane kompanije. Evo na sta sam mislio, ako je kompanija platila registraciju broda u nekoj zemlji, onda ili placa porez na zarade pri svakoj uplati, ili mozda neki pausalni porez za ceo brod pa onda ne mora da placa pojedinacno za svakog zaposlenog, ili su npr. zakoni zemlje takvi da ne mora ni da plati jer je mozda porez vec ukljucen u cenu registracije broda ;D . Druga je stvar da li javna administracija neke banana republike :banana: to priznaje ili ne, i da li moze to da naplati.

Inace, nema veze da li si platio manje ili vise, kod sporazuma o izbegavanju dvostrukog oporezivanja placas ili u jednoj, ili u drugoj drzavi, ne u obe pomalo (ako je u jednoj manji porez).

Jev je imao dobar odgovor na ovu temu, evo kopiram jedan deo, moze da se nadje i ceo odgovor na ovoj temi.


    3. Izuzetno od prethodnih odredaba ovog clana, primanja ostvarena iz radnog odnosa obavljenog na
    pomorskom brodu ili vazduhoplovu koje preduzece drzave ugovornice koristi u medjunarodnom
    saobracaju, mogu se oporezivati u toj drzavi.


U prevodu, za nas koji su pod Malteskim ugovorom (Royal) - R. Srbija ne moze da naplati porez.

Tumacenje poslednjeg clana: ja kao pomorac sa vise od 183 dana ne podlezem oporezivanju na Malti, a Sporazum mi dozvoljava da biram gde cu da platim porez. U prevodu - kao rezident Srbije mogu da placam porez u drzavi preduzeca ugovornice, drzava preduzeca ugovornice moze da mi taj porez ne naplati (da me oslobodi na osnovu klauzule o 183 dana, koju zakon Malte ima).



Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #85 on: 02/November/2020 »
Jel nekad neko od moreplovaca iz Srbije dobio poziv od poreske uprave da neke prilive novca objasni?  Ja za to još nisam čuo, nadam se da ni neće toga biti.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #86 on: 03/November/2020 »
Ovo što ću sada napisati ne spada u ovaj topic, ali nisam znao gde dalje da napišem

Možda nismo znali, zapravo još uvek ne znamo da li pomorci iz Srbije treba da plaćaju porez, ali ono što svakako treba da uradite, kako biste izbegli neprijatnosti, pre nego što odete na brod je:

1) Odjavite svoj boravak u MUP. Odete u MUP i kazete kako idete iz zemlje na period duži od 3 meseca. To je zakonska obaveza. Nikada ne znate šta će se dešavati u tom vremenskom periodu dok ste vi odsutni.

2) Idite u vojni odsek i ponesite im ugovor kao dokaz da ćete biti odsutni iz zemlje. Vojska nekada poziva ljude na vežbe  i obuke i ukoliko se ne odazovete, a to ne opravdate, platicete  kaznu. Ja sam slučajno pre par godina citajuci novine naišao na ovu informaciju.

Ovo što sam napisao se odnosi na gradjane Srbije.

Što se obaveze placanja poreza tiče, cini mi se da postoji puno nejasnoća.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #87 on: 04/November/2020 »
Za pomorce u Srbiji (ne znam koliko je primenjivo na ostale ex-Yu pomorce)...

Znajte da je osnovna stvar finansijska transakcija kojoj centralna banka, posledično i Poreska uprava, pristupaju bez problema. Nemojte se uzdati u WU i slične servise jer svi oni posluju na teritoriji Srbije zato što im je pomenuta banka izdala dozvolu, pa je u slučaju sakrivanja podataka može i oduzeti. Znači, nijedan legalan servis nije anoniman.

Nošenje gotovine preko pola sveta nije jednostavno, ali nije ni neizvodljivo. Novac se tokom ugovora obično mora slati porodici, ali budite svesni rizika.

Što se tiče poreza i doprinosa, poznat nam je najgori slučaj (ono što je najavljeno) i to zvuči dovoljno mračno. Zakon je toliko nejasan ili ne postoji, da Poreska uprava može da radi šta hoće. Za one koji idu na ugovore - budite oprezni.
 :uzdravlje:

Online svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #88 on: 04/November/2020 »
 :rofl: nabijem ja na k**** zemlju u kojoj samo traze nacin kako ce ova ogromna administracija zivit na grbaci naroda. je*em mater gamadi sto im nije dovoljno sto cu donijet I potrosit pare ovde. Koji k**** im to placam? Sta im to dugujem?

Ovo ja za bosnu.

Offline Klerfe123

  • Registered
  • *
  • Posts: 3
    • View Profile
  • Country: Serbia
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #89 on: 05/November/2020 »
Mislim da je kljucno za ovu temu ono sto je pomenuto vec nekoliko puta. A to su ugovori o izbegavanju dvostrukog oporezivanja koje drzava Srbija ima potpisane sa raznim zemljama. Za Maltu i Kipar su ovi ugovori skoro identicni i tu postoji paragraf koji se jasno odnosi i na pomorce, gde je receno da se porezi na njihov dohodak placaju u zemlji u kojoj je sediste firme za koju rade. Nadjite ovaj ugovor za odgovarajucu zemlju i proverite.