Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23386 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #90 on: 05/November/2020 »
Mislim da je kljucno za ovu temu ono sto je pomenuto vec nekoliko puta. A to su ugovori o izbegavanju dvostrukog oporezivanja koje drzava Srbija ima potpisane sa raznim zemljama. Za Maltu i Kipar su ovi ugovori skoro identicni i tu postoji paragraf koji se jasno odnosi i na pomorce, gde je receno da se porezi na njihov dohodak placaju u zemlji u kojoj je sediste firme za koju rade. Nadjite ovaj ugovor za odgovarajucu zemlju i proverite.
Nisu sve kompanije registrovane na Kiptu i Malti, a Srbija nema takve sporazume o izbegavaju dvostrukog oporezivanja sa svim zemljama. A po sadašnjem zakonu, ukoliko su pomorci poreski rezident, trebalo bi da prijave prihode pa ukoliko je novac već oporezovan, neće biti duplo oporezovan. Kažem, pod uslovom da su pomorci poreski rezidenti Srbije. Postavlja se pitanje kako bi pomorci tehnički mogli da na svakih 30 dana prijavljuju svoje prihode i poreskoj sve opravdavaju dok su odsutni iz zemlje, dok su na brodu. Da ne pominjem sada etiku, pa da pitam odakle nekome pravo da od pomorca koji se zlopati sa 70-80 radnih sati nedeljno, a ne koristi apsolutno nikakvu državnu infrastrukturu, traži da plati porez. Zbog čega da plati porez?

Mislim da bi trebalo da postoji zakon koji regulise prava i obaveze pomoraca. Ovako, moguce je tumaciti zakon o porezu na dohodak gradjana na vise nacina. Da li je poreski rezident zaista svako ko ima aktivnu licnu kartu Srbije? Da li to znaci da onaj ko ide na brod treba da odjavi ne samo boraviste vec i prebivaliste i onda više neće biti poreski rezident? Da li neko ko je odsutan 10 meseci iz zemlje zaista treba da plaća porez u toj zemlji? Mislim da ne.

Na primer, puno freelancera piše ovih dana komentare na internetu da su oni išli u poresku upravu, ali, kako tvrde, im je rečeno da oni nisu obuhvaćeni zakonom i da ne postoji način da plate porez. Mi ne možemo da znamo da li je to istina. Naravno, postoji bitna razlika izmedju freelancera i pomoraca: prvi borave u Srbiji dok zarađuju, drugi ne borave u Srbiji.

Jedno od osnovnih načela oporezivanja je da bi trebalo plaćati porez tamo gde živiš.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #91 on: 06/November/2020 »
Postoje i zajedničke linije - ima pomoraca sa kraćim ugovorima koj bi za godinu dana mogli da namaknu 6 meseci boravka u Srbiji, čime bi taj prihod mogao da bude oporezovan. Što se tiče izbegavanja duplog oporezivanja, porez ne može biti naplaćen, to je tačno. No, doprinosi za zdravstveno i PIO time nisu obuhvaćeni.

Dosta je sve to smuljano, i treba pratiti vesti i sa jedne i sa druge strane.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #92 on: 06/November/2020 »
Postoje i zajedničke linije - ima pomoraca sa kraćim ugovorima koj bi za godinu dana mogli da namaknu 6 meseci boravka u Srbiji, čime bi taj prihod mogao da bude oporezovan. Što se tiče izbegavanja duplog oporezivanja, porez ne može biti naplaćen, to je tačno. No, doprinosi za zdravstveno i PIO time nisu obuhvaćeni.

Dosta je sve to smuljano, i treba pratiti vesti i sa jedne i sa druge strane.
Ja sam negde citao, ne znam da li je to tacno, da ce ubuduce freelanceri plaćati doprinose, ali im neće teci staz. Ne znam šta bih mogao da kažem kao komentar na to.

Što se tiče PIO, uzmimo za primer da ti ugovor počinje u martu i završava u novembru. Zdravstvena ti ističe u julu. Nakon što dodješ kući u novembru hoćeš da produžis zdravstvenu knjižicu, ali ne može. Propustio si rok i sada moraš da čekaš tri meseca da bi ti opet aktivirali zdravstveno osiguranje. S obzirom da tebi novi ugovor počinje za otprilike dva meseca, opet nećeš dobiti zdravstvenu knjižicu. Dakle, kada radiš na brodu ti nemaš zdravstveno osiguranje, osim ako sam placas neko privatno osiguranje.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #93 on: 07/November/2020 »
https://m.youtube.com/watch?fbclid=IwAR0CG4-_56Nao6AHYTbs6rLuzEkp-HqCo9ER26VwoXwK_VCKshyDi1FHyM4&feature=youtu.be&v=9HCUdyxcFOo

Na otprilike 1:48 se pominju pomorci i ostali "sezonci" iz Srbije, dakle ljudi koji rade na građevini u Nemačkoj, koji su deo programa work and travel u Americi, oni koji rade u Češkoj, Slovačkoj, Mađarskoj, na recnim brodovima...

Kaže ovaj gospodin, knjigovođa, da postoje dva uslova da se ispuni (poreska) rezidentnost, baš kako smo mi to ovde navodili. Jedan od uslova su famozna 183 dana provedena u Srbiji. Drugi uslov, koji može da bude ispunjen je "centar poslovnih i životnih aktivnosti". Ukoliko si pomorac (ili radnik u Nemackoj), a imaš porodicu ili stan u Srbiji, dužan si da placas porez u Srbiji. Praktično, po ovom zakonu bi trebalo plaćati porez na svaki prihod iz inostranstva. Neki cak pominju porez na doznake najbliže porodice.

Ne znam koliko je gospodin kompetentan, ali ovo je prvo mišljenje koje sam našao na ovu temu na internetu.

Inače, dok sam slušao ovaj intervju želudac mi se konstantno prevrtao. Ispada da ljudi u Srbiji nisu poreski pismeni, ne znamo ko je za to kriv, ali hajde neka sada plate porez retroaktivno od 2015. Takva nonsalancija dok se priča o ovako velikom problemu je strašna. Ova dvojica su čak krenula da govore šta će sada ljudi koji nisu plaćali poreze da rade kada budi na sudu, jer će, jel te, PU krivično da ih goni.

Online wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #94 on: 07/November/2020 »
Po mom ličnom mišljenju, svako ko sada bude oporezovan može samo sebe da krivi. To uključuje i mene.
Ko god da mi kaže, bilo da je pomorac, frilanser ili štagod, da nije znao da treba da prijavi porez, ne verujem mu...
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #95 on: 07/November/2020 »
Zeznuto. Pitanje je sada koliko PU ima kapaciteta da "češlja" bankarske racune pomoraca i da li hoće pomorce da juri.

Za sada je rešenja PU dobilo nekoliko ljudi iz sveta IT. Procene su da ih ima 80.000 do 100.000. Postoje indicije da je PU ovim licima oporezovala čak i prihode za koje im je dokazano da nisu zarada, a da su kamate računali pogrešno.

Pomorce iz Srbije retko ko uopšte igde pominje. Nadajmo se da nas ni neće dirati, ali vidite i sami u kom pravcu se stvari odvijaju.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #96 on: 07/November/2020 »
U medijima se najviše pominju frilenseri, za razliku od gastarbajtera - pomoraca i drugih. Ima nekoliko verzija zašto je to tako, no to trenutno i nije toliko bitno. Bitno je da su u prekršaju svi koji su slali novac online, nevezano za način.

Što se tiče pomenutog Trbojevića, jedan je od ljudi koji se najviše eksponiraju u medijima u poslednje vreme. S obzirom da je on knjigovođa koji je dugo u poslu, informacije koje daje jesu tačne, ali se svode na tumačenje zakona i na savete kako izmiriti svoje obaveze. Tako da, smanjivanje obaveza i eventualne izmene zakona nisu u njegovoj oblasti, i te teme nijedan knjigovođa neće pokriti. Ako do toga i bude došlo, inicijativa će doći sa druge strane - frilenseri osnivaju neko udruženje, videće se kako će to ići.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #97 on: 07/November/2020 »
Zasto se vise spominju freelanceri? Nisam uopšte čuo da se spominju gasterbajteri i pomorci.

Pomenuti knjigovođa T. priča kako se zakon mora poštovati, a sam kaže kako je do sada ovaj zakon ispoštovao 0,34 posto stanovnika. Nešto je trulo u tom zakonu,.neato je trulo u postupcima poreske uprave koja sada poziva ljude da plate za sve prethodne godine. Zašto su do sada ćutali? Zasto su ranije ljudima govorili da oni ne treba da plate porez, jer ne postoji način?

Ukoliko u jednom razredu imate 40 učenika i iz samo jednog predmeta imaju jednu dvojku i 39 jedinica, da li je problem u nastavniku ili u đacima?

Na jednom mestu na internetu sam našao tumacenje advokatske kancelarije da ljudi koji su vam zemlje duže od 6 meseci nisu dužni da plaćaju porez osim godišnjeg dodatnog.poreza ukoliko im prihod premaši 2,7 miliona dinara. Tumacenje je da ako si van zemlje preko 6 meseci onda je centar tvojih životnih aktivnosti van zemlje.

Kaže Trboje*ic, ako imaš stan u Srbiji, placas porez u Srbiji. A sta ako imaš stan u pet različitih država, da li onda u svih pet država u kojima imaš nekretninu u vlasništvu moraš da platiš porez? Recimo imam stan u Srbiji i stan u Beču, a u Austriji provodim 11 meseci godišnje a treba da platim porez u Srbiji? Nisam baš siguran. Zašto Crna Gora na takav način ne tumači svoj zakon o porezu na dohodak za svoje pomorce? U zakonu Srbije i Crne Gore pišu iste stvari.

Konačno, kako da placas porez dok si na brodu, koja je procedura? Porez se placa najkasnije 30 dana od dospeća novčanog priliva. Ne možeš ti da čekaš da se vratiš kući i onda da placas porez, jer si u velikom prekrsaju i idu kamate. Dok namiris državu i platiš im kamate, porez, PIO, zdravstveno bićeš u minusu. Bolje da nisi ni išao na brod. Pri tome, ni nemaš zdravstveno iako si ga platio.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #98 on: 07/November/2020 »
Ministarstvo finansija je inicijalno pomenulo sve koji su ostvarivali prihod u inostranstvu, sa akcentom na frilenserima u koje su potrpali sve - od Jutjubera do onih koji daju časove Kinezima preko neta. Vrlo traljavo izvedeno, što je na neki način za nas i bolje - da je Poreska uprava bolje organizovana već bi svako dobio kazne.

Mogu samo da nagađam zašto se više priča o frilenserima - zato što su sve vreme u državi (za razliku od ostalih), zato što je sektor u ekspanziji, zato što predstavljaju lakši plen za Poresku...

@mobile - nažalost, argumenti iz dva poslednja pasusa najverovatnije neće proći kod Poreske. Zakoni Srbije i Crne Gore vuku mnoge odredbe još iz vremena SFRJ, i nisu uopšte usklađeni sa 21. vekom. Jedan od najzaostalijih i najrestriktivnijih zakona je upravo Zakon o deviznom poslovanju koji fizičkim licima zabranjuje da imaju otvoren račun u bilo kojoj stranoj banci, osim ako prethodno ne obaveste Narodnu banku, i ona to odobri. Onda si tek izašao iz prekršaja, a obavezan si da Narodnoj banci šalješ izveptaj o transakcijama na svaka 3 meseca. Mislim, je*i ga.
 oT

To je jedna velika zapetljancija koja tek sada počinje da se otpetljava...videćemo kako.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #99 on: 07/November/2020 »
@bass.funk

Da li si mozda razgovarao na ovu temu sa pravnicima ili poreskim savetnicima? Sta kazu?

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #100 on: 07/November/2020 »
Lično nisam, pratim šta se dešava u udruženju frilensera koje je tek osnovano. Ima tu 500 problema, naročito su oni koji posluju preko interneta (da ih tako nazovem) na udaru pošto su početkom godine firme koje sarađuju sa državom izdejstvovale promene zakona koje vode ka sve većem otežavanju poslovanja ako radiš van firme. Nemali broj ljudi ovo tumači kao nastavak napada na solo igrače.

Gastarbajteri se skoro uopšte ne pominju u medijima, ali ne bi trebalo da se iko opusti...mogu samo da savetujem svima da ovo shvate vrlo ozbiljno.

Ono što je sigurno je:
- Porez mora da se plati. Kako i koliko, druga je stvar;
- Nije u pitanju retroaktivna naplata, pošto poreska obaveza zastareva posle 5
  godina. Šanse za to su manje od minimalnih - da bi se zastarevanje izbeglo,
  dovoljno je da dva poreznika obave telefonski razgovor i pomenu predmet. Time
  se period od 5 godina resetuje, i nema zastarevanja;
- Argumenti tipa "To nije u redu", "Šta je meni ova država dala" i slični mogu da se
  okače o k...mačku o rep;
- Ovih dana su krenula neka rešenja sa kaznama. Po dostupnim podacima, to su
  ljudi koji su već odavno u procesu kontrole i nisu u pitanju novi slučajevi, bar za
  sada;

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #101 on: 07/November/2020 »
Hteli su i Crnogorci da oporezuju pomorce pa su ipak ostavili na miru one koji su preko 183 dana na brodu.

To sto mi na forumu nismo načisto da li smo morali ili nismo morali da plaćamo porez, a još više to što niko ne zna kada i kako je to trebalo činiti dovoljno pokazuje koliko pomoraca je platilo porez. Verovatno niko.

Pitanje svih pitanja je da li su pomorci poreski rezident ili ne. Apsolutno nigde u bilo kom zakonu ne spominju se pomorci u kontekstu poreza. Onda sledi tumacenje koji zakon bi verovatno trebalo gledati i šta piše u tom zakonu i kako to tumačiti...

Vidim da se freelanceri organizuju, za sada nisu imali bilo kakvu akciju, a rešenja stižu, videćemo kako će se situacija razvijati.

Bilo bi dobro da imamo pravno tumacenje čitave situacije za nas pomorce od strane pravnika.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #102 on: 07/November/2020 »
kako mogu da nas pomorce oporezuju kada nemamo pomorsku knjizicu!? Koliko sam ja upoznat ,pomorsku nasu (Srbija) , mogu da dobiju samo oni koji imaju polozen STCW i jos neke papire a to su uglavnom elektricari,vodoinstalateri i slicno (ako govorimo o kruzerima),  "obican" narod to ne moze da vadi u Luckoj Kapetaniji (foto,shop,kuvar, konobar).....

ako gresim,ispravite me....

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #103 on: 07/November/2020 »
kako mogu da nas pomorce oporezuju kada nemamo pomorsku knjizicu!? Koliko sam ja upoznat ,pomorsku nasu (Srbija) , mogu da dobiju samo oni koji imaju polozen STCW i jos neke papire a to su uglavnom elektricari,vodoinstalateri i slicno (ako govorimo o kruzerima),  "obican" narod to ne moze da vadi u Luckoj Kapetaniji (foto,shop,kuvar, konobar).....

ako gresim,ispravite me....
Mogu da oporezuju ljude po pitanju ostvarenih prihoda u inostranstvu. Tu je, valjda, olakšavajuća okolnost to što se van zemlje na ugovoru provede više od 6 meseci godišnje. A do ljudi mogu da dođu na osnovu slanja novca preko neta, znači onaj ko je nosio keš u džepu za Poresku ne postoji.

Tako ja gledam na ovo, trebalo bi znati mišljenje dobrog advokata za ovo, kao što je napisao Mobile.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #104 on: 07/November/2020 »
https://pescanik.net/slobodnjaci-u-fokusu-poreske-uprave/

Interesantan tekst. Autor je doktor pravnih nauka. Pisao je o aktuelnoj temi iako nije direktno spomenuo pomorce. Obratite pažnju na deo teksta gde pise:

Plaćanje poreza je međutim jedina izvesna stvar u životu, pored smrti, da parafraziram čuvenu izreku. Što nas dovodi do konkretnog problema. Prema Zakonu o porezu na dohodak građana svi građani Srbije koji u njoj provode bar 6 meseci u toku godine moraju plaćati poreze bez obzira na to gde se nalazi poslodavac i gde je posao obavljen. Ovo je veoma ekstenzivna primena poreskih nadležnosti, ali nije karakteristična samo za Srbiju, naprotiv. I ona je samo jedna od „čerupajućih“ normi koje postoje u poreskom sistemu. Tako je pre par nedelja poreska uprava, koristeći svoje zakonsko pravo, poslala opomene izvesnom broju lica da nisu plaćali porez na prihode iz inostranstva i da to moraju da učine do kraja oktobra ili će protiv njih biti pokrenuti prekršajni ili krivični postupci. Mnogi od njih prepoznali su kao „metu“ ovakvog obraćanja takozvane frilensere (u doslovnom prevodu: slobodnjake), ljude koji rade honorarne poslove koristeći internet i druge oblike elektronske komunikacije i koji nemaju jednog poslodavca već obavljaju poslove za one poslodavce koji ih angažuju, bez ograničenja. Ti poslodavci su po pravilu u inostranstvu, a posao se obavlja korišćenjem elektronskih komunikacija. To su kratkoročni poslovi programiranja i dizajna ali i pisanja, prevođenja, onlajn nastave (učenje jezika ali i druge nastave) i razne slične profesije koje su pogodne za ovu vrstu procesa rada.