Author Topic: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?  (Read 23750 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Online Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #120 on: 20/November/2020 »
Pitao sam to za banku zato što sam naišao na podatak da je gradjanima Srbije potrebna dozvola NBS da otvore račun u inostranstvu.

Ne znam da li se to odnosi na ljude koji su na brodu, u Dubaiu, u zapadnoj Evropi, a još uvek imaju prebivalište u Srbiji.

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #121 on: 20/November/2020 »
Generalno se odnosi na sve građane - to je jedna od odredbi Zakona o deviznom poslovanju, napisao sam u jednom od prethodnih postova. Mislim da je to odredba iz 1980. i neke... :rofl:

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #122 on: 20/November/2020 »
Takodje, napomenuo bih da prebivaliste ne mozes da odjavis (osim u slucaju trajnog iseljenja iz drzave).

Online Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #123 on: 20/November/2020 »
Ako prebivalište ne možeš da odjavis, a imalac prebivališta je automatski poreski rezident Srbije koliko god dana proveo van zemlje u toku godine, to znači da su svi poreski rezidenti Srbije, gde god bili i cime god se bavili.

Mozda poreski rezident nisi jedino ako si trajno otišao iz Srbije, odjavio ličnu kartu, nikada se nećeš vratiti, nemaš suvlasinistvo nad bilo kojom nekretninom u Srbiji, nemaš u Srbiji rodjaka (ni prijatelje)...

Dakle, taj zakon je napisan tako da ne možeš da iznegnes plaćanje poreza u Srbiji odnosno postoji tvoja obaveza da to radiš.

Online Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #124 on: 20/November/2020 »
Nego, kako ce sada neko ko je na brodu ili na Malti, možda u Izraelu ili Rusiji, da pošalje novac svojoj porodici?
Da li takva vrsta novčanog priliva takođe podleže oporezivanju?

Offline duledule

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #125 on: 20/November/2020 »
Nego, kako ce sada neko ko je na brodu ili na Malti, možda u Izraelu ili Rusiji, da pošalje novac svojoj porodici?
Da li takva vrsta novčanog priliva takođe podleže oporezivanju?
pa u opisu transakcije stavis family support i to se ne oporezuje

Online Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #126 on: 20/November/2020 »
pa u opisu transakcije stavis family support i to se ne oporezuje
Tako bi trebalo da bude, valjda čak i po zakonu, ali vidiš kako su ovi krenuli djonom.
Mislim da ljudi šalju novac putem Western Uniona svojim porodicama u celom svetu i niko ni ne razmišlja o porezu.

Offline duledule

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #127 on: 21/November/2020 »
A niko ne govori o zadnjih 10 godina sto je retko ko prijavljivao radnike i placao poreze i zdravstveno... :smack:

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #128 on: 23/November/2020 »
Evo jos jednog snimka na temu deviznih priliva i frilensera, a na kraju snimka je i preporuka za jos par snimaka od drugih osoba na istu temu. Svidja mi se njegov stav. Covek kaze da porez nema zakonskog osnova i uporedjuje frilensere sa stranim investitorima jer uvoze strane pare i zaposljavaju ljude u Srbiji, i trazi da ih drzava tretira na isti nacin, dakle subvencije po svakom radnom mestu :clapping: itd. Dakle, ako neko pokusa da maltretira pomorce, pod hitno zajednicka akcija i trazenje subvencija  ;D

https://www.youtube.com/watch?v=9VIotWMX5jk

Evo jos jednog snimka, od 22:30 se pominje frilens prica, pozadina svega, stavljanje monopola na IT sektor itd.

https://www.youtube.com/watch?v=E7CuEoEBInY

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #129 on: 23/November/2020 »
Bravo za Noga, to sam i ja hteo pre neko vece da postavim... odlicno je to rekao... ali videcemo. kako ja sad razumem nisu problem youtuberi nego ovi sto programiraju i rade IT... oni su glavna pretnja

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #130 on: 24/November/2020 »
 :clapping:

mislim da su im programeri i IT strucnjaci zanimljiviji, ali i youtuberi su na udaru, lik koji je youtuber i predaje engleski online je postavio snimak u kome objasnjava da mu je stiglo da plati 9000 evra.

nazalost, za sada je reakcija frilensera dosta mlaka. da su masovno blokirali ulice po Srbiji, mislim da bi do sada problem vec bio resen, mozda bi cak i subvencije dobili :) a dobro bi bilo i da pokrenu zajednicku pravnu akciju. a mozda i da naprave stranku ;D sa clanovima porodice, imali bi makar 200.000 glasova, a verujem da bi ih podrzali i pomorci i mnogi apstinenti, i da bi se stiglo do 300-500 hiljada

Offline bass.funk

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 144
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #131 on: 24/November/2020 »
Nogo zna sa koje su IP adrese u Srbiji (i sa fizičke adrese, Novi Beograd je u pitanju) falsifikovani glasovi na američkim izborima...
 :rofl: :rofl: :rofl:

Offline maliremorker

  • Registered
  • *
  • Posts: 36
    • View Profile
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #132 on: 29/November/2020 »
Konacno protest. 02.12. Frilenseri, radnici u turizmu itd.  :clapping: https://startit.rs/frilenseri-na-protestu-ispred-ministarstva-finansija-2-decembra/

Online Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #133 on: 30/November/2020 »
https://naslovi.net/2020-11-30/nova/pored-frilensera-porez-ce-placati-i-gastarbajteri/26747415

Ovo je tumacenje koje su dali freelanceri. Dakle, ne poreska uprava ili neki državni organ.

Po ovom tumačenju svako ko ima prijavljeno prebivalište u Srbiji, čak i ako provede 365 dana u toku godine van Srbije i ima stalno boravište u inostranstvu, je dužan da plaća Srbiji ne samo porez već i doprinose i zdravstveno.
Primer: osoba A je pre 20 godina otišla u Norvešku i osoba A nije odjavila prebivalište u Srbiji. Posledica je da osoba A duguje preko 50 hiljada evra na ime poreza, doprinosa, zdravstvenog i kamata.
Dakle, provedes 365 dana van Srbije a placas zdravstveno u Srbiji?! I to retroaktivno.

Ovo veze sa mozgom nema. S obzirom da niko ne odjavljuje prebivalište kada ide u inostranstvo ispada da svi koji su u prethodnih pet godina bilo van Srbije i zaradili novac bili su duzni da Srbiji plate porez, doprinose i zdravstveno. I s obzirom da to niko nije uradio sada svi duguju desetine hiljada evra.

Nisam pravnik, ali pored zakona postoji i nešto što se zove zdrav razum. U nekom zakonu Srbije možda piše kako porez moraju da plaćaju svi koji su ikada kročili na teritoriju Srbije, makar i pola dana. Možda to piše, ali ne znam ko će i kako da sprovodi takve zakone.

Koliko vidim, ovo je saopštenje freelancera, moguće je da pokušavaju da "internalizuju" svoj problem. Žele da ukazu kako nisu samo oni u problemu već i svi drugi koji imaju novčane prilive iz inostranstva (makar ziveli u inostranstvu).

Voleo bih da čujem tumacenje ove situacije od strane pravnika.

Online Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: duze od 6meseci oslobodjeni poreza u Srbiji ili ne?
« Reply #134 on: 30/November/2020 »
https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/serbian/lat/srbija-46975720.amp

Nakon čitanja ovog teksta čovek bi mogao da stekne utisak da PU ima odavno uvid u devizne prilive građana Srbije i da gastarbajteri nisu dužni da plaćaju porez u Srbiji. Ne samo porez na svaku uplatu već ni godisnji porez na primanja koja prelaze 2,7 miliona dinara.