Author Topic: Pandemija virusa Corona (COVID-19)  (Read 226659 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #120 on: 20/April/2020 »
Prijateljski savet za sve koji ili tek planiraju da apliciraju za rad na brodu (za njih pogotovo) i za one koji očekuju da budu pozvani na sledeći ugovor:

Kruz industrija se još dugo neće pokrenuti.

Ovo što se najavljuje za mesec ili dva meseca da se nešto otkazuje... pa ono svi kao nešto čekamo i nadamo se da će tada da krene... sad ću vam objasniti šta je to.

Niko u vrhu kompanije ni ne pomišlja da će tada zaista nešto da se pokrene. Niti oni to objavljuju za nas interno. To se objavljuje za putnike, planirano u fazama, da bi moglo da se obradi masovno otkazivanje kruzeva.

S obzirom da radim u IT / tehnološkom sektoru, dobijam notifikacije o IT / tehničkim problemima. Verujte da kad se najavi da se u narednih mesec dana neće ploviti, bukvalno TELEFONSKE CENTRALE padaju, da ne pričamo o IT sistemima i o broju operatera koji mogu da opsluže toliko poziva i zahteva.

Evo primer - samo da zaokružujemo na najlakše brojeve - Karnival da zaokružimo na 25 brodova, da zaokružimo na 3000 putnika po brodu, da zaokružimo na 1,5 kruz nedeljno po brodu. I sa tako smanjenom računicom dolazimo na preko 112 HILJADA putnika nedeljno. Na mesec dana otkazivanja dolazimo do SKORO POLA MILIONA putnika.

Da li možete da zamislite tu navalu kada kompanija kaže - otkazujemo kruzeve do sledećeg meseca. Pola miliona ljudi!!!

Sistemi padaju!

Ni u ludilu kompanija ne sme da kaže - otkazujemo 3 meseca... pola godine... to bi bio totalni kolaps telekomunikacionih sistema koji niko ne bi mogao da razveže nedeljama.


Dobro, moja kompanija je najveća, pa su i brojevi ovako ogromni... ali manje kompanije i imaju i manje call-centre, manji broj operatera može da opsluži korisnike, tako da je procentualno opet ista navala.

A takođe i kad pogledate recimo po facebook-u šta putnici pišu - gde je moj refund, čekam x dana/nedelja; niko mi ne odgovara na e-mail toliko-i-toliko dugo; moj zahtev je podnet, gde je update... itd.


To je jedan aspekt.

Drugi, hajde da se opet zadržim samo na Carnivalu, upravo se sada radi masovna rokada posade, određene nacionalnosti idu na određene brodove i voze se ka raznim destinacijama u svetu. Većina brodova tek treba da krene krajem aprila i početkom maja. Znači tek sredinom ili krajem maja se posada iskrcava u svoje zemlje, sa brodovima razbacanim daleko po svetu, daleko od svojih planiranih destinacija. Da li iko misli da u junu... julu... ovog leta... i ko zna koliko duže... sve može da krene ispočetka sa planiranom popunjenošću i sa planiranim destinacijama, kao da se ništa nije desilo?


Kruz industrije neće biti dugo, ljudi.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #121 on: 20/April/2020 »
@Princ na belom brodu

Koje je tvoje predvidjanje, kada ce prvi brodovi ploviti?

Kada će kompanije krenuti da zovu zaposlene da se ukrcaju da bi pripremili prve brodove za pocetak rada?


Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #122 on: 20/April/2020 »
Carnival CEO je rekao (postavio sam link ranije) da su obezbedili novčana sredstva da ovako izguraju do kraja godine.
Niko ne kaže (ni on) da će toliko dugo da traje, ali milioni i milioni dolara su pripremljeni da se ovako nastavi do kraja 2020. godine... pa... šta reći onda... -()-

Realno, ne verujem da iko zna kada će da se krene sa radom. Svi posmatraju statistiku, projekcije i matematičke modele... ali smo još uvek rano u uzlaznoj putanji infekcije da bi se znalo kada se to spušta na prihvatljiv nivo za turistička putovanja brodovima.

Nekako se i meni čini da pre jeseni nema ama baš nikakve šanse... a da ćemo tek za mesec dana imati grubu procenu kada će se stvari koliko-toliko normalizovati. Sada je stvarno prerano da se zna.

Offline Arma

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #123 on: 20/April/2020 »
Jako lijepo i realno objasnjeno :clapping:Da dodam u najboljem slucaju ako bi sve islo planski krajem godine bi se moglo pocet opet plovit .Nadam se da grijesim jer trebao sam ja   brod Jo's  martu

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #124 on: 20/April/2020 »
U Evropi je kriva infekcije, prema medijima koje mogu da pratim, u silaznoj putanji. Hoteli u Austriji ce se uskoro otvoriti, mozda i u drugim zemljama. U Srbiji ce se hoteli otvoriti od 04.05. Treba očekivati i normalizaciju avio saobraćaja. Možda će kruzevi pre krenuti u Evropi nego u USA.

Ukoliko ce prvi kruzevi stidljivo da krenu mozda tek početkom jeseni, kako predvidjaš, to bi znacilo sledece: nekoliko brodova u oktobru, nekoliko brodova u novembru, nekoliko u decembru i onda do februara kompanija pocinje mozda da koristi celu flotu. S obzirom da neke kompanije ne obezbedjuju ama bas nikakvu novcanu podrsku svojim zaposlenima ja zaista ne znam kako neko moze da prezivi godinu dana bez primanja. Ukoliko je tvoje predvidjanje tacno, onda je vreme da se trazi drugi posao, barem za nas iz hotel departmenta.

Offline Arma

  • Registered
  • *
  • Posts: 8
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #125 on: 20/April/2020 »
Pa kompanije
ce morat da nesto plate svojim radnicima bar minimalac ne zato sto moraju I vole radnike nego da koliko toliko uspiju zadrzat dio ljudi  .Jer kompanija  zna da ce mnogo ljudi naci druge poslove jer gladna usta nemogu cekat .Carnival je obavijestio prosle  sedmice da ce svi koji su kuci dobit mjesecnu naknadu sa nekim izuzecima zavisno od duzine rada u co

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #126 on: 20/April/2020 »
Lako će oni naći zamene za one koji eventualno nadju posao negde drugde, jer neće biti u prilici da čekaju mesecima. Desetine bolje reći stotine miliona gladnih jedva čekaju da dobiju priliku da rade na brodu. Pored toga, moguce je da prvi brodovi koji zaplove neće biti puni, možda bude svega 50 iskorišćenih kapaciteta pa neće biti ni potreban veliki broj crew membera.

Neki ljudi pretpostavljaju čak da će isprva brodovi ploviti sa 40 posto popunjenih kapaciteta. Videćemo. Moguce je da će biti ukinuto samoposluzivanje gostiju u restoranima. Na brodu gde sam ja bio poslednji ugovor to je bio slučaj, ali svega nekoliko nedelja. Ni crew memberi nisu sami mogli da uzimaju hranu. Cak neki smatraju da se isprva neće prodavati inside cabins.

Ne znam da li će se kompanijama isplatiti da plove pod ovakvim uslovima odnosno koliko dugo mogu to da izdrže. I naravno kolika će biti cena takvog krstarenja. Biće skuplje, jasno.

U svakom slučaju, možda je nekima od nas vreme da krenu da razmišljaju da nadju drugi posao. Daleko je jesen. Ko živ, ko mrtav...



Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #127 on: 20/April/2020 »
@Mobile
Mogu kompanije dugo da izdrze pod ovakvim uslovima. Samo ce sada da umjesto zaradjuju, profit biti to da ce ostati na zivotu, dok se stvari ne stabiliziraju. Za razliku od americkih kompanija, ovi svoje radnike mogu da odrezu bez ikakvih pravnih posljedica, a zamjena vec ceka u redovima, da se ukrcaju na prvi mig.

@Arma
U velikoj si zabludi ako pocinjes recenicu sa "Kompanije ce morati .." To je znak da ne razumijes ovu industriju. Cruise industrija postoji izvan prostora i vremena, zakona i prava. Ona je kao vrtuljak u zabavnom parku, uskocis na njega, sve se vrti jako brzo, pola toga ne vidis i ne razumijes, imas osjecaj pijanstva i blazenstva, svi se smiju i zabavljaju, a muzika i zvukovi upotpunjuju caroliju. A onda sidjes sa vrtuljka, vratis se u stvarni prostor i vrijeme, i pere te post traumatski stres od cijelog dozivljaja.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #128 on: 20/April/2020 »
CEO je u pravu.
Kompanije nece morati nista. Na NCL pre ovoga u hotelu je uvek bio short manning, sada ce biti jos gore. Srezace se broj posade, srezace se i plate. Ali prezivece se, i opet ce za godinu - dve biti dobro (sto god to dobro predstavlja).

Ne slazem se sa Princem, mislim da ce kompanije poceti sa radom cim Trump spusti rampu, samo ce uvesti nove mere u VSP i prilikom boardinga.

Kruz industrija je slabo regulisani kapitalizam u najprirodnijem obliku, i kao takav jedino mu trziste moze suditi. Americki turisti imaju poslednju rec, ako oni budu bookovali i isli na kruzeve onda je moguce da se industrija vrati jos i pre avgusta. Vreme ce pokazati sve.
Isto vazi i za turizam, mislite da Crna Gora, Hrvatska i Grcka 2020. nece imati turista? Mozda ne kao 2019/18 ali turista ce biti. Trziste uvek ima poslednju u svemu.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #129 on: 20/April/2020 »
Mere su već bile uvedene i pre obustave operacije - merenje temperature pre boarding-a, intenzivna sanitizacija, putnici nisu smeli sami da uzimaju hranu na buffet liniji itd.
A sad se zna i da postoje ljudi koji su inficirani a nemaju nikakve simptome, ni povišenu temperaturu.

U kakav će cirkus i crnu rupu sve da se pretvori ako i na jednom jedinom brodu jedan jedini inficirani dođe i opet sve ispočetka - desetine ili stotine zaraženih, bombastične vesti na TV-u i internetu, luke koje redom odbijaju da prime takav brod, drama, tužbe, izuzetno loš publicitet, brodovi "inkubatori zaraze" itd.

Pa kruziranja ne mogu biti krug oko matične luke, treba otići u stranu državu... gde otići, ko garantuje šta je i kako je tamo, Trump sigurno ne. Kako organizovati izlaske, ekskurzije... ko kontroliše radnike na tim ostrvima i u tim državama, a ako nema izlazaka - čemu uopšte plovidba bilo gde. To bi bila samo tragikomedija.

Dakle, ili da se ova infekcija globalno smiri... ili da dođe do nekog bitnog medicinskog proboja - neki super-brzi super-efikasni test ili lek / vakcina.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #130 on: 20/April/2020 »
Intenzivna sanitizacija je počela u februaru i to smo radili 4 puta dnevno u hodnicima (dakle, zahtevali su od nas ne samo da sanitiziramo touch points nego maltene da operemo sa Oxivir five 16 hemikalijom kojom vršimo sanitizaciju čitav hodnih ukljucujuci zidove, vrata i sve ostalo). Isto tako, gosti nisu mogli da uzimaju hranu na buffet liniji i onda su često postavljali pitanja zasto je to tako. Jednom je cak kapetan objasnjavao gostima zasto se to radi. Razlika izmedju ondasnjeg i sadasnjeg stanja stvari jeste da bi sada trebalo da je vrh epidemije prosao i verovatno je vecina ljudi vec bila u kontaktu sa virusom. Što se samog virusa tice, strucnjaci kazu da je oslabio i cini se da sada vecina inficiranih nema bas nikakve simptome. Ako se stvori kolektivni imunitet verovatno kruzevi mogu da pocnu, samo niko ne zna kada ce se to desiti. Vakcinu sigurno necemo imati ove godine, neke procene su da ce trebati barem godinu i po dana da se pojavi vakcina. Ipak, mislim da sada jedan inficirani na brodu ne bi uzrokovao stotine inficiranih pod pretpostavkom da je vecina ljudi vec na neki nacin bila u kontaktu sa ovim virusom. Ipak, ja nisam lekar i oni to svakako znaju bolje od nas koji pisemo na forumima. Inače je poznato da infekcije koje se ovako lako šire ne mogu biti smrtonosne. Što se virus lakše širi to je virus slabiji. Tako kažu stručnjaci. Virus HIV se jako teško "pokupi", ali je jako smrtonosan dok se većina respiratornih infekcija lako "pokupi", a još brže prođu. SARS je bio smrtonosniji od ovog virusa koji se sada pojavio, ali se SARS teže prenosio.

Kompanije skoro ništa ne moraju. Postoji razlog zašto nisu registrovane u USA. Mogu jednostavno da te ostave da čekaš na ukrcaj jako dugo bez ikakve novčane kompenzacije, čak da ti ne odgovore na e-mail koji im pošalješ da ih nešto pitaš. Jedino će možda da se postaraju za članove koji su im izuzetno važni i koje ne bi želeli tek tako da menjaju, a to su možda oni najvisi oficiri. Konobare ce lako naci ili lako napraviti u kratkom roku.

Mislim da CDC ne kontrolise Trump vec ih kontroliše Bil Gejts koji je njihov finansijer (kao sto finansira i svetsku zdravstvenu organizaciju), sto znaci da oni i nisu bas nezavisna agencija, tako da uopšte ne čudi sto predlažu da se kruzevi obustave tako dugo.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #131 on: 20/April/2020 »
Da bi doslo do kolektivnog imuniteta, svi preko 70-e i svi sa nekom vec postojecom bolescu ce se naci na streljani. Oni gotovo da nemaju sanse protiv korone. A ako prezive, kvaliteta zivota ce im osjetno pasti, jer virus ostavlja teske posljedice na plucima, o cemu se ne govori mnogo. Tako da, previse povrsno se govori o tom kolektivnom imunitetu. Nece to tako lako ici.
Sa druge strane, zivot ne moze stati. Ekonomija ce se morati pokrenuti jer ljudi nemaju sta jesti. Ja se cudim da Trump jos nije potjerao sve na posao. Ocekujem nezapamceni val kriminala u US zbog toga. Mislim da je to neminovno.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #132 on: 20/April/2020 »
Tramp trenutno izgleda nema jaku poziciju. U sukobu je sa Kinom, Bilom Gejtsom i svim starim bogatim američkim porodicama, Svetskom zdravstvenom organizacijom i sa velikim brojem gradonačelnika. Mediji ga razapinju. A u USA se registruje sve veći broj nezaposlenih. Ne samo u USA već širom sveta. Lako je poznatim sportistima, glumcima i pevačima da prave čitave priče za novine iz karantina iz svojih vila sa bazenima i velikim dvorištem sa punim friziderima. Što se tiče kompanije na kojoj ja radim, u hotel departmentu ima puno ljudi iz Azije i znam da neki od njih tesko preguraju i regularni vacation od dva meseca, a da ne posudjuju novac, jer porodice imaju puno članova. Šta ukoliko ova situacija potraje do jeseni ili još duže... isto tako, puno ljudi sa Balkana ovih dana ide za Austriju i Nemačku pa i po cenu da ostanu negde "zaglavljeni". Ljudima treba posao.

Baš sam čitao intervju sa jednim članom krizne grupe Vlade Srbije ili kako se to već zove, kaže otprilike kako će do drugog talasa epidemije skoro sigurno doći na jesen, ali da sledeći talas nikada ne može da bude tako jak kao što je bio ovaj prvi udar. Kažu epidemiolozi da još uvek ne znaju tačan potencijal ovog virusa. Vakcine sigurno neće biti ove godine.

Bilo je najava da stariji od 70 neće moći na brodove. Ne znam kakav će biti zvaničan stav. Ovo može posebno da pogodi rečne brodove jer su tamo uglavnom stariji gosti. Videćemo, situacija je ipak bolja nego u USA.

Ostaje nam da se nadamo da će virus postati još slabiji ili možda da će se napraviti neki super brzi testovi koji bi mogli da se koriste prilikom ukrcaja gostiju.

Offline BUNTOVNIK

  • Registered
  • *
  • Posts: 29
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #133 on: 21/April/2020 »
Pozdrav, pripremamo se za najgore, (oistati bez posao bar ove godine) molimo se za najbolje. Da Nas pozove sta pre, sigurno da niko ne zna kad cemo opet na brod. Ali slusajuci Arnoldovo intervju. On kaze da imaju Para da prezive do kraja godine, a  brodove da ne plove. Ali spominje I to da je to najlose scenario, koje se moze desiti.. Takodze spominje da ocekuje u kasno ljeto neki brodove da plove na aljasku.. Sa sadasni intizitet virusa I desavanja.  Princes uopste citav carnival se spremna za plovidbu u kasno ljeto.. Ali stvari se menjaju. Bas sad dobio meijl iz princesa sa nekom ostetom 500$. I navode da ne znaju kad ce da plove opet.. Postavja se pitanje zasto ne navode u e mail to sto je Arnold rekao na intervju. Da se ocekuje krajem ljeto da se pocne sa plovovbom u fazama.. Verojatno sta niko ne zna sta ce biti to su samo scenarija.. Najbolje je da nadzem neki posao kuci dok se Jos moze naci.. Moje mislenje je da do kraja, godine nema nista od rotacija I Ugovor.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #134 on: 22/April/2020 »
Kruz industrija se još dugo neće pokrenuti.

Ovo što se najavljuje za mesec ili dva meseca da se nešto otkazuje... pa ono svi kao nešto čekamo i nadamo se da će tada da krene... sad ću vam objasniti šta je to.

Niko u vrhu kompanije ni ne pomišlja da će tada zaista nešto da se pokrene. Niti oni to objavljuju za nas interno. To se objavljuje za putnike, planirano u fazama, da bi moglo da se obradi masovno otkazivanje kruzeva.

Kruz industrije neće biti dugo, ljudi.

Molio bih te, ako budeš imao vremena, da probaš da mi (nam) pojasniš zašto većina kompanija, barem ovih većih zadržava izvestan broj crew membera na brodu i "održava" ih. Naime, čuo sam neko tumačanje da ukoliko bi kompanije poslale sve crew membere kući to bi značilo dve stvari: 1) smanjile bi troškove, 2) ne bi mogle ponovo da pokrenu brodove najmanje sledeća 3 meseca.

Ukoliko niko ni ne pomišlja da će kruzevi da se pokrenu zašto jednostavno ne pošalju sve ljude kućama i ugase sve operacije i jednostavno čekaju da jednoga dana CDC donese odluku da može da se krstari? I na ovaj način smanje troškove, jer ionako ni ne pomišljaju da u skorijoj budućnosti pokrenu brodove.

Pokušavam da shvatim šta se tačno dešava. Hvala na pomoći.