Author Topic: Pandemija virusa Corona (COVID-19)  (Read 227156 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #135 on: 22/April/2020 »
Moderan kruz brod je više kao grad nego kao automobil.
Ne može se samo okrenuti prekidač, ugasiti svetlo i zaključati vrata.

Da krenemo od banalnog razloga: nema dovoljno dokova za velike kruzere - oni se sada konstantno rotiraju, jedni su na sidru na otvorenom moru, drugi u luci... pa nakon par dana menjaju mesta. Ali to nije krucijalan razlog, da je samo to, našlo bi se rešenje.

Ima tu mnogo drugih faktora - na primer administrativno-zakonskih, recimo ako se određeni uređaji isključe i kapetan napusti brod, brod gubi licencu. Pa onda neki veliki složeni sistemi pre svega u makini, njih ni ne možeš da isključiš a da ne dođe do nekog kvara ili širenja nekog problema koji će te nakon pokušaja uključenja lupiti po glavi. (primer - čuo sam priču da ako tek tako isključiš rashladne i ventilacione sisteme koji su neprekidno radili preko deceniju, proširila bi se buđ i korozija... Mogu da na primer zamislim i motore, generatore, turbine, kako se začepljuju... Rezervoare, tankove, ventile, mnogo toga što bi zaribalo...)

Uvek treba da postoji neki minimalni nivo održavanja, kontrole... koji onda zahteva napajanje strujom, ventilaciju, aktivne sigurnosne mere i sisteme... a to već, jasno, zahteva i ljudstvo.

I da završim sa 2 faktora baš u vezi crew membera.

Prvi je da postoji znatan broj brodova koji imaju ili potvrđene slučajeve korone ili sumnjive slučajeve, i tamo operišu na povišenom sanitarno-sigurnosnom nivou, imaju osobe u izolaciji / karantinu i nemaju dozvolu da rade bilo kakvo iskrcavanje.

Drugi je da se baš dosta brodova sprema da transportuje non-working posadu kući. To znam sigurno za svoju kompaniju, a po internetu čitam da se i u drugim kompanijama priča o tome.

Ovo zadnje je izuzetno kompleksna masivna operacija, nije samo - kreni, idi, stigni, iskrcaj. Ima mnooogo logistike, proračuna, nabavke goriva, dobavljanje dozvola, ugovaranje prolaza, pregovora sa vladama država, lučkim vlastima, prilagođavanje zakonskim normama... dok se u međuvremenu i hiljade članova posade prebacuje među desetinama brodova u skladu sa planiranim destinacijama.

Pa recimo samo maleni sitni detalj vezan za moj posao, a to je šrafčić u ogromnom mehanizmu u kome još stotine drugih rade na hiljadama svojih šrafova -
Moj brod je predviđen za plovidbu u jednoj ograničenoj zoni Kariba. I satelitski sistemi su mu podešeni za satelitsku uslugu koja je na raspolaganju na tom tržištu.
(inače, moj brod je izabran da ide ka Indiji da odveze Indijce sa više brodova koji sada dolaze kod nas)
Da smo juče krenuli ka Indiji, brod bi za par dana ostao bez satelitske komunikacije, bio bi potpuno offline, bez telefona, interneta, TV-a, poslovne komunikacije, razmene krucijalnih informacija sa administrativnim subjektima itd. Jer - nemamo satelitske sisteme ni podešene ni kompatibilne sa onim što nas čeka na tom dalekom putu oko sveta.
To je bila čitava dramatična akcija da nam provajder dostavi neki specijalni modem, pa da ne pričam dalje koliko mi predstoji hardverskog i softverskog podešavanja.

I tako dalje. Verovatno bi svako iz Navigacije ili Makine ili Administracije i sa broda a tek pogotovo oni u sedištu kompanije, mogao da iznese ogroman spisak stvari na kojima sada mora da radi da bi se cela ova akcija uspešno izvela.

Offline Mobile

  • Registered
  • *
  • Posts: 454
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Recruitment Agency: Uspinjaca
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #136 on: 22/April/2020 »
Hvala na iscrpnom odgovoru.

Carnival je velika korporacija i nekako je uspela da obezbedi finansijska sredstva da preživi do kraja godine čak i da se ne pokrene, mada, kako sam čuo, plaćaće visoku kamatu stopu za taj novac. Ne znam da li druge brodske kompanije mogu tako dugo da ne rade, a da ne bankrotiraju. Postoje izvesne informacije da, ukoliko se čitav posao uskoro ne pokrene, može da dodje do velikih promena u vlasničkoj strukturi pojedinih kompanija i preuzimanja  nekih kompanija (čak i onih koje su relativno velike).

Isto tako, čitavi privredni lanci će ostati uskraćeni zbog zamrzavanja poslovanja kruzera. Recimo, hoteli u Majamiju će svakako imati puno manje noćenja, taksisti manje vožnji, restorani manji promet... A isto to važi i za druge velike portove. Jasno, budžet USA će takodje da ubere manje novca po raznim osnovama.

Videćemo šta će se dalje dešavati. Meni se čini da nije nemoguće da neki kruzeri krenu u julu ili avgustu.

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #137 on: 23/April/2020 »
Posmatrajuci situaciju u Srbiji nakon zavrsenog 84 casovnog policijskog casa imam izneti sledece - ljudi ce cim Trump digne rampu pohrliti na kruzere. Apsolutno sam siguran da ce industrija krenuti najkasnije do avgusta, iako ne garantujem da nece biti drugog major outbreaka do kraja godine.

Prince, bez da previse duzim u ovo kasno doba, nisi clan ni palube ni makine, stoga se iz tvog posta vidi da nisi upucen u materiju. Brod ne gubi seaworthyness zbog gasenja, nemoj pisati gluposti, zbog ljudi koji citaju ovo.
Brod se itakako moze gasiti, samo sto to nije isplativo u ovoj situaciji, kao sto je vec neko rekao - sve se drzi na stand by-u do momenta kada vlada SAD da zeleno svetlo.
Kako mislis da se vrse reparacije opreme ako nemas mogucnost da gasis sistem? I pre nego sto me potkopas kako nisam u materiji - ovo govorim kao clan palube, da ne kazem oow.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #138 on: 23/April/2020 »
Taman posla da potkopavam, zapravo i priželjkujem da ne budem ovde jedini koji deli informacije o aktuelnoj situaciji i koga pitaju šta se dešava ili, što je još nezahvalnije - šta će biti. -()-
Zato sam i stavio da sam čuo priču o tome. :uzdravlje:

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #139 on: 23/April/2020 »
... zapravo sam čuo od čoveka koji radi u Refrigeration odeljenju, pa sam se zato osmelio da to postavim na forum.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #140 on: 23/April/2020 »
Opet ja. :facepalm: Verovatno postajem dosadan :rofl: ali ovo razmišljanje moram da podelim sa vama, prilično je interesantno.

Gledam malopre mapu sveta... i zamislio sam se nad nekim trendovima (u vezi COVID-19).

Ovde na forumu, kada diskutujemo o situaciji i predviđanjima, često pominjemo šta će Trump / CDC / Amerikanci reći, da li će putnici želeti da idu na krstarenja, ili kojim naponom ekonomija čeka da bude oslobođena, ili da li se kompanije usuđuju da se upuste u rizik lošeg publiciteta... i tako dalje.

Ali...

... čini mi se da vidim šta će biti glavni problem (bar što se tiče većine kompanija) u tom momentu kad bude dato zeleno svetlo da se krene sa plovidbom:

Nedostajaće radna snaga.

Ono što nam se inicijalno skoro svima činilo, da će ovo potrajati par nedelja... mesec dana... dva meseca... to bi i moglo da se relativno lako premosti.

Međutim, s obzirom da je pauza duža od par meseci (čak i da krene sve u junu, to je 3 meseca nakon obustave plovidbe, a to nikako nije malo), imamo 1) ljude kojima su već sada istekli ugovori 2) ljude kojima će do tada (juna, jula, avgusta, kad god da se počne) isteći ugovori 3) i imamo ljude koji su sada na brodu ali su stavljeni u status gosta, prestali su da rade, a opet ne može se reći ni da su na odmoru, nisu kod kuće, nisu slobodni, nisu sa svojim porodicama.

To što je neki brod sada pun posade na čekanju, ne znači da će moći tako lako da krene sa radom. Ničijom krivicom, već zbog silnih restrikcija mnogi koji su sada fizički na brodu su... pa bukvalno zarobljeni. Ne mogu nigde i nikako otići. A čim se restrikcija ukloni - mnogi idu kući.


I sad zamislite dođe vreme, sve se reši, dozvoli se plovidba, putnici srećni, sve super... ali... gde su radnici?
Znamo vrlo dobro iz kojih delova sveta dolaze. Ne iz Amerike.

Radnici će biti u regionima koji tek ovih dana ulaze u onu "uzlaznu strmu parabolu" po broju inficiranih.
Nije malo verovatno da će postojati restrikcije na putovanja iz određenih zemalja.

Dakle sa brodova će dosta radnika morati da pošalju kući, a mnogi koji su potrebni za posao neće moći da dođu na brod.


Tu sad vidim dobru poziciju Carnival-a, (i ostalih kompanija koje krenu istom taktikom) - brodovi sada odvoze radnike kućama... i onda ostaju u tim regionima spremni da prihvate radnike kad bude vreme i dovezu ih nazad na originalno tržište. Osim ove jedne, još čak 2 muve se ubijaju ovim potezom - radnici umesto da budu zarobljeni će biti isporučeni kući i biti slobodni ljudi, a ne zarobljenici na moru, dakle iskoristiće odmor regularno; i treća muva je da dok brod, na primer 2 ili 3 nedelje bude plovio sa radnicima, oni će proći dovoljan broj dana izolacije na moru da kompanija može da garantuje za njih da su "čisti" kad se dođe na tržište.

Gle... U momentu kad se skine zabrana plovidbe i steknu svi uslovi da posao opet krene, Carnival će imati spremne brodove u: Indiji, na Filipinima, u Indoneziji, u Evropi, u Južnoj Americi... plus brodovi iz Indije svraćaju do Južne Afrike tokom povratka. Hopala, crew pokupljen i spreman za biznis.

Pišem o Carnival-u jer u ovom trenutku znamo samo za njih da kreću sa prevozom posade, ne kažem da i druge kompanije neće isto ovo primeniti.


Vrlo zanimljiva ideja, čini mi se kao pametan plan. :hmm:

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #141 on: 23/April/2020 »
Izvinjavam se što ne koristim EDIT opciju, na novoj verziji foruma mi ne radi dobro, Šef može da ubaci ovo u prethodnu poruku ako treba.


I još jedna muva, naknadno sam se setio - kad se podigne zabrana na plovidbu, tek treba krenuti u proces adekvatnog bukiranja i prodaje kruzeva, putnici tek treba da se čekiraju (plus da organizuju put, smeštaj), postojaće "bafer" period za popunjavanje kapaciteta i organizaciju poslovanja sa partnerima. To je taman i to vreme tokom kojeg će brodovi sa posadom iz sveta ići ka tržištu.

Srećna posada otpakuje i čisti brod, briska prašinu, zateže posteljinu, srećni putnici bukiraju kruzeve, srećna kompanija počinje da dobija prihode od bukiranja i zna da ima pun sastav sveže posade na početku ugovora - vraća se u biznis.


A ja upravo krećem na put oko sveta, isplovljavamo.
Florida - Bahami - Karibi - Južna Amerika - Južna Afrika - Madagaskar - Indija.
A posle ko zna.

:wave:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #142 on: 23/April/2020 »
A ja upravo krećem na put oko sveta, isplovljavamo.
Florida - Bahami - Karibi - Južna Amerika - Južna Afrika - Madagaskar - Indija.
A posle ko zna.

:wave:

Ciji cete internet/satelite da koristite na toj ruti?  :hmm:
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline donshone

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 151
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: N/A
  • Recruitment Agency: N/A
  • Job Title: N/A
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #143 on: 23/April/2020 »
Meni je stiglo pismo iz kompanije da je realnost drugacija i da bar jos par meseci se nece ploviti,sto je i za ocekivati,u pravu je bio rekao sef nemojte da vam zivot prodje u cekanju,ja vec aktivno trazim posao dok me ponovo ne pozovu na brod.

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #144 on: 23/April/2020 »
Quote from: CEO
Ciji cete internet/satelite da koristite na toj ruti?  :hmm:

E... to je sad predmet brainstorminga tamo negde među nadležnim timovima.

Kad mi je stigao novi modem, pitao sam - u cilju da se pripremim za migraciju sistema - koji će se stari modem isključivati i vaditi (brod ima nekoliko sistema).
Odgovor je bio - that's a million dollar question. :giggle:

Kažu da je provajder bio zatečen informacijom da odjednom flota brodova kreće na ocean crossing... mnogo toga je neočekivano i neplanirano... videćemo kako će organizovati link, za sada čekam dalje informacije, novi modem je u kutiji u mojoj kancelariji.

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #145 on: 23/April/2020 »
Vidis, da nije bilo virusa, nista ne bi naucio, samo kuca poso, kuca poso.
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline svašta

  • Registered
  • *
  • Posts: 724
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #146 on: 23/April/2020 »
A ja upravo krećem na put oko sveta, isplovljavamo.
Florida - Bahami - Karibi - Južna Amerika - Južna Afrika - Madagaskar - Indija.
A posle ko zna.

:wave:

Tesko da ce vas pustit da izadjete igdje, a to je bas tuzno. :(

Ja kontam da im nece bit problem za radnike. Ljudi trenutno gube poslove i uvaljuju se u kredite i na kopnu. To je nova radna snaga, doduse necertificirana i netrenirana. Al ne vjerujem da ce odlucit hej mogli smo sutra krenut plovit. Znace se bar mjesec dana prije i sve ce se sredit kad bude vrijeme za to.

Super zvuci prica princa o radsporedjenosti brodova po svijetu i spremnosti za pocetak ponovni, samo ja kontam da nece to nikako prije septembra i to ako bude srece

Offline deejaymanga

  • Registered
  • *
  • Posts: 41
    • View Profile
  • Country: Macedonia
  • Company: Carnival Cruise Lines
  • Recruitment Agency: Uspinjaca Posao
  • Job Title: Team Headwaiter
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #147 on: 24/April/2020 »
Evo ja da javim sa Carnival Horizon... Znaci ovo trenutno sta se dogadja je pravi haos. Kad je krenula prica na ostalim brodovima da ce se organiziraju brodove da ne odveze kuci imali smo miting za FOM svi iz restorana koji nam je rekao da za nasi brod se jos nista ne zna i nam je rekao da vecinom nas od sutra nece radit i da ce ostavit samo 30 ljudi iz restorana da radit. Onda sledeci dan je sledio telefonski poziv sa predsednik CCL, Christine Duffy, pustili su taj poziv na PA sistemu i ona nam je rekla da zato sto na Horizon, Freedom i Valor imamo slucaja COVID-19 da za nas nije moguce da se organiziraju brodove da ne odveze kuci pa ce se za nas cekati da otvore aerodromi i tek tad cemo moci da idemo kuci. A mi znamo da tu na ovom brodu nemamo slucaj sa COVID-19, pa je onda usledio demant na to iz kapetana koji je rekao da je Christine Duffy pogrijesila na taj poziv te da na Freedom i Valor imaju slucaj ali na Horizon ima previse ljudi koji su bili u karantinu i izolaciji i zato je za nas nemoguc transfer na ostali brod.

I to je bilo to, svi znamo da ne idemo transfer na drugi brod, kad juce nam kapetan javlja da cemo danas biti u Miami-u cijeli dan i onda cemo da isplovimo i da cemo u subotu ici na Great Stirrup Cay, gde ce da budu ukotveni skoro svih brodova koji krecu oko sveta da prebacuju crew membere i da cemo se tamo prebacit na brodove koji ce da nam odveze kuci. Cak je nam na kraju tog announcement-a rekao da pripremljamo kofere osim oni 150 ljudi koji ce ostanu da radi i za koji vec se zna da ne idu na transfer.

I evo danas najnoviji announcement je bio da se ipak to otkazuje "until further notice" zato sto navodno na brodove koji trebamo ici nema dovoljno mjesta, eto znam da je na Magic gde su svi balkanci vec pravi haos, znaci drug mi poslao sliku od "kilometarska" linija za hrane na buffet-u i mi je rekao da nema nikakva organizacija i da je prava katastrofa tamo i nema nikakva organizacija.

Nekoliko crew membera zvali nazad da opet rade zato sto kad su objavili ovo da cemo ici transfer na drugi brod oni su ostavili samo 15-ak ljudi u restoranu da rade, ono bas minimum, jel su mislili da ce na brodu ostat samo 150 ljudi al eto na brodu jos ima oko 900+ crew membera.

Da napomenem samo i da oko pre dve nedjelje je trebao da bude charter let za rumunce i ukrajince i naravno to su otkazali, ljudi izasli vani na terminalu i vratili se nazad na brodu, charter je bio otkazan zato sto je vlada jedne od te drzave nije dozvolila da se taj let obavi. Znaci ovo je bio potvrdeno od kapetana, nije nikakva rekla-kazala prica. Takodje je bio otkazan i jedan charter za filipincima zato sto su hoteli u Manila prepuni sa crew memberima i oni koji zive na ostrva ne mogu da idu kuci jel nema letova.

Eto tako, na kraju ipak mislim da nije sve tako lepo kako sto se opisuje po socijalnim mrezama, ima jos toga puno da se odradi za sve ovo da bude uspesno, cak i ako se krene ka Evropa mislim da nece bit tako lako da ne iskrcaju sa brodove, mi smo na onaj zadnji miting pitali sta ce da bude recimo sa nama makedoncima, srbima, nemamo more i brod ne staje u nasoj zemlji i rekli su da kompanija pregovara da nama organiziraju charter letove iz zemlji gde brod stane, znaci oni jos pregovaraju nije nista sigurno. Nadam se da ce se do tada olaksati situacija i da ce otvorit granice i aerodrome pa cemo moci bez problema stici kuci... Pozdrav i sve najbolje. :wave:

Offline CEO

  • Administrator
  • Registered
  • *
  • Posts: 9941
  • Chief Executive Officer
    • View Profile
  • Country: Croatia
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #148 on: 24/April/2020 »
Cirkus  ::bin-laden::
Odavno ne plovim. Sve odgovore pronađite na forumu.
http://youtu.be/gABS8a4wm9o (door=forum, ja Morpheus ti Neo)

Offline wolfns

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1280
    • View Profile
  • Country: Neverland
  • Company: Shoreside negde u Carnival Corp
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: ex Elec Officer
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #149 on: 24/April/2020 »
Kako mislis da se vrse reparacije opreme ako nemas mogucnost da gasis sistem? I pre nego sto me potkopas kako nisam u materiji - ovo govorim kao clan palube, da ne kazem oow.

Reparacije se uglavnom vrse gasenjem dela sistema.

Moze se ceo brod ugasiti. Svaka masina ima propisanu proceduru za konzervaciju u slucaju produzenog iskljucenja iz upotrebe, to ukljucuje praznjenje, podmazivanje, zastite od korozije i sve sto je vec potrebno...
Nista nije nemoguce ali svakako jeste komplikovano i skupo, a pri tome postoji uvek mogucnost da ce nesto poci kako ne treba.
 
Izgleda da imaju druge planove.
No trees were destroyed while posting this, however, a significant number of electrons were terribly inconvenienced