Author Topic: Pandemija virusa Corona (COVID-19)  (Read 227730 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #555 on: 17/September/2020 »
Ne znam koliko to znaci sto su "otvorili" Miami port (Cruise Capital of the world)  :hmm:

"The cruise sector is ready to get back to business safely and thousands of jobs depend on that, industry leaders, suppliers, retailers and longshoremen shared at the Tourism and the Ports Committee on Sept. 10."  :airquotes:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #556 on: 17/September/2020 »

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #557 on: 17/September/2020 »
P&O Cruises otkazao sve kruzeve za 2020. godinu.

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #558 on: 17/September/2020 »
A nasa kompanija dala otkaze danas oficirskim pozicijama, obavestila ih mailom. Ne mogu da tvrdim ali nacula sam da je danas oko 100 maila poslato :hehe:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Online Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #559 on: 17/September/2020 »
Verujem, previše ih je sada, nema toliko brodova za sve.
A i, ne znam da li si primetila, od juče Team Portal ne radi... znao sam da se nešto sprema.

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #560 on: 17/September/2020 »
Zvali su ih telefonom, sad sam se cula sa jednim drugom koji je nazalost medju njima :neee:
Ja malopre pokusala da udjem nije htelo i sad opet hoce ali nema promena :hmm:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline Purser

  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
  • Country: us
  • Recruitment Agency: -
  • Job Title: -
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #561 on: 18/September/2020 »
Sto se tice  povlacenja brodova iza flote, meni je poprilicno dobro. Da objasnim zasto.

Povlacenje brodova iz flote je moralo da se desi, to su sve starudije i kante od brodova. Stvar je u tome sto je Carnival to uradio u najgore vreme.

To nisu privatne jahte, to su brodovi kroz koje na mesecnom nivou prodje hiljade  ljudi. Ma koliko ih dobro odrzavali oni propadaju. Stariji brodovi se vise kvare. A Carnival-ovi brodovi su jedni od gorih po kvalitetu, uzimajuci u obzir Royal iz tog istog vremena. Ne favorizujem, mnogi od vas znaju da nemam preference prema kompanijama.

Zar mislite da su ti brodovi ista valjali, da ih Carnival ne bi prodao i za njih dobio neke pare? Kada vec ekplatisu vas.

Dalje, davanje otkaza i manje posla. Sto se toga tice, napomenuo sam da je Carnival to mogao drugacije da resi. A to je da po izlasku novih brodova povlace stare, a smo rlziku u posadi dodatno zaposle.

Zasto je Carnival toliko dugo drzao te kante u floti? A i sami su priznali da su brodovi od minimum profita. Nekoliko razloga.

Pre nego sto krenemo na razloge Carnival je budget komanija.
Stanje u ovoj industriji  je prenapregnuto vec duze vreme, i pod tim mislim, sprovodjenje ovakvih kruzeva je bilo sumnjivo profitabilno. Imate brod koji je na minimum profita a u buget zoni ste i jos zavisite od drugih faktora.
Tako da uzmite u obzir samo povecanje cene goriva samo za jedan kruz, za taj kruz vi vec mozete da budete u deficitu za taj brod. I spominjemo samo to. Da ne kazem otkazan port, gde morate i da refundorate goste.

Da se vratimo zasto je kompanija drzala ove brodove u floti i nije htela da ih se odrekne?

Sluzili su kao broj u floti, kompanije je mogla da kazze da imaju vecu flotu.
Sluzili su kao marketing. Iako brod nije toliko profitabilan, vise se kompaniji ispalti da i ne zaradi na tome nego da ti gosti odu u Royal i na njihove brodove.

Kada su se svari promenile i pocelo sve ovo brodovi vise ne sluze toj svrsi i prave samo problem i kompanija zeli da ih se otarasi. Da ne pricamo o cenama dokiranja. Port ne zanima koliko je brod star, oni naplacuju prema tonazi broda.

Ali i sto tako izlazi i Mardi Gras, i to je brod koji ce moci konacno da se meri sa brodovima iz drugih flota, jer Carnival do sada nije imao brodove koji su to moglu da urade.

Tako da li ce biti manje posla, da , ali isto ima posade koja vise nece da se vraca i izlaze i novi brodovi i ne mislim da ce da bude toliko veliki problem.




Sta ja mislim da je veci problem je to sto su neke kompanije najavile da ce da smanje plate. I to moze da buide poprilican problem.

Plate u ovoj industriji su katastrofalne vec duze vreme.

Kompanije ce sada dodatno da se kriju iza toga, znate kompaniji je sada prtreban novac, nema novca itd.

To isto tako mogu i da vas zavlace i da se desi nekoliko sledecih stvari,

Da nikada ne vrate plate na staro, ako shvate da sui filipinci i ostali Azijati spremni da rade i za manje
Da namerno odugovlace i time vas eksplatisu da duze radite za manje plate
Da vam vrate plate na staro, ali pritom daju vece odgovornosti, i ne povecaju platu, i kako to amerikanci vole da to  nazovu bude new normal

Pre svega ne mislim da kompanije nemaju novaca i da ne moze bez smanjivanja plata zaposlenima jer CEO Royal-a i NCL-a imali su prako 20 miliona plate. I tako godinama. Tako da ne mislim da oni nisu mogli da prodju sa 2 miliona godisnje. A da ostalih 18 miliona podele posadi u ovoj situaciji ili eventualno plate dokiranje brodova.

Da ne bude kao u onom vicu.
Sede direktor , radnik i clan posade. Za stolom je 20 dolara, direktor uzme 19 i kaze radniku pazi da ti clan posade ne uzme dolar.

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #562 on: 18/September/2020 »
Jako zanimljivo zapazanje celokupne situacije  :clapping:

Meni nije jasno recimo da li oni planiraju ako sve krene,  nebitno kada da rotiraju npr. waitere iako ih imaju previse ili ce ipak odluciti da neke ne pozovu a da im ostane manje ljudi. Danas su zvali telefonom samo oficire i obavestavali ih o otkazu a da li ce se nastaviti videcemo.  :waiting:
 
Naravno to niko ne zna osim njih, samo glasno razmisljam :hmm:
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline Jev

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 99
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #563 on: 18/September/2020 »
Dobro zapazanje ali ja smatram da sto se hotela tice - plate tesko da mogu ici mnogo nize no sto vec jesu ($1200 za ass. waitera na NCL, $1400 za GSA, $1200 jr. stateroom steward samo da navedem par) ali ja mislim da ce veliko rezanje ici za "nize" oficirske pozicije - kao npr. 3rd engeneer (plata $5500), 2nd engineer ($9000), 1st officer ($8500) itd. Moguce da ce te plate vratiti na nivo 2014 (ja mislim), kada je 3rd imao $3900. Sve iznose navodim sa NCL.

Vodim se logikom da je samo pitanje vremena kada ce kompanije shvatiti da je svetsko pomorsko trziste prezasiceno edukovanom radnom snagom (skoro svaki filipinac motorman ili ab ima pomorsku edukaciju i lako moze biti oficir ukoliko mu kompanija pruzi priliku za to). Kompanije do sada idu na marketing, a to znaci da zele da im oficirsko osoblje budu evropljani (skandinavci, italijani, britanci, hrvati). Prednost kapitalizma je to sto racun sve resava, npr. - kriza mozda navede kompanije da shvate da ce im kapetan indijac raditi kao i kapetan norvezanin ali za 40% manje novca. Ne zelim da me iko pogresno shvati, ja ne zelim nikome da mu se plata smanji ali moj je stav da crew pozicije svakako imaju plate na minimumu minimuma, te svako dalje rezanje vise steti nego koristi, te je moje skromno misljenje ovo gorenavedeno. Ukratko - (evropskim) "nizim" oficirima tehnickih ureda pretpostavljam da ce plate biti smanjene, plate nece biti smanjene kapetanu, staffu, kapu, chief reeferu, sefu struje, chief oficiru itd. ali drugima mislim da hoce biti rezanja u iznosu od 10 do 30%.

Offline Master

  • Registered
  • *
  • Posts: 54
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #564 on: 18/September/2020 »
...da je svetsko pomorsko trziste prezasiceno edukovanom radnom snagom
Netocno.
 
(skoro svaki filipinac motorman ili ab ima pomorsku edukaciju i lako moze biti oficir ukoliko mu kompanija pruzi priliku za to).

Netocno.

...Kapetan indijac raditi kao i kapetan norvezanin ali za 40% manje novca.
$50K, $100K ili $1M godisnje "ustede" nije presudno za te pozicije.


Offline duledule

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #565 on: 18/September/2020 »
Msm da je vec bilo price o tome ali nezvanicno ideja za Cunard (pocinju od marta ili aprila zaboravio sam) je da sve pozicije predju na fiksnu platu a gratuity bi se naplacivao i isao kompaniji. Takodje ugovori bi bili nesto skraceni tako da bi svi mogli da odrade i zarade bar nesto novca (umesto 6 m radilo bi se 4).
 :(

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #566 on: 18/September/2020 »
Takodje ugovori bi bili nesto skraceni tako da bi svi mogli da odrade i zarade bar nesto novca (umesto 6 m radilo bi se 4).
 :(

pa bolje i 4 nego nista.... ali videcemo... skresace nam plate makar 20%, ali bolje i za 2000$ mesecno nego nista ili 400$ kuci ;)

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #567 on: 18/September/2020 »

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #568 on: 18/September/2020 »
Slazem se da je bolje. Meni je bas logicna ideja da svima skrate ugovore i omoguce crew memberima da se brze rotiraju, e sad da li i oni tako razmisljaju videcemo... :hmm:


Moja kompanija je kako sam juce i napisala podelila otkaze ali zvali su samo te vece oficirske pozicije(Captain, Chief engineer, Staff ETO, senior engineers...)  :pad:

Ne znam da li planiraju da krate i nas obicne smrtnike :(


"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline duledule

  • Registered
  • *
  • Posts: 88
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #569 on: 18/September/2020 »
Mi smrtnici ih kostamo samo dok smo na brodu, tako da nas nece dirati. Pitanje je samo kad ce da pozovu, cim pocne ili 6 meseci kasnije.  oT