Author Topic: Pandemija virusa Corona (COVID-19)  (Read 227631 times)

0 Members and 11 Guests are viewing this topic.

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #916 on: 14/December/2020 »
Ako ne bude do jeseni kako ces onda da primis vakcinu ako to ude uslov za povratak?
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline vedranB

  • Registered
  • *
  • Posts: 43
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess cruises
  • Recruitment Agency: Safe cruise
  • Job Title: Junior Waiter
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #917 on: 14/December/2020 »
Ako ne bude do jeseni kako ces onda da primis vakcinu ako to ude uslov za povratak?
Pa da li je neko uopste pominjao da ce vakcina biti uslov?
Nisam cuo mada mozda nisam ispratio ali ono sto znam je da sve stoji isto sto se tici medikala.
Bar za Princess je sve isto kao i pre dve godine.

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #918 on: 14/December/2020 »
Napisala sam AKO nisam rekla da je to uslov.
Prica se i pise o tome tj nagadja se tako da nije da je nemoguce.
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #919 on: 15/December/2020 »
Pa Princess ne trazi od svojih da primi vakcinu za ovaj bio otrov (bar ne jos), rekli su da dok se vakcina ne ispita i ne utvrdi da je "bezbedna" nece terati nikog da se pelcuje na to... Sto se tice pomenutih naslova da se nece moci putovati avionom, za sad Qantas je to izjavio da nece primati nepelcovane ljude na let. A Qantas nije jedina avio kompanija u svetu sa kojom se leti :)

Same vakcine nece biti za siroke narodne mase do minimum marta,ali najrealnije je da od Juna budu dostupne za sve. Ovo sad sto je hype oko pelcovanja je super,za one koji se bore na prvim linijama fronta: doktore, starije od 75 godina koji su jednom nogom u grobu (ne znam sta ce njima vakcina kad su pred smrt), vojska i slicno. Dok se oni prvi ne ispelcuju svi, nema nama vakcina..

bar tako kazu TV stanice i neki strucnjaci (ne ja ili neki "teoreticar"). Takodje ,ako sam dobro razumeo, Predsednik Donald J. Trump je pre neki dan potpisao papir gde kaze: NEMA izvoza vakcina za svet dok se Amerikanci prvo ne vakcinisu,ma gde god bili u svetu! znaci prvo Ameri pa onda ceo svet.

P.S: sto se tice Princessa nova je "vest" da ukoliko se ne vakcinises na brodu za onaj normalan FLU (sto se i godinama u nazad vakcinisemo), ne mozes da ostanes na brodu,odnosno salju te kuci...

 oT


https://youtu.be/DroU-8DpzFw

Offline vedranB

  • Registered
  • *
  • Posts: 43
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess cruises
  • Recruitment Agency: Safe cruise
  • Job Title: Junior Waiter
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #920 on: 15/December/2020 »
Pa Princess ne trazi od svojih da primi vakcinu za ovaj bio otrov (bar ne jos), rekli su da dok se vakcina ne ispita i ne utvrdi da je "bezbedna" nece terati nikog da se pelcuje na to... Sto se tice pomenutih naslova da se nece moci putovati avionom, za sad Qantas je to izjavio da nece primati nepelcovane ljude na let. A Qantas nije jedina avio kompanija u svetu sa kojom se leti :)

Same vakcine nece biti za siroke narodne mase do minimum marta,ali najrealnije je da od Juna budu dostupne za sve. Ovo sad sto je hype oko pelcovanja je super,za one koji se bore na prvim linijama fronta: doktore, starije od 75 godina koji su jednom nogom u grobu (ne znam sta ce njima vakcina kad su pred smrt), vojska i slicno. Dok se oni prvi ne ispelcuju svi, nema nama vakcina..

bar tako kazu TV stanice i neki strucnjaci (ne ja ili neki "teoreticar"). Takodje ,ako sam dobro razumeo, Predsednik Donald J. Trump je pre neki dan potpisao papir gde kaze: NEMA izvoza vakcina za svet dok se Amerikanci prvo ne vakcinisu,ma gde god bili u svetu! znaci prvo Ameri pa onda ceo svet.

P.S: sto se tice Princessa nova je "vest" da ukoliko se ne vakcinises na brodu za onaj normalan FLU (sto se i godinama u nazad vakcinisemo), ne mozes da ostanes na brodu,odnosno salju te kuci...

 oT


https://youtu.be/DroU-8DpzFw
Pa to je valjda tako i kad je stanje "regularno" da tako kazem.
Ne mozes da preuzmes lamineks dok ne primis flu vakcinu. Bar je meni bilo tako na poslednja dva ugovora...
Opet mozda sam ja samo zapao na takve brodove, ne znam.

Offline Purser

  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
  • Country: us
  • Recruitment Agency: -
  • Job Title: -
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #921 on: 15/December/2020 »
Da tako je. Sve je to direktorka Princess-a rekla.
Sto se NCL-a, tu je drugacija situacija i razmatraju uvodjenje za goste, dok za crew navode da ce sigurno morati, mada ne znam da li misle na grip vakcinu.

Posle vise decenija istrazivanja i razvoja vakcina proriv gripa je efektivna 40%, ova koju sada uvode, posle nekoliko meseci navodno je efektivna 95%. E sad samo traba da poverujete u to.
Inace 85 miliona amerikanaca je protiv vakcina. Svaka kompanija koja to stavi kao uslov, moze i katanac.

Industrija je vec izgubila belu radnu snagu, posebno iz zapadne Evrope, i sad ce sve da se svede na azijate. Kakvo je stanje izmedju Amerike i Kine poslednjih godina, americka netrpeljivost prema njima, koja je uvek i postojala da se razumemo, to nije nista novo, kompanija moze da izvuce deblji kraj. Pa da bude kao posle 2001 kada gosti nisu hteli da ih sluze svi koji nisu beli, jer ih podseca na terorizam.


Offline Purser

  • Registered
  • *
  • Posts: 185
    • View Profile
  • Country: us
  • Recruitment Agency: -
  • Job Title: -
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #922 on: 15/December/2020 »
sto se tice Princessa nova je "vest" da ukoliko se ne vakcinises na brodu za onaj normalan FLU (sto se i godinama u nazad vakcinisemo), ne mozes da ostanes na brodu,odnosno salju te kuci

Jel mozes da se vakcinises u svojoj zemlji i da doneses karton?

Offline Alexica

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 379
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival
  • Recruitment Agency: Employment-power
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #923 on: 15/December/2020 »
Ovo sad sto je hype oko pelcovanja je super,za one koji se bore na prvim linijama fronta: doktore, starije od 75 godina koji su jednom nogom u grobu (ne znam sta ce njima vakcina kad su pred smrt), vojska i slicno. Dok se oni prvi ne ispelcuju svi, nema nama vakcina..

Ovo je jakoooooo ruzno sto si napisao :( Da li bi tako mislio i da je to tvoja majka??? Sto bi se lecila ako je pred smrt zar ne :facepalm:
Jako, jako ruzno.

Prica se o tome i mene uopste ne bi cudilo da je to uslov za povratak, vec se pisalo da ce se traziti za bilo koje putovanje van zemlje. Mi samo nagadjamo naravno da nista nije sigurno ali je vrlo moguce.
"Pricace ti o plovidbi, ti sto nisu sidro digli..."

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #924 on: 15/December/2020 »
Jel mozes da se vakcinises u svojoj zemlji i da doneses karton?

Do sada imam 10 ugovora i ako se dobro secam primio sam bocu sve nekoliko puta ne vise od 4,rekao bih... Mislim da bocu na brodu dobijas samo ako si ukrcan ili radi sezonu tipa od novembra pa do februara... Jer koliko se secam u Avgustu 2018 na Sea kad sam bio niko nije dobijao vakcinu pa cak ni u novembru jer smo bili u AUS gde je leto, Crown 2017 April mesec opet nista od vakcine...

Poslednju koju sam dobio za FLU je sredina novembra 2019. i to je bilo : MANDATORY znaci nema ono :: ne da mi vera, musliman,katolik pravoslavac sam i te fore.... Verujem da su jos tada znali da se nesto gadno sprema...

Posle vise decenija istrazivanja i razvoja vakcina proriv gripa je efektivna 40%, ova koju sada uvode, posle nekoliko meseci navodno je efektivna 95%. E sad samo traba da poverujete u to.
Inace 85 miliona Amerikanaca je protiv vakcina. Svaka kompanija koja to stavi kao uslov, moze i katanac.

Industrija je vec izgubila belu radnu snagu, posebno iz zapadne Evrope, i sad ce sve da se svede na azijate. Kakvo je stanje izmedju Amerike i Kine poslednjih godina, americka netrpeljivost prema njima, koja je uvek i postojala da se razumemo, to nije nista novo, kompanija moze da izvuce deblji kraj. Pa da bude kao posle 2001 kada gosti nisu hteli da ih sluze svi koji nisu beli, jer ih podseca na terorizam.

Slazem se sa ovim izrecenim ovde jer nisu svi Amerikanci ni ljudi na svetu slepi i ovce da prate sta im se kaze,a da ne razmisle bar malo... uslovljavati ovako nesto je jednako organizovanom ubistvu. Niko ne kaze da ne treba da primimo,ali ovako brzo sklepane vakcine NE! Sigurno ce se cak i sa vakcinama do kraja godine kolko tolko pridrzavati mera o distanci i maskama (nadam se da ce maske biti samo kao preporuka za putnike) dok recimo za crew bi mogla biti obavezna do daljnjeg

Sto se tice radne snage,totalno si u pravu! Secam se price jednog naseg konobara pre nekoliko godina kako su putnici jos tada (velika vecina) kad god dodju na kruz pitali ko im je konobar? ako je neko ko nije beo ili Latino, odmah su ga  menjali . Sad to mozda ovako zvuci "rasisticki" ali kad bi samo znali kakva im je (ne)higijena tim konobarima a i onima iz bar departmana (steward i bartender), zgrozili bi ste se!

Kompanijama trebaju beli ljudi jer je dosta nas na visokim pozicijama od HR, do menadzera i Assistent menadzera, da ne pricamo o Recepciji i njihovim pozicijama...


evo jedna interesantna i totalno realna mapa Sveta o primanju vakcine.


izvor: The Economist Intelligence Unit

Kao sto sam negde naveo, Dr Nestorovic je izjavio pre neki dan, da bogate zemlje uvek imaju prednost (sto je i dobro za nas jer nama je Amerika bitnija zbog posla), pa tek onda ove male i bez znacajne drzave ce dobiti vakcinu, jer ekonomski ni politicki mi njima nismo bitni. Tako da ne mogu da uslove nas i bilo koga da ako ne primimo vakcinu nema putovanja. Jer vakcina nece biti

Ovo je jakoooooo ruzno sto si napisao :( Da li bi tako mislio i da je to tvoja majka??? Sto bi se lecila ako je pred smrt zar ne :facepalm:
Jako, jako ruzno.

Prica se o tome i mene uopste ne bi cudilo da je to uslov za povratak, vec se pisalo da ce se traziti za bilo koje putovanje van zemlje. Mi samo nagadjamo naravno da nista nije sigurno ali je vrlo moguce.

da mozda sam se malo lose izrazio ,ali gledaj ko su nam putnici ,koji su to bolesnici? Kod nas u Srbiji ista prica, ljudi od 80 godina nam kroje sudbinu (sto politicku sto ostalu), vuku se po ulicama i slicno... pa moja baba od 83 godine "umire" vec 10 godina... te oce te nece, padala je 3 puta sa kreveta nista joj nije... I sad neko da me ubedi da neko od 85godina ima prednost u odnosu na nekog ko ima 20.30.45 godina!? ma vazi...  <3 no hate :) :*

Offline lasmar

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 198
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Princess Cruises
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #925 on: 15/December/2020 »
Svako ima pravo da živi, dal 30, 50 ili 100 godina, apsolutno nebitno. Ali svako ima pravo na život. Ako je neko u poznim godinama ne znači da je njegov život istrošen ili nebitan. I oni su nekada bili mladi kao i mi sada, a mi ćemo(neki da neki ne) doći nekad u njihove godine, pa ne verujem da bi bilo ko od nas voleo da nas potomci i mlađi naraštaji teraju u grob kad oni misle da je vreme, pošto smo bolesni, sedi, bezubi ili šta god. Niko ne voli da stari, da slabi i da se razboljeva, ali to je prirodni proces koji se ne moze zaustaviti. Čovek je dobar ili loš, a ne star, mlad, bolestan, zdrav...itd. Te generacije koje se guraju u grob jer su stari, su prošli kroz teža vremena i imali daleko većih, nezamislivih problema od nas koji padamo u depresiju kad zakuca Gugl, Jutjub i ostale popularne platforme.

Offline NVC

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 219
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #926 on: 15/December/2020 »
Ne mozes da preuzmes lamineks dok ne primis flu vakcinu. Bar je meni bilo tako na poslednja dva ugovora...
Opet mozda sam ja samo zapao na takve brodove, ne znam.

ja se recimo nikad nisam vakcinisao.
Alergican sam, i kad bi me primorali, mislim da bi ih to koštalo milion, dva.

Offline NVC

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 219
    • View Profile
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #927 on: 15/December/2020 »
a sto se tice ljudi koji su jednom nogom u grobu, u smislu ako umru, umru.
cisto da opisem slucaj mog komsije.
zarazio se kovidom i umro u toku od 9 dana.
ali tako sto su mu se pluca napunila vodom i posle 3 dana ropca, bukvalno se udavio.
ako treba da umru, nrka umru nekom lepsom smrcu...

Offline pspman

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 892
    • View Profile
  • Country: Serbia
  • Company: Princess Cruises
  • Recruitment Agency: Safe Cruise
  • Job Title: Asst. Photo Manager
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #928 on: 15/December/2020 »
Svako ima pravo da živi, dal 30, 50 ili 100 godina, apsolutno nebitno. Ali svako ima pravo na život. Ako je neko u poznim godinama ne znači da je njegov život istrošen ili nebitan. I oni su nekada bili mladi kao i mi sada, a mi ćemo(neki da neki ne) doći nekad u njihove godine, pa ne verujem da bi bilo ko od nas voleo da nas potomci i mlađi naraštaji teraju u grob kad oni misle da je vreme, pošto smo bolesni, sedi, bezubi ili šta god. Niko ne voli da stari, da slabi i da se razboljeva, ali to je prirodni proces koji se ne moze zaustaviti. Čovek je dobar ili loš, a ne star, mlad, bolestan, zdrav...itd. Te generacije koje se guraju u grob jer su stari, su prošli kroz teža vremena i imali daleko većih, nezamislivih problema od nas koji padamo u depresiju kad zakuca Gugl, Jutjub i ostale popularne platforme.

pa da upravu si,ali da me ne shvatite pogresno (posto ocigledno jeste,a i nije me briga nesto), kazem samo da se non stop govori kako mladi stradaju,mladi ugrozeni,radno sposobni itd... A oni prvo pa "musko" ,sve novo sto dodze ajmo na stare,njih zastitite a mlade ko j.... mladi ce se snaci.... Cinjenica je da stari slabo izlaze iz kuce/stana (zbog toga im je i slab imunitet), tesko se krecu i ne pridonose nista drustvu osim sto glassaju za i***te (koji god oni bili ) a i na neki nacin su teret drzavi (to sam skoro cuo neke analiticare),ali da ne idemo dublje i dublje u ovo, zaustavicemo se na ovom :)



Ne mozes da preuzmes lamineks dok ne primis flu vakcinu. Bar je meni bilo tako na poslednja dva ugovora...
Opet mozda sam ja samo zapao na takve brodove, ne znam.

ja se recimo nikad nisam vakcinisao.
Alergican sam, i kad bi me primorali, mislim da bi ih to koštalo milion, dva.

da da tako je.... e sad, oni ne proveravaju ko je alergican ,a ko nije,pa bi vrv sad morao da od doktora kuci trazis papir da si alergican ili sta vec...  :hehe:  Jer ako je taj slucaj sa alergijom OK prolazio do sada, sa COVIDom bi se tek prosirio ,da kazem, mozda i neko ko nema alergije ce se rado javiti i reci: alergican sam na to i to.. Vrvr ce se kompanije ograditi i smisliti nacin da te zaGGrebu na svakom cosku...

Offline Princ na belom brodu

  • Cruise Ship Veteran
  • Registered
  • *
  • Posts: 1714
    • View Profile
  • Country: Srbija
  • Company: Carnival Cruise Line
  • Recruitment Agency: Samostalno
  • Job Title: Bivši IT oficir
Re: Pandemija virusa Corona (COVID-19)
« Reply #929 on: 15/December/2020 »
Evo da se javim kako je protekao proces mog ukrcaja (mada to još nije pravi ukrcaj, jer brod još 2 dana pripada brodogradilištu).


Prvo sam 2 dana pred let za Finsku radio PCR test u Srbiji kao uslov da mi Carnival odobri put i da dođem u Finsku.

Zatim, prilikom dolaska, na samom aerodromu u Helsinkiju sam radio drugi PCR test i potom sam bio smešten u karantin u hotelu dok sutradan nije stigao rezultat testa. Nema izlaska iz sobe, donose ti hranu itd. Kad stigne negativan rezultat, ide se organizovanim prevozom do brodogradilišta.

Prilikom dolaska na brodogradilište sam morao da pokažem i jedan i drugi rezultat da bi mi bio odobren ulazak u tu veliku radnu sredinu.
A unutar brodogradilišta, tokom rešavanja administrativnih formalnosti, uradili su mi brzi antigen test da bi mi bio odobren ulazak u brod.
Dakle, 3 testa u 4 dana.

I na kraju, na brodu sam smešten u takozvani radni karantin, ukupno 2 nedelje - jedem u kabini, van radnog vremena moram biti u kabini, dva puta dnevno merenje temperature i svaka 72 sata radim brzi antigen test. Danas sam imao poslednji, za 2 dana izlazim iz karantina.

Eto, u crticama, to je to.
Baš se strogo vodi računa da se prilikom prolaska kroz svaku sledeću "ljusku" osoba proverava da nije zaražena... jer jedna greška, jedan propust i eto drame.
Nezvanično sam čuo da u hotelu ima preko 20 osoba pozitivnih na Covid (ne znam ko su ni odakle su, pri čemu moram da napomenem da to mogu biti i ljudi koji nisu nužno tek doputovali, možda su neki već duže vreme u Finskoj pa su se usput, kroz kretanje i kontakte, zarazili). Dakle, nije naivno svo to insistiranje na čestim testiranjima.

Brod isplovljava u subotu, tu će malo da se provrti po 2 evropske luke da se reše još neke tehnikalije i onda kreće šou sa pripremama da bude u saglasnosti sa rigoroznim CDC zahtevima kako bi nakon crossing-a dobio dozvolu da uplovi u američku luku, Port Canaveral.
Javiću kako to izgleda.